Музичне мистецтво 6 клас
Тема: «Гімн – урочиста пісня»
Мета: ознайомити з особливостями та характерними ознаками жанру
«Гімн», дати поняття про його літературну основу.
Тип уроку: комбінований, заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, портрети композиторів
М. Вербицького, П. Чубинського, М. Лисенка, Т. Шевченка
Твори що вивчаються на уроці:
Державний гімн України (сл. П. Чубинського муз. М. Вербицького)
Молитва за Україну (сл. О. Кониського муз. М. Лисенка)
Реве та стогне Дніпр широкий (сл. Т. Шевченка, муз. Д.Крижанівського).
Хід уроку
Історія гімну дуже давня. Відомо, що гімн як жанрова форма поезії еволюціонував з культових пісень, що завершувалися молитвою до культового божества в Єгипті, Месопотамії, Індії. В Елладі гімн співали на честь Апполона, Діоніса або у вигляді гіпорхеми. У добу середньовіччя його виконували як хорал. Гімн поширився також і в ренесансно – бароковій Україні. У світській традиції гімн пов'язують з урочистими подіями загальнонаціонального характеру, з офіційними церемоніями, демонстраціями тощо. У XVIII ст. гімн існував як жанр літератури і був частиною окремих форм народної пісні та світської поезії. На початку XIX ст у період романтизму були спроби воскресити гімн як твір емоційно насиченої і метрично вільної ліричної форми.
3.Бесіда перед слуханням музики:
Павло Чубинський народився 15 (27) січня 1839 року на хуторі поблизу Борисполя в родині збіднілих дворян.
Освіту Павло Чубинський здобув у Другій київській гімназії, а потім – на юридичному факультеті Петербурзького університету, де у 1861 році отримав ступінь кандидата юридичних наук. Молодий юрист переймався проблемами народної освіти, збирав кошти на відкриття недільних шкіл для дітей із народу, був захисником простого люду в судах. 20 жовтня 1862 року шеф жандармів князь Долгоруков дав розпорядження вислати Чубинського «за вредное влияние на умы простолюдинов» (за українську діяльність) на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції.
У 1869 році Чубинський отримав дозвіл на повернення до України. Помер 14 (26) січня 1884 року, не дожив одного дня до свого 45-річчя. Прощалися з Чубинським в церкві Різдва Христового. Похований у Борисполі
Вербицький Михайло Михайлович — український композитор, хоровийдиригент, священикУГКЦ,
автор музики державного гімну«Ще не вмерла Україна» Народився 4 березня 1815 року на Надсянні у родині греко католицького священика. Коли хлопчикові виповнилося 10 років його батько помер. Над Михайлом та його молодшим братом Владиславом взяв опіку далекий родич Перемишильський владика Іван Снігурський У 1840-х Вербицький звертається до релігійної музики – написав повну Літургію для мішаного хору (1847р.), «Ангел вопіяше» та ін. церковні В останні роки життя композитор займався педагогічною діяльністю,писав статті, творив музику.Помер 7 грудня 1870 року у селі Млинах (тепер на території Підкарпатського воєводства Польщі) від раку
Історія створення гімну «Ще не вмерла України»
Гімн «Ще не вмерла України і слава і воля» створений Павлом Чубинським та Михайлом Вербицьким, звучить сьогодні могутньо й гордо – як символ невмирущої сили народу, котрий обрав шлях свободи і незалежності. Перше виконання твору «Ще не вмерла Україна» як Гімну відбулося 10 березня 1865 року у Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченому Тарасові Історія створення українського гімну починається 1862 року, коли український етнограф, фольклорист і поет Павло Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна». На хвилі піднесення українського патріотичного і духовного життя в 60-х роках XIX ст. в одному із львівських журналів було надруковано вірш «Ще не вмерла Україна». Цей вірш сподобався М. Вербицькому своїм патріотичним змістом, легкістю форми, і він поклав його на музику спочатку як солоспів у супроводі гітари. Згодом М. Вербицький зробив із пісні солоспіву хорову композицію.
У наш час як Державний Гімн України було затверджено слова першого куплету і приспіву пісні П. Чубинського «Ще не вмерла Україна» на музику М. Вербицького.
4. Слухання музики:
«Ще не вмерла Україна»
На музику М. Вербицького. слова П. Чубнського
https://www.youtube.com/watch?v=Wx7vo__48oE
5. Аналіз музичного твору:
- Які інструменти виконують твір?
- З яким героями або подіями у вас асоціюється гімн України?
- Історія створення гімну
6. Розспівування
7. Виконання пісні. « Реве та стогне Дніпр широкий»
https://www.youtube.com/watch?v=IhzXmkE2cvM
8. Узагальнення вивченого матеріалу:
- Що таке гімн?
- Назвіть відомі вам різновиди гімну
- Що вам запам'яталося з історії створення гімну?