Алгоритм відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів. Прийом Геймліха

Про матеріал
Презентація до уроку: "Алгоритм відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів. Прийом Геймліха"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Презентацію створила: Пірогова І. В., вчитель біології, школи І – ІІІ ступенів № 292 імені гетьмана України Івана Мазепи, Деснянського р-н., м. Києва. Алгоритм відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів. Прийом Геймліха

Номер слайду 2

Наказ МОЗ від 15 січня 2014 року № 34 про медичну допомогу при нерохідності ВДШВідповідно до уніфікованого клінічного протоколу екстреної медичної допомоги для дорослих і дітей, старших одного року, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров ’я України від 15 січня 2014 року № 34, медична допомога пацієнтам з гострою непрохідністю дихальних шляхів стороннім тілом до приїзду машини швидкої допомоги повинна бути надана в перші хвилини від потрапляння його в дихальні шляхи та, якщо можна, у перші секунди з моменту появи задухи (асфіксії).

Номер слайду 3

Після встановлення в постраждалого стану часткової або повної непрохідності необхідно в оперативно-диспетчерську службу центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф або попросити когось це зробити.

Номер слайду 4

• впевніться у власній безпеці і оцініть ситуацію;• визначте, чи постраждалий притомний, запитайте в нього: «Чи ти вдавився?»;• визначте, чи може постраждалий кашляти і дихати. Зазвичай стає дихати легше, якщо встати і опертися на стілець або стіл. Якщо так, то фізичних зусиль для надання допомоги застосовувати не потрібно: постраждалий, як правило, може самостійно відкашляти стороннє тіло. Потрібно триматися поряд із постраждалим, спостерігати за ефективністю його дихання, заспокоювати його і спонукати кашляти. Кашель — найефективніший спосіб усунення стороннього тіла Вислухайте і виконайте поради диспетчера, які мають бути такими:

Номер слайду 5

При цьому, якщо стороннє тіло, що було виштовхнуте з дихальних шляхів під час нападу кашлю, залишилось у порожнині рота, його слід негайно вилучити, оскільки після звільнення ДШ відбувається обов'язковий (рефлекторний) глибокий вдих і стороннє тіло знову може потрапити в дихальні шляхи.

Номер слайду 6

Якщо постраждалий притомний• але у нього різко зростає загальна слабкість, уповільнюється і припиняється дихання та кашель, він тримається руками за шию, його обличчя набуває синюшного відтінку, негайно почніть надавати допомогу;• візьміть постраждалого за торс, однією рукою обхопіть його на рівні верхньої частини живота, а другою нахиліть його тулуб уперед до кута 30-45° обличчям донизу і виконайте 5 різких, але не дуже сильних ударів долонею між лопатками. За відсутності ефекту повторіть цю маніпуляцію;Не поспішайте виконувати відразу всі п’ять ударів — після кожного удару контролюйте відходження стороннього тіла з дихальних шляхів постраждалого. Якщо ці дії виявилися безуспішними, застосуйте піддіафрагмальний поштовх (прийом Геймліха).

Номер слайду 7

Техніка виконання Прийому Геймліха. Якщо постраждалий перебуває у вертикальному положенні, станьте позаду нього і обхопіть його своїми руками на рівні верхньої частини живота. Підтримуючи за тулуб, нахиліть постраждалого вперед. Складіть одну свою кисть у кулак і помістіть його великим пальцем у напрямку до тулуба у надчеревній ділянці. Другою своєю кистю зафіксуйте кулак зверху. Різко стискайте живіт і нижні ребра постраждалого (до 5 разів) у напрямку знизу-вгору до діафрагми для того, щоб створити потужний зворотній рух повітря з легень (унаслідок раптового підвищення внутрішньочеревного тиску), яке і виштовхує стороннє тіло з гортані.

Номер слайду 8

Якщо такі дії були не ефективніДалі чергуйте 5 ударів між лопатками і 5 піддіафрагмальних поштовхів аж до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або поки постраждалий не втратить свідомість. У цій ситуації важливо підтримати його, повільно опустити на землю, покласти на спину, не давши йому впасти. Для цього необхідно поставити свою ногу між ногами постраждалого, і коли він втратить свідомість, то сповзе по вашій нозі на підлогу.

