Бесіди для учнів "Абетка безпеки для дитини"

Про матеріал

Бесіди для учнів початкових класів з техніки безпеки на теми: "Знову вимкнули світло...", "Кухня - обличчя господарів", "Враження електричним струмом", "Пожежа...", "Безпека праці під час роботи з..." та ін.

Перегляд файлу

 

 

 

 

Бесіди для учнів початкової школи

 

 

 

Вчитель початкових класів

Гончаренко Людмила Петрівна

 

 

 

 

 

 

 

Знову вимкнули світло...

Вечір... Ти сидиш в кімнаті і дивишся телевізор. Раптом — блись! Вимкнули світло: щось негаразд в електромережі твого міста чи села.
Образливо — якраз на найцікавішому місці! Але нічого не вдієш. Прослідкуй, щоб ця неприємна ситуація не переросла в небезпечну.
Декілька хвилин посидь на місці, доки очі не звикнуть до темряви.
Якщо ти ще не вмієш добре орієнтуватися без світла — візьми кишеньковий ліхтарик. Він повинен завжди знаходитись в одному й тому ж місці.
Коли під рукою ліхтарика нема, повільно рухайся вперед, навпомацки знаходячи собі дорогу.
Найперше: вимкни з розеток всі електроприлади, котрі працювали, коли було світло.
Газовою плитою в темряві теж не варто користуватися, особливо якщо вдома нема дорослих. Вимкни і її.
Перевір, чи закриті крани з холодною та гарячою водою.

Чи обов'язково сидіти в темряві?

Дійсно, сидіти в неосвітленій оселі — приємного мало. Хочеться, щоб в кімнаті було хоча б якесь світло. Згадав? У мами є гасова лампа та свічки. Є й сірники. Ці речі називаються відкритим вогнем.
Як же навчитись користуватися відкритим вогнем, не допускаючи при цьому пожежі?

Запам'ятай!

• При користуванні свічкою треба мати для неї металеві підсвічники.
• Не можна ходить з свічкою по кімнаті.
• Гасова лампа не повинна стояти поряд з їжею, ліками, ватою, книгами, паперами, легкозаймистими речовинами (лаками, спиртом, розчинниками).
• Не можна залишати гасову лампу без нагляду.
• Сірники потрібні для того, щоб запалити свічку чи лампу. Гратись ними категорично заборонено!
• Засвітивши свічку чи гасову лампу, ретельно погаси сірника. Перевір, щоб він не димів.
• Якщо сірники погано запалюються, не кидай їх під ноги чи на стіл. Від тліючого маленького сірника може розгулятися величезна пожежа.
• Найкраще гасити сірника водою.

Якщо темно лише в твоїй оселі

Коли в твоїй домівці запанувала темрява, не зашкодить поглянути у вікно: чи й у інших будинках темно? Якщо скрізь відключенням електромережі керують спеціалісти, тобі турбуватись нічого.
Коли ж світла немає лише в твоїй оселі, клич дорослих: батьків, сусідів, знайомих.
вдома

Світло може зникнути при:
— загоранні електропроводки;
— короткому замиканні;
— пошкодженні електроприладів.
Всі ці несправності можуть виникнути і без зникнення світла. Тоді тобі загрожує ураження струмом.

Як уникнути ураження електричним струмом:

— Уважно поглянь навколо: чи ніде не димить, чи не чути неприємного запаху, що виникає при горінні, тлінні, плавленні.

— Якщо з якогось електроприладу чується тріскотіння, йде дим чи пробиваються язики полум'я — не поспішай смикати за шнур, що включений в розетку. Тебе може вдарити струмом! Клич дорослих.

— Треба відключити струм в усьому приміщенні. Коли рубильника не дістатись, дорослий повинен витягти шнур палаючого електроприладу з розетки за допомогою сухої палиці, гумової рукавиці тощо.

— Відключивши струм, палаючий електроприлад накривають мокрою цупкою тканиною, яка не пропускає повітря. Для гасіння вогню можна використати пісок.

— Ні в якому разі не лий воду, якщо електричний струм не вимкнуто! Вода — добрий провідник електрики. Ти можеш постраждати!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кухня — обличчя господарів

Кажуть, що людина найбільше часу проводить на кухні. Тут вона готує їжу, в переважній більшості випадків, тут і споживає її. Якщо немає ванної кімнати, то в кухні ще й перуть та прасують. А ще консервують, майструють, шиють, плетуть... Навіть дивляться телевізор.
Майже все кухонне, електричне та газове приладдя теж знаходиться на кухні. Інколи тут розміщені ще й опалювальні пристрої.
Всі ці прилади прекрасно уживаються разом, якщо господарі дотримуються елементарних правил безпеки.


Щоб уникнути неприємностей на кухні:

— Не чіпай без дозволу дорослих ножі, різні пристрої, незнайомі тобі рідини, що зберігаються в шафках.

— Перш ніж брати до рук ніж, навчись користуватись ним в присутності батьків.

— Користуватись кухонним, електричним та газовим приладдям можна тільки після того, як дорослі детально пояснять правила поводження з ними і ще деякий час наглядатимуть за тим, чи правильно ти все виконуєш.

— Перш, ніж користуватися всім кухонним начинням, батьки повинні пояснити тобі, як діяти в разі виникнення пожежі та інших нещасних випадків.

— Користуватися печами та камінами, самостійно розводити в них вогонь дітям твого віку заборонено.

Увага!

Під час виконання будь-якої роботи на кухні завжди є небезпека травмувати себе. Це можуть бути опіки, порізи, колючі рани, ураження струмом... Від таких неприємностей не застрахований ніхто. Але обережна людина таких поранень майже не отримує. Якщо це все ж таки трапилось, ти повинен, не панікуючи, надати домедичну допомогу і потерпілому, і самому собі.


Що необхідно знати про опіки?

Опік — це пошкодження тканин організму, викликане дією високої температури. Опік може бути не лише від вогню, але й від окропу, пари, праски, електроструму тощо.
Тяжкість пошкоджень залежить від висоти температури; тривалості дії вогню; від того, яке місце обпечене; чи великі його розміри. Частіше трапляються опіки рук, ніг, очей; рідше — тулуба і голови.

— Якщо на місці опіку шкіра лише почервоніла і відчувається біль — це опік першого ступеня.

— Якщо на шкірі з'явилися пухирі — опік другого ступеня.

— Якщо обпечені всі шари шкіри — опік третього ступеня.

— Якщо м'язи і навіть кістки обвуглені — опік четвертого ступеня.

— Коли обпечена третя частина поверхні тіла — наступає смерть. Від опіків страждає весь організм. Тканина, що відмирає, виділяє речовини, при всмоктуванні яких в кров виникає отруєння всіх органів. Від болю з'являються порушення нервової системи і мозку.

Перша домедична допомога при опіках.
— Щоб зупинити дію високої температури на потерпілого, необхідно погасити полум'я на людині, зняти тліючий одяг.
— Не можна збивати полум'я на потерпілому. Потрібно накинути на нього цупку тканину, пальто, ковдру чи килим, щоб зупинити доступ кисню.
— Знімаючи одяг, не можна стягувати його: просто розріж на частини.
— Всю поверхню опіку покривають чистою пов'язкою.
— Потерпілого зігрівають, дають тепле питво й відправляють до лікарні.
— Ні в якому разі не можна змазувати опіки жирами. Це тільки прискорить потрапляння мікробів в рану.
— Опіки першого та другого ступенів лікують вдома, їх протирають спиртом і накладають чисту пов'язку.

Опіки без вогню.

Інколи, щоб отримати серйозний опік, не потрібно ні вогню, ні окропу. Всі хімічні речовини можуть викликати найтяжчі опіки. Щоб не трапилось біди, запам'ятай:

— Ніколи не можна нюхати, брати до рук, куштувати невідомі тобі речовини, порошки, пасти і. інші речі з маминої шафки чи татової майстерні.

— Ніколи не слухай друзів, які пропонують тобі скуштувати невідому речовину чи рідину, Хімічні опіки дуже важко піддаються лікуванню.

— Якщо на шкіру потрапляє кислота — відразу утворюється коричневий чи чорний струп.

— Якщо ж кислота потрапила в рот чи була випита, — вона наскрізь пропалює слизову оболонку.


Як допомогти потерпілому?

— Перед відправкою до лікарні опік прикривають чистою пов'язкою.

— Якщо на шкіру потрапив фосфор, він спалахує. Людина страждає удвічі: від хімічної речовини і від вогню. Обпечене місце потрібно опустити під воду і паличкою видалити шматочки фосфору та накласти пов'язку.

— Якщо на шкіру потрапило негашене вапно, ні в якому разі не можна допустити, щоб туди потрапила вода — виникне бурхлива хімічна реакція! \ Необхідно змазати опік олією.


Увага!

Навіть незначний хімічний опік вимагає обов'язкового втручання лікаря.


Чи всі рани однакові?

Всіляке пошкодження шкіри — це рана. Рани можуть бути поверхневими і глибокими.
Якщо рана глибока, життю людини загрожує сильна кровотеча з судин і пошкоджених органів.
Незначна рана теж може бути небезпечною, бо одночасно з пораненням в неї потрапляють бруд, мікроби — збудники інфекцій.
Найнебезпечнішими хворобами, які викликають інфекцію, є правець і гангрена. Інколи гній від рани потрапляє в кров і тоді починається сепсис. При сепсисі у хворого до 40° С підвищується температура тіла, його морозить. Він марить, втрачає свідомість. Такий стан часто закінчується смертю.
Образливо, що таке страшне ускладнення виникає від незнання елементарних правил безпеки; від легковажності потерпілого і людей, що його оточують.
Кожна людина повинна знати, що рани можуть бути різані, колоті, забиті, рвані. У всіх цих ранах уже є мікроби, що потрапили туди одночасно з пораненням.
Тому усяку, навіть незначну, ранку та подряпину обов'язково потрібно обробити дезинфікуючим розчином, тобто таким засобом, що вбиває мікроби. Йод, зеленка, перекис водню, розчин марганцівки захистять тебе від інфекцій при порізах, подряпинах, інших пораненнях.


