Мета: обговорити з батьками проблеми розвитку індивідуальності підлітків; сприяти взаєморозумінню батьків та дітей, умінню долати конфліктні ситуації в системі «діти — батьки»; стимулювати потребу батьків в емоційному контакті з дітьми; сприяти осмисленню батьками конфліктної ситуації та шляхів виходу з неї.
«Майже завжди доводиться шкодувати, що сварка не була припинена на початку». Л. М. Толстой «Стосунки батька й сина — річ непроста, і щоб їх налагодити, потрібно чимало зусиль з обох боків». Дж. Олдридж «Діти народжують своїх батьків». Дж. Олдридж « Останній дюйм» «Якщо дитину підтримувати, вона вчиться впевненості у собі ». Р.Нантьє
Батьки впливають на поведінку дитини методами заохочення або покарання. Батьки є основним джерелом життєвого досвіду Сім’я забезпечує почуття безпеки дитини у зовнішньому світі та дослідженні нових способів його освоєния Спілкування в сім’ї є основним фактором, який впливає на розвиток власних поглядів, норм, установок та ідей дитини. Дитина переймає у батьків основи поведінки в суспільстві. П’ять основних принципів впливу батьків на дитину
ВЛАДНИЙ СТИЛЬ. Надмірні вимоги, покладені на дитину, як і надмірна вага на вішалку, ламають її дух та волю. СПРЯМОВУЮЧИЙ СТИЛЬ. Завдяки правильності форми та неушкодженому дроту вона є функціональною і може витримати вагу набагато більшу, ніж вага самої вішалки. Це ототожнює правильно сформовану волю та сильний дух дитини, що можуть витримати різні життєві навантаження.
Анкета – самоаналіз для батьків Шановні батьки! Спробуйте подивитися на себе очима Вашої дитини і дайте відповідь на наступні питання: 1. Яким (якою) мене бачить мій син чи донька? 2. Чи відчуває моя дитина, що я її люблю? 3. Чи вважає вона, що я її розумію? 4. Чи є в неї підстави думати про мене, як про справедливу, добру, чуйну людину? 5. Чи подобається їй, як я з нею розмовляю? 6. Чи хотів (хотіла) би я, щоб вона так розмовляла зі мною, як я з нею? 7. Якщо я, коли ми сваримося чи сперечаємося, відчуваю образу, злість, то що вона відчуває до мене? 8. Чи хотів би я, щоб мене зараз виховували так, як я виховую свою дитину? 9. Чи відчуває вона себе одинокою, чи має відчуття, що її не розуміють? 10. Від чого вона страждає і чи знаю я про ці страждання або навіть не здогадуюсь? 11. Чи є у нас з нею хоча б одне заняття, яким ми обоє займаємося із задоволенням? 12. Чи часто ми разом проводимо своє дозвілля?
1. Конфлікт — це _____ 2. Причиною конфліктної ситуації може бути _____ 3. Конфлікт може призвести до того, що _____ 4. Зазвичай приводом для конфлікту в родині може бути _____ 5. Для того, щоб запобігти виникненню конфлікту, потрібно _____ Анкета для учнів та їхніх батьків «Що таке конфлікт» Закінчіть речення:
Таким чином, Ви, батьки, повинні розуміти, що це не протест, що це період пошуку себе, цілей, звичок, думок, переконань. Дитину не можна змусити робити щось просто так. Для цього потрібні розумні й переконливі аргументи. Якщо таких аргументів немає, між батьками й дітьми виникають непорозуміння, діти чинять опір аргументам батьків.
Аналіз проблемних ситуацій Ситуація № 1 Ви втомилися й погано себе почуваєте, а до Вашого сина (дочки) прийшли друзі прослухати новий диск. Із чого Ви почнете свою розмову? Ситуація № 2 Ваша дитина була на дні народження у друга. Повернулася додому, і Ви відчули запах алкоголю. Якою буде Ваша реакція?
Найкращий спосіб навчити дитину слуханню – це активно її слухати. Це й називається рефлекторним слуханням. Використовуйте даний метод навчання – і настане час, коли ваші діти почнуть так само слухати вас. Станеться це чи ні, але, слухаючи свою дитину саме так, ви даєте їй зрозуміти, що вона є дуже цінною для вас і вартою вашого часу й уваги.
Пам’ятка для батьків «Як поводитися в конфліктній ситуації» Перед тим як вступати в конфліктну ситуацію, подумайте, який результат від цього ви хочете одержати. Переконайтеся в тому, що цей результат для вас справді важливий. У конфлікті визнавайте не тільки свої інтереси, а й інтереси іншої людини. Дотримуйтеся етики поведінки в конфліктній ситуації, розв’язуйте проблему, а не зводьте рахунки. Будьте рішучі й щирі, якщо переконані у своїй правоті.
Спробуйте почути доводи свого опонента. Не принижуйте й не ображайте іншу людину, щоб потім не згоряти від сорому при зустрічі з нею і не мучитися каяттям. Будьте справедливі й чесні в конфлікті, не жалійте себе. Умійте вчасно зупинитися. Дорожіть власною повагою до самого себе, зважившись іти на конфлікт із тим, хто слабший за вас.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: Література: Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога в образовании, М., 1995. Калейдоскоп батькіських зборів: Мет. розр./ Під ред. Н.О. Алексєєвой, М., ТЦ Сфера, 2001 Інтернет-ресурси https://www.youtube.com/watch?v=FjF11X0WGRw http://viyoutube.com/video/y0tevwbNKEc https://www.youtube.com/watch?v=zas77lLYE88 https://www.youtube.com/watch?v=AM7D8nXDZAU http://viyoutube.com/video/OZ9mUbiNl6o