Про матеріал
Дитяча книжка з дорослими випробуваннями
Книга про маленького хлопчика з дорослими випробуваннями. Під час читання повісті з’являються два різні відчуття: жалю і захвату. Почуття жалю і співчуття до хлопчика, який бореться зі страшними випробуваннями долі – у нього лейкоз, але при цьому він залишається сильною і щасливою людиною, саме це викликає захват.
Через хворобу Шапочці (так звуть героя повісті, бо він після хіміотерапії не хотів скидати блакитну шапочку) багато чого не можна – ходити до школи, спілкуватися з дітьми, їсти солодощі, гладити собак. Саме тому у хлопчика з’являється уявний друг – блакитно-сірий кит. Дитина у віці 8 років, під час боротьби зі страшною хворобою, не впадає у відчай, а знайходить спосіб розважити себе. В його уяві нізвідки над містом з’являється величезний кит, який говорить з хлопчиком і катає його на спині.
Повість «Шапочка і кит» є своєрідним «наочним посібником» для переосмислення свого життя і не лише хворим людям, а й здоровим. Здоровим з двох причин. Перша причина – згадати, що у світі є люди, яким необхідна допомога та підтримка. Друга – не нити. Саме так. Є люди, яким доля дає складніші випробування, ніж іншим. Тут навіть хочеться згадати рядки з роману Ліни Костенко «Маруся Чурай»:
А як подумать, дівчинко моя ти,
то хто із нас на світі не розп'ятий?
Воно як маєш серце не з льодини,
розпяття - доля кожної людини.
Та є печальна втіха, далебі:
комусь на світі гірше, як тобі.
Українська письменниця Катерина Бабкіна через свою творчість допомагає нам краще розуміти людей, які хворіють і мають інші потреби у житті. Ми не повинні думати, що люди з особливими потребами якісь неправильні, а просто треба знати що вони є, і сприймати їх як рівних собі. Вона показує через свої твори, що такі люди також повинні бути щасливими, вони мають відчувати себе повноцінними членами нашого суспільства.
Книгу доповнюють чарівні ілюстрації Юлії Пилипчатіної, які несуть глибокий символізм у кольорі й просторі, також у них присутня міфологічна семантика: вода-кінець і вода-початок, душа-пташка, темрява черева, що є одночасно й смертю, і зародженням.
Саме тому рекомендую цю книгу до прочитання не тільки дітям, а в першу чергу дорослим, бо маленький восьмирічний хлопчик вчить всіх нас жити, не дивлячись на труднощі. І трішки спойлеру: у книзі відкритий фінал, тому можна вважати, що є хеппі енд.