Матеріал наданий у формі презентації,де розповідається про життєвий і творчий шлях Григорія Сковороди.Презентація надається до 300-річчя з дня народження великого українського філософа і письменника. Матеріал може бути використаний у виховній роботі, при вивченні курсу"Харківщинознавство" і "Географія",8 клас.
Ранні роки життя. Народився. Григорій в містечку Чорнухи Лубенського полку що нині на Полтавщині в козацькій родині Сави та Пелагеї. Батько Сава Сковорода був рядовим козаком, помер наприкінці 1730-х або на початку 1740-х років. У сім років Григорія віддали до чотирирічної дяківської школи в Чорнухах.].
Києво-Могилянська академія. У серпні 1734 року Григорій вступив до. Києво-Могилянської академії У першому, ординарному класі вивчали українську книжну, польську мови і поступово переходили на латину яка ставала основною в подальших класах, також вивчали церковнослов’янську. У 1735—1738 роках Григорій Сковорода продовжив навчання в наступних граматичних класах, вивчав латинську мову, твори ,написані цією мовою. Далі були класи поетики та риторики, а у 1739—1740 роках Григорій починає вчити грецьку, німецьку мови.
Придворна капела (1742-1744)У 1741 році, коли Григорій вчився у класі філософії, він пройшов конкурсний відбір до придворної капели імператриці Єлизавети Петрівни і поїхав до Санкт-Петербурга. У придворній капелі в Санкт-Петербурзі та Москві виконував партії альта в операхі літургіях. Григорій співав на коронації Єлизавети в Москві в італійській опері Йоганна Адольфа Гассе . У серпні 1744 року Григорій звільнився в чині «придворного уставника» і повернувся до Києво-Могилянської академії , щоб завершити курс філософії.
Закордонна мандрівка. У 1745 році закінчивши курс філософії в Києво-Могилянській академії Григорій Сковорода завербувався до «Токайської комісії з заготівлі вин до царського двору»Наприкінці 1745 р «Токайська комісія…» вирушила з Києва на територію Угорщини За 5 років. Григорій Сковорода побував у Токаї,Пресбурсі,Офені,Відні.
Переяславський колегіум. У 1750-1751 році переяславський єпископ Никодим Сребницький запросив. Григорія Сковороду працювати учителем поетики в колегіумі в Переяславі. Григорій Сковорода підготував свій курс і розпочав заняття. Але через три місяці виник конфлікт зі Сребницьким, якого не вдовольняли методи викладання Григорія. Сковороди і який наполягав на дотриманні старих зразків. Сковорода не погодився змінити написані ним правила для поезії. Єпископ образився, Григорія Сковороду звільнили.
Переяслав. Перея́слав (раніше також Славія,Переяславль. Переславль Руський; у 1943—2019 роках — Переяслав-Хмельницький— місто на сході Київської області України,у Бориспільському районі, місто розташоване над річкою Трубіж, лівою притокою Дніпра. Одне з найдавніших міст. Русі,у джерелах є згадка про це місто-907 рік.
Харківський колегіум. У1759 року. Григорій Сковорода прийняв запрошення викладати поетику в Харківському колегіумі. На той час колегіум був найпередовішим навчальним закладом в усій Україні,Григорій Сковорода викладав тут з ентузіазмом. Однак знову на нього чекав конфлікт. Владика. Йоасаф Миткевич маючи на меті залишити Сковороду для духовної служби, збирався вмовити його прийняти постриг. Сковорода відповів: «Невже ви хочете, щоб і я примножив число фарисеїв?». У результаті цього конфлікту влітку 1760 року Сковорода звільнився з колегіуму.
Михайло Ковалинський. Навесні 1762 року Сковорода, приїхавши на кілька тижнів до Харкова, довідався від знайомого протоєрея Петра Ковалинського про його талановитого племінника. Михайла Ковалинського. Юнак відразу припав йому до душі і тільки через те Сковорода прийняв повторну пропозицію єпископа Йосафа Миткевича викладати в Харківському колегіумі. 1 вересня 1762 року Григорій Сковорода почав викладати в класі синтаксими, також вів 2-річний курс грецької мови. Але 15 вересня 1762 року знову виник конфлікт і Григорія звільнили.
Трактат: Вхідні двері до доброго християнського життя. Губернатор Слобідсько-Української губернії Євдоким Олексійович Щербінін запросив Григорія Сковороду викладати у «додаткових класах»Харківського колегіуму. Для цього Григорій Сковорода написав 1766 трактат «Вхідні двері до доброго християнського життя». 7 липня 1768 р. Сковорода подав прохання про призначення учителем катехізису. Але білгородський єпископ Самуїл Миславський заперечував,щоб курс богослів’я читала світська людина, і тому Григорій. Сковорода звільнився з посади викладача —у квітні 1769 р., і ніколи більше будь-яких посад не займав.
