Австралія. Географічне положення. Дослідження та освоєння материка. Рельєф і корисні копалини. Практична робота № 7.Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єкті

Про матеріал
Даний конспект може бути корисним для підготовки до уроків географії з теми "Австралія"у 7 класі
Перегляд файлу

Урок № 26. Австралія. Географічне положення. Дослідження та освоєння материка. Рельєф і корисні копалини. Практична робота № 7.Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії.

 

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії; продовжити формування навичок учнів складати характеристику географічного положення об'єкта. Відшукувати закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин; удосконалити практичні вміння учнів працювати з картами атласу та іншими джерелами географічної інформації. Виховувати патріотизм, інтерес до вивчення навчальної дисципліни.

Обладнання : фізична карта Австралії, атласи, підручники, мультимедійна презентація.
Тип уроку : вивчення нового урок- подорож,

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

IІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Дивуй!»

Австралія

Вона знаходиться під нами

І  ходять там, напевно, вверх ногами,

Там навпаки всі пори року:

Там в жовтні квітне сад,

А в лютому палає літо,

І дощ не ллється як з корита,

Там протікають без води в пустелях ріки,

І називають жителі їх – кріки,

Там в заростях безкрилі птахи,

І риби лазять як мурахи,

Там райський птах і лірохвіст,

Красою звеселяють ліс.

Там лупляться з яєць звірята,

І молоком годуються малята.

Дерева лізуть там з кори

Ребром ростуть листочки від жари

Там кролики страшніше, аніж повінь

Це материк – країна навпаки.

 

Вчитель. Ви здогадалися, що подорожувати будемо материком Австралія. Для нас європейців там все навпаки; на півдні холодніше, чим на півночі; у липні там зима, а в січні літо, багато тварин мають сумки, в яких вони носять свою малечу. Він є найменшим, найсухішим материком. 200 років тому мандрівникові потрібен був 1 рік, щоб дістатися материка. В наш час на реактивному лайнері долетіти можна за 35-40 год. з двома пересадками в Делі і Сінгапурі. Австралійці дуже люблять свою країну. Варто іноземцю вступити на землю Австралії, його відразу запитують: «Як вам подобається Австралія?» а дещо пізніше вже не запитують, а просто говорять «Австралія – найкраща в світі».

 

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Творча лабораторія»

Ми з вами будемо досліджувати:

 

План

1.Географічне положення материка.

2.Історія відкриття і дослідження материка.

3.Рельєф і корисні копалини материка.

 

 

 Випереджувальні завдання по групам.

Перша група мала випереджувальне завдання, досліджувала географічне положення материка.

 

Робота з мультимедійною презентацією, фізичною картою Австралії, планом географічного положення материка, позначення у практичних зошитах номенклатури.

 

Завдання. І група.

1.Розшташування материка щодо екватора, щодо Гринвіцького меридіана, півкулі, в якій лежить материк, океани та моря, морські течії, що омивають материк, затоки, протоки, півострови, острови, що прилягають до материка, крайні точки материка.

Очікуванні результати роботи.

План характеристики ГП

План

 

Австралія

1.Положення
від відносно екватора

 

Знаходиться на південь від нього

Перетинається південним тропіком по середині

2.Положення
відносно
нульового
меридіану

 

Знаходиться на схід від нього

( Східна півкуля)

3.Розміри

 

7,6млн. км кв.

4..Положення
відносно інших
материків

 

Ізольований,
через острови зв'язок з Пд- Сх. Азією

5..Положення
відносно морів і
океанів.
 

 

Індійський та Тихий
моря Коралове, Тасманове.
Холодні - течія Західних вітрів,Західно - австрілійська

Теплі- Південно- пасатна,,Східно- Австралійська

6.Особливості
берегової лінії



 

а) Слабо порізана;
б)Затоки- Карпентарія,
Велика Австралійська ;
в)Пів-и: Кейп – Йорк,
Арнем – Ленд;
г) о-ви Тасманія; Нова Гвінея;. Нова Зеландія.

- Який висновок ви можете зробити про особливості ГП материка?

(зразок)Австралія – найменший материк на Землі, повністю розташований у південній півкулі. Австралія – відокремлений материк, віддалений від усіх інших материків, що вплинуло на його природу.

 

Прийом «Географічний практикум»

Завдання 1.

Використовуючи карту атласу, визначте координати крайніх точок материка.

Прийом «математичний практикум»

Завдання 2.

Визначте протяжність материка з півночі на південь за меридіаном 142°сх.д. та протяжність материка з заходу на схід за паралеллю 26°пд.ш.

Відповідь: довжина 1° меридіана становить 111км.

Протяжність за меридіаном 142°сх. д.

1) 38°пд.ш. – 11°пд.ш. = 27°

2) 111 км 27° = 2997км

Довжина 1° паралелі приблизно 100 км.

Протяжність за паралеллю 26° пд.ш.

1) 154°сх.д. – 113°сх.д = 41°

2) 41° · 100 км = 4100км

 

ІІ група.

Випереджувальне завдання – повідомлення про історію дослідження і відкриття материка.

І етап – плавання голландських моряків ХVII ст.

ІІ етап – англійські і французькі морські експедиції ХVIIІ ст. – першої половини ХІХ ст.

ІІІ етап – сухопутні експедиції першої половини ХІХ ст.

ІV етап – внутрішньо – континентальні експедиції ХІХ – ХХ ст.

Виступи учнів.

 

Час

Дослідник

Що відкрив

ІІ ст

Птолемей

Припускав про існування «невідомої» Південної Землі.

1606 р

Голландець Віллєм Янзон

Проплив між материком і о. Нова Гвінея ( протока Торесса)

Середина 17 ст

Голландець Абель Тасман

Обплив материк з півдня між о. Тасманія ( о. Тасманія)

Друга половина 18 ст.

Англієць Джеймс Кук

Проплив вздовж східного узбережжя Австралії

Англієць Метью Фліндерс

Початок 19ст.

Проплив навколо материка і запропонував назвати його Австралією. Що в перекладі означає « Південна»

 

 

ІІІ група

 

 

 

Випереджувальне завдання – підготувати повідомлення  досліджень  геологічного розвитку і рельєфу Австралії та корисних копалин поширених на материку.

Тектонічна будова
1. Входила до складу Гондвани.
2. Індо- Австралійська плита.
3.Докембрійська платформа  захід ,північ, центр – щити ,схід – складчаста область.
4. О-ви Тасманія і Нова Гвінея відокремились внаслідок опускання території.
Рельєф

Найнижчий материк середня висота – 300 м

платформам – рівнини
складчастим областям – гори
щити – плато , останці  Західно – Австралійське плоскогір'я ( 300-500м)
Центральна низовина (100м, -12м)
Великий вододільний хребет - старі гори 1000м ( каледонської та герцинської складчастості)
на південному сході - Австралійські Альпи ( г . Костюшко 2230м)

4. Корисні копалини

Магматичні ( фундамент платформи і гори) – руди - залізні, алюмінієві, мідні, уранові  метаморфічні

Осадові (чохол платформи і передгірні прогини) – нерудні корисні копалини

Схід – кам'яне вугілля
сх.,зх.,на шельфі – нафта і газ
пн. – боксити ( алюміній) - найбільші в світі.

 

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Прийом “Картографічна розминка”

 Показ на карті елементів географічної номенклатури Австралії.

2.Прийом “Експрес-тест”, “Самоперевірка”

Тести.

1.Площа материка становить:

а) понад 7 млн. км2;

б) понад 10 млн. км2;

в) понад 12 млн. км2.

2.Крайньою північною точкою материка є:

а) мис Байрон;

б) мис Південний;

в) мис Йорк.

3.Австралія не умивається водами… океану:

а) Індійського;

б) Атлантичного;

в) Тихого.

4.Із заходу на схід материк простягається на:

а) понад 5 тис. км2;

б) понад 4 тис. км2;

в) понад 3 тис. км2.

5.Яка найбільша затока омиває територію материка:

а) Карпентарія;

б) Велика Австралійська;

в) Мексиканська.

6.Австралію перетинає:

а) екватор;

б) початковий меридіан;

в) південний тропік.

7.За якими рудами Австралія посідає перше місце в світі:

а) мідними;

б) алюмінієвими;

в) залізними.

8.Яка найвища вершина Австралії:

а) Косцюшко;

б) Кіліманджаро;

в) Еверест.

9.Сучасну назву материка першим запропонував:

а) Абель Тасман;

б) Джеймс Кук;

в) Матью Фліндерс.

10.Найвища частина Великого Вододільного хребта називається:

а) Атлаські гори;

б) Австралійські Альпи;

в) Західно-Австралійське плоскогір’я.

11.Першими з європейців біля берегів Австралії з’явились:

а) англійці;

б) голанці;

в) іспанці.

12.На материку Австралії виверження вулканів:

а) відбувається;

б) не відбувається;

в) відбувається дуже рідко.

 

V.  Підсумок уроку.

Оцінювання знань учнів.

Рефлексія.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Бажаю вам залишатися в душі дослідниками і мандрівниками.

 

VІ.Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника.

1

 

docx
Додано
12 січня 2022
Переглядів
1396
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку