Антоніми. Українські героїко-фантастичні народні казки "Котигорошко".

Про матеріал
Розробка уроку на тему: "Антоніми. Українські героїко-фантастичні народні казки. “Котигорошко”.
Перегляд файлу

Тема. Антоніми. Українські героїко-фантастичні народні казки. “Котигорошко”

  • Цілі.  Розширити уявлення учнів про антоніми, формувати уміння добирати антоніми, користуватися ними у своєму мовленні для образного зіставляння контрастних явищ навколишньої дійсності.
  • Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, поповнити знання учнів про тематику казок, збагачувати словниковий запас дітей;
  • Розвивати читацький інтерес до казок, усне мовлення, логічне мислення, пам’ять, уміння творчо підходити до розв’язання проблеми, уміння аналізувати, уміння будувати “Асоціативний кущ”; акторські здібності;
  • Виховувати прагнення до справедливості і добра.

Обладнання: ноутбук, мультимедійна презентація, підручник, наочність.

Хід уроку

  1. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
  1. Забезпечення мотиваційної готовності до уроку.
  2. Актуалізація опорних знань, суб’єктного досвіду.

Гра «Передай естафету»

  • Що таке синоніми? Наведіть приклади.
  • Які бувають казки?
  • Чому хазяїн вивіз пана Коцького в ліс?
  • Кого пан Коцький зустрів у лісі?
  • Ким він став для Лисички? Зачитайте у тексті.
  • Зачитайте слова, що Лисичка казала зайцеві про пана Коцького.
  • Чому звірі не захотіли кликати пана Коцького?
  • Зачитайте куди поховалися звірі? Чому кабан почав тікати?
  • Який був пан Коцький?
  • Яка головна думка казки?
  • Як би ви вчинили на місці звірів?

 

  1. ЕТАП ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ

 

  1. Мотивація. Повідомлення теми.
  • Пропоную познайомитись із жителями  міста. Це дивне місто. В ньому живуть 2 брати. Послухайте казочку про них.

Казка

Два брати жили на світі, був один з них працьовитий, а другий ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. Якщо перший брат вставав, другий спати мерщій лягав. Той стоїть, а то сидить. Той мовчить, а той кричить. Той хоробрий і правдивий, той брехливий полохливий. Той розумний, той дурний, той великий, той малий. День і ніч брати сварились і ніколи не мирились. Все, що перший будував, другий миттю руйнував. Хоч брати вже помирились, після них слова лишились. Дуже горді, незалежні, абсолютно протилежні. В мові ці слова живуть, їх антонімами звуть.

  1. Визначення очікуваних результатів. Формулювання особистісних цілей.

Сьогодні на уроці ми познайомимось саме з антонімами.

  • Давайте ж визначимо очікування результати нашого уроку.
  • Навчимося знаходити антоніми в реченні та тексті;
  • Самостійно добирати антоніми;
  • Складати речення з антонімами;
  • Прочитаємо та проаналізуємо казку.

У зошитах посередині запишіть тему сьогоднішнього уроку: «Антоніми. Українські героїко-фантастичні народні казки». 

 

ІІІ. ЕТАП ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ

Метод “ Мікрофон”

  1. Антоніми. Що це за слова? Як дібрати антоніми? (це пари слів, що належать до однієї частини мови та відповідають на одне і те ж питання. Це слова з протилежним значенням.).
  1. Доберіть антоніми до слів, що на дошці.

Плач - …, сумувати - …, важкий… .

  1. Вправа1. Утвори пари слів-антонімів і запиши їх. Склади речення з однією парою слів на вибір.  

 

  1. Ігрова вправа “ Скажи навпаки “ (доберіть антоніми) (на слайді).
  2. Творча робота (Подумайте, як треба змінити виділенні слова, щоб похмура картина природи змінилася на протилежну) (на слайді).

 

Осінь

Важкі чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Жовте листя сумно тріпотіло од вітру. Настала холодна осінь.

Фізкультхвилинка

Робота над казкою «Котигорошко»

  • Ви давно знаєте і любите казки. Бо вони прийшли з маминих чи бабусиних вуст, з гарної книжки, з екрана. Казка веде вас у дивовижний світ.

У казках мудрість, хочу вам сказати.

І кожен з вас повинен їх читати.

Бо, кажуть, казка вчить, як на світі жить.

  • А народилися казки у сиву давнину. Вони не стільки розважали людей, скільки пояснювали світ і застерігали від помилок. Казкові історії раніше передавалися з уст в уста, адже український народ завжди був багатий на талановитих оповідачів. Саме від них і записували вчені і письменники тисячі чудових казок.

Пригадайте, на які 2 групи поділяються всі казки в залежності від того, хто їх створив? (народні та літературні).

  • Що таке народні/ літературні?

 

Прийом “Гронування” 

 

Дитинство                             мрії

 

 

 КАЗКА Добро

Свято Чудеса

 Диво

Прислів’я про казку

  • Прочитайте слова з максимальною швидкістю в порядку зростання

Та3               В4               Казка1              Зрозумій8         Щось6

Вигадка2     Ній5           Повчальне7    

  • Запишіть вислів:

Казка вигадка, та в ній – щось повчальне зрозумій.

(Поясніть)

 

Робота над казкою с.65

  • У казках завжди добро перемагає зло. Є злотворці (назвіть цих персонажів). Є добротворці, найвідоміший з них – Котигорошко.
  • Хто такий Котигорошко? Можливо, хтось знає цю казку?
  1. Читання казки вчителем
  2. Пояснення незрозумілих слів

Борозна, темниця, булава, коваль, кузня, ввігнав, залізний тік, льох, ликом.

  1. Читання казки дітьми напів пошепки.

Фізкультхвилинка

  1. Бесіда за змістом казки
  •  Назвіть головних героїв казки?
  • Що трапилося з Оленкою та її братами?
  • Хто такий Котигорошко?
  • З чого Котигорошко кував булаву? Як він перевіряв її міцність? Зачитайте в тексті. 
  • Чому Котигорошко вирішив Викувати булаву?
  • Чому Котигорошко бився зі Змієм? Зачитайте той уривок в тексті.
  • Чому брати залишили Котигорошка в лісі?
  • Яким був Котигорошка?
  • Яку вічну проблему висвітлено у казці? (Двобій добра і зла)
  • Хто у казці був втіленням зла/добра?
  • Як би ви вчинили на місці братів?
  • Яка тема, головна думка казки?

 

  1. Читання казки в особах

 

ІV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП

  1. Рефлексія

Завдання за підручником с.67

  • Розкажи про Котигорошка за схемою.
  • Антоніми це- …
  • Випиши антоніми парами. Які слова характеризують Котигорошка?
  • Робота з деформованим реченням – прислів’ям
  • МАЛЕНЬКІ ДОДАЮТЬ КАЗКИ БАГАТО РОЗУМУ
  • (Маленькі казки додають багато розуму).

Продовжіть речення:

  • Сьогодні на уроці я навчився(-лася?)…
  • Мені було легко…
  • Мені було важко…
  • Я відчуваю, що мені потрібно…

 

  1. Завдання додому

 С.64, вивчити правило, С.65-67 читати та переказувати, виписати з казки уривок, що найбільше сподобався.

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
20 листопада 2022
Переглядів
2437
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку