10 клас три уроки 2 (14)
Цілі:
формування ключових компетентностей:
· основні компетентності у природничих науках і технологіях;
· спілкування державною мовою;
· екологічна грамотність і здорове життя;
формування предметних компетентностей:
· формувати знання учнів про ненасичені вуглеводні, їх номенклатуру та ізомерію, вміння давати назви ненасиченим вуглеводням розгалуженої будови та складати формулиможливих структурних ізомерів;
· розвивати хімічну мову, логічне й екологічне мислення;
· виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: ТЗН, куле-стрижневі моделі, роздатковий матеріал.
Тип уроку: ВНМ (О).
Форми роботи: евристична лекція, презентація, прийоми «Хімічна розминка», «Хімічний крос».
ХІД УРОКУ
Формування ключових компетентностей |
Діяльність учителя |
Діяльність учня |
Основні компетентності у природничих науках і технологіях; спілкування державною мовою; екологічна грамотність і здорове життя |
Евристична лекція |
1. Робота в зошитах і біля дошки 2. Робота з моделями |
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Прийом «Хімічна розминка» (през. 1,0,2,3,4,5)
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Отже, на сьогоднішньому уроці ми детальніше ознайомимося з ненасиченими вуглеводнями.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Евристична лекція (през.6,7,8,9)
Алкени — це вуглеводні з незамкненим карбоновим ланцюгом, які мають у своєму складі між атомами Карбону один подвійний зв’язок і відповідають загальній формулі CnH2n.
Алкіни — це вуглеводні з незамкненим карбоновим ланцюгом, які мають у своєму складі між атомами Карбону один потрійний зв’язок і відповідають загальній формулі CnH2n-2.
Гомологічний ряд алкенів і алкінів (складається за допомогою учнів).
Алкени |
Алкіни |
||
C2H4 |
етен (етилен) |
C2H2 |
етин (ацетилен) |
C3H6 |
пропен |
С3Н4 |
Пропін |
C4H8 |
бутен |
С4Н6 |
Бутин |
C5H10 |
пентен |
C5H8 |
Пентин |
C6H12 |
гексен |
С6Н10 |
Гексин |
С7Н14 |
гептен |
C7H12 |
Гептин |
C8H16 |
октен |
С8Н14 |
Октин |
C9H18 |
нонен |
C9H16 |
Нонін |
C10H20 |
децен |
C10H18 |
Децин |
Щоб дати назву ненасиченому вуглеводню, необхідно:
1. Обрати найдовший карбоновий ланцюг, який містить кратний зв’язок.
2. Визначити радикали.
3. Пронумерувати карбоновий ланцюг. Нумерацію розпочинають із того краю, де ближче кратний зв’язок.
4. Дати назви радикалам за алфавітом, указуючи номери атомів Карбону, біля яких вони розташовані. Якщо однакових радикалів декілька, то до назви радикалу додають префікс числівника, а номери атомів Карбону перелічують через кому.
5. Дати назву карбоновому ланцюгу, вказуючи перед суфіксом номер атома Карбону, після якого він розташований.
Структурна ізомерія ненасичених вуглеводнів:
а) за положенням кратного зв’язку;
б) розгалуження карбонового ланцюга (на прикладі гексену і гексину).
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Творча лабораторія»
Робота з конструктором куле-стрижневих моделей. Складання ізомерів алкенів і алкінів.
Прийом «Хімічний крос» (тренуємося)
І варіант
СН3 Cl Cl СН3
│ │ │ │
СН2 = С – СН – СН – СН – СН2 – СН3
ІІ варіант
С2Н5 СН3 СН3
│ │ │
СН ≡ С - С - С - С - СН2 – СН2 – СН3
│ │ │
Cl CН3 Cl
(1 учень обирає найдовший карбоновий ланцюг, який містить кратний зв’язок (през 11);
2 учень визначає радикали (през.12);
3 учень пронумеровує карбоновий ланцюг. Нумерацію розпочинає із того краю, де ближче кратний зв’язок (през.13);
4 учень дає назви радикалам за алфавітом, указуючи номери атомів Карбону, біля яких вони розташовані. Якщо однакових радикалів декілька, то до назви радикалу додають префікс числівника, а номери атомів Карбону перелічують через кому (през.14);
5 учень дає назву карбоновому ланцюгу, вказуючи перед суфіксом номер атома Карбону, після якого він розташований (през.15)):
Звіримось (през.16):
2,5-диметил-3,4-дихлорогепт-1-ен;
3-етил-4,4,5-триметил-3,5-дихлороокт-1-ин.
Дати назви сполукам за формулою(през.17):
Віріант І
СІ СН3
CН3 = CН – CН – C – CН – CН3
C2Н5 СН3 С2Н5
Варіант ІІ
Br
CН3 – С ≡ C – C – CН – CН – CН3
С2Н5 СН3 Br
3. Скласти формули можливих ізомерів і дати їм назви для сполуки C7H14.( през.18)
VІI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VІII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (през.19) § 8,10; № 56