Синиця блакитна (лазорівка). За розмірами трохи менша за синицю велику. Має найяскравіше забарвлення серед усіх видів синиць. Зверху вона зеленувато-жовта, а верх голови, крила і хвіст голубі. Лоб, потилиця і щоки білі, черевце жовте. Вона рухливіша за синиць великих. Гніздиться в дуплах дерев мішаних і листяних лісів, парках, скверах. Взимку крім личинок і яєць комах, поїдає насіння берези,бузини, кропиви і т.д.
Галка – птах середнього розміру. Має чорне забарвлення, лише шия, щоки у неї світло-сірі та черево темно-сіре. Дзьоб товстий. Гніздиться колоніями на деревах, а також на горищах, у димарях, дуплах дерев, у норах на схилах ярів. Живиться переважно комахами, якими і вигодовує пташенят. Знищує хрущів, черв’яків, лялечок жуків під час оранки. Взимку живиться покидьками на смітниках.
Ворона сіра або ґава є осілим птахом. Голова, горло, крила,хвіст, дзьоб і ноги чорні, решта оперення сіре. Вага 500-700г. Гнізда мостить на деревах у гаях, садах, на узліссях на відстані одне від одного понад 1 км. Птах дуже обережний. Живиться комахами, гризунами. Влітку і восени знищує багато шкідливих комах, під час оранки визбирує личинок хрущів і дротяників, знищує сарану, озиму совку і лугового метелика. Може поїдати яйця і пташенят птахів і нападати на курчат.
Сорока – осілий птах на всій території України. Має чорно-біле строкате оперення, довгий східчастий хвіст. Гніздиться парами в лісах, на узліссях. Гніздо - велика куляста споруда з гілок, переплетених стеблами рослин, з боковим входом, зсередини вимазана глиною з гноєм. Птах всеїдний. Живиться комахами, насінням диких трав та злаків, пташенятами диких і свійських птахів, гризунами. Взимку знаходить корм на смітниках.
Снігур – зимуючий птах по всій Україні. З’являється в лісах і скверах пізно восени. Вага 32-35 г. Має чорний короткий і товстий дзьоб, м’яке, довге та густе оперення. Самці дуже нарядні взимку. Вони червоногруді, з чорною ,,шапочкою”, підборіддям, хвостом і крилами та сіро-голубою спинкою. Самки – бурувато-сірі. Гніздяться в густих хвойних лісах. Пташенят вигодовують комахами, безхребетними, пізніше ягодами. Взимку поїдають насіння бур’янів, різні ягоди та бруньки дерев.
Сойка- осілий птах розмірами з галку. Впізнати її легко по яскраво-блакитних з чорним обідком дзеркальцях на крилах і чорних ,,вусах”. У неї довгий хвіст і короткі крила. Поїдає дрібних гризунів, жаб, гадюк, ос, комах. На зиму робить запаси жолудів. Дуже галаслива, крик неприємний. Може імітувати голоси інших птахів.
Дрізд - горобинник (чикотень). Гніздовий, перелітний, зимуючий птах. Гніздиться на узліссях лісів колоніями. Харчується дощовими черв’яками, молюсками, комахами, які збирає риючи підстилку. Взимку їсть плоди і ягоди, оголюючи гілки кущів. Його можна привабити до саду плодами, покладеними просто на землю, особливо сніжної зими.
Дрізд чорний – птах розмірами з шпака. У самця чорне блискуче пір‘я, жовтий дзьоб і жовтий ободок навколо очей. Оперення самки непоказне, коричневих тонів. Вона має білувате горло і іржаво-вохристі плями на грудях. Їжу птах знаходить в будь-яку пору року. Їсть черв'яків, комах, фрукти, а взимку - стиглі ягоди. Чашоподібні гнізда з трави і листя влаштовує на землі або пнях у садах, скверах, парках, лісах. Дрізд швидко та вправно скаче по землі з трохи піднятим хвостом і опущеними крилами. Завдяки такій поведінці його можна легко відрізнити від шпака.
Омелюх – поширений в тайговій смузі Євразії. У нас буває як зимуючий птах. Птах завбільшки з шпака (50-70г). На голові червонувато-рудого відтінку міститься гарненький чубчик. Взимку живиться ягодами і насінням, а влітку поїдає безліч шкідливих комах. Дуже любить ягоди калини, горобини, шипшини, насіння омели.
Повзик звичайний – осілий птах Полісся. Це сіренька, іноді голубувата пташка завбільшки з горобця (25г), з жовто-буруватим черевцем і чорною смужкою від дзьоба через очі до шиї. Взимку може мандрувати зі зграйками інших птахів. Гніздиться в дуплах. Отвір замазує глиною. Залишивши дірочку діаметром 3,3см. Знищує велику кількість жуків. Взимку живиться також насінням бур’янів, жолудями.
