Аналіз виховної роботи Калинівського ліцею за 2022-2023 навчальний рік
Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, Калинівський ліцей у 2022 - 2023 навчальному році, орієнтувався на нормативно – правову базу з питань виховної роботи, а саме: Закони України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства », «Концепцію виховання дітей та молоді », «Концепцію громадянського виховання», «Національну доктрину розвитку освіти », «Конвенцію про права дитини», «Декларацію прав дитини» та нормативно – правові акти, документи Міністерства освіти і науки України, обласного управління освіти, органів місцевого самоврядування.
Виховна робота педагогічного колективу Калинівського ліцею була підпорядкована обласній програмі «Покоління успішних». Програма спрямована на реалізацію соціальної функції виховання – забезпечення наступності духовного і морального досвіду поколінь, підготовки особистості до успішної життєдіяльності.
Виховний процес у закладі освіти протягом 2022-2023 навчального року був спрямований за основними орієнтирами виховання учнів 1-11 класів:
- загальнолюдські (базові цінності): морально-етичні, духовні чесноти, культурологічна складова;
- соціально-громадянські цінності: демократія, правова свідомість, суспільство, соціальна активність, свобода, суверенітет;
- національні цінності: державні, народні символи, мовна культура українця, національні традиції і культура, гідність, національно-етнічна та державна самоідентифікація;
- родинно-сімейні цінності: навички співжиття у сім’ї, гармонія стосунків родини, піклування, вірність, батьківство, родинність;
- валео-екологічні цінності: ставлення особистості до своєї власної природи (до свого тіла), ставлення до природи-довкілля, самовдосконалення людини;
- особистісно-орієнтовані цінності: вольові якості, творчість, креативність, активність, ініціативність, конкурентно-спроможність на ринку праці, критичне мислення, робота в команді, підприємливість;
- освітні цінності: математична, економічна, інформаційно-цифрова компетентність, фінансова грамотність, спілкування іноземними мовами, ставлення людини до власної освіти, вміння вчитися впродовж усього життя.
Над реалізацією мети і завдань виховної роботи в закладі в 2022 – 2023 навчальному році працювало 17 класних керівників, заступник директора з виховної роботи, педагог – організатор, психолог, бібліотекар.
Аналіз стану виховної роботи в Калинівському ліцеї показав, що педагогічний колектив школи в своїй роботі використовує основні нормативні документи про школу, плідно працює у напрямку національного та громадянського виховання учнів, формування у них свідомого ставлення до навчання і праці, створення життєдіяльних класних колективів.
Пріоритетними напрямками роботи були:
- формування особистих рис громадян України, національної свідомості та самосвідомості учнів;
- виховання поваги до Конституції та законодавства України, державної символіки;
- формування високої мовної культури, оволодіння українською мовою;
- утвердження принципів загальнолюдської моралі на основі відновлення історичної пам’яті;
- збагачення народних традицій, звичаїв;
- виховання свідомого ставлення до навчання, розвиток пізнавальної активності та культури розумової праці;
- збереження повноцінного фізичного розвитку учнів, охорони та зміцнення здоров’я;
- формування екологічної культури учнів, гармонії їх відносин з природою;
- створення умов для творчого розвитку природних обдарувань дитини, залучення учнів до різноманітної діяльності, майстер-класів ;
- посилення уваги до питань морально-естетичного виховання, створення системи успішної профілактики відхилень у поведінці учнів;
- створення умов для соціального захисту дітей, особливо дітей - сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування;
- покращення психолого-педагогічної допомоги дітям, батькам, сім’ям;
- організація педагогічно-доцільної системи учнівського самоврядування;
- доцільне використання можливостей позашкільних навчальних закладів для організації позакласної та позашкільної роботи.
Визначення даних напрямків і завдань виховної роботи було зроблено завдяки всебічному вивченню соціально - педагогічних умов діяльності. Були вивчені і проаналізовані контингент учнів (складено соціальний паспорт школи ).
Всі класні керівники багато уваги приділяють своїм учнівським колективам, індивідуальній роботі з дітьми, організації позаурочної пізнавальної діяльності, укріпленню контактів з батьками, взаємодії з учителями – предметниками.
