10 клас
Урок №37
АМЕРИКА: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСТВА,
ПЕРВИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ.
Очікувані результати НПД: учні вирізняють особливості економіки країн Америки, зумовлені регіональною інтеграцією, висловлює судження про роль ТНК в економіці країн регіону; обґрунтовують особливості спеціалізації сільського господарства; показують на карті основні райони видобування мінеральних ресурсів,лісозаготівлі.
Розвивальна та виховна мета: формувати міння аналізувати, виділяти істотні ознаки, порівнювати, узагальнювати, робити висновки, розвивати економічне мислення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, атласи.
Опорні та базовіпоняття: секторальна структура економіки, високорозвинені країни, країни, що розвиваються, нові індустріальні країни, промисловість, сільське господарство, ВВП, ТНК.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Картографічнарозминка (субрегіони, країни та столиці Америки)
Запитання
1. Оцініть роль рельєфу та клімату для розвиткугосподарськоїдіяльності в Америці.
2. Назвітьосновнівидиприроднихресурсів Америки. Якіпередумовивонистворюють для розвиткупевнихвидівгосподарськоїдіяльності?
3. Якіетнічнігрупипроживають в Америці?
4. Назвітьнайбільш та найменшурбанізованікраїни Америки.
5. Укажіть причини нерівномірногорозподілунаселеннятериторією Америки.
6. Пригадайтевідмінностісекторальноїструктуригосподарстварозвиненихкраїн та країн, щорозвиваються.
ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Країни Америки, як і Азіїмаютьнадзвичайнорізніпоказникиекономічногорозвитку. Однак, навідмінувідазіатськогорегіону, в Америці є один безперечнийлідер — США. ВеликіамериканськікомпаніїзначноюміроюконтролюютькраїниАмерики, використовуючибагатіприродні й численнілюдськіресурси. Значнучастинупромислової та сільськогосподарськоїпродукціїкраїнрегіонуекспортують до США.
Повідомлення теми, цілей і завдань уроку
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Особливості економіки країн Америки
Держави Північної Америки (США, Канада) — високорозвинені, посідаютьпровідні місця за виробництвом продукції обробної і добувної промисловості, сільського господарства, є найбільшими у світі виробниками та постачальникамирізноманітних послуг; в структурі економіки та зайнятості населення переважаєтретинний сектор. Багатопрофільну економіку мають нові індустріальні країни:Бразилія, Мексика, Аргентина, а також Чилі, Колумбія, Перу, Еквадор.
Куба, Венесуела, Болівія — провідна роль держави в економічномужитті,обмеження приватного сектора.
КраїниЦентральної Америки та Карибськогобасейнуспеціалізуються на розвиткусферипослуг (передусімтуризмі) та сільськомугосподарстві.
2. Роль американських ТНК в економіцірегіону
Виступиучнів з повідомленнями про діяльністьамериканських ТНК в регіоні
Американські ТНК створили в багатьохкраїнахрегіонувеликукількістьпідприємств, яківикористовуютьдешевуробочу силу та багатімінеральніресурси. Низка міжнароднихкорпорацій США розмістили штаб-квартири в Панамі,на Бага мах, Барбадосі з метою уникнення великого оподаткування.
Проблемнезапитання. Якіпозитивні та негативнінаслідки для країнмаєвизначальна роль американських ТНК в регіоні?
3.Первинний сектор економіки
Видобувнапромисловість— багатий спектр виробництв.
Сільськегосподарство. В США та Канаді — багатопрофільне, високомеханізоване, високорентабельне з переважаннямчасткитваринництва. В іншихкраїнах(за виняткомАргентини та Уругваю) провідна роль належитьрослинництву.
Споживчий сектор: кукурудза, маніок, банани, картоплю, квасоля. Високотоварний сектор, плантаційнегосподарство: цукрова тростина (Куба, Бразилія,Мексика), кава (Бразилія, Колумбія), какао (ДомініканськаРеспубліка, Бразилія,Еквадор), пшениця (Аргентина), банани (Еквадор, Нікарагуа, Панама), бавовник(Мексика, Бразилія, Парагвай), овочі та фрукти (Мексика, Гватемала), орхідеї таіншіквіти (Колумбія).
Тваринництво: скотарство, вівчарство, птахівництво (Аргентина, Уругвай,Бразилія, Мексика), розведення лам, альпак (Перу, Еквадор, Болівія).
Лісовегосподарство: Канада, Бразилія, Чилі, Аргентина; забезпечення деревиною паперової та будівельноїпромисловості, добуванняцінноїдеревиничервоногодерева, кедра, рожевого дерева, бальси, збиранняхінної кори та кленового соку,листячагарнику коки, чаю мате, чикле (для жувальноїгумки), лікарськихрослин,використаннякаучуконосівтощо.
Рибальствонайбільшрозвинене в Канаді, Бразилії, Чилі, Перу. Аквакультура:в прибережнихакваторіяхКанади, США, Мексики, Чилі, Бразилії.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Запитання
1. Назвітьосновнірайонивидобуванняпаливних та руднихкориснихкопалинв Америці.
2. Наведітьприкладикраїн Америки, якімаютьрізнусільськогосподарськуспеціалізацію.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підручник, опрацювати § 32.
2. Дослідження. «Банановіреспубліки»: типовіознаки та сучаснийрозвиток.
1