Тема: Взаємовідносини з друзями. Правила товаришування, вибір друзів. Пісні про дружбу.
Мета: сприяти усвідомленню дітьми цінності людського спілкування та його важливості в житті; з’ясувати зміст поняття «Справжній друг»; вчити школярів цінувати своє життя і здоров’я, вміння вибирати та берегти друга; навчати учнів виконанню пісень у хорі, гри на музичних інструментах; розвивати зв’язне мовлення дітей, увагу, мислення, пам'ять; вокально-хорові та творчі навички, вміння збагачувати художнє уявлення, естетичний смак, музичне сприймання; формувати уміння вибирати друзів, цінувати дружбу; збагачувати лексичний багаж слів школярів; коригувати недоліки зв’язного мовлення учнів, постави, уваги, виконання пісень; виховувати почуття дружби, колективізму, взаємодопомоги.
Обладнання: шкільне приладдя, дидактичний матеріал, комп’ютерна презентація, шумові інструменти, музичні інструменти.
Тип уроку: бінарний урок з основ здоров’я і музичного мистецтва.
Хід уроку
І Організаційний момент
Ранкове коло привітань.
В цьому класі друзі всі:
Я і ти, і ти , і ми.
Посміхнись тому хто зліва,
Посміхнись тому хто зправа
Ми-одна сім`я!
(Діти обіймають одне одного в колі під музичний супровід).
Вчитель музики:
Вчитель музики: Добрий день Вам діти, я вітаю Вас.
Діти: Добрий день учителю і наш любий клас!
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
А) Артикуляційна гімнастика.
Вчитель початкових класів:
--Щоб наш язичок був сьогодні вправний і не підвів нас потрібно його налаштувати на роботу. Тож виконаємо декілька вправ для цього.
(Вправи; «Голочка», «Лопатка», «Годинник», «Смачне варення», «Грибочок».)
• Музична артикуляційна гімнастика. Вчитель музики:
( Вправа «Дощик-дощ-злива» під музичний супровід. Постановка звуків;а, о, у).
Б) Перевірка д/з.
Вчитель початкових класів:
-Про що ви дізналися на минулому уроці?
-Чи впливає настрій на наше здоров’я? Як?
Хід гри
На дошці прикріплені будиночки із записами: зміцнює, руйнує.
На партах лежать картки із словами: радість, злість, страх, доброта, сміх, любов, гнів, спокій, смуток, сльози.
Учні по черзі беруть ці карточки і прикріплюють їх до певного будиночку, мотивуючи при цьому свій вибір.
-Які поради ви можете дати людині у якої поганий настрій?
Вчитель музики:
-А ще діти, настрій підіймає пісня.
- А у вас гарний настрій?
-А щоб він був ще кращим, давайте заспіваємо пісню «Навіть неприємність не засмутить нас»
Ш Мотивація навчальної діяльності учнів.
А) Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель початкових класів:
-Щоб дізнатися тему нашого уроку сьогодні вам потрібно відгадати загадку:
Радість ділить він зі мною ,
За мене він завжди горою.
Коли біда прийде зненацька,
Завжди підтримає мене мій вірний, кращий … (друг).
Вчитель музики:
-Діти, сьогодні у нас з вами не звичайний урок. Сьогодні ми поєднаємо урок музичного мистецтва та основи здоров’я. Також ви більше дізнаєтесь про дружні стосунки, про те як обирати друзів, товаришувати і спілкуватися. Та пригадаєте пісні, які ви знаєте про дружбу та друзів.
Б) Словникова робота. Вчитель початкових класів:
Дру́жба — відносини між людьми, дружба заснована на довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах і захопленнях. Найголовніше в дружбі — це і взаємодопомога. Друг завжди без користі прийде на допомогу та ніколи не підведе.
Товаришування- це близьке знайомство людей засноване на спільних інтересах, навчанні, роботі. Товаришами можуть бути люди різного віку.
Музична руханка.
В) Робота в парах «Збери прислів’я.»
Вчитель початкових класів:
-Про дружбу діти, складено не тільки багато пісень але й прислів’їв.
З добрим дружись, а лихого стережись.
-Зачитайте прислів’я?
-Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
Вчитель музики:
-Чому краще мати доброго друга?
Пісня « Якщо добрий ти»
Г) Робота з фрагментом мультфільму « Кіт Леопольд».
Вчитель початкових класів:
-А ви дивилися цей мультфільм?
-Чи був Леопольд добрим?
-Що він порадив мишенятам? (Товариші, давайте жити дружно!)
Вчитель музики:
-Яку пісню про дружбу співав Леопольд?
Д)Мозковий штурм.
Вчитель початкових класів:
-- Часто в школі, дома ми чуємо «Треба дружити, бути дружними, дружно гратися, дружно жити»
- А хто такий друг? (Відповіді дітей).
Вчитель музики:
-Із друзями ви можете поділитися своїми таємницями і переживаннями. Справжній друг-завжди підтримає тебе та не буде насміхатися з твоїх невдач, а навпаки, допоможе тобі стати кращим. З другом завжди цікаво, є багато спільних захоплень і думок. Та пам’ятайте діти, що друзів потрібно обирати уважно і обережно.
Е) Робота з оповіданням . Вчитель початкових класів:
--Зараз ви прочитаєте оповідання «Товариші і Ведмідь», та подумаєте чи були хлопчики друзями?
-Чи є у вас друзі які не залишать у біді?
Є)Вправа «Дерево дружби».
-Справжня дружба ніби дерево міцне, її нічим не зломити.
-На дошці зображення ствола дерева. Роздаю дітям малюнки із зображенням коріння. Завдання: розмалюй дерево напишіть на корінні імена своїх друзів та розмістіть їх на дошці.
-Діти, а як почуває себе дерево, яке має мало корінців, або зовсім без коріння?
(Діти висловлюють власну думку).
- Так само важко і людині в житті без друзів. Не має з ком поділитися своїми думками та переживаннями, радістю.
Вчитель музики:
( Вчитель зачитує правила а учні вішають їх на дошці.)
1Завжди допомагати один одному.
2.Захищати друга, коли про нього говорять неправду.
3. Розповідати довірені таємниці.
4.Радіти успіхам і досягненням друга.
- Молодці! Погляньте яке у нас вийшло гарне дерево дружби!
IV Підсумок уроку
А) Рефлексія.
Б) Вправа « Продовжи речення» (таблиця)
В) Вправа «Технологія дружби»
(Діти встають, беруться за руки та промовляють:
«Давайте дружно будемо жити і нашою дружбою дорожити»
Г) Виконання пісні на музичних інструментах «Дружать сонце і земля»
V. Д/З
Повторити пісні про дружбу. Намалювати малюнок на тему «Мій друг».