А. де Сент-Екзюпері. Людські цінності та розуміння моралі у казці-притчі «Маленький принц».

Про матеріал
А. де Сент-Екзюпері. Людські цінності та розуміння моралі у казці-притчі «Маленький принц».
Перегляд файлу

Конспект уроку із зарубіжної літератури для 8 класу.

 

Тема: А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Моральні цінності та людські стосунки у казці-притчі «Маленький принц».

 

 

 

        Мета: навчальна ; ознайомити учнів з  біографією й творчістю А. де Сент-Екзюпері;  зацікавити історією створення казки «Маленький принц»; формувати вміння аналізувати текст, визначати його алегоричний зміст, узагальнювати й робити висновки;

 розвивати образне та логічне мислення, читацькі інтереси учнів, творчі   здібності, вміння досліджувати матеріал, співпрацювати у групі, формулювати аргументовану точку зору  на основі прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, вміння аналізувати, співставляти, робити висновки;

 виховувати  повагу до книги, кращі людські якості, свідоме ставлення до життя, бажання самовдосконалюватися.

 

Обладнання: портрет письменника, тексти твору , ілюстрації до твору, презентація «Життя  Екзюпері», відеофільм із зображенням Землі

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок

 

Хід уроку

 І. Організаційний момент.

  Слово вчителя. Щоб наш урок був результативним, а діяльність ефективною, вам треба:                               - бути уважними і зосередженими;

           - зрозуміло і стисло висловлювати свої думки;

                                          - активно працювати;

            - проявляти ініціативу і фантазію;

            - цінувати час.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності..

             Відео «Земля із космосу».

Слово вчителя. Подивіться, яка прекрасна наша планета. Ця чудова планета народжує людей, таких, як Сент-Екзюпері, які своєю роботою, творчістю, цілим життям спонукають змінювати світ на краще, робити його добрішим і чистішим. Я пропоную вам сьогодні замислитись над важливими філософськими проблемами:

- Для чого живе людина?

- У чому полягає щастя?

- Що значить вірна і справжня дружба?

 А нашим співрозмовником буде добрий і мудрий письменник А. де Сент-Екзюпері та його маленький загадковий герой Маленький принц.

 

ІII. Оголошення теми, мети уроку.

 

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу

  1. Ознайомлення з біографією письменника (перегляд відео)

      Так, Екзюпері було що сказати нащадкам. І зробив він це за допомогою Маленького принца.

  1. Повідомлення учня про історію створення казки-притчі «Маленький принц».
  2. Слово вчителя Вдома ви розпочали знайомство з повістю-казкою А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Думаю, що образ головного героя, мабуть, для багатьох залишився загадковим і таємничим. Адже цей твір зовсім не схожий на казку, хоч у ньому розповідається про фантастичні події. «Маленького принца» слід читати, не поспішаючи, і, мабуть, не один раз, щоб взяти собі до серця ті золоті зернятка мудрості, які автор щедро розсипав у ньому.
  3.  Бесіда за змістом твору:
  •          Розкажіть про Маленького принца. Яким ви собі його уявляєте?
  •          Чим він займається щодня?
  •          Для чого він прочищає вулкани і вириває паростки баобабів?
  •          Що уособлюють баобаби?
  •          Як він ставиться до своєї планети?
  •          Які слова Маленького принца про його ставлення до своєї планети вам найбільше запам’ятались? Чи згодні ви з ними?

«Встав вранці, привів себе у порядок, приведи в порядок свою планету»

  •          Хто ще живе на планеті Маленького принца?
  •          Як веде себе Троянда?
  •          Як склались стосунки між Маленьким принцем і Трояндою?
  •          Чому Маленький принц вирішив подорожувати?
  •          Хто допоміг Маленькому принцу змінити своє ставлення до Троянди? Підтвердіть цитатою.
  •          Визначте ключові слова у цих роздумах.

«Треба було судити не за словами, а за справами»

  1. Віртуальна екскурсія по планетах із Маленьким принцом. А тепер давайте разом із Маленьким принцом побуваємо на різних планетах. Чи можете ви сказати, на яких саме планетах побував Маленький принц?

      Перерахуйте планети, де побував наш герой

     1-а планета  - король;

     2-а планета - честолюбець;

     3-я планета – п’яниця;

     4-а планета  - ділова людина;

     5-а планета   - ліхтарник;

     6-а планета  - географ

     7-а планета   - Земля

6.   Робота в групах. Згрупуйтеся за кольором вашої картки. Група розповідає про планети та її мешканця за планом:

1. Чим займається житель планети?

2.Охарактеризуйте його. Підберіть цитати до його характеристики.

3.Як ставиться Маленький принц до нього?

4.Знайдіть фразу , яка допомагає розкрити образ цього героя.

5. Сформулюйте висновок.

Група1. Король ( Необмежена влада, честолюбство .Світ для королів дуже спрощений, для них усі люди піддані. Себе судити набагато важче , ніж інших. Безглуздість)-Влада стоїть на першій сходинці світу дорослих

Честолюбець (Марнославство, самозахоплення, байдужість до оточення, егоїзм. Честолюбці не чують нічого, крім похвал. Уособлення пихатості) «Для пихатих усі інші – їхні шанувальники».  «Шанувати – значить визначити, що я найвродливіший, найкраще одягнений, найбагатший і найрозумніший на планеті». «Пихаті люди не чують нічого,  крім оплесків»

Група 2.   Пияк (Хвороблива пристрасть до пияцтва. П*є , щоб забути про совість. Символ вад , яких багато у людей. Цей образ уособлює безсилля, втечу від себе, від проблем.)

Ділок (Рахував зорі, записував підрахунок на папірці і складав їх у ящик, вважаючи себе багатим. Нікчема, що прагне перетворити неозору красу Всесвіту у власність .« А зіркам від тебе немає ніякої користі». Займатися справою добре, але «гроші заради грошей» знецінюють життя) «Бути багатим , щоб купувати нові зірки». «Я володію зірками тому, що до мене ніхто не додумався ними заволодіти». «І моїй квітці, і моїм вулканам корисно, що я ними володію, а зіркам від тебе ніякої користі».

Група 3.  Ліхтарник (Відповідальність за діло, турбота про інших, висока духовна турбота. « Це по-справжньому корисно, тому що красиво», «Наказ є наказ». «Це справді корисно, бо красиво». «Він не смішний, тому що не думає про себе».)

Географ  ( «Надто важлива особа, йому ніколи байдикувати», уособлення обмеженості. Байдужість до того,що оточує) Надто поважна особа, яка ніколи не виходить з кабінету, мовляв, їй ніколи тинятися, про все знає з переказів, йому байдужа його планета)

  1. Бесіда за змістом твору

Слово вчителя. Була й ще одна планета, яка викликала багато питань у героя А. де Сент-Екзюпері - Земля ..

- Чому автор каже « Земля – планета непроста» ? (Реальне життя- річ складна)

- Як почувається на землі Маленький принц? (самотньо)

-Кого шукає герой на Землі? (друзів)

-Яку трагедію пережив герой на Землі ?(дорога привела його в сад ,де росло багато троянд. Виявилося , що його квітка не є унікальною , неповторною)

- Хто допоміг Маленькому принцу?(лис)

-Які істини відкрив Лис героєві? (Ти завжди відповідаєш за того,кого приручив; Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш)

-Чому льотчик і Маленький принц прийшли до криниці? (їх обох мучила спрага)

-Як ви розумієте фразу:  «Вода буває потрібна і серцю»? ( Вислів «Вода буває потрібна і серцю» означає, що, крім звичайної спраги, існує ще й спрага духовна, що виникає, коли людині необхідне розуміння, підтримка, співпереживання... Як тіло не може довго жити без води, так і душа людини не витримає довго без дружби, любові, розуміння)

 

8. Коментоване читання тексту (від слів: «Криниця ,до якої ми прийшли , була не така, як інші…» до слів : «…я теж був щасливий…»

-Подумайте ,чому герої стали щасливими.(Бо вони після довгих пошуків нарешті пізнали істину)

-Що означають слова маленького принца: « І ти утішся!» (Пізнавши усі страждання на шляху до істини , ти обов’язково знайдеш спокій і втіху.)

