Андрій Чайковський. "За сестрою". Родина Судаків. Характеристика образу Павлуся

Про матеріал
Конспект уроку з української літератури може бути використаний як показовий під час вивчення творчості А. Чайковського.
Перегляд файлу

Українська література

7 клас

                                                      Яке це щастя дороге –

                                                             мати свою рідну сторону.

О. Твардовський

                                                                  Є злочин, який спокутувати

неможливо: це зрада Батьківщині.

П. Пуаст

Тема. Андрій Чайковський. «За сестрою». Родина Судаків. Характеристика образу Павлуся.

Мета: охарактеризувати членів родини Судаків, розкрити мужність головного героя твору Павлуся; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, кмітливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, враження; виховувати почуття патріотизму, любові до рідної землі, поваги до історичного минулого, віри у перемогу добра.

Цілі.

Учні знатимуть:

риси характеру членів родини Судаків, їхні думки і вчинки; зміст літературознавчих термінів романтичний герой, гіпербола.

Учні вмітимуть:

характеризувати героїв повісті; пояснювати роль гіперболи у творі; пов’язати історичне минуле з сучасністю.

Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь, навичок.

Обладнання: малюнки дітей.

Методи, прийоми, форми роботи: усне малювання, бесіда, групова робота.

                                                       Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. З’ясування емоційної готовності. («Побажай собі удачі»)

2. Актуалізація опорних знань.

Конкурс-гра «Сторінками повісті А. Чайковського». Клас об’єднується у дві групи і розгадують кросворд протягом 4-5 хвилин. Звучить мелодія.

Кросворд для команд (додаток 1, 2.)

ІІ. Цілевизначення та планування.

Вибір цілей із загального переліку, доповнення власними цілями.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Прочитайте епіграф до уроку. Котрий із цих висловів вам більше імпонує?

У кожного із вас є своя родина. Ви уже мали завдання скласти своє родовідне дерево. Давайте зараз разом складемо родовідне дерево сім’ї Судаків.

 

Петро              Павло          Ганна

(син)               (син)            (дочка)

 

       Степан               Палажка

      (батько)              (мати)

 

                 Дід

        (глава роду)

Створення родинного альбому Судаків. Робота в групах.

Кожна група характеризує одного з членів родини за поданою нижче схемою. Потім представник групи озвучує характеристику і на дошці  прикріплює аркуші із записаними ключовими словами.

Схема аналізу образів.

  • Персонаж.
  • Його портретна характеристика.
  • Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
  • Найпоказовіший учинок персонажа.
  • Роль персонажа у творі.
  • Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало.

План до характеристики Павлуся

1. Павлусь – козацький нащадок.

2. Прив’язаність хлопця до сестри, його лицарська поведінка.

3. Засвоєння козацьких умінь і навичок.

4. Відвага, сміливість та кмітливість головного героя.

5. Допитливість, здатність Павлуся до науки, його товариський характер.

6. Твердість у вірі.

7. Співчуття до невільників, волелюбність.

8. Блискучий план врятування сестри.

9. Любов до рідного краю.

10. Вірність даному слову.

 

З’ясування змісту літературознавчого поняття романтичний герой.

Робота з підручником.

Прочитайте в підручнику, який герой називається романтичним.

Чи можна Павлуся вважати романтичним героєм? На це питання ви дасте відповідь після нашої бесіди.

Бесіда за питаннями.

Відповідаючи, можете використовувати цитати з твору.

  • До якого роду належав Павлусь?
  • Про що свідчить те, що батьки іноді хотіли покарати сина за його молодечий норов?
  • Який вплив мали розповіді діда Андрія на формування світогляду, кругозору Павлуся?
  • Чому протягом свого життя Павлусь не раз згадував повчання діда?
  • Як хлопець ставився до своєї сестри?
  • Яким чином спалення Спасівки, смерть діда і матері від рук татар вплинули на Павлуся?
  • Які враження залишилися у хлопця після перебування у козаків?
  • Чим пояснити те, що наказ батька і прохання брата не зупинили пошуки Павлом сестри?
  • Яких страждань зазнав хлопець, перебуваючи в неволі?
  • З чим пов’язано те, що Павлусь повинен був стати мусульманином? Як він до цього поставився?
  • В чому виявилася мужність, винахідливість, витримка хлопця під час пошуків сестри?
  • Чому Павлусь з Ганнусею постійно намагалися повернутися додому, хоча у Девлет-гірея їм гарно жилося?
  • Чи будуть, на ваш погляд, щасливими брат і сестра?

Павлусь був трохи старшим за вас, а скільки всього випало на його долю. Давайте намалюємо його життєву пряму, позначивши на ній події, які вплинули на його загарту

(Учні згадують події із життя Павлуся і позначають їх на дошці).

Спробуйте передати почуття Павла під час однієї з визначених на життєвій прямій подій. (Словесне малювання).

  • Чи можна Павлуся вважати романтичним героєм? Чому? 

Робота на картках.

Об’єднайтеся у три групи і виконайте дані завдання.

Картка №1.

1. Прокоментуйте  рядки з твору стосовно того, що подумав Девлет-гірей про Павла: «Славна й лицарська кров пливе в цьому хлопцеві. Коли б його аллах просвітив та до нашої правовірної віри привернув, придбав би собі іслам славного лицаря і оборонця». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чи були щасливими Павлусь і Ганнуся під час зустрічі після тривалого розлучення? В чому виявилося це щастя? Вмотивуйте думку.

Картка №2.

1. Висловіть власне ставлення до думки Девлет-гірея: «Справді лицарський народ ті козаки». Власні міркування вмотивуйте.

2. Що, на ваш погляд, надало можливість Павлусю витримати приниження, жорстокість з боку Мустафи(сина Сулеймана-ефенді)? Як би ви повели себе, перебуваючи на місці хлопця?

Картка №3. 

1. Прокоментуйте наступну фразу татарина-купця: «ні, не можна людей своєї віри продавати: за це велика кара». Свої міркування обґрунтуйте.

2. Чому, на ваш погляд, Павлусь повсякчас думав про повернення додому, згадував своє життя, свята? Чи можна вважати Павла патріотом? Висловіть свою думку, обґрунтовуючи її.

Рефлексія. Незакінчене речення «Найбільше мені сподобався у творі…, тому що…»

Підсумок уроку.

Осягаючи спадщину А.Чайковського, яка складає добрий десяток томів, треба мати на увазі, що письменник, як відзначала критика ще за його

життя, «виточив собі мету, що виходила поза межі чистої літератури». Він прагнув виховати у читачів  суспільно-громадську активність, національну свідомість, історичну пам'ять, дати читачеві знання національної історії, на рівні тодішніх здобутків історичної науки, окреслити образи провідних діячів, змалювати історичний побут, явити провідні ідеї, що пробуджували людську свідомість в ту чи іншу епоху, і спроектувати їх у свій час, донести до свідомості своїх сучасників.

  • Чи вдалося це письменнику?

Самооцінювання. Заповнення карток самооцінювання.  

Домашнє завдання. 

  Складіть міні-твір:

1. «Павлусь і Ганна вдома»;

2. «Павло Судак – оборонець рідної землі».

 

Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                            5

 Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                        Картка самооцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

Картка самооцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

 

         Картка самооцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

             Картка самооцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

                      

  Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

                                    Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

             

  Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

                Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

              Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                         

                

  Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

                        Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

                              Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

     Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                     

 

 

 Картка оцінювання роботи учня на уроці

П.І.П.

Самооцінка (0-2)

Оцінка вчителя

Знаю зміст оповідання

 

 

Старанно виконав домашнє завдання

 

 

Брав участь у бесіді, розумів питання і знав відповіді

 

 

Склав характеристику персонажа

 

 

Активно виконував завдання групи

 

 

Умів передати почуття Павлуся

 

 

                                                                                                                                                                                       

             Схема аналізу образів.

  • Персонаж.
  • Його портретна характеристика.
  • Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
  • Найпоказовіший учинок персонажа.
  • Роль персонажа у творі.
  • Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало.

 

                                                                                   

Схема аналізу образів.

  • Персонаж.
  • Його портретна характеристика.
  • Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
  • Найпоказовіший учинок персонажа.
  • Роль персонажа у творі.
  • Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало.

 

 

Схема аналізу образів.

  • Персонаж.
  • Його портретна характеристика.
  • Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
  • Найпоказовіший учинок персонажа.
  • Роль персонажа у творі.
  • Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало.

 

 

 

Схема аналізу образів.

  • Персонаж.
  • Його портретна характеристика.
  • Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
  • Найпоказовіший учинок персонажа.
  • Роль персонажа у творі.
  • Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало.

 

План до характеристики Павлуся

1. Павлусь – козацький нащадок.

2. Прив’язаність хлопця до сестри, його лицарська поведінка.

3. Засвоєння козацьких умінь і навичок.

4. Відвага, сміливість та кмітливість головного героя.

5. Допитливість, здатність Павлуся до науки, його товариський характер.

6. Твердість у вірі.

7. Співчуття до невільників, волелюбність.

8. Блискучий план врятування сестри.

9. Любов до рідного краю.

10. Вірність даному слову.

 

 

 

 

 

 

Картка №1.

1. Прокоментуйте  рядки з твору стосовно того, що подумав Девлет-гірей про Павла: «Славна й лицарська кров пливе в цьому хлопцеві. Коли б його аллах просвітив та до нашої правовірної віри привернув, придбав би собі іслам славного лицаря і оборонця». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чи були щасливими Павлусь і Ганнуся під час зустрічі після тривалого розлучення? В чому виявилося це щастя? Вмотивуйте думку.

 

 

 

 

Картка №2.

1. Висловіть власне ставлення до думки Девлет-гірея: «Справді лицарський народ ті козаки». Власні міркування вмотивуйте.

2. Що, на ваш погляд, надало можливість Павлусю витримати приниження, жорстокість з боку Мустафи(сина Сулеймана-ефенді)? Як би ви повели себе, перебуваючи на місці хлопця?

 

 

 

 

 

 

Картка №3. 

1. Прокоментуйте наступну фразу татарина-купця: «ні, не можна людей своєї віри продавати: за це велика кара». Свої міркування обґрунтуйте.

2. Чому, на ваш погляд, Павлусь повсякчас думав про повернення додому, згадував своє життя, свята? Чи можна вважати Павла патріотом? Висловіть свою думку, обґрунтовуючи її.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цілі.

Учні знатимуть:

риси характеру членів родини Судаків, їхні думки і вчинки; зміст літературознавчих термінів романтичний герой, гіпербола.

Учні вмітимуть:

характеризувати героїв повісті; пояснювати роль гіперболи у творі; пов’язати історичне минуле з сучасністю.

 

Цілі.

Учні знатимуть:

риси характеру членів родини Судаків, їхні думки і вчинки; зміст літературознавчих термінів романтичний герой, гіпербола.

Учні вмітимуть:

характеризувати героїв повісті; пояснювати роль гіперболи у творі; пов’язати історичне минуле з сучасністю.

 

Цілі.

Учні знатимуть:

риси характеру членів родини Судаків, їхні думки і вчинки; зміст літературознавчих термінів романтичний герой, гіпербола.

Учні вмітимуть:

характеризувати героїв повісті; пояснювати роль гіперболи у творі; пов’язати історичне минуле з сучасністю.

 

Цілі.

Учні знатимуть:

риси характеру членів родини Судаків, їхні думки і вчинки; зміст літературознавчих термінів романтичний герой, гіпербола.

Учні вмітимуть:

характеризувати героїв повісті; пояснювати роль гіперболи у творі; пов’язати історичне минуле з сучасністю.

 

docx
Додав(-ла)
Семенчук Марія
Додано
16 лютого 2022
Переглядів
2427
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку