Звук [ґ], позначення його буквами Ґґ. Робота з дитячою книгою. Опрацювання оповідання «Гарні ґаздині».

Про матеріал
Конспект уроку містить матеріал, необхідний для проведення уроку, цікаві завдання для вчителя і здобувачів освіти.
Перегляд файлу

Літературне читання

Тема. Звук [ґ], позначення його буквами Ґґ. Робота з дитячою книгою. Опрацювання оповідання «Гарні ґаздині».

Мета: ознайомити учнів з малою й великою друкованими буквами ґ і Ґ; формувати навичку читання, уявлення про близькі за значенням слова, розвивати вміння виконувати завдання на встановлення відповідності, розповідати за малюнком і про події з власного життя; виховувати інтерес до навчання.

Обладнання: предметні малюнки; картки для вправи «Відшукай букву»; слова для стіни слів; набір лего «Шість цеглинок», набір букв та фішок, презентація.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

— Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно!

 -   Всі готові до року? (Так) Тож почнемо роботу!

2.  Девіз уроку: Будемо навчатись гарно, швидко, весело і вправно!

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

  1. Повідомлення теми та завдань уроку.

 Зараз ми  вивчимо ще одну нову букву Ґґ. Дізнаємося про її звучання, навчимося читати склади, слова із нею, попрацюємо з лего.

2. Вивчення нового матеріалу

1)  Вправа «Квест-дослідження». Спостереження за вимовою звука. Позначення звука [ґ] буквою «ґе». Розглядання букви.

 Ґава всілася на ґанку

І сиділа там до ранку.

Вранці гуси пробігали,

 Ґаву з ґанку проганяли.

Григорій Храпач

— Який звук зустрічається найчастіше?

—— Який за звучанням звук [ґ]: голосний чи приголосний?

— Чому ви так уважаєте?

— Чи виникають перешкоди під час вимови?

— За допомогою чого вимовляється цей звук?

— Якщо струмінь повітря натрапляє на перешкоду, який це звук — голосний чи приголосний? Отже, [ґ] — приголосний дзвінкий твердий звук.

— Звук [ґ] позначають буквою «ґе». Повторіть назву букви. Буква «ґе» є велика і мала. (Учитель показує літери.)

— Пофантазуйте, на що схожа буква. (Учні фантазують, розглядають сторінку букваря.)

Робота з конструктором LEGO

— Діти, за допомогою цеглинок побудуйте букву «ґе».

— За допомогою чого ми ще зможемо збудувати літеру Ґ? (Олівців, лінійок, ручок...)

—Зробіть звуковий аналіз слова ґава за допомогою фішок.

 

— Діти, де можна побачити ґаву?

— Чим вона відрізняється від інших птахів? (Тіло вкрите чорним пір'ям.)

— А чим вона живиться? (Личинками, комахами, черв'ячками, рештками тварин.)

— Цей птах зимуючий чи перелітний? (Перелітний.)

Бесіда. Вправа «Асоціативний кущ»

Доберіть слова

Ґава (яка?) ... — (чорна, прудка, хитра, жива, допитлива).

— Скажіть, а чи потрібна допомога людей ґавам та іншим птахам? Коли і як саме ми можемо допомогти? (Відповіді учнів.)

 (Дерево, комахи, жучки, черв'ячки, кора, чорне пір'я...)

https://nuschool.com.ua/lessons/mova/1klas_1/1klas_1.files/image021.jpg

 

«Сенкан»

Ґава

ЯКА? Чорна, хитра, жива.

Дія. Літає, їсть, спить, каркає

Ґава живе у лісі.

Пташка.

3). Робота над загадкою

— На дошці заховався малюнок. Наше завдання: розгадати, що там намальовано.

Я маленький і кругленький,

На одежі я завжди,

Мене в петлю вставляють

Сто разів туди-сюди. (Ґудзик.)

— Промовте перший звук у слові ґудзик.

—Викладіть з допомогою букв  слово «ґудзик» і з допомогою фішок звукову схему.

- Скільки букв у слові? Звуків? Чому?

3. Розчитка

1). Читання складів. Робота з букварем. (14)

  • Хором,
  • Ланцюжком.

2). Робота з малюнками. Читання слів, які мають букву ґ на початку слова; всередині.

3).Читання слів у стовпчиках.

4). Вибіркове читання доцільно організувати за тлумаченням значення слів.

— Прочитайте слово, яке означає:

  • заокруглену опуклість на тілі від удару;
  • те, що і слово «господар»;
  • те, що і слово «господарка»;
  • конструктор;
  • сильний крик, галас;
  • головатий півень;
  • велика муха, яка живиться кров'ю тварин і соком рослин;
  • металева загорожа.

— Які слова ми ще не прочитали за їхнім тлумаченням?

— Що таке ґрунт? (Верхній шар землі, на якому ростуть рослини і живуть різні організми.)

Інформація для вчителя

·    Ґедзь — найбільше двокриле створіння Центральної Європи, завдовжки до 2,5 см.

·    Улітку ґедзів можна спостерігати в багатьох місцях — у полі, на луках, лісовій галявині, вздовж доріг і поблизу водоймищ.

·    Самки ґедзів, які літають у пошуках жертви, передусім реагують на великі об'єкти, що рухаються, тому можуть нападати не тільки на худобу на пасовиськах, але й на автомобіль, що їде зі швидкістю до 40 км/год.

·    Самки ґедзів можуть жалити людей, які пливуть у човні на відстані кількох сотень метрів від берега.

·    Укуси ґедзів болючі, оскільки хоботки цих комах не просто проникають під шкіру, але також торкаються й нервових закінчень. Слина, що її вводить комаха в ранку, спричиняє сильне свербіння.

·    Ґедзі нападають на дрібних ссавців, ящірок-варанів.

Фізкультхвилинка з лего.

У небі світить сонечко,

Травичка зеленіє,

Пливе хмаринка в небі

І річка хай тече.

Любов’ю  все зігріємо,

У дружбі краще жить,

Ми до вершин крокуємо,

Хай нам усім щастить!

ІІІ. Робота з дитячою книгою.  

  1. Робота за малюнком. Прийом «Вхід у малюнок».

— Уявіть себе поряд у малюнку поруч з мамою і донечкою. Як ви гадаєте, що тут відбувається? Розкажіть.

  • А де можна побачити аґрус? Це дерево чи кущ? Які за смаком ягоди аґрусу?

(Сад, кущ, колючий, смачний, плоди, варення, компот, ...)

https://nuschool.com.ua/lessons/mova/1klas_1/1klas_1.files/image022.jpg

  1. Комбіноване читання
  • Читання учителем тексту.

Спочатку текст читає учитель. Після цього запитує:

  •  Чи відповідає малюнок змістові тексту? Чому ви так вважаєте?
  • Як звали маленьку ґаздиню?
  • Що вона робила зранку?
  • Чому дівчинку можна назвати ґаздинею?
  • Продовження читання тексту дітьми.

— Від імені маленького Владика подякуйте бабусі Горпині за пошиту жилетку.

  • Робота над усвідомленням тексту. Гра «Продовжте речення».

Мама рвала ягоди ... (аґрусу).

Бабуся Горпина пришила до жилетки ... (ґудзики).

Галинка плела з бісеру ... (ґердани).

Ганнусині гусенятка весело ... (ґелґотали)

У нас у родині всі гарні ... (ґаздині).

ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Бесіда

— Яку букву вивчали сьогодні?

— Який звук вона позначає?

— Назвіть слово за значенням. Вкажіть цеглинку відповідного кольору:

  • Птах, чорна ворона — ґава;
  • верхній шар землі, на якому ростуть рослини — ґрунт;
  • кисло-солодкі їстівні ягоди на колючих кущах — аґрус;
  • майданчик зі східцями і покрівлею в будинку — ґанок;
  • прикраса, плетена з бісеру — ґердан
  • предмет, що служить застібкою в одязі — ґудзик;
    • головатий півень із голою шиєю — ґалаґан;
    • звуки, що утворюють гуси — ґелґіт;
    • велика муха, що живиться кров’ю тварин — ґедзь;
    • заокруглена опуклість на тілі від удару — ґуля;
    • загорожа з переплетених металевих прутів — ґрати;
    • ціпок у пастухів, загнутий на кінці — ґирлиґа;

2.Вправа «Склади речення» (з використанням цеглинок LEGO: слова речення записані на цеглинках)

— Перебудуйте речення так, щоб слово ґава стояло на першому місці.

Ми не перевернули останній малюнок, цікаво, що там?

  • Мені було цікаво та легко працювати на уроці.
  • Було цікаво, але не все зрозуміло.
  • Було сумно та нецікаво.

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

ґедзь

ґрати

ґаздиня

ґалаган

 

1

 

docx
Додано
27 лютого 2021
Переглядів
1189
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку