Алгоритми опрацювання табличних величин: зміна значення елемента табличної величини

Про матеріал

Як можна опрацьовувати табличні величини?

При написанні програм по опрацюванню табличних величин слід виконати такі дії:

1) за умовою завдання встановити, чи можна подати вхідні дані у вигляді табличної величини;

2) надати табличній величині одне ім'я;

3) визначити тип елементів табличної величини та описати його в розділі змінних var або задати порожній список у якому буде зберігатися набір даних;

4) у програмному коді записати команди для введення елементів табличної величини в пам'ять комп'ютера.

Для подальшого опрацювання табличних величини використовують алгоритми:

 зміни значень елементів масиву;

 знаходження підсумків за набором даних, які передбачають використання простих арифметичних операцій чи виразів над елементами масиву;

 обчислення суми або кількості значень елементів, що задовольняють заданим умовам;

 пошуку елементів табличної величини, що задовольняють заданим умовам;

 упорядкування масиву за деякою ознакою.

Перегляд файлу

Тема: Алгоритми опрацювання табличних величин: зміна значення елемента табличної величини.

Мета:

  • навчальна: сформувати поняття про алгоритми опрацювання табличних величин: зміна значення елемента табличної величини;
  • розвиваюча: розвивати логічне й алгоритмічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
  • виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку, електронні матеріали

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Пригадай:

  1.        Як підключити модуль генерування випадкових чисел у мовах програмування?
  2.        Як уникнути помилок несумісності типів даних?
  3.        Як описати команду розгалуження мовою програмування Free Pascal?
  4.        Як обчислити середнє значення набору числових даних?

III. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовується проектор, та матеріал підручника)

Як можна опрацьовувати табличні величини?

При написанні програм по опрацюванню табличних величин слід виконати такі дії:

  1. за умовою завдання встановити, чи можна подати вхідні дані у вигляді табличної величини;
  2. надати табличній величині одне ім’я;
  3. визначити тип елементів табличної величини та описати його в розділі змінних var або задати порожній список у якому буде зберігатися набір даних;
  4. у програмному коді записати команди для введення елементів табличної величини в пам’ять комп’ютера.

Для подальшого опрацювання табличних величини використовують алгоритми:

  • зміни значень елементів масиву;
  • знаходження підсумків за набором даних, які передбачають використання простих арифметичних операцій чи виразів над елементами масиву;
  • обчислення суми або кількості значень елементів, що задовольняють заданим умовам;
  • пошуку елементів табличної величини, що задовольняють заданим умовам;
  • упорядкування масиву за деякою ознакою.

Як описати програму зміни значення елемента табличної величини?

Кожна з частин програми по опрацюванню табличних величин (введення, опрацювання, виведення елементів) передбачає виконання декількох дій, що повторюються. Для цього використовують команди повторення:

У мові програмування Free Pascal для зміни значення елемента масиву використовують операцію присвоювання :=, у якій у лівій частині звертаються до потрібного елемента масиву, а в правій відповідне значення.

  1.             Формування практичних умінь і навичок

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Завдання 1. Квадрати значень

Створіть проект Квадрати значень, у якому елементи табличної величини a, яка містить 10 цілих чисел, змінюються їх квадратами.

Завдання на с. 121 підручника

Завдання 1. Працюємо в парах

Мовою програмування Free Pascal, запишіть фрагмент програми, у якій будуть реалізовані такі завдання:

  1.                П’ятому елементу лінійної таблиці А рядкового типу з 10 елементів надати значення 123.
  2.                Першому елементу лінійної таблиці А цілого типу з 10 елементів надати значення восьмого елемента цієї ж таблиці.
  3.                Елементу з номером i лінійної таблиці А дійсного типу надати значення 15,5.

Завдання на с. 127 підручника

Завдання 1. Працюємо самостійно

У вибраному середовищі програмування створіть проект Надбавка, у якому заробітна плата 10 працівників деякого підприємства, подана дійсними величинами в лінійній таблиці, збільшується на 15%. Елементи управління доберіть самостійно.

Завдання на с. 128 підручника

  1.               Підсумок уроку

Обговорюємо

  1.    Яким є порядок розв’язування задач, у яких передбачено опрацювання деякої сукупності даних?
  2.    Які є способи зміни елементів масиву мовою програмування Free Pascal? Чи можна вважати, що за способом зміни табличних величин одна переважає іншу?
  3.    Які елементи управління в середовищі Lazarus можна використати для введення елементів масиву?
  4.    Як описати алгоритм зміни значень табличних елементів мовою програмування Free Pascal?

Рефлексія

  •   Що нового сьогодні дізналися?
  •   Чого навчилися?
  •   Що сподобалось на уроці, а що ні?
  •   Чи виникали труднощі?
  1. Домашнє завдання Опрацювати п.16.1-16.2

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 2

Програмування. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 3

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 4

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Ти дізнаєшся:

Номер слайду 5

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Алгоритми опрацювання табличних величин: зміна значення елемента табличної величини

Номер слайду 6

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Пригадайте: Як підключити модуль генерування випадкових чисел у мовах програмування?Як уникнути помилок несумісності типів даних?Як описати команду розгалуження мовою програмування Free Pascal?Як обчислити середнє значення набору числових даних?

Номер слайду 7

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Табличні величини. Табличні величини Опрацювання табличних величин. При написанні програм по опрацюванню табличних величин слід виконати такі дії:за умовою завдання встановити, чи можна подати вхідні дані у вигляді табличної величининадати табличній величині одне ім’явизначити тип елементів та описати його в розділі змінних var або задати порожній список у якому буде зберігатися набір даниху програмному коді записати команди для введення елементів табличної величини в пам’ять комп’ютера

Номер слайду 8

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Табличні величини. Табличні величини Опрацювання табличних величин. Алгоритми опрацювання табличних величини зміни значень елементів масиву знаходження підсумків за набором даних обчислення суми або кількості значень елементів, що задовольняють заданим умовам пошуку елементів табличної величини, що задовольняють заданим умовам упорядкування масиву за деякою ознакою

Номер слайду 9

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Табличні величини. Табличні величини Опис програми зміни значення елемента табличної величини. Програми по опрацюванню табличних величин (введення, опрацювання, виведення елементів) передбачає виконання декількох дій, що повторюються. Для цього використовують команди повторення. For. Цикл з лічильником. Repeat. Цикл з післяумовою. While. Цикл з передумовою. Команди повторення

Номер слайду 10

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Табличні величини. Табличні величини Опис програми зміни значення елемента табличної величини. Для зміни значення елемента масиву використовують операцію присвоювання :=, у якій у лівій частині звертаються до потрібного елемента масиву, а в правій відповідне значення. X[i]:=<значення>;ім'я масивуелемент масиву. Операція присвоєння. Значення, яке присвоюється елементу

Номер слайду 11

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Домашнє завдання. Вивчити §16 п.16.1-16.2 Опрацювати всі запитання і завдання з рубрик Заповнити словничок Властивості елементів Memo, String. Grid Вправа 1

Номер слайду 12

Розгадай. Анаграму. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 13

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Розгадай ребус. КВАДРАТАТКДРАВ

Номер слайду 14

Робота з комп'ютером. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Вправа 1 . Квадрати значень. Створіть проект Квадрати значень, у якому елементи табличної величини a, яка містить 10 цілих чисел, змінюються їх квадратами

Номер слайду 15

Робота з комп'ютером. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Завдання 1. Мовою програмування, запишіть фрагмент програми, у якій будуть реалізовані такі завдання: П’ятому елементу лiнiйної таблицi А рядкового типу з 10 елементів надати значення 123. Першому елементу лiнiйної таблицi А цілого типу з 10 елементів надати значення восьмого елемента цiєї ж таблицi. Елементу з номером і лiнiйної таблицi А дійсного типу надати значення 15,5. Сьомому елементу лiнiйної таблицi Nomer цілого типу з 10 елементів надати деяке конкретне значення. Другому елементу лiнiйної таблицi Nomer дійсного типу з 10 елементів надати значення вмісту цієї ж клітинки, збільшене вдвiчi. Елементу двовимірної таблиці з іменем Costs цілого типу, який міститься на перетині другого стовпця та третього рядка, надати значення вмісту цієї ж клітинки, збільшене на 1

Номер слайду 16

Робота з комп'ютером. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк Завдання 1. У вибраному середовищі програмування створіть проект Надбавка, у якому заробітна плата 10 працівників деякого підприємства, подана дійсними величинами в лінійній таблиці, збільшується на 15%. Елементи управління доберіть самостійно

Номер слайду 17

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Працюємо за комп’ютером

zip
Додано
28 жовтня 2020
Переглядів
5135
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку