1
5 клас
Слайд 1
Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї.
Мета: поглибити знання учнів про звуки і букви, алфавіт; вчити правильно
вимовляти голосні та приголосні звуки, а також грамотно передавати їх
на письмі; вдосконалювати вміння й навички визначати звукове значен
ня букв я, ю, є, ї; прищеплювати учням любов до мови.
Хід уроку
І. Організація класу.
Я приїхала з мовознавчої країни Лінгвістика. А прислала мене княгиня Фонетика.
Вона сказала, що вже п’ятий рік спостерігає за вами і помітила, що ви ерудовані, допитливі і кмітливі діти. Вона має намір запропонувати вам цікаву мандрівку до своєї країни. Але спочатку треба більше дізнатися про неї, вивчити її закони.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Діти, ви хочете поглибити знання з фонетики? Тоді пропоную вам розглянути алфавіт і поговорити про співвідношення звуків і букв, звукове значення букв я, ю, є, ї. Розгорніть зошити. Запишемо число, тему уроку.
Лунає музика (щебетання пташок, дзюрчання струмка, мелодія пісні, пісня)
(Якщо діти не скажуть слово звуки, то задати наступне запитання)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Слайд 2
Звуки Букви
чуємо пишемо читаємо
вимовляємо бачимо
Слайд 3
Звук – це найменша неподільна одиниця, яку ми вимовляємо і чуємо.
Його творять мовні органи (язик, зуби, голосові зв’язки, губи)
Слайд 4
Буква – це графічне зображення звука.
Звук ми чуємо і вимовляємо, а букву – пишемо й бачимо.
Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати.
А коли мене не знаєш,
То нічого не вгадаєш. (Алфавіт)
Слайд 5
Алфавіт – це сукупність букв кожної мови, які розміщені в певному порядку.
Слайд 6
Алфавіт – абетка, азбука.
Слайд 7
Від назв двох перших букв різних алфавітів походять слова:
абетка – від українських «а» і «бе»
алфавіт – від грецьких «альфа» і «віта»
азбука – від старослов’янських «аз» і «буки»
Слайд 8
Веселі хлопці – моряки
дивились, як пливуть хмарки,
пливли по течії ріки
і рахували острівки:
А бе ве ге ґе де е є же
Проїхали дев’ятий вже.
Зе и і ї йот ка ел ем
Ще вісім залюбки пройдем.
Ен о пе ер ес те у еф
Пливе за ними білий шлейф.
Ха це че ша щи м’який знак
Давно не плавали ми так!
Ще острів ю та острів я
А острівців – не два, не три,
не так вже й мало –
тридцять три!
За О. Шибаєвим
Слайд 9
Гранітне, Мирне, Тельманове, Андріївка, Новоселівка, Богданівка, Мічуріно, Кам’янка, Орловське.
Слайд 10
Андріївка, Богданівка, Гранітне, Кам’янка, Мирне, Мічуріно, Новоселівка, Орловське, Тельманове.
(а, ї, н, х, б, є, з, о, ґ, г, ж, р, к, і, І, п, й, в, с)
Слайд 11
а б g г к l
q э ъ ы і в
ї є j ж l ё
н з о р п с
х h г f й s
а, о, у , е, и, і я, ю, є, ї
Нас не можна роз’єднати.
Відрізняємось ми чим?
Літер дві, а звук – один. (Дж, Дз).
Щиглик сів на кущик, щоб пощебетати.
Хрущ сховався в гущі дощик переждати.
У темному гаї їжак їжу шукає.
11. Робота над таблицею «Звуковий запис слова» (с.98)
Слайд 12
Щиглик сів на кущик, щоб пощебетати.
Хрущ сховався в гущі дощик переждати.
У темному гаї їжак їжу шукає.
Хрущ – майський жук
Щиглик [ш ч и г л ие к] – 6 б., 7 зв.
кущик [к у ш ч ие к] – 5 б., 6 зв.
Хрущ [х р у ш ч] – 4 б., 5 зв.
дощик [д о ш ч ие к] – 5 б., 6 зв.
їжак [й ї ж а к] – 4 б., 5 зв.
їжу [й ї ж у] – 3 б., 4 зв.
Слайд 13
На ґанку ґава діток годувала,
ґоґель-моґель з грінками їм приготувала.
ґоґель-моґель – збитий цукор з яйцем.
ІV. Фізкультхвилинка.
Княгиня Фонетика говорила, що ви любите гратися, а ще захоплюєтеся спортом, гімнастикою, пантомімою. Вона ж не помилилася? Давайте спробуємо зобразити букви В, Ж, І, К, Л, Р, Ї, Ф, Я, Ч, Ь, М, Н.
V. Закріплення вивченого, вироблення умінь і навичок.
Польща, Румунія, Росія, Білорусь, Угорщина, Молдова, Словаччина.
Білорусь [б‘ і л оу р у с|] – 8 б., 7 зв.
Молдова [м о л д о в а] – 7 б., 7 зв.
Польща [п о л| ш ч а] – 6 б., 6 зв.
Росія [р о с| і й а] – 5 б., 6 зв.
Румунія [р у м у н| і й а] – 7 б., 8 зв.
Словаччина [с л о в а ч: ие н а] – 10 б., 8 зв.
Угорщина [у г о р ш ч ие н а] – 8 б., 9 зв.
2. Гра «Утвори нове слово»
Капуста – пуск, суп, паста, каста (група населення в Індії), кат, сак (якір), кут,
пута.
Перепілка – перелік, лак, кір, рік, лік, кліп, кіл, пік.
Свідомість – совість, вість, світ, сом, дім, міст
3. Діалог.
- Подорожуючи, княгиня Фонетика потрапила в країну Алфавіт і зустрілася з буквами. Вам необхідно скласти діалог на тему «Зустріч в країні Алфавіт»
4. Тест.
- А тепер я перевірю, як ви засвоїли матеріал на уроці. Для цього необхідно виконати тест.
Тест
а) 33 букви;
б) 38 букв;
в) 32 букви.
а) бачимо, пишемо;
б) пишемо і чуємо;
в) чуємо і вимовляємо.
а) абетка, азбука;
б) абетка, буквар;
в) азбука, буквар.
а) позначає два звуки;
б) не позначає окремого звука;
в) позначає один звук.
а) один звук [ш];
б) один звук [ч];
в) два звуки [шч].
а) завжди два звуки;
б) завжди один звук;
в) один або два звуки.
Відповіді
1 2 3 4 5 6
VІ. Підсумок уроку.
VІI. Домашнє завдання.
Вивчити § 30, вправа 211.
VIІI. Підсумок.
Ну що б, здавалося, слова,
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує.
Романовська Г.В.
Учитель початкових класів
і української мови та літератури
І категорії, Старший учитель
Мирненської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Волноваського району
Донецької області