Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Дослід Торічеллі.

Про матеріал
Мета: Освітня . Сформувати поняття про атмосферний тиск і способи його вимірювання. Показати практичне значення знань про атмосферний тиск і продовжувати розширювати кругозір учнів. Розвиваюча. Продовжувати розвивати в учнів уміння спостерігати і аналізувати фізичні явища . Виховна . Виховувати пізнавальний інтерес і культуру наукового мовлення.
Перегляд файлу

Урок 50/21. Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Дослід Торічеллі.

Мета:

              Освітня . Сформувати поняття про атмосферний тиск і способи його вимірювання. Показати практичне значення знань про атмосферний тиск і продовжувати розширювати кругозір учнів.

             Розвиваюча.   Продовжувати розвивати в учнів уміння спостерігати  і аналізувати фізичні явища .

           Виховна .   Виховувати пізнавальний інтерес і  культуру наукового мовлення.

Тип уроку. Урок  вивчення нового навчального   матеріалу .

Прилади та матеріали: магдебурзькі півкулі, стакан, вода, поршень, шпріц, піпетка, папір.

Презентації   Атмосферний тиск   Урок 50.21

Відео  Досліди з фізики   Магдебурські півкулі    Торрічеллі

Ми живемо на дні повітряного океану…

                                                                                                                                              Е. Торрічеллі

                                                                        Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Перевірка домашнього завдання.

     Огляд зошитів з метою  з’ясування  наявності розв’язання учнями домашніх   задач.

Висновок учителя за результатами  перевірки виконання домашнього завдання.

3.Актуалізація опорних знань.

      Фронтальне опитування.

       1. Що таке сполучені посудини?

       2. Сформулюйте закон сполучених посудин.

       3. Що так шлюз?

       4. В яких галузях та як використовують сполучені посудини?

       5. У сполучені посудини налито воду. У праве коліно доливають масло. У

          якому коліні рівень рідини буде вищим?

4.Мотивація навчальної діяльності.

     Ми розглянули з вами тиск рідин і газів, встановили для них залежності від інших величин. А як бути  з тиском повітря на нашу Землю, бо нашу планету оточує потужна газова оболонка, яку називають атмосферою  і ми з вами живемо, як сказав Е. Торрічеллі,  на дні повітряного океану?

          C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\23.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\123.jpg   C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\images.jpg

                             Запитання до учнів класу:

   Як ви думаєте, прийшла пора що розглянути ?

Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і

оголошує тему та мету     уроку.

Тема: Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Дослід Торічеллі.

5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

    Нашу планету Земля оточує потужна газова оболонка, яку називають атмосферою (від грецьких слів атмос — пара і сфера — куля).

Дослідження навколоземного простору за допомогою штучних супут­ників Землі показали, що її атмосфера займає тисячу і більше кіломе­трів у висоту. Різкої межі вона не має. її верхні шари дуже розріджені і поступово переходять у безповітряний міжпланетний простір (вакуум). Зі зменшенням висоти густина повітря зростає. Майже 80 % всієї маси повітряної оболонки Землі зосереджено в межах 15 км над Землею.

Дослідами встановлено, що при температурі 0 °С маса 1 м3 повітря на рівні моря дорівнює 1,29 кг. На повітряні шари діє сила тяжіння, тому верхні шари тиснуть на середні, а середні — на нижні. Найбільшого тиску, зумовленого вагою всієї атмосфери, зазнають поверхня Землі, а також усі тіла, які на ній розміщуються.

Тиск, який створює атмосфера на всі тіла, що в ній перебувають, а також на земну поверхню, називають атмосферним тиском.

 Дослід Торрічеллі. В 1634 року італійський  учений Торрічеллі, вперше експериментально визначив значення атмосферного тиску. Для цього він взяв скляну трубку завдовжки близько 1 м, один кінець якої запаяно, заповнив її ртуттю і, закривши отвір другого кінця, перевернув та занурив трубку у посудину із ртуттю. Потім отвір було відкрито, частина ртуті із трубки  вилилась в посудину, а в трубці залишився стовп ртуті висотою h (над ним у

трубці утворюється безповітряний простір, заповнений парами ртуті).

       

                        

           Досліди, які підтверджують існування атмосферного тиску:

C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\вв.jpg C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\уу.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\222.jpg

 

 

C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\аа.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\сс.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\index.jpg

 

          C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\7554.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\ии.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\23.jpg

 

 

6.Осмислення об’єктивних зв’язків.

       Вчимось розв’язувати задачі.   

Задача 1.  Виразіть у кілопаскалях тиск 420 мм рт. ст.; 500 мм рт. ст..

Задача 2. Виразіть у міліметрах ртутного стовпа такі тиски: 20 кПа,75 кПа.

      Поміркуй і відповідай.

    1. Що називають атмосферним тиском?

    2. Від чого залежить атмосферний тиск?

    3. Назвати досліди, які підтверджують наявність атмосферного тиску.

    4. Хто вперше визначив  атмосферний тиск?

7.Підсумок уроку.

      Метод  «Незакінчене речення»

              -   Сьогодні на уроці я дізнався …

              -    Мені сподобалося …

              -    Девіз нашого уроку, відповідав темі уроку тому що …

       Оцінювання вчителем роботи учнів на уроці.

 8.Домашнє завдання.

  

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
17 березня 2020
Переглядів
1761
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку