Урок. Наукові знання і художня культура людства

Про матеріал

Презентацію розроблено відповідно до змісту підручника для 5 класу закладів загальної середньої освіти «Вступ до історії України та громадянської освіти» / І. Я. Щупак, О. В. Бурлака, І.О. Піскарьова, А. С. Посунько. — Київ : УОВЦ «Оріон», 2022. — 256 с. : іл.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Наукові знання і художня культура людства

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Ви навчаєтесь у школі й здобуваєте освіту. А чи замислювалися ви над тим, що таке освіта, яке її призначення? Освіта – процес і результат засвоєння особистістю наукових знань, практичних умінь та навичок. Метою освіти в Україні є «всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, її талантів, здібностей, … виховання громадян, підвищення освітнього рівня громадян» (Закон України «Про освіту»). Погодьтеся, навіть найталановитіша людина не стане успішною, якщо буде лінуватися чи лише мріятиме про ідеальне майбутнє

Номер слайду 4

Як навчали в давнину і сьогодніПоміркуйте, чому важливо вивчати досвід предків. Яку роль у житті людини відіграє прекрасне?

Номер слайду 5

Перші школи з’являються  у Єгипті, Китаї, Індії, Греції. В школах вчили читати, писати, рахувати. Велику увагу в школах Стародавньої Греції надавали фізичному розвитку, музичній освіті. Поміркуймо!На думку стародавніх греків, освічена людина — це передусім, мудрий, відважний, справедливий громадянин? Чи погоджуєтесь ви з думкою стародавніх греків? Обґрунтуйте свою відповідь.

Номер слайду 6

Здавна до освічених людей ставилися з повагою.  Проте не всі мали рівний доступ до освіти. Перші школи виникли в Україні понад тисячу років тому з ініціативи князя Володимира Великого, але навчалися в них лише хлопчики зі знатних родин. 

Номер слайду 7

Освіта в часи Русі-України. У часи Русі-України освіту здобували при церквах і монастирях. Там навчали читати, писати, рахувати, церковного співу. Деякі історики вважають, що дочка великого князя Київського Всеволода Ярославича — Янка Всеволодівна наприкінці ХІ ст. заснувала при монастирі школу для дівчат, де навчали грамоти, співам і шитву

Номер слайду 8

Практичні завдання1. Спробуйте знайти сучасні українські літери в написах.2. Що про розвиток освіти в Русі-Україні можуть свідчити написи доньки князя та звичайного коваля, графіті?

Номер слайду 9

Із накопиченням знань, розвитком міст, ремесел і зростаючою міццю середньовічних держав зростала потреба в освічених людях. У тих містах, де жили найбільш освіченні, відомі викладачі, з’явилися перші вищі школи — університети. Найдавніший університет Європи у 1088 р. було засновано в м. Болонья, що в Італії. У XV ст. У Європі діяли вже 65 університетів. Найвідоміші з них — Паризький, Болонський, Оксфордський, Празький, Ягеллонський (Краківський).

Номер слайду 10

Спершу українці, які хотіли здобути вищу освіту, навчалися в європейських університетах та досягали там значних успіхів. Наприклад, виходець з українського містечка Дрогобича Юрій Котермак (Дрогобич) (1450-1494 рр.) навчався в Ягеллонському університеті в Польщі, а згодом — в Болонському університеті в Італії. В історію він увійшов як астроном, астролог, доктор медицини і філософії. Був обраний ректором Болонського університету.

Номер слайду 11

Жага знань спонукала українців до навчання за кордоном ще з доби Середньовіччя. Імена українських студентів, зокрема Станіслава Оріховського, Івана Ужевича, Юрія Немирича, записані в Ягеллонському (Краківському), Паризькому, Падуанському та інших університетах.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

20 січня 1661 р. польський король Ян II Казимир підписав диплом, який надавав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету». Так на українських землях з’явився перший університет. За даними історичних джерел у 1667 р. на філософському і теологічному (богословському) відділах навчалося близько 500 студентів, навчання забезпечували вісім викладачів. Сьогодні у Львівському національному університеті імені Івана Франка на 19 факультетах навчається понад 22,5 тис. студентів, забезпечують освітній процес близько 2 тис. викладачів.

Номер слайду 14

Із часом і інші вищі навчальні заклади були відкриті і в Україні: Острозька й Києво-Могилянська академії, університети у Харкові, Києві, Чернівцях, Одесі. Тривалий час там могли навчатися лише чоловіки і тільки із заможних родин

Номер слайду 15

У ХІХ ст на території України з"являється перша  школа для дівчат. Засновницею безкоштовної недільної школи для дівчат у 1862 р була Христина Алчевська. Згодом вона на власні кошти заснувала школу для сільських дітей у селі Олексіївка на Луганщині. Xристина  Алчевська активно пропагувала ідею навчання дітей рідною мовою.

Номер слайду 16

РОЗВИТОК НАУКИ: НАУКОВІ ЗНАННЯ В ДАВНИНУ І СЬОГОДНІ

Номер слайду 17

Наукові знання виникли з практичних потреб людини, пов’язаних з розвитком землеробства, ремесел, техніки, мореплавства. Вже в Стародавньому світі були здійсненні відкриття, якими світ користується донині. Майже всі алфавіти, що існують у наш час, створені на основі єврейсько-фінікійського. Давні єгиптяни розробили ефективні способи множення і ділення, а також дробу. Численні відкриття в геометрії, фізиці, механіці належать давньогрецькому вченому Архімеду. Саме Архімед побудував перший у світі планетарій. Для зрошування полів Архімед винайшов гвинтоподібний вал для підйому води. Цей пристрій використовують і наш час у машинах, механізмах.

Номер слайду 18

Китайські астрономи в Давньому Китаї обчислили, що тривалість року становить 365,25 доби і склали точний календар. У Китаї виготовили перший компас і сейсмограф (прилад для визначення сили землетрусів).

Номер слайду 19

Витоки наукових знань в Україні сягають часів існування стародавніх грецьких міст-держав (VIII—VII ст. до н. е.) на берегах Чорного й Азовського морів. Античні міста відзначалися значним розвитком освіти, медицини та культури. Особливу увагу приділяли медицині. Про це свідчать численні археологічні знахідки (хірургічні ножі, пінцети, голки тощо).

Номер слайду 20

За часів України-Русі накопичувалися необхідні для життя знання. Наприклад, знання хімічних властивостей та особливостей будівельних матеріалів застосовували у виготовленні плінфи (будівельного матеріалу), скла, мозаїк, різнокольорових емалей, черні, фрескових розписів храмів тощо. Також у будівництві використовували математичні знання. Належну увагу приділяли лікарській справі. Першою визначною лікаркою в історії України-Русі була праправнучка Ярослава Мудрого Добродія-Євпраксія-Зоя. Євпраксія в 30-х роках XII ст. написала науковий трактат грецькою мовою «Алімма» (Мазі), який здобув популярність за межами Русі. Це була перша відома авторська медична праця.

Номер слайду 21

Всесвітньо відомі українські науковці

Номер слайду 22

Номер слайду 23

ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА ЛЮДСТВАХудожня культура є особлива галузь культури, адже відображає дійсність за допомогою художніх образів, які створювалися людством протягом його існування. Основа художньої культури — мистецтво. Мистецтво покликане виховувати художній смак людини, розвивати її здатність до творчості за законами краси слова, кольору, дизайну. Художня культура — це твори образотворчого мистецтва, літератури, театру, кіно, музики.

Номер слайду 24

Марія Примаченкомайстриня, яка створила неповторні образи природи, тварин, народного побуту. Марія Примаченко говорила: «Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю. Творю на радість, на щастя людей, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі...». В 1937-му на Міжнародній виставці в Парижі, за свої дивовижні роботи майстриня отримала золоту медаль. Пізніше картини з великим успіхом демонструвалися у багатьох країнах світу.

Номер слайду 25

Картини Марії Примаченко1. На вашу думку, чому твори Марії Примаченко так шанують у світі?2. Вам запропонували популяризувати творчість майстрині в Україні, як ви це зробили б?

Номер слайду 26

Архітектура України

Номер слайду 27

Архітектурна перлина України. Центральний корпус Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича — колишньої резиденції митрополитів Буковини і Далмації — включено до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Номер слайду 28

Обговоріть у групі1. Чи можуть бути графіті історичним джерелом?2. Поміркуйте, який досвід минулого в навчанні дітей ви запозичили б для наших часів?3. На думку видатного українського вченого Бориса Патона: «Щастя — це відчуття того, що твоє життя, твоя діяльність потрібні людям». Чи погоджуєтесь ви з думкою вченого? Аргументуйте свою відповідь.

Номер слайду 29

Вправа «Майстерня дослідника». Поставте запитання, за допомогою яких можна скласти розповідь про людей, згаданих у хмаринці слів.

Номер слайду 30

Домашнє завдання1 . Опрацюйте § 332. Підготуйте повідомлення  «Видатні українські вчені»  або  «Видатні діячі культури та мистецтва України»

Номер слайду 31

Список використаної літератури. Всесвітня історія : підруч. для 5 кл. закладів загальної середньої освіти / І. Я. Щупак, О. В. Бурлака, І. О. Піскарьова, А. С. Посунько. — Київ : УОВЦ «Оріон», 2022. — 256 с. Вступ до історії України та громадянської освіти : підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. — Тернопіль: Астон, 2022. — 192 с. :

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кравцова Натали
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
11 березня
Переглядів
558
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку