Урок № 56 6 клас
Тема. Пропорція. Розв’язування задач і вправ.
Мета:
навчальна: продовжити роботу з формування вміння і навички застосовувати властивості пропорцій до розв’язування задач, розв’язувати задачі на пропорційні величини; показати практичне застосування пропорцій; перевірити вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці;
розвивальна: розвивати розумову активність, пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння аналізувати та узагальнювати, навики колективної роботи у поєднанні із самостійною, активізувати пізнавальну діяльність учнів;
виховна: виховувати уважність, працьовитість, кмітливість, самостійність,загальну культуру, інтерес до навчання, до математики, старанність, охайність записів зошитів.
Формування компетентностей:
предметна компетентність: удосконалити вміння застосовувати знання з теми «Відношення і пропорція» до розв'язування задач;
ключові компетентності: уміння вчитися впродовж життя — оцінювати результати своєї навчальної діяльності; вільне володіння державною мовою;
інформаційно-комунікаційна; основні компетентності у природничих науках і технологіях — будувати та досліджувати математичні моделі процесів.
Тип уроку: застосування знань та вмінь.
Обладнання: комп’ютер, презентація, картки із кюар кодами, картки.
Хід уроку
І. Організаційний етап
- Добрий день, діти! Наш урок хочу почати зі слів:
Говорять: «Математика складна!
І де ж зв’язок між нею і життям?»
Але потрібна нам в житті вона,
І ми сьогодні це покажемо вам!»
Відчуйте свій настрій. Який він: веселий, сумний чи з серединки на половинку? Намалюйте на полях вашого зошита смайлик на який ваш настрій зараз схожий більше всього. Мій настрій Ви бачите на слайді.
слайд 1
{На даному етапі вступні слова використала для зацікавлення учнів до уроку і налаштування на позитивний настрій}
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Хто швидше справиться з одним із завдань матиме можливість перевірити наявність домашнього завдання в однокласників.
Обчисліть значення виразів вказане на слайді:
слайд 2
{Усний рахунок використала для активізації розумової діяльності, формування уваги та швидкості реакції, для зацікавленості використала мотивацію що хто швидше справиться з завданням може перевірити наявність домашнього. Форма сприйняття – зорова.
Формування інтелектуальної компетентності.}
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
- Розгадайте ребус . Проблемне питання: що спільного між цими словами.
Золотий перетин, природа, архітектура, живопис ( слайд 3-4)
- На перший погляд важко розгледіти зв’язок між формулами, означеннями, правилами, які ми вивчаємо на уроках математики, і практичною діяльністю людей.
Але такий зв’язок існує, це і буде нашою метою, дізнатися який.
{Для мотивації використала розгадання ребусів і що спільного між цими словами, як проблемне питання. Мета: розвивати самостійність мислення, розвивати увагу та пам'ять. Формування формування пізнавальної компетентності.}
IV. Формування теми і завдань уроку
- З теми уроку і проблемного питання, висновки можна зробити що завдання уроку:
V. Актуалізація опорних знань
Тестування програмою plickers. Завдання проектуються на екран, учні вибирають варіант відповіді на кюар коді а вчитель сканує відповіді за допомогою додатку на телефоні.
Завдання на екрані
слайд 7-11
{Умови завдань виводяться на екран для зорового сприйняття, і в той же час вчитель зачитує для кращого сприйняття. Формування інтелектуальної компетентності. }
VI. Вдосконалення вмінь
- Означення формули повторили, повертаємося до того що спільного між пропорцією, відношенням і тими словами які ми розгадали і що що ми зараз бачимо на презентації.

Слайд 12-14
- Отже приступаємо до дослідження
- Серед пришляхових трав росте нічим не примітна рослина – цикорій. Придивимося до нього уважно. Від основного стебла утворився відросток. Відразу розташувався перший листок. Відросток робить сильний викид у простір, зупиняється, випускає листок, але вже коротше першого, знову робить викид у простір, але вже меншої сили, випускає листок ще меншого розміру й знову викид. Якщо перший викид прийняти за 100 одиниць, то другий рівний 62 одиницям, третій – 38, четвертий – 24 і т.д. Давайте знайтемо відношення росту листочків.
Завдання 1. (колективна робота з розв’язками біля дошки)
- Складіть відношення з тих величин що бачите на малюнку, за умови що більша величина відноситься до меншої і знайдіть коефіцієнт пропорційності обчисливши його до сотих.
слайд 15
Розв’язок:
-Отже дані відношення та утворюють пропорцію.
Коефіцієнт відношення записуємо на дошці і будемо порівнювати з іншими результатами.
{Виконуючи це завдання учні разом із вчителем вчаться використовувати математичні поняття про відношення і пропорцію, ділення під кутом десяткових дробів і роблять висновки про фактори і закономірності розташування листків.
Формування інтелектуальної та пізнавальної компетентності. }
-Вчені проводили багато досліджень і виявили що є певна закономірність в будові людини.
Завдання2 ( робота в групах)
-Практична робота по виміру довжини руки до ліктя і заміри обличчя обличчя. Зробіть заміри руки та обличчя і складіть відповідні відношення, за умови що більша величина відноситься до меншої і знайдіть коефіцієнт пропорційності обчисливши його до сотих.
Слайд 17-18
Учні роблять записи на дошці і відповідно до їх замірів виконують обчислення. Результат оголошують вчителю.
Практична робота водночас заміняє розминку.
{Виконуючи це завдання учні під керівництвом вчаться використовувати математичні поняття про відношення і пропорцію, ділення під кутом десяткових дробів, для використання практичної роботи і роблять висновки про фактори і закономірності будови людського тіла..
Формування комунікативної, інтелектуальної та пізнавальної компетентності. }
Отримані числа записуємо лівій стороні дошки.
-Науковці проводили багато досліджень і виявили що є певна закономірність і в архітектурі та мистецтві.
Завдання 3 (самостійно)
-Зробіть заміри Храму Парфено́н, а саме висота даху до висоти колон, складіть відношення, за умови що більша величина відноситься до меншої і знайдіть коефіцієнт пропорційності обчисливши його до сотих.
слайд 18
Отримані числа 1,62 знову записуємо лівій стороні дошки.
{Виконуючи це завдання учні самостійно вчаться використовувати математичні поняття про відношення і пропорцію, ділення під кутом десяткових дробів, для використання практичної роботи і роблять висновки про фактори і закономірності будови пам’ятки архітектури.
Формування комунікативної, інтелектуальної та пізнавальної компетентності. }
-Дивлячись на числа і пропорція який висновок можна зробити? Ця пропоціє з золотим перерізом.
слайд 19
Золота пропорція або золотий переріз
слайд 20
Суть золотого перерізу в тому, що менша частина відрізка відноситься до більшої, як більша - до цілого.
a : b = b : c
У побутовому варіанті пропорція золотого перерізу - це приблизно 5:8, а ще точніше – 8:13.
VІІ. Підсумок уроку
Розгадайте ребус Незакінчене речення «Райдуга яскравих моментів»
{Підсумок уроку у формі продовжити речення для складання райдуги яскравих моментів
Формування комунікативної компетентності. }
VІІІ. Домашнє завдання
слайд 23
{ Формування компетентності, яка допомагає саморозвитку.}
Здайте зошити для перевірки і виставлення оцінок, після перевірки тестового завдання в програмі і роботи, обчислень в зошиті.
слайд 24