Конспект уроку
Вчитель:
Тема: Буква Щ,щ , позначення нею звукосполучення [шч].
Мета: ознайомити учнів з буквою Щ щ, звукосполученням [шч] ;
удосконалити навичку свідомого і правильного, виразного читання;
закріплювати вміння зв’язно висловлювати свої думки на задану тему;
розвивати пам’ять, увагу; виховувати любов до Батьківщини.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Наші вушка на маківці.
Очі ширше відкриваємо,
Слухаємо і запам'ятовуємо.
Ні хвилини не втрачаємо.
II. Повідомлення теми .Актуалізація знань.
-Сьогодні на уроці ми дізнаємось секрет літери щ .
Будьте уважні,щоб виконати всі завдання.
1.Опитування.
- Скажіть, як шепоче листячко – шу –шу – шу.
- Як співає півник – ку- ку- рі – ку.
- Як кує зозуля – ку – ку.
- Як квакає жабка – ква –ква
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Сьогодні ми вивчемо ще одну букву, яка завжди позначає 2 звуки.
А чи зможете ви повторити за мною? ( Розповідаю скоромовку)
Дощ хлющить на зелений хлющ.
Під плющем сховався хрущ.
– Яка буква найчастіше зустрічається у скоромовці? ( Відповіді дітей).
(Ащ-Ащ , ми купили плащ)
https://www.youtube.com/watch?v=iCs2vWF3xf0
2)Робота над загадками
Всіх лякає риба ця:
В роті в неї мов пила.
Ну сккажіть мені, ану-ка:
Як ця риба зветься?(Щука)
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде.(Дощ)
Чистить курточку, штанці,
Чобіткий спідниці,
Дуже працьовита тітка,
Здогадались, хто це?...(Щітка)
3.Хвилинка каліграфії
Щ, щ, щ, щі, що, ща, щу, ощ, ущ, ще. (Діти записують у зошит).
4.Робота над казкою О.Катрича.
Послухайте казку.
Одного разу звуки вийшли на берег річки зустрічати ранок. Навколо було гарно й тихо. Тоненький серп місяця стомлено скотився за гору. Одна за одною згасали зірки на небі. Легенький вітерець пробіг по верхівках очерету. Очерет здригнувся і зашумів: ш – ш – ш. А всі маленькі мешканці, що жили в очереті, - черепашки, каченятка, рачки – йому відповіли: ч – ч – ч – ч – ч. Це означало: дай нам ще трохи поспати. І всі почули, як навколо лунало: ш – ч – ш – ч – ш – ч – ш – ч – ш – ч, почали переглядатися між собою, а дехто почав закривати вуха. Воно й справді неприємно слухати будь – які сварки. Невідомо, чим би все це скінчилося, якби не сонечко. Воно, як завжди, піднялося над лісом своєчасно без ніяких нагадувань. Перші сонячні промінчики погладили все і всіх, хто зустрічав його з високо піднятою головою. Потім вони заглянули вниз на землю і приголубили кожну травинку, кожну билинку, кожну травинку.
А звукам [ш - ч], які ледве не посварилися між собою, Сонечко сказало:
- Вам не сваритися між собою треба, а об’єднатися. Заживете спокійно і Азбука отримує нову букву.
Тут Сонечко своїми проміннями щільно обняло два звуки [шч], зв’язало стрічкою і бантик опустило. З’явилася широка, гарна, впевнена в собі буква Щ.
Така щирість і щедрість Сонечка викликали щасливі посмішки у всіх, кому пощастило це спостерігати. А що робилося навколо! Щавель у лузі зазеленів. Кущі загойдали пташині гніздечка. Щиглик щебетав без відпочинку. Щука залишила у спокої своїх карасів. Щогла міцно тримала на собі парус і щодуху несла на маленький човен вперед, до щастя. Щенята намагалися залізти на щабель, щоб краще роздивитися, що сталося, хоч лазити зовсім не вміли. Усі щітки взялися до роботи, змели сміття, всі щепочки до купи. А щуплий щур злякався і поклявся нікого і нічого не чіпати. Щербатий місяць теж хотів піднятися, щоб глянути, що діється навколо, та не зміг: старенький був уже.