Філософські байки. Після звільнення з Харківського колегіуму Григорій Сковорода оселився на пасіці на березі річки Лопань в Гужвинському лісі за 10 верст від Харкова і зажив життям пустельника. Тут він почав писати філософські байки (згодом вони увійшли до збірки»Байки Харківські» , Це перша збірка байок в українській літературі) і філософські діалоги (перший з них — «Наркіс. Розмова про те: пізнай себе». "
БАЙКА "ОРЕЛ І ЧЕРЕПАХА"На дубі, що похилився до води, сидів Орел, а поблизу Черепаха проповідувала своїй братії:— Гори воно вогнем оте літання! Покійна наша прабаба, дай боже їй царство небесне, згинула, як видно з переказів, за те, що почала вчитися в Орла сеї гиблої науки. Сам Люципер таке вигадав!…— Слухай-но, дурепо! — обірвав її проповідь Орел.— Не тому загинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому що взялася не за свою справу. Літати не гірше, ніж повзати. Сила: Прагнення насолод і слави багатьох збиває у протиприродний стан. Се тим шкідливіше для них буває, чим більша така невідповідність.
Останні роки життя. В останній рік життя Сковорода проживав у селі Пан-Іванівка в домі колезького радника Андрія Івановича Ковалівського, який доводився вітчимом майбутньому засновникові Харківського університету Василеві Каразину. На той час Михайло Ковалинський після смерті свого покровителя князя Потьомкіна попав в опалу і проживав у маєтку Хотетово за 25 верст на південь від Орла. . Григорій Сковорода після 19 літ розлуки вирішив його провідати. «Попри далечінь дороги, на вкрай погану погоду й на постійну відразу до цього краю» він вирушив пішки з Пан-Іванівки. Привіз Ковалинському свої твори і прожив у нього 3 тижні. 26 серпня 1794 року, відмовившись від грошей, вирушив назад «в любу Україну, де він дотепер жив і хотів би померти».
Смерть філософа. Вже заходило сонце: останні його проміння пробивалися крізь гущу листя. З рискалем у руці копав Сковорода яму — вузьку, довгу яму. — «Що це, друже Григорію, чим то ти зайнятий?» — спитав господар, підійшовши до філософа. «Пора, друже, закінчити мандрівку! — відповів Сковорода. — І так усе волосся і злетіло з бідної голови від мордування, пора непокоїтися!» «І, брате, дурниця! Досить жартувати, ходімо!» — «Іду! Але я прохатиму тебе попереду, мій добродію, хай тут буде моя остання могила». І пішли в хату. Григорій Сковорода недовго в ній лишився. Він пішов у свою кімнатку, перемінив білизну, помолився Богу і, підложивши під голову свої писані праці і сіру свитку, ліг, зложивши навхрест руки. Довго чекали на нього з вечерею. Сковорода не з'явився. Другого дня вранці до чаю теж, до обіду так само. Це здивувало господаря. Він насмілився увійти до Сковороди, щоб розбудити його; одначе Григорій Сковорода лежав уже холодний закостенілий.
Музей в СковородинівціНаціональний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди — музей, присвячений життю та творчості Григорія Савича Сковороди в селіСковородинівка Золочівської селишної громади Богодухівського району Харківської області. Заснований в 1972 році.. Під час російського вторгнення в Україну 6 травня 2022 року музей знищено прямим влучанням російської ракети..
Національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди. Ха́рківський націона́льний педагогі́чний університе́т імені Григорія Сковороди — один з найстаріших педагогічних вишів України. У складі університету 11 факультетів. Здійснюється підготовка фахівців з 54 спеціальностей. Університет має 54 кафедри та понад 600 викладачів. До університету входять низка установ освіти, серед них: 2 інститути, педагогічні коледжі, ліцеї, школи-гімназії, профільні школи.
Пам’ятник Григорію СковородіНа території університету стоїть пам'ятник українському філософу Григорію Сковороді, який було відкрито 28 вересня 2012 року, а зруйновано у ніч на 6 липня 2022 року (близько 00:15) в результаті ракетного удару армії РФ з Бєлгорода. Також було зруйновано приміщення Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Обвалилися три поверхи в центральному корпусі закладу. Також, на місці події загинув 40-річний сторож вишу.