 

  1. Робота над жанром твору (презентація)

 

Народна казка

"Маленький принц"

Фантастика

Фантастика мала реалістичне підґрунтя (порушували реальні земні проблеми, діяли сучасні образи тощо)

Розподіл персонажів на позитивних і негативних

У творі наявне протиставлення  "дорослі" - "діти", письменник прагнув розбудити дитячу душу в кожній дорослій людині

Позиція автора прихована

 

Відкрита позиція автора

 

 

Мандрівка героя як композиційний прийом

Мандри героя відбувалися не тільки на землі, а й у всесвітньому просторі і в просторах людської думки і душі, що надало твору філософського характеру

Повторення епізодів, ситуацій (3 рази, 7 разів)

Маленький принц відвідав сім планет, повтор епізодів, ситуацій мав на меті не лише розкрити характери героїв, а й поглибити певні думки, ідеї

 

 

Умовність часу і простору

Умовність оповіді не заперечувала належності подій казки до епохи XX століття

Повчальний характер

Автор не повчав, для нього головне мислити разом з людьми, допомагати їм шукати істину, розуміти їхні почуття, а люди самі повинні зробити висновки

 

 

Щасливий кінець

Фінал відкритий, не мав однозначного тлумачення

Символічність персонажів, алегоричність образів, боротьба добра і зла

Багатозначність символіки, боротьба духовного і бездуховного начал

 

 

Морально-етична проблематика

Філософські проблеми, що пов'язані не тільки з мораллю, а й з долею людства і всесвіту взагалі

 

 

 

 

V. Застосування знань, умінь і навичок

1. Вправа «Навігатор»  Це зібрані речі, які належать особам, з якими зустрівся Маленький принц. Вгадайте кому вони належать, і які цінності проголошували ці герої твору? ( на малюнку речі: корона, шляпа, пляшка, книжка, ліхтар)

-Якщо йти все прямо та прямо, далеко не підеш...» ( необхідно мати прихильність до когось, близькі, дружні стосунки; не бути як «перекотиполе»)

-«Усі дорослі колись були дітьми, але мало хто з них про це пам’ятає» (подорослішавши, не намагайся знищити дитину в собі)

-«Прокинувся уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету» (потрібно дотримуватися чистоти як фізичної, так і моральної; берегти свою планету)

-«Треба було судити не за словами, а за справами»( треба робити висновки про людину за її справами (слова можуть не відповідати дійсності)

-«Якщо зумієш правильно судити себе, значить, ти мудрий!» (оцінювати себе об’єктивно, визнавати свої помилки)

-«Бачить одне лиш серце. Найголовнішого очима не побачиш» (довіряти своєму серцю, його велінням)

2. Робота над проблемним запитанням

Які цінності, на думку Екзюпері, найголовніші у житті? (Любов, дружба, відданість, відповідальність, праця…)

VI. Підсумок  уроку.

 

  1.  Слово вчителя. Отже, справжня сутність стосунків між людьми відкрилась Маленькому принцу все-таки на Землі. А це означає, що і ми мусимо пам’ятати мудрість Лиса, адже відповідаємо за своїх друзів, за свою планету, як Маленький принц за власну маленьку зірку й улюблену троянду.

 

2. Вправа  «Мікрофон».

Закінчіть речення: « Маленький принц навчає мене……..

 

3. Слово вчителя.

Дорослий, якщо він по-справжньому добра людина, в душі залишається людиною. Він зберігає в собі кращі якості: любов, вірність, чуйність, довіру до світу, відсутність страху перед невідомим. Поява Маленького принца в пустелі перед пілотом – це нагадування людині про її внутрішнє «Я», або про найчистіше, що є в душах маленьких дітей

 

VІI. Домашнє завдання.  Опрацювати за підручником.

Написати міні-твір « Яким повинен бути справжній друг?»

doc
Додано
29 січня
Переглядів
231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку