Значення образу Різдва у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

Про матеріал
Розвивати значення образу Різдва у повісті; поглиблювати навички виразного читання, переказу, аналізу образів твору, вміти робити узагальнення; виховувати повагу до ближнього, близьких та рідних людей.
Перегляд файлу

Тема: Значення образу Різдва у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

Мета: Розвивати значення образу Різдва у повісті; поглиблювати навички виразного читання, переказу, аналізу образів твору, вміти робити узагальнення; виховувати повагу до ближнього, близьких та рідних людей.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.

Вид уроку: комбінований.

Епіграф: Я вірю, що Різдво приносить

                мені добро і буде приносити

                добро, і хай живе Різдво!

                                               Ч. Діккенс.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя:

     Різдво - це свято, на яке чекають усі. Напередодні Різдва скрізь відчувається якась таємничо-святкова атмосфера.

                                    Усі ніби завмирають, чекають дива.

                                    У Святвечір панує казка,

                                    Та всілякі дива й пригоди…

                                    На Різдво всі погратися прагнуть,

                                    Добрі чари стають у пригоді.

     Величезну роль у розкритті головної ідеї повісті «Різдвяна пісня у прозі» відіграють різдвяні мотиви. Подорожуючи з Духами Минулого, Теперішнього й Майбутнього Різдва, герой іншими очима подивився на різні етапи свого життя. Духи виконали своєрідну виховну функцію, показавши, що всі ланцюги для власної душі людина кує сама, здійснюючи в гонитві за багатством  численні ганебні вчинки, зраджуючи любов і дружбу, нехтуючи родинними зв'язками, забуваючи про милосердя до ближніх.

     Ч.Діккенс на сторінках своєї повісті пропонує секрет добрих стосунків між людьми.

     До Різдва герої повісті ставляться теж по-різному. Від цього ставлення залежить моральна позиція персонажа.

IV. Оголошення теми уроку.

V. Сприйняття нового матеріалу.

Творче завдання.

     Розкажіть від імені різних героїв повісті про їхнє ставлення до Різдва, використовуючи цитати з тексту:

Збирачі коштів для бідних

Рудокопи

Охоронці маяка

Клерк та його сім'я

Фред

Крихітка Тім

Коментар вчителя:

     -  Як бачимо, більшість героїв повісті любить Різдво, готуються до нього, очікують див і подарунків.

     - А що для вас означає Різдво?

     - Складання асоціативного куща зі словом «Різдво».

     - Доберіть прикметники до слова «Різдво».

     - Як Скрудж ставився до Різдва? ( Не любив, не вірив у Різдво)

Слово вчителя

     - Давайте з вами підслухаємо розмову двох героїв нашої повісті.

(Інсценізація уривка твору)

Племінник: З прийдешнім святом, дядечку!

                     Бажаю вам гарненько порозважатися на свята.

Скрудж:      Дурниця! Нісенітниця!

                     Племіннику! Святкуй свої свята, як сам знаєш, а мені

                     Дозволь святкувати їх по-своєму.

Племінник:   Годі вам гніватися, дядечку!

                         Завітайте завтра до нас та пообідайте з нами.

Скрудж:         Відчепися!

* Запитання до учнів

     - Що ми можемо сказати про головного героя?

Учень: «Різдво» - велике свято – дурницею назвав

              Цим дуже всіх присутніх

              Герой наш здивував.

              Його вітають – він не розуміє.

              Радіють всі, а він не сміє.

              Що ж то за людина є,

              Яка Різдво не визнає?

Вчитель: Отже, лиш Скрудж не відзначає свята людяності, доброти, щирості душі, милосердя.

     Він визнає лише…?

     Чому ж він не любив різдвяних свят?

Слово вчителя: Усі ми знаємо, яку важливу роль у житті кожного з нас відіграє родина. Це наш дім, наш захист, наші рідні люди.

     - Чи була сім'я у Скруджа?

     У головного героя повісті Скруджа люблячої родини не було.Тобто він сам зробив усе, щоб її не було, забув навіть про племінника. Але, на щастя, у кінці твору герой зрозумів свої помилки. Як приклад дружньої сім'ї, в якій всі підтримують один одного, незважаючи на скруту, на сторінках повісті          Ч. Діккенса зображено життя родини Кретчитів.

* Перегляд уривка з мультфільму «Різдвяна історія»

* Бесіда.

     - Що відомо про Кретчита та його родину?

     - Як жили Кретчити?

     - Як ви думаєте, чому напередодні Різдва вся сім'я Кретчитів зображена веселою?

     -Як Кретчити ставилися до Скруджа?

     - Як характеризує Боба Кретчита той факт, що він у Різдвяну ніч запропонував тост за Скруджа? (Боб був доброю й милосердною людиною)

     - Чи можна сказати, що ця родина, яка не  мала грошей та достатку як Скрудж, була щаслива?

     - Чому їх можна назвати щасливою родиною, що їм допомагало так себе почувати?

Коментар учителя.

     - Зі змісту повіті видно, що Кретчити  сповідували любов, милосердя, добро, віру в Бога, взаємодопомогу.

     - Ці моральні принципи є важливими для життя всіх людей.

Запитання до учнів.

     Як ви думаєте? Чи змінився Скрудж після відвідин Кретчитів разом з Духом? Що саме в ньому змінилося?

Коментар учителя.

     - Скружд не мав сім'ї, тому Дух намагався показати героєві, що він втратив.

     - Показавши тепло родинного затишку Кретчитів, Дух намагався достукатися до серця героя, розтопити лід.

     - Змалювання цієї родини потрібно також для того, щоб показати, що сила людини не в грошах, а в сім'ї.

Прийом «Щасливе серце»

     - Яким було серце Скруджа?

     - Що панувало в ньому?

(Зображення серця на дошці зі словами жадібність, злість, байдужість)

 

 

 

         

 

 

 

     - Чи змінилося серце Скруджа в кінці повісті?

     - Під впливом чого його серце змінилося?

     Під впливом різдвяної подорожі серце змінилося. Оновімо його.

Для цього на маленьких сердечках кожен  напише те слово, яке робить людину щасливою.

Коментар учителя.

     - Ось так серце Скруджа переродилося і стало добрим та гарячим, сповненим любові та милосердя.

     - Людське щастя не залежить від багатства.

     - Ось такі дива робить Різдво.

Робота з епіграфом.

     Як слова епіграфа пов'язані з темою уроку?

(Різдво принесло добро всім героям повісті, змінило на краще їх життя)

 

VI. Застосування умінь, знань, навичок.

* Інтерактивний прийом. Встановити відповідність.

За гроші можна купити книги, але не знання.

За гроші можна купити ліжко, але не сон.

За гроші можна купити ліки, але не здоров'я.

За гроші можна купити солярій, але не сонце.

Чи відчув себе наразі щасливим Скрудж?

Запитання до учнів.

     - Які висновки можна зробити, прочитавши повість Ч. Діккенса?

     - Яке значення образу Різдва у творі?

     - Що в людині найцінніше?

 

VII. Узагальнення

Бувають дні, як одкровення Боже –

Благословення зоряних небес,

Коли на себе справжніх ми похожі

І в нас Ісус воістину воскрес.

                                       (О. Ніколаєнко)

VIIІ. Рефлексія.

Я дізнавчся…

Мені вдалося…

Я відчув…

Я зрозумів…

 

docx
Додано
24 березня 2025
Переглядів
235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку