Мета:
систематизувати, перевірити й узагальнити знання школярів про Австралію;
сприяти образному сприйняттю матеріалу; розвивати інтерес до предмету, уяву учнів, життєві навички, пов’язані з роботою в команді, навички роботи з додатковою літературою; розширювати кругозір учнів; розвивати творчі здібності, швидкість реакції, кмітливість, пам'ять, інтелект;
виховувати культуру спілкування й розвивати допитливість і самостійність; виховувати свідоме ставлення до навчання, відповідальність за власну працю; виховувати культуру і повагу до матеріальних і духовних надбань інших держав світу, повагу і любов до природи.
Тип уроку: систематизація і узагальнення знань, умінь і навичок.
Форма уроку: інтелектуально-пізнавальна гра-подорож.
Обладнання: фізична карта Австралії , ілюстрації природи та населення материка, слайд – шоу до теми, матеріали для створення колажів – рекламних проспектів.
Хід уроку
Слайд 1
І. Організаційний момент.
Доброго дня всім присутнім
Усім бажаю доброго настрою, творчої праці, взаєморозуміння, хорошого спілкування.
На Землі існує багато цікавих куточків. Навряд чи ви зумієте відвідати їх усі протягом життя. Однак , на щастя, ви можете здійснити уявні подорожі на різні материки на уроках географії. Ви вже здогадалися , що подорожувати будемо материком найменшим за площею - Австралією.
Слайд 2
ІІ . Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Ми здійснимо з вами захоплюючу подорож по Австралії. Для цього нам буде необхідний набір знань і вмінь, отриманих на минулих уроках. Ці
знання та вміння вам знадобляться в майбутньому при вивченні інших материків і надалі в житті. Де б ви не були , вам знадобляться навички роботи з картою ,з навчальною та науковою літературою.
Перед вами маршрутний лист, який є також листком індивідуальних досягнень. На уроці ви будете відзначати в ньому свої успіхи на кожній із станцій прямування .
Слайд 3
Девіз нашого уроку: «Граємо, повторюємо, розмірковуємо!»
Слайд 4
Вперед , нас очікує Австралія
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
Під час подорожі ми будемо зупинятися на станціях для виконання завдань.
Слайд 5,6,7
Правильні відповіді:
1. м. Стіп - Пойнт
2. о.Тасманія
3. Велика Австралійська затока
4. Коралове море
5. Великий Вододільний хребет
6. Басова протока
7. Велика Пісчана пустеля
8. Центральна низовина
9. півострів Кейп – Йорк
10. Західно – Австралійське плоскогір’я
11. Найвища точка Австралії-г.Костюшко
12. р. Муррей
зараз на екрані будуть з’являтися географічні об’єкти Австралії, а ви повинні записати їх назви
Потрібно написати якомога більше слів з префіксом най -
- найменший (площа 7.7 млн.кв.км.)
- найсухіший
- найвіддаленіший
- найдивовижніший з точки зору органічного світу
- найспокійніший материк( немає землетрусів і вулканізму)
- найнижчий материк нашої планети ( середня висота материка - близько 300 м. На східній частині материка розташовані невисокі , сильно зруйновані гори – Великий Вододільний хребет)
Наступна станція нам доведе , що вміння працювати з числами потрібне не лише на уроках математики, а і на уроках географії також.
(Після виконання завдання міняємося роботами та перевіряємо , виправляємо помилки )
1% (складає корінне населення Австралії)
7,7 млн. кв.км - площа материка
2228 м – г. Косцюшко (найвища точка материка)
1814 р – англійський мореплавець Метью Фліндерс уперше обігнув материк навколо і запропонував назвати його Австралією
2300 км - довжина Великого Бар’єрного рифу
75% - (рослин Австралії – релікти)
1. Австралія найменший материк Землі. - так
2. Ендемік Австралії – качкодзьоб - так
3. На материку є діючі вулкани. - ні
4. Австралія – самий вологий материк на Землі. - ні
5. Материк не має територій із сучасним зледенінням. - так
6. Унікальність органічного світу Австралії обумовлена тим, що цей материк:є найбільш ізольованим та давніше всіх відділився від інших материків. так
7. Для рослинного і тваринного світу материка характерними є численні ендеміки та релікти. - так
8. Будь яка з точок Австралії має координати: південну широту та східну довготу. - так
9. На монетах Австралії зображений райський птах. - так
10. В Австралії відсутній екваторіальний кліматичний пояс. - так
11. Озеро Ейр називають «мертвим серцем Австралії», тому що воно
має серцеподібну форму. - ні
12. Зображення кенгуру є на гербі Австралії. - так
Слайд 14,15
Слово «сенкан» походить від французького» - п’ять». Це вірш з п’яти рядків . Давайте повторимо правила його складання
Приваблює, зачаровує, дивує
Віддалений материк південної півкулі
Клімат
жаркий, сухий
змінюється, впливає, відрізняється
клімат впливає на все живе
погода
Кенгуру
сумчастий , великий
стрибає, їсть, виношує
кенгуру – національний символ Австралії
тварина.
ІV. Підсумок уроку . Рефлексія
Нажаль завершився час нашої подорожі. Всі свої досягнення ви відмічали у маршрутних листах. Зараз передайте мені їх. Після перевірки на наступному уроці ви узнаєте результати своєї роботи.
А зараз декілька питань:
- З яким настроєм ви працювали на уроці?
- Що запам’яталося найкраще?
- Чи цікавою була подорож?
- Про що хотілось ще дізнатись?
- Де вам може стати в нагоді матеріал, що вивчали на уроці?
Метод «Рюкзак» Слайд 16
Які з тих знань , умінь, способів дій, що отримали на уроці , ви візьмете з собою для використання на інших уроках, у житті, при виконанні домашніх завдань тощо?
(Діти пишуть відповіді на окремих листочкаї і складають їх в рюкзак . Деякі відповіді зачитуються)
V. Домашнє завдання
Випереджальне завдання. Знайти цікаві факти про материк Антарктида
Маршрутний лист (листок індивідуальних досягнень)
1 станція «Фізико – географічна»
1 |
Крайня західна точка материка |
|
2 |
Острів |
|
3 |
Затока |
|
4 |
Море |
|
5 |
Гірська система |
|
6 |
Протока |
|
7 |
Пустеля |
|
8 |
Низовина |
|
9 |
Півострів |
|
10 |
Плоскогір’я |
|
11 |
Найвища точка Австралії |
|
12 |
Річка |
|
2 станція «Най, най, най…»
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
4 |
|
|
5 |
|
|
6 |
|
|
1 |
1%
|
|
|
2 |
7.7
|
|
|
3 |
2228
|
|
|
4 |
1814
|
|
|
5 |
2300
|
|
|
6 |
75%
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Австралія найменший материк Землі.
2. Ендемік Австралії - качкодзьоб
3. На материку є діючі вулкани.
4. Австралія – самий вологий материк на Землі.
5. Материк не має територій із сучасним зледенінням.
6. Унікальність органічного світу Австралії обумовлена тим, що цей материк:є найбільш ізольованим та давніше всіх відділився від інших материків.
7. Для рослинного і тваринного світу материка характерними є численні ендеміки та релікти.
8. Будь яка з точок Австралії має координати: північну широту та західну довготу.
9. На монетах Австралії зображений райський птах.
10. В Австралії відсутній екваторіальний кліматичний пояс.
має серцеподібну форму;
12. Зображення кенгуру є на гербі Австралії.
5 станція «Австралійський калейдоскоп» . Прийом «Мікрофон»
№ з/п |
Питання |
Відповідь |
Оцінка |
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
№ з/п |
Відповідь |
Оцінка |
1
|
|
|
2
|
|
|
3
|
|
|
1
2
3
4
5
Загальна кількість балів ________________
Оцінка ____________