Збалансоване харчування. Вітаміни, мінерали, їх значення для здоров’я. Питний режим. Значення води для життя і здоров’я людини.

Про матеріал
Мета: сформувати в учнів поняття про збалансоване харчування; ознайомити з групами харчових продуктів; навчити вживати різноманітну корисну їжу та належну кількість води, обмежувати вживання жирних, копчених і солодких продуктів та напоїв, смажених страв; виховувати дбайливе ставлення до води. Обладнання. Картки з продуктами, таблиця на комп’ютері, презентація про воду.
Перегляд файлу

До уроку допустив:

Учитель Вінтонюк Т.І.

Дата консультації з керівником – методистом

________________

 

Клас 4-Г

 

Дата проведення  27.09

 

Оцінка учителя ЗОШ____________

 

Конспект залікового уроку

 

З Основ здоров’я 

студентки  –магістрантки I курсу,

 групи ПОАзм - 13

Семин Вікторії Андріївни

 

Тема уроку:Збалансоване харчування. Вітаміни, мінерали, їх значення для здоров’я. Питний режим. Значення води для життя і здоров’я людини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: сформувати в учнів поняття про збалансоване харчування; ознайомити з групами харчових продуктів; навчити вживати різноманітну корисну їжу та належну кількість води, обмежувати вживання жирних, копчених і солодких продуктів та напоїв, смажених страв; виховувати дбайливе ставлення до води.

 

Обладнання. Картки з продуктами, таблиця на комп’ютері, презентація про воду.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання для опитування

- Що таке гармонійний розвиток?

- Що ти вирішив змінити в своєму житті для гармонійного розвитку?

- Які показники фізичного розвитку тебе не задовольняють, і що ти можеш зробити для їх покращення?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні наш урок присвячений вивченню основ правильного повноцін­ного харчування та його впливу на здоров’я людини. Під час уроку ми навчи­мося вибирати їжу, корисну для здоров’я, що містить вітаміни різних груп; які продукти потрібно включати в свій раціон;

          чому слід дотримувати питного режиму.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.    Вправа «Мозковий  штурм »

-         Для чого люди  їдять ?

-         ( Щоб рости, мати силу, не хворіти, утамувати голод ,  нормально розвиватися, отримувати смакові задоволення, накопичення енергії , «за компанію», щоб вилікуватися , щоб жити …)

2.         Вступне слово вчителя

-         Для того, щоб рости і бути здоровим, потрібно правильно харчуватися. Саме правильне збалансоване харчування забезпечує організм необхідними корисними речовинами, тому така людина має високу розумову і фізичну працездатність, гарно виглядає, має гарний настрій, добре і легко навчається.

-         Пригадайте правила харчування. (Таблииця)

Загальні правила харчування

• дотримання режиму харчування;

• запобігання переїдань;

• вживання різноманітної та збалансованої їжі;

• дотримання норм особистої гігієни та правил поведінки під час їжі;

• дотримання питного режиму;

• дотримання умов теплової обробки продуктів і води;

• споживання тільки якісної їжі.

 

  Наша їжа - будівельний матеріал для організму. І вона також не однакова за своїм складом і значенням для організму.

3. Робота в підручнику с. 22 – 24:

v   Читання статті підручника;

v   Бесіда за прочитаним:

-         Яке значення має їжа для людини?

-         Які речовини отримує людина з їжею?

4.     Робота в парах.

Учні об’єднуються в парами. Кожна група отримує картки, на яких зображені продукти харчування. Завдання – розповісти про харчову цінність цього продукту.

Презентація пар

1-ша пара. Без білків людина не може існувати. Кожна клітина нашого тіла містить у собі білки. Щоб наповнити організм білками, потрібно їсти яйця, м'ясо, рибу, молоко. Містяться білки в картоплі, капусті, гречаній, рисовій, вівсяних крупах.

2-га пара. Жири це теж складова нашого тіла. Вони є одним з найголовніших джерел енергії. Це вони нам дають величезну кількість тепла. Найбільш необхідні для організму жири містяться у молоці та молочних продуктах, у яєчному жовтку. Корисна й олія.

3-тя пара. Вуглеводи знаходяться в продуктах у вигляді цукру та крохмалю. Цукор уживається і сам по собі, й у складі цукерок, варення, тістечок. Багато цукру містять мед, фрукти, ягоди. Крохмаль є у хлібі, картоплі, борошняних виробах.

4-та пара. Наш організм не обходиться без мінеральних речовин (кальція, фосфора, магнія, йоду, заліза). Вони необхідні для будівництва нашого тіла: кісток, скелета, м’язів, крові, мозку. Їх можна знайти у молоці, сирі, горосі, щавлі, м’ясі, рибі, яйцях, капусті, яблуках, грушах, суницях. Велике  значення мають і вітаміни, яких дуже багато у свіжих овочах і фруктах, проте зовсім немає у штучних напоях, цукерках, жувальній гумці. Багаті на вітаміни м'ясо,  риба, щавель, яйця, молоко, рослині олії, бобові, круп’яні вироби.

- Які ж бувають групи продуктів? (Хлібобулочні вироби, овочі та фрукти, молочні продукти, м'ясо, риба, яйця.)

  5.  Розповідь учителя (презентація про воду)

   - Вода – джерело життя. Значення води для життя як складової раціону харчування величезне.

   Вода незмінна харчова речовина. Якщо без їжі людина може прожити 20 днів і більше, то без води – тільки 5-7 днів. Тіло людини на 50-60% складається з води. Кількість води в організмі людини залежить від віку і складу тіла, особливо від м’язової маси і жирової тканини. Перевага м’язової маси  в молодому віці передбачає більший вміст води, ніж в організмі літніх людей.

   Нестачу води організм відчуває дуже швидко. Виникає відчуття спраги, що характеризується неприємною сухість в роті, спричинене втратою води із слизової оболонко ясен, язика, щік. При сильному зневодненні знижується кількість або повністю припиняється виділення сечі. Потреба у воді виникає при підвищенні температури повітря і збільшенні фізичного навантаження.

   При випаровуванні води з потом відбувається охолодження тіла. При нестачі води в організмі і неможливості достатнього виділення поту в спеку можливий тепловий удар.

   Вода надходить в організм у складі їжі, з напоями. Найкращим джерелом легкозасвоюваних поживних речовин у найбільш збалансованому вигляді вважаються соки. Соки сприяють очищенню організму, вони містять велику кількість речовин, які сприяють насиченню киснем органів людини. Соки стимулюють розумову діяльність, а також нейтралізують шкідливі продукти, які зашлаковують організм. Соки допомагають підтримувати здоров’я в нормі, володіють поживною і біологічною цінністю.

   Багато соків мають профілактичну або лікувальну дію.

   Мінеральні води поділяють на питні лікувальні і питні лікувально-столові. Лікувально-столові води можуть уживатися безпосередньо як напої, що втамовують спрагу, лікувальні – тільки за призначенням лікаря.

5.Фізкультхвилинка

6. Читання статті в підручнику про воду (с.24-26)

-   Поясніть вислів «Вода – це здоров'я, вода – це життя»

( використання елементів учнівської презентації, зокрема Бірки Софії за 2 клас про воду)

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Індивідуальна робота

Картка 1

У кружечках постав цифри від 1 до 6. Шість балів постав біля тієї рідини, яку вживаєш найчастіше, а один біля тієї, що вживаєш найменше.

o                      Вода

o                      Сік

o                      Мінеральна вода

o                      Компот

o                      Чаї

o                      Молоко

 

Картка ІІ

Відгадайте ребуси.

5. Гра «З якої групи продукт»

Учитель читає загадки, а діти мають вписати відгадки до певної групи продуктів (таблиця – на дошці): Хлібобулочні вироби. Овочі та фрукти. Молочні продукти. М'ясо, риба, яйця.

 

 

 


Він і чорний, він і білий,

І завжди він загорілий.

Як до столу ми йдемо,

То без нього не їмо.(Хліб)

 

Рідке, а не вода, не сіють, не печуть, не варять,

а всі їдять і хвалять.(Молоко)

 

Солоденьке, як медок,

Холодненьке, як льодок.(Морозиво)

 

Хто, неначе апельсин,

Вітаміни має всі,

Та не з дерева звисає,

А на грядці виростає.(Морква)

 

Моє тіло під землею,

Кучерики понад нею,

Любить мене кожна юшка,

Називаюся ...(Петрушка).

 

Сидить баба на грядках,

Вся закутана в хустках.(Капуста)

 

Під землею птиця

Кубло звила

І яєць нанесла.(Картопля)

 

Круглий, як сонце,

Смугастий, бокастий.

Дуже солодкий

І трішки хвостатий.(Кавун)

 

У зеленій оболонці,

А всередині — мов сонце.(Кавун)

У зеленім картузі

На одній стоїть нозі.

Коло вуха китиця,

Золотом він світиться.

Звичка гарна, отака:

Він голівку повертає

Вбік, де сонце котиться,—

Родичем доводиться.(Соняшник)

 

І печуть, і варять мене,

І хвалять, і їдять мене,

Бо я добра.(Картопля)

 

Червоненькі кругляшки

Почіплялись на гілки.

Позбираю всі підряд,

Буде добрий з них салат.(Помідори)

 

У кожній господі

Стала у пригоді.

Та хто роздягає,

Сльози проливає.(Цибуля)

 

Що то за голова,

Що тільки зуби й борода?(Часник)

 

Хоч зубів багато маю,

Та ніколи не кусаю.

Довгі коси маю

Та не заплітаю.(Кукурудза)

 

Мов червоний ліс,

На городі зріс,

В борщі скупався,

У рот сховався,

Язик припік,

В борщ назад утік.(Перець)

 

Маленьке, кругленьке

З гори скотилося

Впало, розбилося.

Нема того бондаря,

Щоб його скував.(Яйце)

У воді вона живе,

Немає дзьоба, а клює ( Риба)


3. Робота в групах.

    Розгадування кросворду
                                                                 

                                                                                   9.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   3.

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

                                     1.    

                                     2.

                                                     

                                                

 

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

-       Навіщо людині потрібно їсти?

-       Яку їжу потрібно вживати, щоб бути здоровим?

-       Які вітаміни вам відомі?

-       Яким є значення вітамінів для організму людини?

-       Яку роль у функціонуванні організму людини виконують вода та напої?

-       Скільки води ви випиваєте за день?

-       Яку воду п’ють  у вас удома: з крану, з криниці, кип’ячену, придбану у крамниці у пляшках? Чому?

-       Чому необхідно вживати різноманітну їжу?

-       Продовжіть твердження: «Щоб бути здоровим, я вважаю…, тому що…».

VІІ. Домашнє завдання. Виконай разом з батьками. Користуючись різними джерелами інформації, дізнайся, які вітаміни є в продуктах, що ти споживаєш. Запиши в зошит назви цих продуктів і вітаміни

 

docx
Додав(-ла)
Качур Вікторія
Додано
14 жовтня 2025
Переглядів
186
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку