Географічне положення. Екватор не перетинає Австралію. Півкулі: південна і східна. Крайні точки: Північна: м. Йорк: 10гр.41хв пд.ш. 142 гр 32 хв сх.д. Південна:м. Південно-Східний39гр.11 хв пд.ш 146 гр.25хв.сх.д. Західна:м. Стіп-Пойнт 26 гр.09 хв.пд.ш.113гр.05хв. сх.д. Східна:м. Байрон 28гр. 38 хв.пд.ш.153 гр.39хв.сх.д. Течії: Східно-Австралійська,тепла. Океани: Індійський-захід, Тихий- на сході. Найближчий материк: Євразія.
Історія відкриття і дослідження1606 рік,на західне узбережжя висадився голландський мореплавець: Віллем Янсзон. Дві подорожі до Австралії,1642 і1644рік,здійснив голландець Абель Тасман,який першим обігнув материк,на його честь названий найбільший острів поблизу Австралії- о. Тасманія.1770 рік. Джеймс Кук,відомий англійський мореплавець приплив до східного узбережжя Австралії і оголосив материк володінням британської імперії.1788 рік-перше англійське поселення на південному сході Австралії,як колонія каторжан,зараз місто Сідней.1798 рік-англійський топограф Басс відкрив протоку,що відокремлює Тасманію від Австралії- Бассова протока.1797-1803рр.англійський дослідник Метью Фліндерс обійшов острів Тасманія,позначив на карті Великий Бар’єрний риф,запропонував назвати материк Австралією.1820 рік-в Австралії почали селитися українці.1840 рік-польський мандрівник П. Стшелецький відкрив найвищу точку Австралії-г. Косцюшко,найбільші річки Австралії- Муррей і Дарлінг.
Рельєф і корисні копалини АвстраліїАвстралія – це залишок стародавнього материка Гондвани, в основі материка лежить давня Австралійська платформа. Форми рельєфу материка: Західноавстралійське плоскогір’я, Центральна низовина іВеликий Вододільний хребет з найвищою точкою – горою Косцюшко. 2228м(Австралійські Альпи). Корисні копалини: залізні,алюмінієві, мідні ,уранові ,срібні ,поліметалеві руди,золото,платіна,кухонна сіль,кам’яне і буре вугілля,нафта,природний газ,алмази,опали.
Чому материк Австралія самий сухий материк планети?Алгоритм розв’язання: Сонячна радіація-максимальна. Повітряні маси і їх вплив-пасатна циркуляція. Підстильна поверхня: вплив течій і форм рельєфу на клімат: Великий Вододільний хребет перешкоджає проходженню теплих вологих повітряних мас з Тихого океану.
Кліматичні пояси Австралії{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Назва кліматичних поясів. Географічне положення. Повітряні маси. Т січня. Т липня. Опади. Тип клімату. Субекваторіальний. Північ АвстраліїЕПМ і ТПМ+24+251000-1500мм/рсубекваторіальний. Тропічний20-30гр пд.ш. ТПМ+30+16200мм/р- західна ч., на сході 1000мм/р. Тропічний сухий,тропічний вологий. Субтропічний. Південна частина материка. ТПМ і ППМ+20-25 гр+10-15 гр. Пд-зх500- 1000 мм/р,пд-сх-1000мм/р,узб Великої Австр затоки-250мм/р. Субтропічний середземноморський,вологий,континентальний
Внутрішні води АвстраліїРічкова сітка розвинута мало, майже 60 % території — безстічні області,які наповнюються водою тільки під час дощів-кріки. Більшість річок мають нерівномірний режим стоку; живлення в основному-дощове. Головна річкова артерія Австралії – Муррей -витік –Великий Вододільний хребет, впадає в Індійський океан. Його загальна довжина становить 2575 км, головна притока Дарлінг довжиною 2740 км,ще одна велика притока-річка Маррамбіджі,довжина2172 км. Води річок використовують для зрошування.судноплавства.
Внутрішні води АвстраліїВ основному озера Австралії мають реліктове походження(Торренс,Фром,Амадієс і т.д.) Найбільше озеро-Ейр- мертве серце Австралії,так його називають,бо відсутні в озері навіть мікроорганізми,озеро солоне, це-найнижча точка Австралії -16м,площа озера постійно зменшується. Підземні води- Великий Артезіанський басейн, використовують длясільського господарства і промисловості.
Австралія-царство реліктів і ендеміків. Рослинний світ своєрідний. Найпоширеніші дерева в Австралії – евкаліпти. У Австралії мешкають 100 видів сумчастих тварин. Єдиною хижою твариною є собака динго. Багатий світ пташок: страуси ему, папуга какаду, райські пташки.75% тварин і рослин материка є ендеміками і реліктами. Ендеміки- види тварин і рослин, що зустрічаються на обмеженій території. З рослин- це евкаліпти, акації, безлисті казуаріни, кенгурова трава. З тварин- це сумчасті, :кенгуру, коала,. Релікти – це представники минулих геологічних епох.-качкодзьоб і єхидна.
Природні зони Австралії{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Назва природної зони. Географічне положення. Клімат. Грунти. Рослинний світ. Тваринний світ. Зона вологих вічнозелених лісів. Північно-східне. Узбережжя. АвстраліїТ+25-26 гр.1000мм/р. Червоно-Жовті фералітніЕвкаліпти,Пальми,фікуси. Сумчасті ведмеді коала,райські птахи,папуги,казуари. Савани і рідколісся. Північ,схід іпівденний захід. Т +24-25 гр. Два сезони: сухий і вологий. Червоно-бурі і червоно-коричневіЕвкаліпти,акації,казуарини. Кенгуру,вомбат,валабі,сумчастий мурахоїд,страус ему. Пустелі і напівпустеліЦентральна і західна частина(65%площі материка)Т+16гр.взимку. Т+30 гр. влітку. Червоно-бурі грунти,сіроземи. Скреб: Чагарникові евкаліпти,акаціїВеликий червоний кенгуру,єхидна,собака динго,страус ему
Пожежа 2019-2020 років. Пожежа 2019-2020 років є однією з наймасштабніших в історії країни, її пояснюють саме змінами клімату. Якщо подивитись інфографіку австралійського бюро метеорології, можна побачити, що рівень опадів в Австралії протягом декількох років був значно нижчим за середні показники, а загалом з 1910 року середня температура підвищилась на 1°C. Все це спричиняє більш засушливу погоду, і як наслідок – більш руйнівні лісові пожежі. Лише на острові Кенгру у вогні загинули близько 50 тисяч коал, а загальні цифри втрат у тваринному світі сягають мільярда.
Проблеми нашестя кроликів. Кролі були привезені до Австралії з Англії і почали швидко заповнювати пасовища, які були призначені для овець. В Австралії у кролів немає ворогів і вони поїдають сільськогосподарські культури на мільйони доларів. У XX столітті контролювати популяцію кролів намагалися різними способами. Традиційні методи — відстріл і руйнування помешкань — мали лише обмежений успіх. У 1907 році було зведено захисний паркан на території Західної Австралії,у 1950 році поширили вірус,що визивало міксоматоз у кролів,їх поголів’я зменшилось, проте через деякий час ефективність цього методу боротьби впала через адаптацію кролів до вірусу.
Опунція і боротьба з нею. Опунція – це загальна назва, яка відноситься до ряду великих видів кактусів родини Cactaceae, що є ендеміками Америки. Це чагарникова рослина, вкрита колючками, виростає до семи метрів. Опунція вважається інвазивним видом у більшості частин світу, але губернатор Філіп у Порт-Джексон не знав цього, коли наприкінці 18-го століття дозволив завезти опунцію до британських колоній в Австралії. Перша партія рослин опунції (швидше за все Opuntia monacantha) прибула до Австралії в 1788 році, а потім з’явилися інші види, бур’ян поширився по всій країні, знищивши мільйони гектарів сільськогосподарських угідь. . І тільки гусінь кактусової молі змогла знищити опунцію на територіїАвстралії. Біологічний експеримент по боротьбі з бур’янами виявився надзвичайно успішним. До 1932 року кактусова міль знищила більшість первісних густих насаджень опунції, і майже 7 мільйонів гектарів раніше зараженої землі стали доступними для сільського господарства.
Австралійський Союз- єдина країна материка. Займає територію материка і о. Тасманія. Рельєф рівнинний,клімат посушливий. Корисні копалини:залізні руди,руди для кольорової металургії,кам’яне вугілля,алмази,опали. Населення-25,7 млн осіб,переважають англоавстралійці. Столиця- Канберра. Грошова одиниця – австралійський долар (він також вважається найдосконалішою валютою у світі – він водонепроникний, виготовлений з полімеру і його важко підробити).
Австралійський Союз- єдина країна материка. Високий рівень розвитку господарства. Промисловість:видобувна,металургійна, машинобудування,хімічна,легка,харчова. Сільське господарство: переважає тваринництво: вівчарство,скотарство,птахівництво, рибальство,аквакультура. Рослинництво- зернові культур( пшениця,ячмінь,овес),технічні(цукрова тростина,бавовник),виноград,овочі
Цікаві факти про Австралію Австралія – єдиний континент, де немає вулканів і землетрусів. Культура аборигенів є найдавнішою на Землі – підраховано, що корінні жителі континенту, аборигени, проживали в Австралії протягом 40 000 – 60 000 років. Австралія має близько 600 різновидів евкаліптів. Більше 80% рослин і тварин Австралії є унікальними і не зустрічаються більше ніде в світі, включаючи тасманійського диявола, коалу, кенгуру та єхидну.
Цікаві факти про Австралію Існує понад 60 різних видів кенгуру. Австралія є домом для 21 з 25 найбільш отруйних змій у світі. Найсмертоноснішою морською твариною Австралії є медуза-коробочка( морська оса) . Динго більш близькі до індійського вовка, ніж собаки, і не гавкають. Натомість вони виють. Австралія має найбільшу популяцію диких верблюдів у світі. Приблизно 1,2 мільйона верблюдів бродять по 37% материкової частини Австралії через Західну Австралію, Південну Австралію, Квінсленд і Північну територію.
Цікаві факти про Австралію Австралійські Альпи отримують більше снігу, ніж у Швейцарії. На Тасманії найчистіше повітря у світі. Великий Бар’єрний риф є найбільшою живою спорудою у світі – складається з майже 3000 окремих рифів і його можна побачити з космосу. Острів Фрейзер- найбільший піщаний острів у світі. Велика пустеля Вікторія більша за всю Велику Британію. В Австралії суворий екологічний контроль – забороняється навіть ввозити ґрунт на підошві взуття. Особливо уважно відбувається огляд при в'їзді на о. Тасманія навіть з континенту. Самий довгий паркан у світі 5614 км був збудований для захисту отар овець від єдиного хижака Австралії-собаки динго.