Тема уроку. Звук [ф], позначення його буквою «еф». Звуковий аналіз слів. Читання складів, слів. Словниково-логічні вправи. Опрацювання тексту «На фабриці».
Мета уроку: ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням; відпрацювати артикуляцію звука [ф]; формувати вміння робити звуко - буквений аналіз слів; розвивати активний словник учнів, усне мовлення, пам'ять; виховувати бажання вчитися та бути ввічливими.
Обладнання: картки з буквою ф; малюнки предметів, у словах – назвах яких є буква ф.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок
Починаємо урок
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці
Що у нашім першім класі
Діти - просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань .
Золоті у нас плащі,
Золоті у нас плащі
На дощі.
(кущ, плащ, дощ)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти, сьогодні ми з вами вивчимо нову літеру і звук, який вона позначає. А щоб ви дізналися, яку саме букву вивчимо, пропоную відшукати її у вірші.
Що це, що це за підскоки?
Це ж у кого руки в боки?
Буква ця на довгій ніжці
Пострибала по доріжці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Артикуляція звука [ф].
(Учні разом з учителем роблять артикуляційну гімнастику та роблять спроби правильно вимовити новий звук).
2.Гра «Твердий – м’який».
Плескайте в долоні один раз, якщо звук [ф] у слові твердий, два рази – якщо звук [ф] пом’якшений.
(Шофер, фабрика, фірма, світлофор, фінал, фізика, буфет, асфальт, фікус, флокси)
3.Фізкульхвилинка.
Фламінго – франт
У фірмовому фраці -
Сів у фіолетовий фургон.
І ось під звуки фортепіано
Танцює вже біля фонтана.
4. Робота за букварем.
1) Аналіз звукових моделей слів
(фартух, шафа, шарф)
2) Робота над словами у стовпчиках
а) читання вчителем;
б) мовчазне читання учнями;
в) читання «ланцюжком».
3) Словникова робота
Фауна – сукупність видів тварин.
Флора – сукупність видів рослин.
4) Робота за ілюстрацією.
а) Кого ви бачите на малюнку?
б) Про що мріє дівчинка?
5) Читання тексту «На фабриці».
5. Гра «Зобрази професію».
За допомогою рухів, міміки, жестів потрібно показати характерні особливості професії. Наприклад: офіціант, лікар, маляр, скрипаль, міліціонер.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1.Відгадування загадок.
Пензлик. аркуш та вода…
Де ж малюнок? От біда
Що іще забула взяти,
Щоб пейзаж намалювати! (фарби )
Гру що люблять всі на світі,
І дорослі, й малі діти.
М'яч. Удар. І крики: «Го-о-л!»
Пречудова гра … (футбол)
Б'є вода в усі боки
Із залізного тюльпана.
Поспішаєм залюбки
Ми до красеня - … (фонтана)
Дивний птах з рожевим пір’ям,
Наче мальва на подвір’ї,
На ногах тонких та рівних.
Має назву птах … (фламінго)
VІ. Підсумок уроку.
1. Бесіда
- Яку букву ми вивчили?
- Які звуки позначає буква «еф»?
2. Гра «Мікрофон»
- Що нового ви дізналися на уроці?