Авторська розробка уроку з української літератури вчителя зарубіжної та української літератури ЗОШ № 29, м. Чернігова
– Литовченко Алли Борисвнви
Тема :О.Олесь . Поезії із книжки «Княжа Україна», зв'язок їх із літописами. «Заспів», «Україна в старовину»
Мета :
- з'ясувати рівень засвоєння змісту твору;
- ознайомити п'ятикласників із поняттям драматичний твір та його особливостями;
- розвивати навички порівняльної характеристики героїв,
- формувати критичне мислення;
- виховувати національну свідомість учнів.
Реалізувати ключові компетентності учнів при вивченні теми:
Тип уроку: бінарний урок – квест
Обладнання : портрет О.Олеся,музичний супровід.
Епіграф : Олесеві твори є неп лише нашою
Славною історією, а й тим,
Джерелом , яке живить сучасність
І не зміліє в будущині
А. Мойсеєнко
Хід уроку
I.Організація початку уроку.
Привітання . Перевірка стану готовності учнів.
Нумо , діти ,посміхніться!
Один на одного приємно подивіться!
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
II .Оголошення теми і завдань уроку.
Техніка безпеки під час фізичних вправ ( проводиться вчителем фізкультури)
Доброго дня !
Сьогодні у нас незвичайний урок літератури. Незвичайний він тим, що буде проведений спільно з уроком фізкультури. Оцінки отримаєте, як з уроку фізичної культури, так і з української літератури!
III. Актуалізація опорних знань ( робота з ментальною картою «Біографія О.Олеся» )
III. Перевірка домашнього завдання.
Y. Мотивація до навчання.
Тіти, скажіть для чого ми вивчаємо цю тему?
Давайте сформулюємо для себе завдання :
Я хочу :
Поговоримо ми про творчість Олександра Олеся. Вдома ви ознайомились з віршованими оповідями «Заспів» та «Ярослав Мудрий »із книжки «Княжа Україна». Її сюжет постав з на основі літописних даних. Тож , читаючи, ви поринете в сиву давнину. Сподіваюся Вам буде цікаво переноситися , ніби машиною часу, на тисячу років назад і познайомитися з князем,якого народ назвав Мудрим.
Почнемо з гри «Аплодисменти»
Учні обирають свою емблему і капітана команди .
Емблеми( назви команд) – Уличі. Сіверяни. Поляни. Тиверці.
На виконання кожного завдання 3хв.
Квест
1.Назвіть справжнє ім’я О.Олеся ? (Олександр Іванович Кандиба) |
2.Розгадайте ребус (Дружина) |
3.Складіть пазл (Ярослав Мудрий) |
Фізична культура
1.Який художній засіб використано в уривку?
Рокажу Вам , як боролись Наші прадіди колись, Як за щастя України Ріки крові пролились (Гіпербола) |
2.Розгадати кросворд
|
3. Скласти пазл (Київ) |
Фізична культура
1.Про якого язичницького бога рядки : Над дрімучими лісами, По пустелі степовій, …літав на крилах, Грав на кобзі золотій (Бог Стрибог) |
2.Розгадайте кросворд |
3.Скласти пазл (печеніги) |
Фізична культура :
1.Створити сенкан до образу Ярослава Мудрого |
2.Створити сенкан до образу Мстислава |
3.Сенкан до образу Святополка |
Фізична культура :
Давайте сформулюємо тему та ідею твору. Тема – це те, про що розповідається у творі, а ідея- до чого закликає нас письменник.
Тема- опис природи нашої країни у стародавні часи.
Зображення правління князя Ярослава Мудрого та заповіт нащадкам.
Ідея- захоплення політично. Волею та мудрістю князя- справжнього господаря своєї землі.
Рубрика «Дивокрай»
Вгадайте богів та міфічних істот з фрагменту «Заспів» за цитатою або описом:
1. «...І ходив-блукав до ночі / Синім степом без дорог...». (Дажбог)
2. Представники «нечистої сили», які жили у лісі. (Лісовик, мавки)
3. «...По пустелі лісовій... / літав на крилах, грав на кобзі золотій...». (Стрибог)
4. Представники «нечистої сили», які жили на річці. (Русалки, хануни-водяники)
5. «...Часом плакав, як дитина, / Часом сурмами будив...». (Перун)
YI. Нагородження переможців під музику
YII. Підсумки уроку.
Гра «Одне зайве»
1.Росте- густе;Дажбог – дорог ; степовій - крилах(Відсутнє римування)
2. Кобзі - золотій;на незайманих степах;часом плакав, як дитина
( Порівняння)
3. Як огнем, левом він ревів, наче вихори, ліс дивився.(Персоніфікація).
І людину оточали/Духи – друзі й вороги(«Заспів»);Над струмком спинився олень/ Прислухається, тремтить;Спочивала Україна/В золотих дитячих снах.
- Звернімося до нашого епіграфу уроку.
- Як ви його розумієте?
О.Олесь щиро любив Україну, її історію,мову, природу. В поетичній збірці «Княжа Україна» письменник хотів збагнути долю українського народу,зрозуміти причини його перемог і поразок.
Рефлексія
Я
YIII. Повідомлення домашнього завдання.
Прочитати віршовану оповідь О.Олеся «Похід на Царгород»;виписати 2-3 епітети, порівняння, метафори
Високий рівень - Підготувати презентацію про князя Ярослава Мудрого та заповідник «Софія Київська»
Використані джерела :
1. «Українська література» 5 клас Олександр Авраменко. Видавництво «Грамота» 2017
2. О.Олесь «Княжа Україна»