Оберіть колір, який відповідає вашому настрою. ТРИВОЖНИЙНАПРУЖЕНИЙСВІТЛИЙПРИЄМНИЙСПОКІЙНИЙУРІВНОВАЖЕНИЙСУМНИЙУКРАЙНЕЗАДОВОЛЕНИЙЕмоційне налаштування
Номер слайду 2
“Мозковий штурм”1 – Що називається дієприкметником?2 – Які граматичні ознаки у дієприкметника від дієслова?3 – Що спільного у дієприкметника і прикметника?4 – Синтаксична роль дієприкметника.5 – Наведіть приклади дієприкметників.6 – Визначте граматичні ознаки дієприкметника усміхнений.
Номер слайду 3
Активні й пасивні дієприкметники. Їх творення
Номер слайду 4
Спостереження над мовним матеріалом. Прочитайте речення, знайдіть у них дієприкметники. Який з дієприкметників вказує на ознаку предмета, що сам виконує певну дію, який – на ознаку предмета, з яким виконує певну дію інший предмет. Вгорі цвіте блакить, усіяна хмарками. А дрімаючій смереці лісова пожежа сниться. Пливе здаля пора осінніх гроз, барвішають палаючі узлісся. Руді стежки роз’їдені дощами.
Номер слайду 5
Активні дієприкметники виражають ознаку предмета за дією, яку він сам виконує: лежачий камінь (камінь лежить сам). Пасивні дієприкметники вказують на ознаку предмета за дією, яку виконує стосовно нього інший предмет: пофарбовані стіни (стіни пофарбував хтось).
Номер слайду 6
Активні дієприкметники теперішнього часу бувають тільки недоконаного виду: палаюча зірка. Активні дієприкметники минулого часу бувають тільки доконаного виду: дозрілий плід. Пасивні дієприкметники минулого часу бувають доконаного виду (скошене поле) і недоконаного виду (кошене поле).
Номер слайду 7
Розподільний диктант. Запишіть дієприкметники у два стовпчики: І — ті, що вказують на ознаку за дією, яку виконує сам предмет (активні) ; ІІ — ті, що виражають ознаку предмета, з яким щось робили (пасивні).І- активніпожовкле листяграючий тренерзів’ялі травизамерзла річкаміцніючий організмзгасаюче сонцепосивілий дідусьзгорілий будинокІІ - пасивнізігріта ріллявишита сорочказаварені травирозказана казкаспійманий м’ячзміцнений щитскошене полевирощений урожай
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Бесіда. Які дієприкметники називають активними? Які – пасивними?Як творяться активні дієприкметники?Як – пасивні?Наведіть приклади активного і пасивного дієприкметників.
Номер слайду 11
Домашнє завдання. Параграфи 20-21 Вправи 200 с.72 та 213 (усі три завдання) с. 76.