І навіть вітрище ущух у кущах. Не свище вітрище – зачах.
І з того часу гарна буква Щ завжди стоїть на місці, де звучать поряд, разом звуки [шч]. Отже, два звуки позначає буква Щ – [шч].
- Цікава казка, діти?
- Які ви запам’ятали слова із казки, де буква "щ” позначає два звуки.
- Я нагадаю вам, а ви за мною їх повторіть і спробуйте запам’ятати їх якомога більше: щавель, щабель і щебетати, щедрівка, щедрий і щеня, щасливий, щирий і щербатий, ще щітка, щепа і щока. Багато слів з буквою щ. Буква одна, а звуків два – [шч]. Обидва приголосні, це треба запам’ятати.
В українській мові для позначення сполучення звуків [шч] є літера «щ».
5.Гра «Упіймай звук».
Щиро щиглик у ліщині
Щебетав собі щоднини:
— Щоб нам щедре літечко
Виростило житечко,
Щоб щасливий равлик
Міг щипати щавлик.(Л. Вознюк)
6.Ознайомлення з буквою «щ»
Аналіз букви Щ щ (великої і малої).
- На яку літеру подібна літера «щ»?.
-На що схожа літера щ?
— Розкажіть про Букву Ща!
— А вона така ж, Як Ша,
Тільки в неї, —
Каже Костик,—
Унизу
Праворуч хвостики (В.Гринько)
8)Читання слів .
1.
ку ука
ля ока
пла Щ ит
до ебіт
хру ілина
Бор іпка
2.Перегляд відео.Розчитування.
https://www.youtube.com/watch?v=pSwDCu_P-iQ
3.Аналіз слів «щиголь», «щука», «щоденник» .
https://www.youtube.com/watch?v=KytHQQ95Q3s
https://www.youtube.com/watch?v=U_90J0cwTRk
4.Читання та порівняння складів у будиночках.
Порівняння вимови звуків ч шч
( Роздатковий матеріал).
3.Читання хором стовпчиків слів.(Робота з картками).
-Останнім ви прочитали слово «Батьківщина».
-Чи знаєте ви що воно означає?
-Як ви думаєте від якого слова походить слово «Батьківщина»?
-Що ми називаємо Батьківщиною?.
-А як називається наша Батьківщина ?
- Як ви розумієте вислів «Вибрати не можна тільки Батьківщину»
Робота над прислів ям «Людина без Батьківщини-що соловей без пісні».
- Як ви розумієте це прислів’я?
ІV.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
https://www.youtube.com/watch?v=lCyFLC7SKbg
https://www.youtube.com/watch?v=u8xJNASAfjc
5.Гра «Сигнальники»
Так-червона цеглинка LEGO ,ні-синя
- Я люблю свою Батьківщину.
- Мені подобається мова – українська.
- Символи моєї Батьківщини – клен та береза.
- Без верби і калини немає України.
- Столиця України Донбасс.
- Столиця моєї Батьківщини – Київ.
- По території України протікає річка – Дніпро.
-Я пишаюся своєю Батьківщиною – Україною.
8.Бесіда за малюнком
-На цій карті зображена наша земля, країна, Батьківщина-Україна.Такою ми можемо її бачити , якщо будемо летіти на літаку високо над землею.
-Чи гарна наша країна?
9.Складання асоціативного куща
КРАЙ МОВА
ЗЕМЛЯ ПІСНЯ
САДИ
БАТЬКІВЩИНА ШАХТИ
![]()

УКРАЇНА
ПОЛЯ
ГОРИ ЛАНИ МОРЕ РІКИ
6.Робота над текстом підручника.
1). Розгляд ілюстрації в підручнику.
2)Що зображено на малюнку?
3). Читання тексту (самостійне)
5) Читання "ланцюжком”
V. Підсумок уроку .Рефлексія
https://www.youtube.com/watch?v=XI4JyvqrAMA
Перегляд відео , узагальнення.
-Яку букву ми вивчили?
-Які звуки вона позначає
- Про що ми говорили на уроці?
- Як зветься наша Батьківщина?
-Чи сподобався вам урок ?