Пригоди маленької Гривеньки у світі фінансів
Автор: вихователь ДНЗ №91 «Лісова казка»
м. Краматорськ Донецької області
Частина І
Як Гривенька потрапила до банку
Це був звичайнісінький день на звичайній фабриці, де виготовляли звичайні гроші. Хіба що сонечко сяяло незвичайно лагідно та яскраво і дарувало свою посмішку усім навколо.
Робітники цієї фабрики працювали і вдень, і вночі, щоб новенькі купюри та монети мали змогу потрапити до гаманців людей. І саме зараз робітник монетної фабрики із посмішкою, яку йому подарувало сонечко своїм яскравим настроєм, відчеканив останню партію металевих монет і почав їх розкладати у невеликі мішечки.
— Ой, ой, ой! Лоскотно – то як! Ой, грошики – грошенята, ну лоскотно ж, кажу! — раптом пролунав тоненький голосок з-під рук робітника.
Це був голосок маленької Гривеньки, яка зовсім нещодавно побачила цей світ зі звичайнісінького шматочка металу. Але її ніхто не чув, бо це була не звичайна монетка, а чарівна.
— Гей, як же тут тісно, — промовила Гривенька, яка була втиснута поміж інші монети у мішечок.— Куди це мене несуть?— подумала вона.
Але робітники цієї фабрики її не чули і вже завантажили цілий автомобіль мішечками з монетами та купюрами. І машина рушила у путь.
— І куди це мене везуть?— замрійливо подумала Гривенька.—Мабуть у якесь незвичайне місце, бо неможна незвичайну монетку привезти у звичайне місце.— подумала вона.
І справді, будинок, у який привезли Гривеньку, був незвичайним. Це будинок, у якому живуть гроші, а зветься він — «Банк».
Частина ІІ
Як маленька Гривенька фотографувалась
Якось маленька Гривенька побачила, як люди роблять фотографії, а потім вішають їх у рамках на стіну, або вклеюють у фотоальбоми. Вона засмутилася, бо в неї не було жодної фотографії, а їй дуже хотілося завести свій фотоальбом. Але ж вона була дуже маленькою і купити фотоапарат не могла. В родині, куди потрапила маленька Гривенька теж був фотоапарат, але ж він такий важкий и великий! Монетка весь час мріяла, як милується своїм фото, де вона така красива і блискуча. А мріяти Гривенька любила, забравшись під клаптик паперу. Так і цього разу, забралась вона під папірець, замріялась, та заснула.
Прибігла Даринка, дівчинка з родини, куди потрапила монетка, а в її руках були різнокольорові яскраві олівці. Всілася Даринка за стіл, побачила аркуш паперу, та й почала розмальовувати його усіма фарбами веселки. Аж раптом бачить, що на аркуші з’явилось якесь зображення.
— Мамо, мамо, дивись, що у мене вийшло, — обізвалася дівчинка до мами.
— Що таке?, — здивовано запитала матуся.
— В мене вийшло монетку намалювати! Ні, це справжнє фото!, - радісно захопилась Даринка.
— Та це ж монетка лежала у тебе під аркушем, ось ти її олівцями і «сфотографувала»,–відповіла, посміхнувшись, матуся.
— Я ще хочу спробувати, щось «сфотографувати» олівцями!,- захопливо сказала дівчинка і побігла шукати ще якісь речі для свого малюнку.
Від цих слів Гривенька прокинулась. Дивиться, а на столі лежить аркушик паперу з її «фотографією». Як же вона раділа, що тепер у неї є справжній портрет.
Частина ІІІ
Ціна
Одного разу Гривенька прокинулась у гаманці.
- Де це я? - вигукнула вона.
- Ти в гаманці, місці, де люди тримають гроші, щоб було з ними зручно ходити до магазину, – почула вона десь зовсім поруч.
- Хто тут? – схвильовано спитала Гривенька.
Це була старенька гривнева купюра, трохи потерта та зім’ята.
- А як я тут опинилась? – запитала мала.
- Тебе туди поклали люди – поважно відмовила поважна пані гривня, - ми йдемо до магазину, людям завжди необхідно щось купувати.
Монетка здивувалась:
- Як це купувати?
- Купувати – це значить обмінювати товар на гроші – пояснила купюра.
- То ж і мене обміняють, – захопилась мала, -я би хотіла, щоб мене обміняли на щось дуже – дуже велике і смачне…
- Ну ти і мрійниця, ти ж маленька, на тебе багато не купиш. Необхідно ще мати інші гроші, бо велике і смачне має велику ціну, - пояснила потерта Гривня.
Маленька Гривенька дуже здивувалась:
- Ціну? А що таке ціна?
І тут купюра почала захопливо пояснювати малечі всі тонкощі:
- Ціна означає кількість грошей, яку необхідно сплатити за товар. Ось, наприклад, хліб має ціну 10 гривень. Це означає, що за нього треба заплатити 10 гривень будь – якими монетами, або купюрами. А яблука мають ціну 8 гривень, тож за них…
І тут Гривенька перебила поважну купюру:
- Зрозуміло, - зітхнула вона, - цікаво, а є щось, що коштує одну маленьку гривеньку?
Так монетка зрозуміла, що таке ціна. А ви, діти?
Частина ІV
Номінал
Опинившись у касі магазину, Гривенька одразу помітила, що всі гроші різні: ніби і схожі, і в той же час ні. Одні були металевими, як вона сама, але різні за розміром та з різними цифрами. А були ще інші гроші. Вони були гарними, поважними, але не такими балакучими, як монетки. Вони не вміли дзвеніти, а лише перешіптувались, шелестіли.
Якось ввечері, коли магазин вже був зачинений, а Гривенька ніяк не могла заснути, вона вирішила поцікавитись, чому всі гроші різні?
- Пані, - звернулася вона до купюри з цифрою сто, - ви не могли б мені допомогти?
Стогривнева купюра не очікувала, що монетка до неї заговорить, але виявила інтерес до малечі:
- Чого тобі, дитинко?
- Чи не могли б ви мені пояснити, чому всі гроші такі різні?
Поважна пані ніяк не могла збагнути, чому це вони всі різні:
- Чому ж різні,- спитала вона,- ми всі з однієї великої родини. Ми – гривні!- горділиво відповіла купюра.
- А чому ж тоді я металева, а ви інша, і у вас ще якісь цифри дописали. Ви теж одна гривня?- запитала малеча.
- Та ні, - посміхнулась пані,- Ти монетка, а я купюра, я зроблена зі спеціального паперу. І я набагато старша за тебе. Мій номінал аж сто гривень!
Гривенька аж покотилась:
- Номінал? Що це таке?
- Ти що, зовсім недавно народилась, тільки вчора з монетного двору? Номінал – це вартість грошей, тобто те, скільки вони коштують. Ось я наприклад коштую сто таких монеток, як ти. Мій номінал сто гривень. Зрозуміло?
- А мій номінал тоді який? Одна гривня?
- Саме так, - відповіла стогривнева купюра, відвернулась від маленької Гривеньки і зашелестіла про щось з іншими грошима.