ЖИТТЄВІ НАВИЧКИ В УМОВАХ ВІЙНИ: ЯК ПІДГОТУВАТИ ПІДЛІТКІВ ДО ВИКЛИКІВ СУЧАСНОСТІ

Про матеріал
У статті обґрунтовується важливість впровадження інноваційних методів у навчальний процес для підготовки учнів до сучасних викликів, особливо в умовах війни. Описуються методи розвитку емоційної стійкості через практику майндфулнес і навчання прийняттю рішень у стресових ситуаціях за допомогою рольових ігор та симуляцій. Особлива увага приділяється формуванню критичного мислення, адаптивності та навичок відповідного прийняття рішення, що допоможе молоді краще орієнтуватися в умовах невизначеності.
Перегляд файлу

ЖИТТЄВІ НАВИЧКИ В УМОВАХ ВІЙНИ: ЯК ПІДГОТУВАТИ ПІДЛІТКІВ ДО ВИКЛИКІВ СУЧАСНОСТІ

Анотація. У статті обґрунтовується важливість впровадження інноваційних методів у навчальний процес для підготовки учнів до сучасних викликів, особливо в умовах війни. Описуються методи розвитку емоційної стійкості через практику майндфулнес і навчання прийняттю рішень у стресових ситуаціях за допомогою рольових ігор та симуляцій. Особлива увага приділяється формуванню критичного мислення, адаптивності та навичок відповідного прийняття рішення, що допоможе молоді краще орієнтуватися в умовах невизначеності.

Ключові слова: виховний процес, емоції стресостійкість, війна, рішення;

У сучасному світі з його швидкими змінами, глобалізацією та розвитком технологій, освітній процес потребує нових підходів для підготовки молоді до майбутнього. Традиційні методи навчання вже не забезпечують достатнього рівня гнучкості та готовності до адаптації, тому актуальним стає впровадження інноваційних методів у виховний процес.

Основна мета таких методів – формування у здобувачів освіти деяких компетентностей та навичок для орієнтації в сучасних умовах та швидкої адаптації до сучасних умов.

  Період війни – це час нестабільності та постійних змін, які особливо впливають на підростаюче покоління. Здобувачам освіти доводиться стикатися з викликами, які вимагають від них не лише академічних знань, а й емоційної стійкості, швидкості адаптації, вміння приймати рішення в складних умовах. У такій послідовності роль виховного процесу суттєво зростає, після чого він має забезпечити формування навичок та компетентностей не просто для життя, а й для виживання, тому і під час навчання і у виховному процесі потрібно розвивати

емоційну стійкість і в учня, і у самого педагога. Хтось постійно перебуває в небезпеці та відчуває війну «тут і зараз». Крім того, війна транслюється онлайн. Кожен підліток бачить все на власні очі та відчуває весь біль. Це є фактором тривоги та відчуття невизначеності, тому сьогодні, як ніколи потрібно виховувати емоційну стійкість.

Емоційна стійкість є однією з ключових якостей, які допомагають справлятися зі стресом та тривогою, що особливо актуально у воєнний період. Для її формування в навчальних закладах можна використовувати практики майндфулнес.

Втілення майндфулнес-практики у навчальний процес сприяє розвитку у здатності учнів фокусувати увагу, контролювати емоції та зберігати спокійно в умовах стресу чи невизначеності. Ось кілька простих кроків для ефективного початку цієї практики, навіть якщо ви новачок. Головний виклик не в складності вправ, а в тому, щоб зробити їх невід'ємною частину повсякденого життя.

  • Облаштуйте комфортне місце ;
  • Встановіть рівновагу;
  • Зосередьтесь на  своїх відчуттях, прислухайтесь до свого тіла;
  • Сфокусуйтесь на диханні: зробіть глибокі вдихи через ніс та різкі видихи через рот;
  • Відзначайте моменти розсіяння уваги, та спробуйте на чомусь її сфокусувати;
  • Прислухайтесь до звуків, що чуєте навколо себе;
  • Потягніться та розслабте тіло;
  • Пийте чисту, прохолодну воду. [2]

Навчити старшокласників приймати обдумані рішення у складних ситуаціях за короткий час — це важливе завдання, адже вміння діяти швидко та ефективно стане у пригоді їм у дорослому житті. Для розвитку цих навичок можна використовувати рольові ігри та змодельовані ситуації.

Рольові ігри – це ефективний інструмент для навчання старшокласників ухвалення рішень у непростих життєвих випробуваннях. Вони дають учням можливість навчатися на прикладах змодельованих ситуацій, розвиваючи таким чином критичне мислення, навички співпраці та адаптивності.

Цікавою для старшокласників може бути  гра «Життєва дилема». Грати у "Життєву дилему" можуть учні будь-якого віку, але  особливо корисною вона буде для підлітків, які навчаються приймати важливі рішення. Кожен сценарій в грі демонструє учням складні життєві ситуації, де не існує єдиного правильного вирішення. Учасники гри мають обговорити і вибрати оптимальний варіант дії, обмірковуючи всі можливі наслідки. Це допомагає розвивати навички аналізу, критичного мислення та співробітництва. Команду учнів можна поділити на групи, які будуть обговорювати свої варіанти вирішення сценарію. Кожна група може обгрунтовувати свій вибір та пояснювати, чому саме таке рішення є найбільш оптимальним. Гра "Життєва дилема" не лише вчить учнів приймати важливі рішення, але й навчає їх емпатії, розумінню моральних цінностей та відповідальності за свої вчинки .

Ситуація 1: «Допомога незнайомцю»

  • Сценарій: Ви бачите людину, яка виглядає розгублено і, можливо, потребує допомоги. Ви поспішаєте на важливу зустріч, але якщо допоможете, то, ймовірно, запозніться.
  • Дилема: Чи варто допомогти незнайомцю, ризикуючи власними обов’язками, чи продовжувати шлях, зосередившись на своїх потребах?
  • Варіанти дій: а) допомога людині; б) пройти повз; в) вибрати когось для допомоги.

 

Ситуація 2: «Ризикована пропозиція»

  • Сценарій: Друг пропонує взяти участь у ризикованій справі (наприклад, поїхати до місця, де небезпечно, або зробити щось протизаконне, щоб отримати винагороду).
  • Дилема: чи варто ризикувати для швидкої вигоди, чи краще відмовитися, чи це й руйнує відносини з другим?

Варіанти дій: а) погодитись на пропозицію; б) відмовитися і пояснити свою позицію; в) знайти компроміс, запропонувавши альтернативу. [3]

 

Навчити старшокласників приймати обдумані рішення у складних ситуаціях у період війни є важким завданням, але важливим для їхнього майбутнього. Ось декілька порад, які можуть допомогти їм розвивати навички прийняття рішень:

 

  1. Навчати аналізувати інформацію з різних джерел і визначати її достовірність. Навичка критичного мислення допоможе їм зробити об'єктивніші рішення.
  2. Удосконалювати навички комунікації. Вміння чітко висловлювати власні думки і вміти слухати інших допоможе їм зберегти спокій у складних ситуаціях.
  3. Вчіть їх приймати відповідальність за свої дії. Відчуття відповідальності за свої вчинки допоможе їм уникати поспішних і недбалих рішень.
  4. Залучайте їх до рольових ігор та симуляцій ситуацій, що може викликати конфлікти та допомогти навчити їх приймати рішення в умовах стресу і несприятливих обставин. Навіть у період війни важливо навчати старшокласників розвивати свої навички прийняття обдуманих рішень, що може бути вирішальним у складних ситуаціях.

[4]

В умовах швидких змін і глобальних викликів, зокрема в період війни, впровадження інноваційних методів у виховний процес стає достатньою. Традиційні підходи вже не здатні забезпечити молодь необхідними навичками адаптації та емоційної стійкості. Інноваційні методи, такі як практики майндфулнес та рольові ігри, сприяють розвитку ключових компетентностей у здобувачів освіти, дозволяючи їм орієнтуватися в складних ситуаціях, які вимагають швидкого прийняття рішень. Ці практики не лише допомагають учням розвивати критичне мислення та емоційну стійкість, а й формують почуття відповідальності за свої дії. Важливо, щоб виховний процес акцентував увагу на особистісному розвитку, готовності до викликів сучасності та навичках, які остаточно молоді не тільки виживуть, а й успішно адаптуються до нового життя в умовах невизначеності.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. «Як підтримувати психологічне здоров'я підлітків під час війни: поради психолога». Оперативні новини Харкова | Накипіло. URL: https://nakypilo.ua/novyny/yak-pidtrymuvaty-psykholohichne-zdorovia-pidlitkiv-pid-chas-viiny-porady-psykholoha/ 
  2. Божик С. 3 і більше неформальних практик майндфулнесу на щодень. 2021. URL: https://fizis.net/karjera-i-usvidomlenist/3-i-bilshe-neformalnykh-praktykmaindfulnesu-na-shchoden/
  3. Грудень 2013 | Наукові конференції. Грудень 2013 | Наукові конференції. URL: http://oldconf.neasmo.org.ua/ 
  4. 10 Tips to Implement Mindfulness in the 2024 Workplace. Blog. URL: https://www.wellsteps.com/blog/2020/02/11/mindfulness-in-the-workplace/

 

 

docx
Додав(-ла)
Боль Олена
Додано
21 грудня
Переглядів
17
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку