Електростатика. Алгоритм розв’язування задач на застосування принципу суперпозиції полів
Знайти векторну суму напруженостей, користуючись правилом додавання векторів.
Задача. Знайти напруженість Е електричного поля в точці, яка лежить посередині між точковими зарядами q1=8 нКл і q2= 6 нКл у вакуумі. Відстань між зарядами r=10 см.
1. Уважно прочитати умову задачі та зробити короткий запис. Провести аналіз умови задачі. Записати необхідні табличні дані та значення фундаментальних констант. Виразити значення фізичних величин в міжнародній системі одиниць(SI).
Дано: q1=8 нКл q2= 6 нКл r=10 см ε=1 ĸ= 9·109 Н·м2 /Кл2 |
СІ: 8·10-9 Кл -6·10-9 Кл 0,1 м
|
За умовою електричне поле в даній точці створене двома точковими зарядами. Тому для визначення результуючої напруженості скористаємось принципом суперпозиції полів. Якщо ε=1, то зручно використати формулу напруженості електричного поля точкового заряду у вигляді:
|
Е - ? |
2. Зробити малюнок, на якому вказати знаки зарядів, напрям вектора напруженості електричного поля, створеного кожним із зарядів у даній точці та обрати осі координат.
Враховуючи те, що вектор напруженості напрямлений від позитивного заряду, але до негативного, визначаємо напрям обох векторів 1 та 2 . В даному випадку обидва вектори напрямлені вправо. Достатньо обрати одну вісь ОХ, спрямувавши її вправо.
3. Записати принцип суперпозиції полів у векторній формі:
. Знайти векторну суму напруженостей, користуючись правилом додавання векторів.
Згідно з принципом суперпозиції полів, напруженість електричного поля в даній точці дорівнює геометричній сумі відповідних напруженостей: . Або в проекції на вісь OX: Е=Е1+Е2.
4. За формулою напруженості електричного поля точкового заряду записати вирази для кожного з доданків та підставити їх в одержану в п.3 формулу.
Напруженість електростатичного поля точкового заряду у вакуумі
, де R – відстань від заряду до точки, в якій визначаються напруженість. За умовою точка знаходиться посередині, тому R1=R2=r/2. Отже, сумарна напруженість електричного поля:
5. Розв’язати одержане рівняння відносно шуканих величин.
В даній задачі достатньо спростити одержану формулу:
6. Перевірити одиниці вимірювання фізичних величин.
, що і потрібно було одержати.
7. Підставити числові значення.
=5,04·104 (В/м)=50,4 кВ/м.
Отриманий результат цілком реальний та задовольняє умову задачі.
Відповідь: Е=50,4 кВ/м.