Пищуга звичайна або підкоришник – маленька пташка сірувато-бурого забарвлення з жорстким хвостом. Оберігає наші ліси від шкідливих комах протягом всього року разом із синицями і дятлами. Пересувається по стовбурах по спіралі знизу вгору. Гніздиться в дуплах, часто під відсталою корою. Взимку мандрує зі зграями синиць, поїдає також насіння рослин.
Щиглик – осілий птах яскравого строкатого забарвлення. Гніздиться в садах, парках, перелісках. Гнізда мостить на бокових гілках дерев високо від землі. Пташенят вигодовує комахами, а потім насінням. Знищує шкідливих комах і велику кількість насіння бур’янів. Восени і взимку зграями мандрують по полях, садах, поїдаючи насіння бур’янів.
Сова вухата – птах вагою 240-330г. Спина темна, з яскравими цятками, черево - світле з поперечними смугами. ,,Вуха” сови – це пучки пір’я. Веде потаємний спосіб життя. Оселяється в густих заростях лісу, парках. Гнізда будує в дуплах, воронячих гніздах. Уникає наближення до людських осель. Це нічний мисливець. Полює на полівок, землерийок, щурів, деяких птахів. Самець пташенятам приносить також великих жуків. Має єдиного ворога – людину.
Сова сіра – осілий птах Полісся. Птах середніх розмірів,з короткими крилами і коротким заокругленим хвостом. Має смугасто-сіре, інколи руде з темним відтінком, знизу білувате оперення. Живе в парках, садах, лісах. Гніздо влаштовує в дуплах, дахах будівель. Пташенят вигодовує лише дрібними гризунами, сама поїдає також великих комах, дощових черв’яків. Полює вночі на відкритій місцевості. Удень спить в дуплі або на вподобаній гілці.
Напівдикі голуби, що мешкають на дахах будинків у містах і селах є напівдомашні потомки сизого скельного голуба або здичавілі потомки домашнього голуба. Райдужна оболонка червона, темний клюв з білуватою восковицею. Живляться зерном, залишками їжі, яку знаходять біля помешкань людини. Пташенят вигодовують ,,голубиним молоком” і насінням рослин.
Кільчаста горлиця – синантропний вид птахів, спосіб життя яких тісно пов’язаний з людиною. Горлиця має сизо-бронзову спинку і світлий, рожево-голубуватий нижній бік тіла. Характерною особливістю дорослої особини є білий кінчик хвоста і чорний комірець. Харчуються зернами і насінням культурних рослин, насінням диких трав, поїдають молоді пагони трави, бутони, квітки, черв'яків,слимаків, комах. Гніздиться в скверах, парках, садах.
Чиж- невеликий дуже рухливий птах. Самець має жовто-зелене забарвлення, чорну ,,шапочку”, бурувато-чорні крила, хвіст з жовтими плямами. Самка менш яскраво забарвлена і не має чорної ,,щапочки”. Гніздо мостить високо на ялині або сосні. Пташенят вигодовує дрібними комахами. Дорослі птахи живляться комахами, насінням берези, вільхи, ялини. Восени і взимку в пошуках їжі мандрують по всій Україні.
Яструб малий (гороб’ятник, перепелятник) – осілий птах розмірами з голуба. Оселяється в лісах, гаях. Гніздо мостить щороку нове недалеко від старого в гущавині невисоко на дереві. Полює за горобцями, шпаками, вівсянками, дроздами, галками, голубами, зрідка ловить гризунів. Їжу пташенятам носить самець, а годує їх самка
Яструб великий (голуб’ятник) – птах вагою до 1,5кг. Дорослий птах зверху сіро-бурий, тім’я чорнувате, знизу білуватий з темними поперечними смужками. Самки і молоді птахи трохи темнішого кольору. Гніздо мостить у лісі на високому дереві. Живиться різними птахами, може нападати на свійську птицю, білок, кролів, знищує мишовидних гризунів.
Дубонос звичайний – це співочий птах розмірами з шпака з великою головою і конусоподібним клювом. Клюв темного кольору, масивний, короткий. Тіло коричневого кольору, шия сіра, крила коричневі з чорними пір’їнами з білими цятками. Забарвлення в самців і самок, молодих птахів може відрізнятися за сезонами. Гніздиться в листяних лісах, парках, садах. Живиться насінням вишні, сливи, черемхи,липи, ясеня, клена, кукурудзи, соняшника.
План роботи над проектом 1. Опрацюйте рекомендовану літературу, матеріали мережі Інтернет, перегляньте презентацію вчителя. Використовуючи метод маршрутних спостережень, виявіть види птахів, які зустрічаються на території Стольного в осінньо-зимовий період. Дослідіть, які види кормів найкраще поїдаються птахами в годівницях. Захистіть результати своєї роботи.