Матеріал буде корисним при вивченні теми "Множення натуральних чисел". Під час уроків учні розв'язують задачы практичного спрямування.
Тема: Множення натураральних чисел. Розв’язування задач.
Мета: Повторити усні прийоми множення натуральних чисел, використовувати знання з математики в різних галузях людського життя, виховувати бережне ставлення до природи та економне використання її ресурсів
Хід уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок – ми вирушаємо в подорож по нашій красивій планеті Земля. Розв’язуючі задачі, дізнаємось, чим ми можемо допомогти їй у вирішенні деяких проблем. Метою нашої подорожі буде: повторити усні прийоми множення натуральних чисел, використовувати знання з математики в різних галузях людського життя, виховувати бережне ставлення до природи та економне використання її ресурсів. А девізом подорожі будуть такі слова: «Пам’ятай, ми не отримали Землю в спадок від батьків, ми взяли її в борг у наших дітей ». (Слайди 1, 2, 3).
Ми будемо подорожувати маршрутом:
Але в будь-яку подорож необхідно взяти багаж. Вашим багажом буде багаж знань, які ви отримали на попередніх уроках за темою: «Множення натуральних чисел. Закони множення». Отже збираємо багаж. Але його треба відкрити. Нам потрібно знайти код від замка багажа. Код нам дасть ваше домашнє завдання. Якщо ви згодні з відповідями – поставте «+», якщо ні- « - » (слайд 5).
№443
Розкрийте дужки:
№449 1),3)
Знайти значення виразу:
Код: + - - +++
Збираємо багаж. В дорогу беремо:
Виконай зручним способом:
Молодці(слайд 7). Багаж зібрано.
Перша наша зупинка на станції «Вода». На перший погляд води у природі дуже багато, адже на всій планеті більшість території – це вода. Вона входить до складу гірських порід та мінералів, грунту, міститься в усіх живих організмах, в ллюдині теж 70% води. Але, на жаль, більшість води –це солона вода морів та океанів, непридатна до їжі (слайд 8, 9,10).
Розрахунки вчених доводять, що до 2100 року людство може залишитись без води. І вже нині близько третини відчувють брак прісної води. Тому розв’язавши наступні задачі, ми впевнимось, що дійсно бувають такі ситуації, коли воду економити та як цього уникнути.
Задача 1 (слайд11).
Якщо нещільно закрити кран з водою, то за годину з нього викапає півлітрова банка води. Скільки води викапає за добу?
Розв’язання:
24:2*1=12(л)
Відповідь: 12 л.
Задача 2 (слайд 12).
Дмитро знає, що потрібно економити воду, тому миється під душем, а не у ванні. На душ використовується 20 л, а на ванну – у 5 разів більше. Скільки води зекономить Дмитро за місяць, якщо миється він 9 разів на місяць?
Розв’язання:
(20*5-20)*9=720(л)
Відповідь:720 л.
Запам’ятай:
Фізкультхвилинка: (слайд 15)
Діти встали.
Друга наша зупинка «Довкілля» (слайд 15).
Ще однією проблемою життєдіяльності людства є сміття(слайди 17,18,19). Люди забруднюють не тільки Землю, але й навколоземні орбіти. У нас над головами літає майже 5 тон різного брухту. Це і паливні баки, і болти, і заглушки, і залишки ракет-носіїв і т.д., а це все впливає на стан довкілля на планеті (слайд 20).
Задача 4. (слайд 21).
Щотижня кожна родина викидає не менше двох відер сміття. Скільки сміття назбирає родина за рік, якщо в році 52 тижня? Скільки це у кг, якщо у відрі 10 кг?
Розв’язання:
52*2*10=1040(кг)
Відповідь: 1040 кг.
Задача 5. (слайд 22).
Скільки сміття викинуть жителі нашого міста за рік , якщо у нас проживає близько 9200 сімей?
Розв’язання:
1040*9200=9568000=9568(т)
Відповідь: 9568 т.
Задача 6. (слайд 23).
Скільки необхідно машин, щоб вивезти це сміття, якщо на одну машину можна погрузити 4 т сміття?
Розв’язання:
9568:4=2391(маш)
Відповідь: 2391 машина.
Зупинка «Ліс»
Нема нічого красивішого та милішого нашого лісу. В лісі людина відпочиває душею, заряджається енергією, насолоджується красотою та чистотою. І ми зараз поміркуємо, як зробити так, щоб лісів вирубували менше. Ліси вирубують насамперед для виробництва паперу.
Задача 7(слайд 27).
Скільки дерев потрібно вирубати для виготовлення підручника математика для всіх учнів 5-х класів нашої школи, якщо з одного дерева виготовляють 2 книги?
Розв’язання:
5-А - 25 учнів;
5-Б – 21 учень;
1 дерево – 2 книги;
Скільки знищили дерев?
46:2=23 дерев
Відповідь: 13 дерев.
Задача 8 (слайд 28).
Одне дерево щорічно фільтрує 132 кг шкідливих речовин. Розв’язання:
Всього – 46 учнів;
Скільки дерев вирубали?
Скільки кг шкідників?
13*132=
Відповідь: .
Для виробництва електроенергії в нашій країні використовують паливо, мазут, вугілля, а також деревину.
Задача 9 (слайд 31).
Звичайна лампочка за годину роботи використовує 100 Ват електроенергії. Скільки електроенергії використає ця лампочка за місяць (30 днів) безперервної роботи по 12 годин в день.
Розв’язання:
12*100*30=36000(Вт)
Відповідь: 36000 Вт.
Задача 10 (слайд 32).
Енергозберігаюча лампа використовує за годину роботи 20 Вт, тоді як звичай-на – 100 Вт. Обчисліть, скільки електроенергії зекономить людина за місяць (зо днів) безперервної роботи енергозберігаючої лампочки по12 год в день.
Розв’язання:
Відповідь: 28800 Вт.
Задача 11 (слайд 33).
Енергозберігаюча лампа використовує за годину роботи 20 Ват електроенергії. Тоді як звичайна 100 Ват. 1000 Вт електричної енергії коштує 1 грн 68 коп.Обчисліть, скільки грошей зекономить людина замісяць (30 днів) безперервної роботи енергозберігаючої лампочки по 10 год на день.
Розв’язання:
Відповідь: 47 грн 4 коп.
Ось і підійшла до кінця наша подорож. Ми подорожували різними зупинками лише 45 хв. Ви добре виконали всі завдання, розв’язали проблеми, які виникали під час подорожі. І завершимо подорож прислів’ями про ощадливість і бережливість, які є ключовими словами нашого уроку.
1. Живи ощадливо – буде прибутково.
2. Ощадливість не лихо – майбутнього втіха.
3. Бережливість краще прибутку.
4. Що сьогодні збережеш, те завтра згодиться.
Подорож закінчилася. Де б ви не були, щоб ви не робили – пам’ятайте: бережливість у малому приносить економію у великому (слайди 34-35).
Розшифрувати слово.
10)13х+38х-42х, якщо х=20;
11) 24х-х+17, якщо х=1;
12) 13х+42х-14, якщо х=10