2. Добуток різниці та суми двох виразів. Розв’язування вправ і задач

Про матеріал
Формули скороченого множення — це рівності, які дозволяють швидко виконувати множення або перетворення алгебраїчних виразів без виконання повного розкриття дужок. Вони є узагальненням властивостей множення та зручним інструментом для спрощення виразів, розкладання на множники, обчислення значень виразів та розв’язування рівнянь. До основних формул належать: • Квадрат суми: (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 • Квадрат різниці: (a−b)^2=a^2−2ab+b^2 • Різниця квадратів: a^2−b^2=(a−b)(a+b) • Куб суми: (a+b)^3=a^3+3a^2b+3ab^2+b^3 • Куб різниці: (a−b)^3=a^3−3a^2b+3ab^2−b^3 Перетворюючи многочлени учні дізнаються про ще один спосіб розкладання многочлена на множники і набувають вміння самостійно його використовувати, матимуть уявлення про альтернативний спосіб застосовувати формули скороченого множення, досліджувати доведення і застосування формул для нестандартних ситуацій; зможуть розв’язувати якісні завдання на розкладання многочлена на множники; Вивчення цих формул допомагає: • зменшити кількість обчислень; • швидко виконувати перетворення; • бачити структуру виразів та знаходити раціональний шлях розв’язання задач • використовувати формули скороченого множення, застосовувати свої знання і вміння для розв’язування прикладних математичних задач у повсякденному житті.
Перегляд файлу

Тема уроку: Добуток різниці та суми двох виразів. Розв’язування вправ і задач.     Перевірочна робота. ГР 1. Досліджує ситуації та створює математичні моделі

Мета уроку:

  •          активізувати загальні відомості учнів про многочлени, дії над ними, використовувати формулу = , формувати в учнів уміння та навички користуватися цією формулою; перевірити вміння учнів використовувати цю формулу
  •          розвивати вміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою думку;
  •          виховувати працьовитість, спостережливість, кмітливість

Очікувані результати: знати і використовувати формулу різниці квадратів; уміти подавати вираз у вигляді квадрата, підносити вираз до квадрата, розпізнавати, у якому випадку можна застосовувати цю формулу

Хід уроку

  1. Організація уроку
  2. Перевірка домашнього завдання

№558 Спростити вираз

  1.        4)
  2.       5)
  3.        6)

№560 Спростити вираз

  1.    
  2.    
  3.    
  1. Актуалізація опорних знать
  1.     Піднести до квадрату

=       =

=       =

=      =

  1.     Представити у вигляді квадрату

=     =    

=     =

=     =

  1.     Виконайте множення

=      =

=     =

=    =

 

  1. Робота з підручником

На дошці        Самостійно

№561         №562

№563 Які одночлени треба поставити замість зірочок, щоб виконувалася тотожність

  1.     (* - 12а) (* + *) = 9b2 - *
  2.     (* - 5с) (* + 5с) =16d2 - *
  3.     (0,7р + *) (* - 0,7р) = m8  - 0,49р2
  4.     (3m2 + *) (*   -   *) = 9m4  - n6

На дошці        Самостійно

№565 (1, 3, 5)       №565 (2,4,6)

№568  Спростити вираз

  1.     (4х – 7у) (4х + 7у) + (7х – 4у) (7х + 4у)
  2.     (а - 2) (а + 3) + (6 - а) (а + 6)
  3.     (8а - 3) (8а + 3) – (7а + 4) (8а - 4)
  4.     0,6 m (2 m - 1) (2 m + 1) + 0,3 (6 + 5 m) (6 - 5 m)
  5.     (7 - 2х) (7 + 2х) – (х - 8) (х + 8) – (4 – 3х) (5 + 3х)
  6.     - b2 с (4b – с2 ) (4b + с2 ) + 16 b4 с
  1. Самостійна робота. ГР 1. Досліджує ситуації та створює математичні моделі
  2. Підсумок уроку
  3. Домашнє завдання

Повторити правила множення різниці двох виразів на їх суму

п. 14  №564, 566, 569

 


Самостійна робота

ГР 1. Досліджує ситуації та створює математичні моделі

 

 

 

Гр.1

1.

Піднесіть до квадрата одночлен  0,3х5

1

 

А

Б

В

Г

 

 

0,9х10

0,09х7

0,09х10

0,9х7

 

2.

Спростити вираз  0,42а5 в7  * 0,5а4 в3

1

 

А

Б

В

Г

 

 

0,21а20 b10

0,21а9 b21

2,1а9 b10

0,21а9 b10

 

3.

Подайте у вигляді многочлена 5х5 2 + 2)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

7у2 + 10х5

5у2 + 7х5

5у2 + 10х5

10х5у2 + 10х5

 

4.

Виконайте множення (х - 5) (х + 5)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

х2 + 25

х2 - 5

х2 + 5

х2 - 25

 

5.

Закінчить  перетворенні виразу в многочлен (3аb – 9) (9 + 3 аb)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

2b2 - 18

2b2 - 81

2b2 - 81

2b2 + 81

 

6.

Вставте  замість зірочок такі одночлени, щоб виконувалася тотожність

(* + 3а2 b4 ) (* - 3а2 b4) = 49а10 – 9а4 b8

1

 

А

Б

В

Г

 

 

49а

2

5

49а5

 

7.

Виконайте множення х(х + 2) (2 - х)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

2 – х3

4х – х2

2 – х

4х – х3

 

8.

Виконайте множення (3х4у5 – 5х8у7) (3х4у5 + 5х8у7)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

8у10 + 25х16у14

8у10 – 25х16у14

8у10 – 25ху14

8у10 – 5х16у14

 

9.

Подати у вигляді квадрату  36х8у12

1

 

А

Б

В

Г

 

 

(18х4у6)2

(6х2у10)2

(36х4у6)2

(6х4у6)2

 

10.

Розв’язати рівняння   (х - 17)(х + 17) = х2 +6х - 49

1

 

А

Б

В

Г

 

 

8

8-

-40

40

 

11.

Подайте у вигляді многочлена  (5 - х) (5 + х) (25 + х2)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

25 – х4

625 – х2

625 – х4

25 + х4

 

12.

Подайте у вигляді многочлена вираз  (4 + х2 ) (2 - х) (2+х)

1

 

А

Б

В

Г

 

 

16 + х4

8 – х4

8 + х4

16 – х4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Алгебра 7 клас (Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С.)
До уроку
Добуток різниці та суми двох виразів
Додано
23 грудня 2025
Переглядів
261
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку