Соборна наша, рідна Україна.
Ведучий 1: 1918-й скорботний,нелегкий,грізний. Нелегке ставлення молодої держави. Але саме в цьому році в січневі дні народжується Україна незалежно,це Українська народна Республіка, проголошена lV –м Універсалом Центральної Ради – це територія всієї Наддніпрянщини, так звана Східна Україна. А в листопаді – жовтневі дні 1918 –го оголошує своє право на Існування і Україна Західна , що мріє, ставши незалежною об’єднатись з Східною Україною.
Учень 1:
Тажкий був час
І ворогів чимало
Чимало нас тих ворогів топтало
І землю рідну кроком ненаситним
Поругано ворожим чоботом побито.
Ведучий 2: Так, одвічне прагнення Західних українців до волі вилилось в національно-визвольну боротьбу проти зазіхань Польщі, що вважає її,Західну Україну, частиною свої колись розділеної держави і не визнає ніяких прав за українцями.
Учень 2:
Не збиралась Польща
Землі віддавати
О «можа» до «можа»
Мала панувати
І Річ Посполиту
Відродить хотіла
Колись знамениту
Що їй – Україна?
Ведучий 1: Та українці не здаються і відвойовують волю, створюють державу – Західноукраїнську Республіку – ЗУНР, обирають президента – Євгена Петружевича.
А в Україні Східній – Наддніпрянщині також неспокійно. Мало було проголосити незалежність – потрібно було ще й захистити її, а це було нелегко. Часто навіть брати , чи родичі з однієї родини опинялися по різні боки барикад.
Учень 3:
Війна ,бої, і патріоти гинуть
І гинуть ті хто заблукав в імлі.
А душі їх в безмежну вічність линуть
Це пам’ятати мають і дорослі і малі.
Це грізний час,коли йшов брат на брата…
Того ввели в оману, в прірву пхали.
Та кожного чекала рідна хата.
Рідна земля і мати захисту прохала.
Ведучий 2: І ставили на захист патріоти, чимало героїв серед них. Відновлювали незалежність, втримали, хоча ціна була нелегка, бо скільки втрат, скільки синам України вічним спочинком стало поле в волощках чи ромашках далеко від дому. І оплакували їх польові квіти.
Саме про цей час вірш нашого земляка В. Герасимчука.
Вірш Одурений ( Балада про Вишиванку).
В. Герасимчук.
Ведучи1 1: Одною з таких сторінок незламності нашого народу є легендарні Крути, мова про них йтиме згодом як результат цих національно-визвольних змагань Українців-Акт проголошення соборності в січні 1919 р – 22 січня ЗУНР ( Західна Українська народна республіка) об’єдналась з УНР (Українська народна республіка).
Сталося! Одвічне прагнення українців об’єднатися в єдиній державі!
Одвічне прагнення до волі , незалежності, державності, соборності.
І поріднилися в одній державі!
Одвічна мрія втілилась
в життя.
Соборність,як вінець – в зеніті слави
Єдиній Україні
йти у майбуття!
Поріднена! Об’єднана! Єдина!
І серцю мила,
ти для нас цвіти !
Засяяла соборна Україна
на всі держави і усі світи!
Ведучий 2: Та час і доля розпорядились по – своєму .Сили були нерівні.І українці ще довго відвойовували право бути єдиною соборною державою…цілі десятиліття.
. А в 1989 – 1990 рр. , в добу чергового українського відродження, як пам’ять про ці події 1919 – го і данина одвічній боротьбі українців -- від Львова до києва вже сучасні патріоти створили живий ланцюг ..Люди бралися за руки..Вони зріднились..! Схід і Захід разом ! І зараз ми чуємо цей лозунг То ж хай буде Україна соборною! Єдинолю ! Величною! І ми маємо докласти І ми маємо докласти до цього всіх зусиль ..Створимо ж зараз живий ланцюг !
Ведуча : Візьмімось за руки!
Зріднімось душами. (Разом):
Ми – українці !
Ми – нащадки славного героїчного народу ! То ж докладімо зусиль , щоб ми гордилися нашою державою.
Слава Україні ! Героям Слава !