Тема: Адміністративні правопорушення. Адміністративна відповідальність неповнолітніх
Мета: ознайомити учнів з поняттями «адміністративне право», «адміністративне правопорушення», видами адміністративних правопорушень та стягненнями, які застосовуються за їх скоєння; навчитися визначати особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх; розвивати вміння розв’язувати юридичні задачі, висловлювати власну думку; виховувати повагу до законодавства та неприйняття протиправної поведінки
Основні поняття: адміністративне право, адміністративне правопорушення, конфіскація, адміністративний арешт, штраф
Обладнання: підручник, презентація
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: традиційна
Хід уроку:
І. Організаційний момент (1 хв.)
Доброго дня діти. Сьогодні ми з вами перегорнемо наступну сторінку наших знань й ознайомимось з ще однією галуззю права — це адміністративне право. Учитель повідомляє тему та мету уроку. Давайте пригадаємо основні моменти, що стосуються трудового права.
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності (8 хв.)
Що означають в трудовому праві: 16, 14, 24, 36, 31, 21.
Аналіз правових ситуацій
■ 15-річний школяр Андрій був прийнятий на роботу на час літніх канікул. Йому було встановлено 8-годинний робочий день 5 днів на тиждень. Чи правомірні дії адміністрації підприємства?
Відповідь: Ні. Дії адміністрації підприємства неправомірні, оскільки. Згідно із КЗпП України, для підлітків віком від 14 до 16 років у період шкільних канікул встановлюється тривалість робочого часу 24 години на тиждень.
■ 16-річного Олександра прийняли на роботу офіціантом в бар у нічну зміну, запропонувавши йому більший заробіток. Чи правомірні дії адміністрації бару?
Відповідь: Дії адміністрації неправомірні, позаяк, згідно зі ст.191 КЗпП України, залучати неповнолітніх до роботи у нічний час заборонено.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
Козацтво — це наша історія, біографія наших прадідів. Вона стала виявом державності українського народу. Військова дисципліна козаків була заснована на принципах людської гідності. Найбільше козак боявся осуду своїх товаришів за порушення дисципліни.
Часто винуватців брали на поруки або зменшували покарання, враховуючи сімейне становище. А які ж покарання існують в сучасній Україні? На ці запитання ми будемо шукати відповідь на сьогоднішньому уроці. Психологічна вправа. За вікном- весна. Погода дарує нам приємні сюрпризи-сонце, тепло, запахи перших квітів і трав.
-А що ми зараз можемо подарувати один одному?/Усмішку/. Тож посміхніться один одному!
ІV. Вивчення нового матеріалу (25 хв.)
План
1. Адміністративне право. Поняття та ознаки адміністративного правопорушення (проступку)
3. Найпоширеніші адміністративні проступки, що вчиняються неповнолітніми
1. Адміністративне право. Поняття та ознаки адміністративного правопорушення (проступку)
Вчитель. Адміністративне право – це галузь права, що регулює відносини, які виникають у сфері державного управління. Запис учнями в зошит
За допомогою адміністративного права здійснюється захист особистості, прав і свобод людини і громадянина, охорона здоров’я громадян, санітарно-епідеміологічне благополуччя населення, захист суспільної моралі, охорона навколишнього середовища, встановленого порядку державної влади, громадського порядку та безпеки, захист законних економічних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства і держави від адміністративних правопорушень, а також попередження адміністративних правопорушень.
Адміністративне правопорушення (проступок) – це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Вчитель наводить приклади адміністративних правопорушень.
Основним правовим актом, яким встановлено відповідальність за адміністративні правопорушення, є Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Розглянути ознаки адміністративного правопорушення с. 153 підручника.
До адміністративної відповідальності може бути притягнуто особу, яка досягла віку 16 років.
Робота із ситуаціями. Вправа «Так – ні». Визначити чи має місце адміністративне правопорушення.
1. Олег був звільнений з роботи за невиконання покладених на нього трудовим договором обов'язків. (ні)
2. Максим ловив рибу в забороненому місці і був оштрафований працівниками правоохоронних органів. (так)
3. Володимир не захотів виконувати вказівки замовника і не став добудовувати будинок за його проектом. (ні)
4. Учень 16 років систематично порушував правила дорожнього руху на пішохідному переході перходив на червоний сигнал світлофора. (так)
5. Студент І курсу музичного училища не сплатив за проїзд у тролейбусі (так).
6. Дев'ятикласники Юрій і Анатолій, пустуючи, пошкодили зелені насадження на дитячому майданчику (так).
7. 16-річна Катерина всупереч вимогам батьків повернулася додому не о 20-ій годині, а о 22-ій (ні).
2. Адміністративні стягнення. Види адміністративних стягнень та особливості притягнення до адміністративної відповідальності неповнолітніх
Вчитель. Адміністративні стягнення – це міра відповідальності, примусовий захід державного впливу, що застосовується до особи за скоєння адміністративного правопорушення (проступку).
Робота в малих групах. Метод» НАВЧАЮЧИ – ВЧУСЯ»
Стаття 24. Види адміністративних стягнень
За вчинення адміністративних правопорушень можуть
застосовуватись такі адміністративні стягнення:
3) оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення
або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення;
4) конфіскація: предмета, який став знаряддям вчинення або
безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; грошей,
одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення;
5) позбавлення спеціального права, наданого даному
громадянинові (права керування транспортними засобами, права
полювання);
6-1) суспільно корисні роботи;
8) арешт з утриманням на гауптвахті.
2-га група (дівчата)
Стаття 24-1. Заходи впливу, що застосовуються
до неповнолітніх
За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у
віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані
такі заходи впливу:
1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити
вибачення у потерпілого;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам,
які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому
колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх
прохання.
Вчитель підводить підсумок, доповнює відповіді учнів. Штраф – найпоширеніший вид адміністративного стягнення. Позбавлення спеціального права, наданого даному
громадянинові (права керування транспортними засобами, права
полювання) до трьох років. Громадські роботи - у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних, на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.
Суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Виправні роботи – виправні роботи застосовуються на строк до двох місяців з відкриттям їх за місцем постійної роботи особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, і з відрахуванням до двадцяти відсотків її заробітку в доход держави.
Адміністративний арешт – це фізичне обмеження свободи особи на строк до 15 діб з використанням порушника на фізичних роботах без оплати. Не застосовується до вагітних жінок, жінок, які мають дітей до 12 років, до осіб, які не досягли 18 років та інвалідів I-II групи (призначається тільки в судовому порядку).
Арешт з утриманням на гауптвахті встановлюється і застосовується лише у виключних випадках за окремі види військових адміністративних правопорушень на строк до п’ятнадцяти діб. Арешт з утриманням на гауптвахті призначається районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею).
Робота з підручником. Опрацювати ст. 213. Органи (посадові особи), уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення.
3. Найпоширеніші адміністративні проступки, що вчиняються неповнолітніми
Найпоширеніші адміністративні проступки, що вчиняються неповнолітніми:
1. Пенсіонерка Л. переходила вулицю й була затримана працівниками поліції, які пояснили «Ви порушили правила переходу вулиць, бо пішохідний перехід знаходиться зовсім недалеко, за 200 метрів від цього місця». На це Л. відповіла «Це для вас 200 метрів - зовсім недалеко, а для 75 - річної людини робити такий «крюк» важко і, взагалі, - хіба я щось порушила?» А ви як вважаєте?
Відповідь:
Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення Л. вчинила адміністративне правопорушення, за яке, як правило, можуть зробити усне попередження або накласти штраф. Моральний аспект щодо її похилого віку треба, мабуть, врахувати, але пояснити, що своєю поведінкою вона ставить під загрозу не тільки своє здоров'я, але й життя інших людей. Тому краще і безпечніше все ж таки робити «крюк».
2. Біля двору громадянина З. тривалий час складали цеглу, шлакоблок, інші будівельні матеріали. Після неодноразових попереджень на цю людину рішенням адмінкомісії при міськвиконкомі було накладено штраф. З. вважає це покарання незаконним, бо будматеріали йому потрібні для будівництва гаража, але в даний час для найму спеціалістів він не має коштів. Ваш коментар?
Відповідь:
Штраф накладено без порушень закону. Будматеріали можна (і треба) складати у своєму дворі, бо їх складування на вулиці псує вигляд і створює небезпеку для оточуючих.
V. Узагальнення та систематизація знань (8 хв.)
Питання до учнів:
Чому адміністративні правопорушення можуть стати першим кроком до більш серйозних правопорушень — злочинів?
Відповіді учнів:
Формування правової байдужості: Якщо людина не несе відповідальність за адміністративні порушення (наприклад, дрібне хуліганство, порушення ПДР), вона може відчути безкарність, що втратила до нехтування законами.
Психологічний фактор: Регулярне вчинення дрібних правопорушень може змінити моральні орієнтири людини, зменшуючи її почуття провини та відповідальності.
Соціальне середовище: Часто адміністративні правопорушення вчиняються в середовищі, де нормою є порушення закону. Це середовище може сприяти залученню до кримінальної діяльності.
Фінансові труднощі або залежність: Наприклад, порушення, пов'язані з алкоголем чи азартними іграми, можуть підштовхнути людину до крадіжок чи інших злочинців для задоволення своїх потреб.
Інтерактивна вправа «Юридичне судоку»
(https://learningapps.org/view1321850)
VI. Рефлексія (1 хв.)
«Мікрофон»
Що сьогодні я дізнався?
Мені було важко чи ні?
Я зрозумів матеріал або були труднощі?
Я навчився чогось нового?
Я зміг добитися результату?
VII. Підсумки уроку (1 хв.)
Заключне слово вчителя. Сьогодні ми з вами ознайомились з ще однією галуззю права – адміністративне право, з’ясували особливості адміністративних правопорушень та притягнень до відповідальності повнолітніх. Розуміємо та пам’ятаємо, що незнання закону не звільняє від юридичної відповідальності.
VIII. Домашнє завдання (1 хв.)
Опрацювати параграф 21. Запропонувати перелік заходів щодо профілактики адміністративних правопорушень серед підлітків.
Що означають в трудовому праві: 16, 14, 24, 36, 31, 21.
Аналіз правових ситуацій
■ 15-річний школяр Андрій був прийнятий на роботу на час літніх канікул. Йому було встановлено 8-годинний робочий день 5 днів на тиждень. Чи правомірні дії адміністрації підприємства?
Відповідь: Ні. Дії адміністрації підприємства неправомірні, оскільки. Згідно із КЗпП України, для підлітків віком від 14 до 16 років у період шкільних канікул встановлюється тривалість робочого часу 24 години на тиждень.
■ 16-річного Олександра прийняли на роботу офіціантом в бар у нічну зміну, запропонувавши йому більший заробіток. Чи правомірні дії адміністрації бару?
Відповідь: Дії адміністрації неправомірні, позаяк, згідно зі ст.191 КЗпП України, залучати неповнолітніх до роботи у нічний час заборонено.
«Цифрова розминка»
Що означають в трудовому праві: 16, 14, 24, 36, 31, 21.
Аналіз правових ситуацій
■ 15-річний школяр Андрій був прийнятий на роботу на час літніх канікул. Йому було встановлено 8-годинний робочий день 5 днів на тиждень. Чи правомірні дії адміністрації підприємства?
Відповідь: Ні. Дії адміністрації підприємства неправомірні, оскільки. Згідно із КЗпП України, для підлітків віком від 14 до 16 років у період шкільних канікул встановлюється тривалість робочого часу 24 години на тиждень.
■ 16-річного Олександра прийняли на роботу офіціантом в бар у нічну зміну, запропонувавши йому більший заробіток. Чи правомірні дії адміністрації бару?
Відповідь: Дії адміністрації неправомірні, позаяк, згідно зі ст.191 КЗпП України, залучати неповнолітніх до роботи у нічний час заборонено.
«Цифрова розминка»
Що означають в трудовому праві: 16, 14, 24, 36, 31, 21.
Аналіз правових ситуацій
■ 15-річний школяр Андрій був прийнятий на роботу на час літніх канікул. Йому було встановлено 8-годинний робочий день 5 днів на тиждень. Чи правомірні дії адміністрації підприємства?
Відповідь: Ні. Дії адміністрації підприємства неправомірні, оскільки. Згідно із КЗпП України, для підлітків віком від 14 до 16 років у період шкільних канікул встановлюється тривалість робочого часу 24 години на тиждень.
■ 16-річного Олександра прийняли на роботу офіціантом в бар у нічну зміну, запропонувавши йому більший заробіток. Чи правомірні дії адміністрації бару?
Відповідь: Дії адміністрації неправомірні, позаяк, згідно зі ст.191 КЗпП України, залучати неповнолітніх до роботи у нічний час заборонено.
1-ша група (хлопці)
Стаття 24. Види адміністративних стягнень
За вчинення адміністративних правопорушень можуть
застосовуватись такі адміністративні стягнення:
1) попередження;
2) штраф;
3) оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення
або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення;
4) конфіскація: предмета, який став знаряддям вчинення або
безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; грошей,
одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення;
5) позбавлення спеціального права, наданого даному
громадянинові (права керування транспортними засобами, права
полювання);
5-1) громадські роботи;
6) виправні роботи;
6-1) суспільно корисні роботи;
7) адміністративний арешт;
8) арешт з утриманням на гауптвахті.
2-га група (дівчата)
Стаття 24-1. Заходи впливу, що застосовуються
до неповнолітніх
За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у
віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані
такі заходи впливу:
1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити
вибачення у потерпілого;
2) застереження;
3) догана або сувора догана;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам,
які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому
колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх
прохання.
Юридичний практикум
1. Пенсіонерка Л. переходила вулицю й була затримана працівниками поліції, які пояснили «Ви порушили правила переходу вулиць, бо пішохідний перехід знаходиться зовсім недалеко, за 200 метрів від цього місця». На це Л. відповіла «Це для вас 200 метрів - зовсім недалеко, а для 75 - річної людини робити такий «крюк» важко і, взагалі, - хіба я щось порушила?» А ви як вважаєте?
Відповідь:
Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення Л. вчинила адміністративне правопорушення, за яке, як правило, можуть зробити усне попередження або накласти штраф. Моральний аспект щодо її похилого віку треба, мабуть, врахувати, але пояснити, що своєю поведінкою вона ставить під загрозу не тільки своє здоров'я, але й життя інших людей. Тому краще і безпечніше все ж таки робити «крюк».
2. Біля двору громадянина З. тривалий час складали цеглу, шлакоблок, інші будівельні матеріали. Після неодноразових попереджень на цю людину рішенням адмінкомісії при міськвиконкомі було накладено штраф. З. вважає це покарання незаконним, бо будматеріали йому потрібні для будівництва гаража, але в даний час для найму спеціалістів він не має коштів. Ваш коментар?
Відповідь:
Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф накладено без порушень закону. Будматеріали можна (і треба) складати у своєму дворі, бо їх складування на вулиці псує вигляд і створює небезпеку для оточуючих.
Питання до учнів:
Чому адміністративні правопорушення можуть стати першим кроком до більш серйозних правопорушень — злочинів?
Відповіді учнів:
Формування правової байдужості: Якщо людина не несе відповідальність за адміністративні порушення (наприклад, дрібне хуліганство, порушення ПДР), вона може відчути безкарність, що втратила до нехтування законами.
Психологічний фактор: Регулярне вчинення дрібних правопорушень може змінити моральні орієнтири людини, зменшуючи її почуття провини та відповідальності.
Соціальне середовище: Часто адміністративні правопорушення вчиняються в середовищі, де нормою є порушення закону. Це середовище може сприяти залученню до кримінальної діяльності.
Фінансові труднощі або залежність: Наприклад, порушення, пов'язані з алкоголем чи азартними іграми, можуть підштовхнути людину до крадіжок чи інших злочинців для задоволення своїх потреб.