Велика увага приділялась питанню охорони дитинства. У соціально-педагогічному паспорті школи відображені всі категорії дітей, які можуть потребувати і потребують допомоги. Ці діти користуються особливою увагою. Для дітей 1-4 класів та пільгового контингенту було організоване свято до Дня Святого Миколая з врученням подарунків, також від дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в межах кампанії «Спільно до навчання» здобувачі отримали планшети для здобуття якісної освіти. Учні, які закінчили І семестр на відмінно, отримали гуманітарну допомогу, канцтовари. Від громадської організації «Ортенау для України».
План виховної роботи школи був спрямований на реалізацію основних завдань і пріоритетних напрямків з урахуванням народного календаря, традицій та загальнодержавних свят. Всі заходи були проведені в зазначені терміни і на достатньому організаційному та художньо - естетичному рівні.
Одним із важливих напрямків виховної роботи було ціннісне ставлення до батьківщини, формування екологічної культури і гармонії їх відносин з природою, збереження традицій.
Протягом 2022 – 2023 навчального року в закладі всі загальношкільні заходи були проведені в режимі онлайн з дотриманням всіх заходів безпеки, передбачених чинним законодавством під час дії воєнного стану:
- Свято «День знань», для учнів 1-11 класів;
- День фізичної культури…;
- День народження села Калинівки та День миру;
- Міжнародний день туризму, приємні спогади…
- День партизанської слави;
- 1941 рік Бабин Яр – найбільша трагедія людства;
- Свято до Дня працівників освіти;
- День захисників та захисниць України «В єдності наша сила»;
- «Хай вічно горить вогонь пам'яті» з нагоди визволення України від фашистських загарбників;
- День української писемності та мови;
- Міжнародний день енергозбереження;
- Міжнародний день толерантності;
- Всесвітній день дитини «Діти – це наше майбутьнє!»
- День сільського господарства;
- День Гідності та Свободи;
- День вшанування пам'яті жертв Голодомору «Запали свічку»
- 1 грудня Всесвітній день боротьби зі СНІДом!
- 300-річчя від дня народження Г.Сковороди;
- День збройних сил України;
- День української хустки;
- 10 грудня – Міжнародний День захисту прав людини;
- День Святого Миколая;
- Привітання з Різдвяними та Новорічними святами;
- 16 січня День пам’яті захисників Донецького аеропорту;
- Обрядове дійство щедрування «Щедруємо з вірою у Перемогу!»;
- День Соборності України;
- Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту;
- День пам’яті Героїв Крут;
- 7 лютого День безпечного Інтернету;
- День єднання;
- День пам’яті героїв Небесної сотні;
- 21 лютого Міжнародний день рідної мови;
- День Святого Валентина «Любов в блакитно-жовтих кольорах!»
- Шевченківські дні;
- День українського добровольця;
- 22 березня 1944 року звільнення Калинівки від німецько-фашистських загарбників;
- Всесвітній День здоров’я;
- Всесвітній день авіації та космонавтики;
- Всесвітній день Землі;
- День Чорнобильської трагедії;
- День пам’яті та примирення;
- День Матері;
- День української вишиванки;
- День Європи;
- День Героїв України;
- Останній дзвоник – 2023;
- Всеукраїнський Олімпійський день.
В Калинівському ліцеї, були проведені тематичні тижні:
- з 12 вересня по 14 жовтня 2022 року пройшов Всеукраїнський Олімпійський урок та Олімпійський тиждень;
- з 12 по 16 вересня 2022 року пройшов Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу;
- з 25 листопада по 10 грудня 2022 року пройшла Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»;
- з 15 по 21 травня 2023 року пройшов І етап тижня безпеки дорожнього руху.
- Флешмоби «Великодній кошик», подяка ЗСУ за те, що день за днем наближають нашу Перемогу; «Здоровий спосіб життя»; «МістаГероїв»; провели благодійну акцію: «Підтримаємо бойовий дух військовослужбовців» (Збір смаколиків та теплих речей для вчителів Калинівського ліцею, які боронять нашу державу. Діти виготовили захисникам листівки, малюнки та обереги.); Всеукраїнська благодійна акція національного банку «Смілива гривня» підтримка ЗСУ. Зібрали монети (1810 гривень). Отримали грамоту; благодійний освітній проєкт Flowers4school - спрямований на озеленення Українських шкіл від асоціації квіткових виробників Нідерландів та України. Отримали до 500 цибулин різних квітів для озеленення нашого ліцею
В закладі діє Клуб «Діалог» онлайн-зустріч з представником ДСНС України в Миколаївській області на тему: «Що таке сигнал повітряної тривоги та як поводитися?»; онлайн-зустріч з інспекторами патрульної поліції на тему: «Дотримання правил дорожнього руху в період воєнного стану»; проведення майстер-класів з надання домедичної допомоги постраждалим внаслідок ДТП (вчитель основ здоров’я Мазур Тетяна, та фельдшер Медичного обласного центру екстреної медичної допомоги Гутовська Юлія ); відбулася зустріч з фахівцями Служби порятунку ДСНС в Миколаївській області, провели інтерактивний урок «Мінна безпека» з учнями 11 класу та колективом нашого ліцею; відбулася зустріч з волонтером з Міжнародної організації The HALO Trust, яка провела навчання з мінної безпеки для учнів 5-6 класів.
