Алкоголь і молодь: хто кого? Вчені всього світу протягом майже сорока років все гучніше і тривожніше заявляють про небезпеку, яка підстерігає підростаюче покоління. Мова йде про все зростаючий розмах споживання спиртних напоїв неповнолітніми. Наприклад, у США (штат Нью-Йорк) 91 відсоток 16-літніх учнів вживають алкогольні напої. У Канаді біля 90 відсотків учнів 7-9 класів вживають спиртні напої. У ФРН 1 процент дітей 8-10 років в стані алкогольного сп'яніння затримується поліцією. ХТОСЬ МОЖЕ ПОДУМАТИ, ЩО ЦЕ Ж ДЕСЬ ТАМ ДАЛЕКО-ДАЛЕКО, В ЧУЖИХ КРАЯХ…
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я за минулий рік 40% дітей у віці від 14 до 18 років вже залучені до систематичного вживання алкоголю. Мотиви вживання спиртного підлітками поділяються на дві групи. У основі мотивів першої групи лежить бажання слідувати традиціям, переживати нові відчуття, цікавість тощо. Формуванню цих мотивів сприяють деякі властивості психіки неповнолітніх, відчуття дорослості, що прокидається в них, бажання бути як всі, прагнення наслідувати приклад старших. Особливої уваги заслуговує друга група мотивів вживання алкоголю, які формують пияцтво як тип поведінки правопорушників. До числа цих мотивів входить прагнення позбавитися від нудьги, особливого психічного стан особи, пов'язаного з емоційним голодом. У підлітків цієї категорії істотно ослаблений або втрачений інтерес до пізнавальної діяльності.
Нарешті, деякі підлітки вживають спиртне, щоб зняти з себе напругу, звільнитися від неприємних переживань. Напружений, тривожний стан може виникнути у зв'язку з певним положенням їх в сім'ї, шкільному колективі. Алкогольне сп'яніння приводить до значних фізіологічних змін, які ваблять і зміни психічні. Вживання алкоголю особливо згубно впливає на діяльність серцево-судинної системи, це виявляється в - зблідненні шкірних покривів, - тахікардії і приглушенні серцевих тонів. 40% ХЛОПЦІВ і 20% ДІВЧАТ ЗНАЮТЬ СМАК АЛКОГОЛЮ З ДЕСЯТИЛІТНЬОГО ВІКУ. У 13 РОКІВ – ВЖЕ ДВІ ТРЕТИНИ. У 14 – НЕ ЦУРАЮТЬСЯ СПИРТНОГО 90% ПІДЛІТКІВ. Серед причин алкоголізації молоді – доступність спиртного, агресивне суспільство, агресивна реклама. Офіційні дані констатують, майже дві третини ув’язнених здійснювали злочини саме у стані наркотичного або алкогольного сп’яніння.
Сьогодні іде тотальна дегенерація суспільства. Причиною того є поширення, реклама та легка доступність слабоалкогольних напоїв і в першу чергу пива для молоді. Відповідно до даних ВООЗ нормою вважається вживання не більше 0,33 л ПИВА на день. У ЖІНОК при регулярному та значному перевищенні вживання ПИВА алкоголізм може розвинутися вже через ПІВРОКУ. ЧОЛОВІКИ за таких умов стають алкозалежними за ШІСТЬ РОКІВ, а ДИТИНА – за лічені МІСЯЦІ.
Алкоголізм в суспільстві Однією з основних причин масового процвітання в Україні алкоголізму експерти називають те, що громадяни не бачать перспектив на майбутнє. Лише за офіційними даними, зловживання спиртним спричиняє понад 40 тисяч смертей щороку. Алкоголь є на третьому місці серед факторів, що викликають смертність серед населення країни загалом, на другому – як такий, що позбавляє віку працездатну категорію, і на першому — що загрожує смертю людям від 25-ти до 40-ка років.
Алкоголь "б'є" не тільки того, що сам п'є, але і людей, що його оточують. Часто чоловіки або жінки, схильні до алкоголізму, нехтують своїми обов'язками, друзями, сім'єю і дітьми, для того, щоб задовольнити свою потребу. Пристрасть до алкоголю – причина різних злочинів. Відомо, що 50 відсотків усіх злочинів пов'язані з уживанням алкоголю.
Правда про алкоголь «Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо, коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обставин, що склалися. Але обіцянки ці неправдиві: фізична сила, яку воно обіцяє - примарна, душевний підйом - оманний; під впливом хмільного ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей.” Джек Лондон Речовина, яка викликає найбільшу смертність серед молоді - це алкоголь! Чому це так, наведемо декілька цифр. У всесвітньому масштабі 5% усіх смертей серед молоді у віці від 15 до 29 років викликані вживанням алкоголю. У Європі кожна четверта смерть чоловіків у віковій групі від 15 до 29 років пов’язана з алкоголем. У деяких частинах Східної Європи йдеться вже про кожну третю смерть. У цілому у Європі щороку помирає з причин, обумовлених алкоголем, близько 55000 молодих людей. У цілому у світі від алкогольної залежності страждають 140 мільйонів чоловік, в Україні це близько 1 млн. чоловік.