Номер слайду 9

Прийом Геймліха влежачому положенніЯкщо постраждалий перебуває в горизонтальному положенні, то для вилучення стороннього тіла з дихальних шляхів існує так званий «прийом Геймліха в лежачому положенні» (іл. 14.7). Постраждалого слід вкласти на спину, сісти на його стегна «верхи» і двома кулаками здійснювати різкі натискання (поштовхи) на верхню частину живота у напрямку до легень, що забезпечує вже описаний механізм.

Номер слайду 10

Самодопомога в разі непрохідності дихальних шляхів (ауто. Геймліх)Якщо відбулася гостра непрохідність дихальних шляхів і немає кому допомогти, потрібно здійснити самодопомогу (так званий ауто. Геймліх). Розмістіть кулак у надчеревній ділянці (підребер’ї), долонею іншої руки накрийте кулак і різко та сильно здійсніть поштовх руками знизу вгору і ззовні досерединиякщо таким чином не вдалося виштовхнути стороннє тіло з дихальних шляхів, слід вдатися до більш ефективного варіанту ауто. Геймліх: «навалитись» ділянкою надчерев’я на горизонтальний предмет, що міцно стоїть (спинку стільця, кут стола, перила) і за рахунок ваги власного тіла здійснити різкі поштовхи кілька раз знизу вгору і ззовні до середини

Номер слайду 11

Не можна застосовувати прийом Геймліха за таких умов• підозра на травматичне пошкодження ребер і органів грудної порожнини;• підозра на травматичне пошкодження органів черевної порожнини;• надмірна маса постраждалого;• виражені набряки;• постраждала — жінка в другій половині вагітності

Номер слайду 12

Допомогу в разі непрохідності дихальних шляхів у дітей надають відповідно до віку пацієнта. Малюків до року укладають на передпліччя або стегно обличчям вниз так, щоб голова була нижче рівня тулуба, і виконують 5 енергійних поштовхів (ударів) по спині між лопатками Якщо цей прийом виявився неефективним, дитину потрібно покласти на рівну тверду поверхню обличчям догори і, сильно закинувши голову (щоб дихальні шляхи стали максимально прохідними), 5 разів з інтервалом в 1 секунду різко натискати на середину грудини

Номер слайду 13

Дитину старшу за один ріку разі часткової непрохідності (ще може дихати, кашляти і говорити), нахиліть уперед або покладіть собі на коліна. Відтак зробіть 5 ударів у міжлопаткову ділянку і після кожного перевіряйте, чи вийшло стороннє тіло в ротову порожнину. У разі повної непрохідності (за умови збереження свідомості!), застосовують прийом Геймліха, як у дорослих . Для цього треба обійняти дитину ззаду або поставити її спиною до себе; стати на коліна; обхопити корпус постраждалої дитини руками; з’єднати руки; провести 5 поштовхів у підребер’ї, щоб виштовхнути стороннє тіло. Після кожного з поштовхів треба оглянути порожнину рота дитини. Якщо непрохідність зберігається і дитина втрачає свідомість, слід негайно приступити до проведення серцево-легеневої реанімації.

Номер слайду 14

Домашня завдання Прочитати параграф 14. Дати відповіді на запитання пілля параграфа.

Номер слайду 15

Презентацію створена на основі параграфа 14, підручника «Захист Вітчизни (рівень стандарту, «Основи медичних знань»)» підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти ∕∕ Гудима А. А., Пашко К. О., Гарасимів І. М., Фука М. М. Тернопіль: Астон, 2018. - 192 –с.: іл.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.8
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Шкурник Олена
    Вдячна автор за клопітку роботу. Зрозуміло, доступно, яскраво. Дякую !!! Натхнення та творчих успіхів надалі.Миру всім якнайшвидше.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Трофімова Тетяна Геннадіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Domanetska Valentina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Баранова Тетяна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
pptx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, Основи медичних знань) 10 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
3 листопада 2021
Переглядів
31327
Оцінка розробки
4.9 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку