ПЛАН УРОКУ
Тема уроку: Алгоритми. Графічні схеми базових структур алгоритмів.
Мета уроку:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Вид уроку: комбінований
Методи навчання: словесні; пошукові; інтерактивні; пояснювально-ілюстративні,практичні.
Обладнання: ПК, планшети, мультимедійний проектор.
Дидактичне забезпечення: презентація, інтерактивні тести та вправи.
Програмне забезпечення: редактор презентацій PowerPoint 2007
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Психологічне налаштування на урок
На початку уроку проводитися рефлексія емоційного стану та настрою, місце цього виду рефлексії обумовлене встановленням необхідного емоційного контакту з групою. Швидке створення опитування за допомогою Coogle форм. Учні виконують дане опитування за допомогою QR Coder
Подивіться на шкалу колірного діапазону настроїв. Орієнтуючись на позначення кольорів цієї шкали, виберіть зі свого колірного набору той колір, що відповідає вашому настрою сьогодні:
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
|
Задача |
Виконавець |
|
|
людина |
|
|
банкомат (не розуміє, але виконує послідовність команд) |
|
|
мультиварка (не розуміє, але виконує послідовність команд) |
|
|
комп’ютер (не розуміє, але виконує послідовність команд) |
|
|
собака або кішка (розуміє та виконує команди) |
ІV. Сприйняття та засвоєння нових знань.
Питання для розгляду
Лекція викладача.
У теорії алгоритмів доведено, що будь-який, скільки завгодно складний алгоритм може бути складений з трьох основних алгоритмічних структур: лінійної, розгалуження і циклу. Сьогодні ми зупинимось на лінійних та розгалужених алгоритмах.
Базові структури алгоритмів – це способи керування процесом обробки даних.
Існують три основні базові алгоритмічні структури, або три основних типи алгоритмів: лінійний, розгалужений та циклічний.
Алгоритм зветься лінійним, якщо всі його дії виконуються послідовно, одна за одною, від початку до кінця.
Приклад1, пропоную учням пригадати, як зареєструвати поштову скриньку на безкоштовному поштовому сервері. Учні називають кроки реєстрації на поштовому сервері.
Питання до учнів.
Чи можна виконати дві дії одночасно? (НІ)
У цьому прикладі дії виконуються послідовно одна за одною до закінчення алгоритму.
Приклад 2. Для того, щоб побудувати блок-схеми лінійного алгоритму «Обчислити шлях за швидкістю і часом руху» потрібно…
Словесний запис алгоритму задачі буде таким:
На практиці часто доводиться аналізувати різні умови, для того щоб приймати ті чи інші рішення для наступних дій.
Розгалужений алгоритм – це алгоритм в якому виконуються ті або інші дії залежно від результату перевірки умови
Алгоритм розгалуження має вигляд:

Повна форма команди розгалуження:
якщо умова то серія 1
інакше серія 2
Блок-схема повної форми команди розгалуження має вигляд:
2) Скорочена форма команди розгалуження:
якщо умова то серія 1
Блок-схема скороченої форми команди розгалуження має вигляд:
Прикладами розгалужених елементів можуть бути ще такі:
Приклад1:
Нехай задано число х. Побудуйте блок-схему обчислення функції, заданної співвідношеннями:
S=
,
Приклад2:
Алгоритм знаходження коренів квадратного рівняння можна представити в такому вигляді:
Приклад3:
Викладач зачитує вірш про воду. Учні визначають, до якого типу відноситься алгоритм.
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода?-
Ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для рослини
І радіє вся Земля.
Круообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
Приклад4:
Викладач зачитує задачу - учні вказують тип алгоритму, який підходить для її розв’язування:
V. Закріплення матеріалу і самоперевірка
Учні відповідають на поставленні питання з використанням сервісу LearningApps.Org, а саме Інтерактивна вправа «Алгоритми». Учні знаходять дане завдання за допомогою QR Coder.
http://learningapps.org
VІ. Рефлексія
Учні дають відповідь на питання «Оцініть свою роботу на уроці»
(Відповіді даються за допомогою QR Coder, де червоний – «зрозумів, можу пояснити іншим»; зелений – «зрозумів, але деякі питання визивають труднощі»; жовтий – «зрозумів не все»; синій – «нічого не зрозумів»)
VІІ. Підведення підсумків уроку.
V. Домашнє завдання.
Завдання 1. Скласти блок-схему алгоритму для обчислення площі трикутника зі сторонами а, b, с за формулою Герона.
Завдання 2. Скласти блок-схеми алгоритмів, використовуючи відповідні базові структури до прислів’їв: «Здоровий будеш – все здобудеш», «Пройшов вогонь, воду, мідні труби», «Розумний в гору не піде, розумний гору обійде».
Завдання 3. Підготувати міні-проект за темою «Алгоритми в нашому житті».
зрозумілість.

![]()
1