В цьому році за ініціативи МОН України в Калинівському ліцеї було створено «Клас безпеки» з метою формування в учнів здоров’язбережувальних компетентностей, знань правил пожежної, мінної безпеки та цивільного захисту, алгоритму дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, надання домедичної допомоги. Колектив закладу продовжує працювати над забезпечення демонстраційних матеріалів для «Класу безпеки».
Калинівський заклад, прийняв участь в конкурсах:
- ХІІІ Міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» в онлайн режимі».
Ліцей отримав срібну медаль;
- ХІV Міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» в онлайн режимі».
Ліцей отримав золоту медаль;
- Конкурс відділу освіти, культури, молоді та спорту Воскресенської селищної ради до Дня Державного прапора України і Дня Незалежності України. Участь взяли всі бажаючі;
- Обласні онлайн-змагання, присвячені до Дня працівників освіти. Участь взяли учні 4-х, 5-х, 9-х та 10-11 класів. Всі учасники та вчителі фізичної культури, нагороджені грамотами;
- ХІІ обласний конкурс української патріотичної поезії ім. Валерія Бойченка (дистанційний формат). Участь взяли: Гапішко К. (7 клас), Мілевська Є. (11 клас). Перемогу отримала Мілевська Є., нагороджена дипломом ІІ ступеня;
- Діти ліцею долучилися до загальноукраїнської ініціативи «Віртуальна дошка подяки від дітей захисникам України» до Дня захисників і захисниць України 14 жовтня;
- Школярі взяли участь в арт-просторі «Малюю для захисників!» від Миколаївського обласного ЦНПВТ;
- Обласний екологічний пленер «Щедрість рідної землі». Участь взяли: Купрієвич А. (2-А кл.), Купрієвич М. (5-А кл.), Панаріна П. (4-А кл.), Мількат В. (6 кл.) Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації від 15.12.23 р. № 181 «Про підсумки щорічного обласного пленеру «Моя Україна». Всі учасники нагороджені грамотами;
- Всеукраїнський конкурс дитячих малюнків «Збережемо ґрунти рідної України», організатор «Інститут охорони ґрунтів України». Відправили роботи таких учнів: Миронова А. (11 кл.), Мілевська Є. (11 кл.), Панаріна П. (4-А кл.), Профатило В. (6 кл.), Мількат В. (6 кл.), Лучний В. (9-Б кл.); ІІ місце у номінації «Креатив» отримала Мілевська Єсєнія, всі інші учасники отримали дипломи за участь;
- Обласний конкурс-виставка «Новорічна композиція» 2022 р. Обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. За підсумками конкурсу, перемогу отримали:
у номінації «Новорічний букет» Панаріна Поліна 4-А клас (ІІІ місце);
у номінації «Новорічна композиція» Герко Ангеліна 8-Б клас (ІІ місце);
у номінації «Сюжетна композиція» Білозор Артем 2-А клас (ІІІ місце);
у номінації «Новорічна форм-робота» Герко Ангеліна 8-Б;
- І етап обласних онлайн – змагань «Вільні люди». Участь взяли учні 2-А класу, в кількості 12 дітей. Вийшли до фіналу: Артеменко М. (2-А кл.), Білозор А. (2-А кл.);
- І етап щорічного обласного конкурсу читців – декламаторів «Поетична пристань», Мілевська Єсєнія (11 клас) – отримала І місце в громаді та ІІ місце на обласному рівні;
- Обласний етап Всеукраїнської фотовиставки до Дня Соборності «Україна - це ми!» Участь взяли: колектив Калинівського ліцею, Панаріна Поліна (4-А кл.) Всі учасники отримали сертифікати;
- І етап конкурсу на кращого лідера учнівського самоврядування «Лідер року». Участь взяла: Мілевська Єсєнія (11 кл.), отримала ІІ місце;
- Всеукраїнський конкурс для учнів 8-11 класів «Я — журналіст!» «Розповідаю світові про незламність українців». Участь взяла Малихіна Даяна (9-Б кл.) нагороджена дипломом лауреата за активну участь та подяка вчителю Гутовській Ірині за підготовку лауреата.
В школі діє учнівський парламент, який покликаний допомагати керівництву у вихованні творчої, соціально - активної особистості учнів, здатної до саморозвитку й самореалізації.
Метою самоврядування є формування в учнях почуття господаря школи, класу, активної життєвої позиції, вміння співпрацювати на принципах партнерства. Залучати до громадської діяльності, стимулювати їх творчу ініціативу, розвивати організаторські здібності. Це спільна колективна творча справа, яка об’єднує навколо себе максимальну кількість учасників, дає можливість кожному спробувати свої сили, розкрити здібності, можливості та талант.
Були обрані Президент школи Мілевська Єсєнія , учениця 11 класу, та Міністерства: культури та відпочинку, інформації, охорони здоров’я та спорту, освіти.
Шкільна бібліотека – інформаційний центр школи, працює в тісному контакті з педагогічним колективом школи. Робота бібліотеки направлена на задоволення читацьких потреб, удосконалення навчально-виховного процесу в школі, вихованню культури читання і бібліотечно-бібліографічної грамотності. В 2022-2023 н.р., бібліотекар нашого закладу працювала тільки для видачі та збору підручників і художньої літератури.
У вересні місяці були перевірені та погоджені виховні плани роботи класних керівників. В планах міститься наступна інформація: соціальний паспорт та характеристика класу, календар визначних та пам’ятних дат, розписані по місяцям всі заходи, класні години, бесіди, які планує провести класний керівник, спланована робота з батьками.
Починаючи з жовтня по травень 2023 року адміністрацією закладу було відвідано виховні години таких класних керівників: Хроленко В.І. (1 кл.), Артеменко Л.В. (2-А кл.), Ксенжик О.В. (3-Б кл.), Белячат Л.В. (4-А кл.), Сіренко М.М. (4-Б кл.), Гордєєвої Н.В. (5-Б кл.), Ницик Л.Д. (9-А кл.), Пельц А.І. (10 кл.), Наумкіної Н.І. (11 кл.), Фільтанович Ю.О. (3-А кл.). В ході перевірки встановлено, що кожен класний керівник, знаходиться у постійному пошуку інноваційних концептуальних підходів до здійснення взаємодії з учнями з метою виховання свідомого громадянина своєї держави. Всі виховні заходи були змістовними, цікавими, спрямованими на патріотичне виховання.
З метою підвищення рівня фахової майстерності педагогів, покращення виховання учнів та становлення їх як громадян-патріотів, які люблять свій народ, готові самовіддано захищати та розбудовувати свою Батьківщину, відповідно до річного плану роботи ліцею на 2022/2023 н.р. у закладі продовжено роботу творчої групи класних керівників, до складу якого входять 18 педагогічних працівників. Заступником директора з виховної роботи Кучманич А.С., були проведені такі засідання: «Особливості організації виховної роботи в умовах воєнного стану на 2022-2023 н.р. Підвищення фахової компетентності класного керівника» 29.08.2022 р., «Класний керівник в концепції НУШ» 02.12.2022 р. Керівниками всіх методичних об’єднань школи в січні 2023 року, було проведено спільне засідання у формі тренінгу. «Формування у школярів кращих моральних якостей, культури поведінки та спілкування» 29.03.2023 р., також 13.06.2023 року «Підведення підсумків творчої групи класних керівників за 2022-2023 н.р.».
З метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання молоді в ліцеї діє група «Школа успіху» в мережі «Фейсбук», в якій висвітлюється інформація про перебіг проведених заходів, відкритих уроків, виховних годин.
Отже, можна зазначити, що виховна діяльність у школі проводиться на належному рівні, але поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батька. Більше працювати та залучати учнів до різноманітних конкурсів, фестивалів. Проводити роз’яснювальну роботу, щодо проведення позаурочного часу та безпечної поведінки під час дій воєнного стану.
Директор Катерина ХРОЛЕНКО