У чому шкідливість вживання алкоголю для мозку? Більш ніж 30% алкоголю затримується у нервових клітинах головного мозку, які складають лише 2% ваги тіла людини. У результаті одного сильного сп’яніння гине до 20 тисяч клітин головного мозку (і хоча у кожного з нас їх до 17 мільярдів, так марнотратно з ними обходитися не варто). Як алкоголь впливає на розумову діяльність? Він уповільнює розумові процеси навіть при незначному вживанні слабоалкогольних напоїв. Знижує інтелект людини - вона не може повноцінно вчитися або працювати. Чим схожий алкоголь на інші наркотики? Тим, що викликає психічну і фізичну залежність. Він викликає зміну психічного стану людини - навколишній світ сприймається спотворено та неадекватно. При постійному вживанні руйнує особистість.
Що тягне за собою стан сп’яніння? Він викликає зміну поведінки людини і вона стає непередбачуваною та небезпечною. Алкоголь винен у половині всіх скоєних вбивств. Крім того, більше половини всіх травм та нещасних випадків сталися через сп’яніння. Багато випадків небажаної вагітності та зараження венеричними хворобами відбулися саме у стані сп’яніння. Алкоголь стягує свою алкогольну данину, підриваючи суспільне і приватне життя і завдає їй збиток незліченними фатальними дорожньо-транспортними пригодами, ушкодженнями і травмами, пожежами в житлах, випадками смерті через утоплення, самогубствами, а також злочинами, пов’язаними з насильством. До цього варто додати також фінансові проблеми, кар’єри, що не відбулися, розлучення, уроджені дефекти і вади розвитку, а також постійні емоційні травми, заподіяні дітям.
Чим відрізняється алкоголь від інших наркотиків? Алкоголь належить до легальних наркотиків, тобто його вживання та купівля не переслідуються законом. Ставлення у суспільстві до його вживання навіть позитивне, тому можна свідчити про створення алкогольного культу з усіма його атрибутами і традиціями. Певна частка суспільства створила алкогольного ідола, якому служить, підтримуючи алкогольні традиції. Чи є алкоголь продуктом харчування? Алкоголь не є продуктом харчування. Він не містить у собі поживних речовин, без яких організм людини не міг би існувати повноцінно. Як впливає алкогольна індустрія на молодь? Вона підступно рекламує привабливість алкогольних напоїв через відомих спортсменів, фотомоделей та артистів. Додаючи алкоголь у безалкогольні напої вона привчає людей з дитячого віку до смаку алкоголю та непомітно залучає до більш міцних напоїв. Не дайте себе обдурити! Якою є реакція організму на випивку? При вживанні пляшки пива або склянки вина натщесерце через 15-20 хвилин у крові накопичується найбільша концентрація алкоголю. Для того, щоб очистити кров та видалити таку кількість алкоголю (це близько 10 г чистого алкоголю) печінці потрібна 1 година напруженої роботи! При вживанні двох пляшок відповідно потрібно 2 години.
Чому в компаніях вживають алкоголь? Тому що, на перший погляд, так легше спілкуватися, бути веселим та почуватися невимушено. Але насправді коли хтось у компанії напився, це стає небезпечним для усіх, і вечірка замість приємного відпочинку стає неприємністю - поряд з вами з’являється психічно неврівноважена та отруєна людина, яку треба відводити додому або залишати на ніч та вживати «комплекс оздоровчих заходів». Скільки це, «п’ю забагато»? Вживання алкоголю вимірюється в спеціальних одиницях - «юнітах». 1 U (юніт) =1 стандартна доза алкоголю = 12.8 г чистого алкоголю. Кількість U алкоголю (стандартних доз) у різних напоях: •1/2 пляшки (330 мл) легкого пива - 0.5 U •1/2 пляшки (330 мл) звичайного пива - 1.0 U •1 пляшка (700 мл) звичайного пива - 2.0 U •1/2 пляшки (330 мл) міцного пива - 1.5 U •1 пляшка (700 мл) столового вина - 6.0 U •1 бокал (150 мл) столового вина - 1.0 U •1 пляшка (700 мл) десертного вина - 8.0 U •1 бокал (50 мл) десертного вина - 1.0 U •1 пляшка (700 мл) лікеру чи іншого напою 40% - 20.0 U •1 рюмка лікеру 1.0 U •1 пляшка (700 мл) лікеру чи іншого напою 60% - 30.0 U
Визначи, чи став алкоголь для тебе проблемою. Задай собі такі питання: 1. Ти п’єш тому що у тебе виникають проблеми, для того, щоб розслабитися? 2. Чи п’єш Ти, коли розсердишся на батьків чи друзів? 3. Чи віддаєш Ти перевагу випивці, коли опиняєшся на самоті? 4. Чи почалися у тебе проблеми із засинанням? Чи халтуриш Ти на роботі? 5. Чи були у тебе невдалі спроби кинути пити або зменшити вживання алкоголю? 6. Чи починав Ти пити перед заняттями або перед роботою? 7. Чи п’єш Ти залпом? 8. Чи буває у тебе втрата пам’яті під час випивки? 9. Чи буває, що Ти приховуєш випивку? 10. Чи потрапляєш Ти у неприємні ситуації, коли вип’єш? 11. Чи буває таке, що Ти шукаєш додаткову випивку, відколи трапляється випивати? 12. Як Ти думаєш, чи зможеш Ти відмовитися від запропонованого тобі алкогольного напою?