Чи можна самому зупинити кровотечу?

Якщо у людини рана чи навіть невеличка ранка — обов'язково буде йти кров. Інколи кров тільки точиться, наприклад, при саднах на коліні. В цьому випадку кровотеча зупиниться сама по собі, утворивши на поверхні ранки свіжу криваву шкірочку, бо пошкоджені капіляри.
Потрібно накласти на ранку декілька легких витків бинта, обробити її дезінфікуючим розчином, і проблема вирішена.
Буває, що кров витікає спокійною цівкою темно-червоного кольору. Це постраждала вена, тому рана більш серйозна, хоча й з нею можна справитись самостійно. Треба накласти здавлюючу пов'язку. Через деякий час кровотеча зупиниться, рана заживе і пов'язку можна буде зняти.
Дуже важко зупинити кровотечу, коли яскраво-червона кров б'є поштовхами. Це пошкоджена артерія. Артеріальну кровотечу остаточно можна зупинити лише в лікарні. Але доки потерпілий потрапить до рук лікарів, він може померти від втрати крові. Тому до приїзду швидкої допомоги проводять тимчасову зупинку кровотечі,
З цією метою використовують джгути, закрутки з матеріалів, які знайдуться під рукою.
Можна тимчасово зупинити кров навіть згинанням руки чи ноги. Головне — перетиснути ушкоджену судину вище поранення, і кровотеча зупиниться.
Після зупинки кровотечі потрібно продезинфікувати рану і накласти на неї чисту пов'язку.

Увага!

Кінцівку, стиснену джгутом, зручно підв'язують, чи укладають, якщо людина знаходиться на ношах. До джгута обов'язково прикріплюють записку з указанням часу, коли він накладений. Якщо джгут тримати більше 2 годин, може початися омертвіння тканини. Про це треба пам'ятати!


Поради лікаря Будьздоровченка

• Якщо ти порізався — приклади до рани шматочок цибулини. Вона швидко спинить кров.
• Якщо злегка обпік шкіру — допоможуть примочки із свіжовиготовленого розчину питної соди, марганцівки або спирту.


 

 

 

 

 

 

 

Враження електричним струмом

Тебе оточує безліч корисних, полегшуючих життя речей: прасок, пилососів, кавоварок, настільних ламп, телевізорів, холодильників тощо. Всі вони — твої помічники. А помічників потрібно «годувати». Тому всі, навіть маленькі діти знають, що їх «годує» електричний струм — теж наш товариш і помічник, коли з ним поводитися обережно, виконуючи всі правила користування електроприладами.
Вирвавшись на волю, електричний струм може наробити багато лиха: влаштувати страшну пожежу, сильно уразити господаря. Пошкодження, що виникають від дій електричного струму, називаються електротравмою.

При електротравмі можуть бути:
— слабкість;
— почервоніння;
— втрата чутливості;
— запаморочення;
— втрата свідомості.

Якщо сила струму більша, діяв він довго, шкіра людини була вологою, в місці входу і виходу струму можуть виникнути глибокі опіки. До того ж:
— Страждає нервова система.
— Потерпілого важко відірвати від джерела струму.
— Знижується температура тіла.
— Зупиняється дихання.
— Недостатньо працює серце.

Перша допомога при ураженні струмом.

В першу чергу слід зупинити дію електроструму. Пам'ятай, що тіло ураженого являється провідником струму, і якщо доторкнутися до нього, можна отримати електротравму. Тому краще виключити струм, використовуючи рубильник, електропробки. Якщо це неможливо, треба:
— Відвести провід від ураженого при допомозі гумових чи дерев'яних предметів.
— Опіки покрити пов'язкою.
— Якщо потрібно, зробити штучне дихання.
— Потерпілого відправити до лікарні. Ускладнення можуть виникнути навіть через декілька годин.


Поради Королеви Безпеки

Щоб відвести від постраждалого провід:

— відключи електрику в квартирі;

— стань на гумовий килимок, книгу чи будь-який сухий дерев'яний предмет;

— сухим дерев'яним або пластмасовим предметом відведи провід від постраждалого.

— Часто при ураженні струмом, коли потерпілий доторкнувся до неізольованого проводу, він не може розтулити пальці, зведені судомою. Якщо людина в свідомості, треба крикнути: «Падай!». При падінні руки розімкнуться самі собою і дія струму припиниться.


Не зайве нагадати:

— не вмикай незнайомі електроприлади сам, без дорослих. Дроти, по яких іде струм, ізольовані, але ізоляція може зіпсуватися — вивільнена електрика наробить тобі лиха;

— не встромлюй пальці, або будь-які предмети, в розетку;

— користуйся лише вимикачем, який ти добре знаєш. Якщо в гостях чи на дачі помітив незнайомий тобі вимикач, запитай дорослих, як з ним поводитися.


 

 

 

 

 

 

 

Пожежа…

Корисно знати!

Причиною найбільшої кількості пожеж є коротке замикання електроприладів, яке виникає внаслідок зіпсованих електроприладів або порушення правил їх використання.
При короткому замиканні зростає сила струму, з'являється полум'я електричної дуги, температура якого досягає 4000 ° С. Вона швидко поширюється на довколишні предмети. Виникає пожежа, яка з часом може охоплювати дедалі більші ділянки приміщення. Горіння супроводжується іскрінням, виділенням великої кількості диму, чадного газу. Це ускладнює процес гасіння пожежі. Причиною короткого замикання є порушення ізоляції в електричних проводах, зумовлене перенапругою, механічним пошкодженням, недостатнім доглядом за електрообладнанням. Найчастіше пошкодження ізоляції проводів бувають механічними, коли люди:

— неправильно кладуть електричні проводи;
— кидають їх на підлогу;
— скручують, перегинають;
— зачищають електричні проводи, які знаходяться під напругою;
— викручують електричну лампочку, не відключивши напруги;
— лізуть в патрон металевими предметами;
— кидають на електроприлади різноманітні предмети.

Перевантаження електромережі й електрообладнання є особливо небезпечним, оскільки при ньому проводи загораються в важкодоступних місцях і гасити їх складно. Перевантаження можливе:

— коли використовують електричні подовжувачі, а до них підключають різноманітні комбіновані розетки на 2—4 гнізда, розподільні трійники тощо;
— коли одночасно підключають телевізор, праску, інші електроприлади, це створює значне перевантаження і електричний подовжувач може загорітися.


Правила користування кухонним, електричним та газовим приладдям.

При користуванні кухонними плитами забороняється:
— користуватись зіпсованими засобами обігріву;
— розпалювати дрова бензином, гасом та іншими горючими рідинами:
— залишати плити, що топляться, без догляду;
— зберігати біля них дрова, торф, вугілля;
— просушувати одяг та інші речі над плитами чи біля димоходу;
— встановлювати столи, стільці, шафи, інші меблі біля плити, ближче як за 0,5 м;
— розводити вогонь, якщо перед дверцятами немає металевого листа;
— висипати гарячий попіл, шлак, вугілля біля будівель.

Паливо (дрова, вугілля, торф) треба зберігати в спеціально обладнаних приміщеннях не ближче як за 10 м від будівель.


При користуванні газовими лампами, примусами керогазами треба пам'ятати, що:

— можна користуватися лише справними приладами, що стоять на надійній міцній підставці, бо в разі падіння від палаючої рідини можуть зайнятися навколишні предмети;
— не можна залишати біля них легкозаймисті речі;
— під час роботи цих приладів треба стежити за рівнем полум'я: від перегрівання резервуара посилюється газообмін, що може призвести до вибуху;
— не можна доливати гас під час роботи приладу, бо спалахнуть пари палива;
— гасові ліхтарі не накривають абажурами з тканини або папером, оскільки ті легко спалахують. При користуванні електричними приладами:
— забороняється включати в одну розетку декілька приладів;
— категорично забороняється залишати їх без догляду, увімкненими в мережу;
— після закінчення їх використання завжди виключати;
— в разі появи специфічного запаху, диму потрібно швидко відключити прилад і повідомити про це дорослих;
— забороняється закривати прилади будь-яким покривалом;
— не можна колупатись в перемикачах, вилках, розетках, вставляти в них якісь предмети, особливо металеві;
— недопустимо користуватись перемикачами, розетками і вилками, які нагріваються;
— учням категорично забороняється самостійно ремонтувати електрообладнання: крім ураження електричним струмом, можна одержати серйозні опіки, пошкодження очей.


 

При користуванні телевізором потрібно пам'ятати, що:

— його слід ставити в місцях, які не перекривають виходів з приміщення. Найкраще це робити на протилежному від виходу боці на відстані 1—1,5 м від опалювальної системи;

— щоб при потребі негайно виключити телевізор, розетка для нього повинна знаходитись у доступному місці;

— не можна залишати включеним телевізор, якщо в кімнаті нікого немає;

— якщо в телевізорі щось зіпсоване, його необхідно виключити і не включати до приходу спеціаліста;

— не можна встановлювати телевізор поблизу легкозаймистих предметів (він може загорітися або вибухнути!);

— якщо під час телепередачі в телевізорі потух екран, ні в якому разі не можна по ньому стукати;

— якщо корпус телевізора пошкоджений, з'являється гудіння та потріскування, — він може перегрітись і загорітись.


При користуванні електропраскою:

— прасувати дозволяється лише в спеціально обладнаному місці;

— на столі для праски повинна стояти металева підставка, що запобігає нагріванню дерева та тканини;

— забороняється користуватися несправною праскою, ставити її на стіл без ізолюючої підставки. При користуванні електрочайником чи електросамоваром потрібно;

— перед вмиканням їх в мережу впевнитись, що в них є вода, у разі потреби долити її;

— стежити за поповненням води в цих приладах по мірі її витрачання;
При користуванні електрокип'ятильником;

— ні в якому разі не можна перевіряти рукою, чи нагрілась вода, попередньо не відключивши струм. Не можна у воду навіть пальчик встромляти! Може уразити струмом! Бували смертельні випадки.


При користуванні електрозапальничкою:

— не можна братися за неї мокрими руками;

— потрібно навчитись одночасно однією рукою включати електрозапальничку, а другою — газову плиту;

— не можна допускати перекручування, згинання електропроводу.

При користуванні газовими плитами недопустимо:

— відкривати кран на газопроводі, не перевіривши, чи закриті крани на самій плиті;

— допускати заливання пальників рідиною (якщо це трапиться, треба виключити пальник і вичистити його);

— стукати по кранах, пальниках та лічильниках;

— самостійно ремонтувати плиту;

— прив'язувати до газових труб мотузки і вішати на них білизну та інші речі.


 

 

Поради пожежного Гасивогонька

Якщо ти виявив витік газу:
— не включай електрику;
— не користуйся сірниками; не користуйся відкритим вогнем;
— провітри приміщення; перекрий крани газо-подачі;
— виклич аварійну службу по телефону 04.

При наближенні грози необхідно негайно вимкнути електроприлади. Найбільш вогненебезпечні такі матеріали:
— поролон — під час його горіння виділяються дуже токсичні гази;
— целулоїд — інтенсивно горить.

Різні круп'яні вироби, борошно, сушені плоди і ягоди, масло, жири відносяться до пожежонебезпечних. Особливо легко займається пил, що літає в повітрі. Змішавшись з названими продуктами, пил може навіть вибухнути!


Увага!

Загасити палаючий газ дуже важко. Не можна робити цього водою: горюча рідина легша і, піднімаючись на поверхню води, продовжує палати. Треба припинити доступ повітря: щільно накрити вогонь товстою ковдрою і притоптати зверху ногами. Можна засипати його піском, землею. Вогонь на навколишніх предметах заливають водою.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Безпека праці під час роботи з...

Ножицями:
— не тримай ножиці кінцями догори;
— не залишай ножиці розкритими;
— передавай ножиці лише закритими кінцями в сторону товариша;
— при роботі слідкуй за пальцями лівої руки.

Шилом:
— передавай шило товаришеві ручкою вперед;
— не носи шило в кишені;
— тримай річ, що проколюєш, на дощечці.

Голками та шпильками:
— передавай голку товаришеві тупим кінцем;
— не губи голок: перевіряй їх кількість перед початком і закінченням роботи;
— не заколюй голками одяг;
— не бери шпильки та голки до рота;
— зберігай їх в спеціальній подушечці;
— не ший дуже довгою ниткою;
— при шитті та вишиванні користуйся наперстком.

Граблями:
— перед початком роботи упевнись, що держак граблів не має тріщин, задирок;
— під час роботи не піднімай граблі високо над землею;
— не залишай їх зубцями доверху;
— зберігай граблі підвішеними зубцями догори, щоб уникнути небезпеки наступити на зубці і набити собі лоба.

Цвяхами і молотком:
— передавай цвях товаришеві капелюшком вперед;
— не розкидай цвяхи по підлозі — можуть постраждати ноги;
— не бери цвяхи до рота;
— слідкуй, щоб молоток міцно тримався на держаку, бо зіскочивши, він може завдати серйозної травми;
— забиваючи цвях, слідкуй за пальцями лівої руки.

Як користуватися печами та камінами?

Дитина твого віку не повинна самостійно топити піч чи камін. Але якщо в домі пічне опалення, ти повинен знати правила безпеки:
— небезпечно тримати відкритими дверцята печі, коли в ній горить вогонь;
— перед дверцятами на підлозі повинен бути прибитий металевий лист;
— забороняється зберігати дрова та інші легкозаймисті матеріали біля печей і використовувати легкозаймисті рідини (бензин, гас тощо) для їх розпалювання;
— не можна розвішувати білизну чи ганчірки біля гарячої печі для сушіння.

Причини виникнення пожеж.

Вогонь — друг і ворог людини. Від нас залежить, яким він буде: добрим чи злим. Коли з вогнем поводитись необережно, може статися пожежа. Під час пожежі небезпеку для життя людей становить вогонь і дим. Вогонь спричиняє опіки тіла, а від диму можна учадіти. Щоб запобігти пожежам, треба знати, від чого вони виникають.

Причинами пожеж можуть бути:

— необережність у поводженні з вогнем (кинутий запалений сірник, багаття, розкладене у недозволеному місці);
— пустощі дітей з вогнем, ігри з запаленими предметами;
— порушення правил користування електроприладами;
— недотримання правил користування газовими плитами;
— неправильне користування печами;
— полум'я свічки або гасової лампи;
— близьке знаходження хімічних речовин від джерела вогню;
— витік газу;
— використання піротехнічних засобів;
— спеціальні підпали;
— використання саморобних електрогірлянд для ялинки; легкозаймистих маскарадних костюмів з марлі, вати та паперу;
— удари блискавки.


Запам'ятай!

Пожежі легше запобігти, ніж її загасити.


Поради лікаря Будьздоровченка

Як себе поводити, коли ти...

Порізався:
— промий рану перекисом водню;
— продезинфікуй розчином йоду або зеленки;
— щоб не потрапила з навколишнього середовища інфекція, рану заклей лейкопластиром або перебинтуй.

Опікся:
— при легких опіках (почервоніння шкіри) допоможуть примочки із свіжого розчину питної соди, марганцівки або спирту;
— тяжкі опіки не можна змащувати розчинами і мазями: обпечену поверхню слід обв'язати як свіжу рану і звернутися до лікаря;
— не можна видаляти з рани шматки обгорілої шкіри чи одягу, проколювати пухирі, бо це призведе до її забруднення.
Перша допомога при опіках — це оберігання обпеченої поверхні шкіри від забруднення.

Вдарився:
— щоб уникнути крововиливу під шкіру («синця»), до місця удару приклади змоченого холодною водою рушника чи шматочок льоду.

Що таке сторонній предмет?

Малі діти й діти твого віку полюбляють не лише гратися всілякими негожими для гри предметами невеликого розміру, але й тягти їх до рота. Один необережний рух — і каблучка з пальця опиняється у шлунку, монетка застряє в горлі чи дихальних шляхах, насінина потрапляє в ніс, камінець чи уламок скла — в око.
Очі, ніс, вуха, дихальні шляхи виконують важливу роботу в організмі людини, і тому ти повинен берегти їх. Слідкуй, щоб в очі, ніс, вуха та рот не потрапляли сторонні предмети: смітинки, пил, комахи.
Якщо все ж таки це сталося, постарайся допомогти собі або постраждалому.

Як діяти, коли сторонній предмет потрапив у око?

Сторонній предмет (смітинка, пил, комаха, вуглинка), потрапивши в око, подразнює слизову оболонку і викликає біль, витікання сліз, хворобливу реакцію на світло.
Сторонній предмет виймають з ока шляхом промивання його ваткою, змоченою теплою водою (у напрямку до перенісся).
Інколи смітинку можуть вимити власні сльози потерпілого. Для цього чисто вимитими пальцями відтягують віко і тримають в такому положенні 10— 15 секунд.
Сльози, які обов'язково при цьому з'являться, і вимивають смітинку.
Якщо ці засоби не допомагають, відтягують вниз нижнє віко і заставляють потерпілого дивитися вгору — це дає можливість оглянути нижню частину ока. Потім хворий закидає голову назад і дивиться вниз, а людина, що йому допомагає, відтягує верхнє віко і змоченою в кип'яченій воді ваткою чи чистим носовичком видаляє смітинку.
Якщо в око потрапив уламок скла, дрібний камінець, шматочок дерева чи металу, сніжинка (або око поранене) — негайно звертайся до лікаря! Ніколи не три око. Цим ти можеш ще більше травмувати його.

Довідкове бюро Всезнайка

Для чого потрібні сльози?

Для того щоб око гарно бачило, рогівка — прозора оболонка ока, що закриває зіницю — повинна бути чистою і прозорою. Від смітинок і пилу очі захищають брови та вії. Рухом повік при кліпанні ти очищаєш поверхню ока від зовсім мініатюрних смітинок. При кліпанні з верхнього зовнішнього ; кутка ока, де знаходиться сльозова залоза, під верхню повіку витікає сльоза, що промиває око. Людина кліпає кожні 6 секунд. І кожного разу при цьому око промивається сльозою. Виходить, що в середньому на протязі життя людина плаче 250 млн. разів.
Якщо в око все ж потрапляє смітинка, сльози починають виділятися рясніше, щоб вимити її з ока. Те ж саме відбувається, якщо очі подразнюються димом від вогнища чи цигарки, випарами ацетону чи фітонцидами цибулі.
Коли ж людину хтось образив, вона може заплакати. Здатність сльозами виказувати свої емоції має лише людина. Тварини на це не здатні.


Правила поведінки                під час масових заходів.

Скільки радощів, захоплення, емоцій та енергії приносять нам свята! Згадай новорічні маскаради, різдвяні віншування, спортивні змагання, походи в театри, музеї, кіно тощо. Такі події запам'ятовуються надовго. Але мало хто замислюється над тим, що скупчення людей у замкненому просторі завжди є ситуацією підвищеного ризику. У місцях, де збираються дуже багато людей — в кінотеатрі, школі, на стадіоні, — можуть виникнути небезпечні ситуації. І більша вірогідність їх виникнення там, де люди порушують елементарні правила поведінки в громадських місцях.
Запам'ятай ці правила і ти:

1. В місцях скупчення великої кількості людей не дозволяється:
— відходити від дорослих;
— штовхатись, бігати, йти напереріз основної маси людей. Поводь себе так, як вимагають учитель чи хтось із дорослих.

2. Бажано триматися якнайдалі від центру натовпу, стін, дверей, скляних вітрин, металевих огорож та інших місць, де можна дістати травму.

3. Якщо ти знаходишся на багатолюдному майдані, ніколи не наступай на кульку, пакет, картонну коробку, не стій біля сміттєвих контейнерів та урн. Інколи такі речі можуть вибухнути.

4. При багатолюдному зібранні категорично забороняється користуватися піротехнічними засобами. Не підходь до людей, які запалюють бенгальські вогні, використовують петарди, запускають ракети — можеш отримати серйозну травму.

5. На стадіоні тримайся подалі від агресивно настроєних груп молодиків. З їх рук можуть полетіти каміння, дрючки, пляшки.

6. Не поспішай першим вийти з кінотеатру — тебе може притиснути натовп.

7. Не втікай разом з усіма зі стадіону, якщо почався дощ. Нехай ти намокнеш, але залишишся неушкодженим.

8. На зупинках не повертайся спиною до транспорту, що рухається. А коли підходить машина, не намагайся стати у перший ряд нетерплячого натовпу — тебе випадково можуть штовхнути під колеса.

9. Не спи, перебуваючи у транспортному засобі, який рухається: небезпечно не стільки проспати потрібну тобі зупинку, скільки дістати травму під час маневру чи різкої зупинки.

10. Не притуляйся до дверей, не стій на сходинках.

Чим небезпечна паніка?

Найбільша небезпека в місцях скупчення великої кількості людей — масова паніка та втеча натовпу.
У натовпі люди змінюються. Охоплені панікою, вони думають тільки про власний порятунок.
Паніка може виникнути під час пожежі, бійки, аварії. Це може трапитись в громадському транспорті і навіть при вимкненні світла. Всіма засобами борись з панікою.

Запам'ятай!

У небезпечній ситуації допомагай тим, хто молодший або слабший за тебе.

Поведінка під час виникнення паніки.

1. Не роби різких рухів, не бігай, не галасуй. Головне — не дозволяй емоціям скувати твою волю та відібрати всіляку можливість діяти розумно і цілеспрямовано. Необхідно, щоб голова була ясною.
2. Звільнись від довгого шарфа, щоб уникнути задушення.
3. Застебни на одязі всі ґудзики та «блискавки», щоб ні за що у натовпі не зачепитися.
4. Руки завжди тримай вільними, зігнутими у ліктях та притиснутими до тіла.
5. Не чіпляйся за дерева, стовпи, огорожі, щоб не зламати руки.
6. Міцно тримайся на ногах, уникай падіння.
7. Впавши на землю, скрутись у клубок «калачиком», ляж на бік, закрий руками голову та потилицю.
8. Опинившись на землі, спробуй негайно підвестися.
Встаючи, підтягни до себе руки та ноги, різко піднімись вперед та вгору.
9. У натовпі захищай груди піднятими ліктями.
10. При виникненні диму, чадного газу тощо рот та ніс захисти носовичком, хусткою чи рукавом. При ураженні очей швидко та часто кліпай ними, щоб сльози скоріше вимили шкідливу речовину.
11. Вибираючись з приміщення, де буяє вогонь, голову, обличчя, відкриті частини тіла прикрий одягом, бажано мокрим.

Поради Королеви Безпеки

Ніколи не намагайся йти проти натовпу, вибирайся з нього вздовж напрямку руху.
Небезпечні: вітрини, грати, стовпи, дерева — все нерухоме.

Не можна:
— чіплятися руками за щось;
— намагатися підняти речі, що впали на землю.

Треба:
— застібнутися;
— викинути сумку, парасольку;
— руки повинні бути вільними.

Якщо натовп потяг тебе — не чини йому опору.

Шляхи екстреної евакуації при виникненні надзвичайної ситуації.

В кожному громадському закладі (поліклініці, театрі, школі), в кожному транспортному засобі (метро, автобусі, тролейбусі, трамваї, потязі) є план евакуації при виникненні надзвичайної ситуації. Це спеціальний план, на якому показано, як при необхідності треба терміново залишати приміщення.
Твій обов'язок: вивчити разом з учителем та однокласниками весь шлях — від класу до виходу зі школи, навчитись залишати приміщення швидко і організовано.
Заходячи до незнайомого приміщення, завжди знайомся з планом евакуації.

Запам'ятай!
В екстремальній ситуації виконуй вказівки вчителя або інших дорослих.

Розповідь  Феї  Хімії

Любий друже! Ти ще маленький і не знаєш мене, але вже знайомий з деякими з моїх чарівних перетворень та див.
Щоб ти не тримав у руках, щоб не робив, за чим би не стежив — все це мої чари, які по-дорослому називаються хімічними реакціями. Ти відрізав шматочок лимона, посипав його цукром і побачив, що на блюдці з'явився сік; вкинув скибочку лимона в склянку з міцно завареним чаєм — чай посвітлішав. Це теж мої дива — хімічні реакції. І пухкий пиріжок, і йогурт, і квашена капуста... Безліч смачних страв — мої чарівні перетворення. Я рухаю автомобілі та літаки, перу білизну, чищу, мию, будую, майструю, одягаю... Приношу величезну користь.
Мене всі називають доброю і необхідною людям. Але інколи, коли я відчуваю непошану до себе, неповагу до моїх законів, використання речовин не по правилах, не знаючи і не вміючи, я можу дуже покарати: скалічити або й смерть заподіяти.
Тому, перш ніж взяти щось незнайоме до рук, подумай, чи варто ризикувати здоров'ям та життям?
Спочатку навчись — потім берись. Тож, мабуть, права мама: навчання починай з книги: вона всьому навчить.

Ці речовини можуть зашкодити твоєму здоров'ю.
В сучасних квартирах безліч різноманітних засобів побутової хімії: для прання білизни, миття посуду, дезинфекції, догляду за меблями, підлогами, автомашинами; препаратів для боротьби з гризунами, комахами. Абсолютно нешкідливих хімічних побутових засобів не існує.
При необережному використанні цих речовин може статися отруєння організму чи нещасний випадок. Навіть ліки можуть зашкодити. Дітям не дозволяється брати до рук:
— ліки і медикаменти;
— речовини, що знищують шкідливих комах: мух, тарганів, гусінь тощо;
— розчинники;
— горючі і легкозаймисті речовини;
— засоби для чищення санітарного та кухонного обладнання;
— миючі засоби.

Що таке кислота?

Ти, мабуть, уже чув це слово і здогадався, що вона має бути кисла.
І справді, в молоці утворюється молочна кислота, яка перетворює молоко на кефір, сметану, йогурти, сир, масло...
Апельсини, лимони, грейпфрути містять аскорбінову кислоту, тобто вітамін С.
Вугільна кислота допомагає виготовляти фруктові напої (ситро). Нікотинова, присутня в м'ясі, печінці, перешкоджає розвиткові захворювань шкіри. Борна використовується для виготовлення косметики, в боротьбі з мікробами.
Є й оцтова кислота, що знаходиться в оцті, який використовує мама для приготування обіду.
Кислоти допомагають людині в побуті, народному господарстві.
Але ні в якому разі, почувши чи прочитавши на пляшечці це слово, не перевіряй цю рідину на смак!
Переважна більшість кислот надзвичайно отруйні. Деякі з них, наприклад, сірчана, азотна і соляна, є настільки сильнодіючими, що можуть роз'їдати навіть найтвердіші метали. А на шкірі людини залишають страшні опіки, пропалюють тканини тіла. Дуже небезпечні для очей. Навіть від потрапляння в очі мізерної краплинки може настати сліпота.
В народному господарстві використовують миш'якову кислоту. Там вона необхідна. Але це страшна отрута, тому тримати її в домі абсолютно недопустимо.
Отже, кислоти — це речовини, розчини яких у воді мають кислий смак, роз'їдають рослинні та тваринні тканини і спричиняють отруєння та опіки. Померти можна навіть від оцту. Кислоти ніколи не повинні потрапляти до твоїх рук!

Сімейна сторінка

Вузлики напам'ять і дорослим, і малим.

Поради лікаря Будьздоровченка

Ознаки отруєння миш'яком:
— присмак металу в роті;
— блювання;
— сильний біль в животі;
— судоми;
— смерть.

Перша допомога:
— Якомога швидше викликати лікаря;
— До приїзду лікаря потерпілого напувати молоком. Молоко, точніше, білок, що в ньому міститься, уповільнює надходження отрути в кров.

Цікаво знати!

Якщо тебе укусила мурашка, місце укусу починає боліти, бо під шкіру потрапила сильна мурашина кислота.
Змасти це місце нашатирним спиртом і ти відразу ж позбавишся болю. Це нашатирний спирт знищив кислоту. Те ж саме трапляється, коли вкусить бджола.
Якщо обпік палець кислотою, занур його в розчин питної соди — біль затамується.

Довідкове бюро Всезнайка

Дві різні соди.

Ти, звичайно, чув про соду. Але існує дві абсолютно різні речовини, які називають содою.
Для прання, відбілювання та замочування білизни використовують кальциновану соду. Це білий порошок, що добре розчиняється у воді. Ще в Давньому Єгипті в III тисячолітті до нашої ери з її допомогою виготовляли скло. В наш час вона використовується для виготовлення мила та миючих засобів.

Інша сода — питна. Розчин питної соди необхідний в медицині при хворобах шлунку, для полоскання горла при ангіні.
Вона допомагає випікати вироби з тіста. Приносить користь і пожежникам, бо є складовою частиною вогнегасника, яким гасять пожежі.

Увага!
Недопустимо в квартирі тримати ці дві речовини поряд. Існує загроза твоєму здоров'ю, якщо ти ненавмисне їх переплутаєш. Першій — місце в ванній кімнаті, другій — на кухні.

Сріблясті кульки, що живуть в термометрі.

Ти знаєш, що таке термометр і вже, напевно, бачив, як розбігаються навсібіч сріблясті дриготливі кульки, коли він розіб'ється. Так і хочеться погратись цими дивними сяючими краплинками. Зупинись!
Ртуть — це метал, який при кімнатній температурі знаходиться в рідкому стані і має здатність розпадатися на дрібні краплинки. Рідка ртуть небезпечна перш за все своєю здатністю швидко випаровуватись. Якщо зберігати її в приміщенні відкритою, то в повітрі з'являться ртутні випари.
Два грами ртуті з домашнього термометра, розкотившись по однокімнатній квартирі, збільшують допустимий рівень випарів ртуті в повітрі в два рази.
Особливо небезпечні дрібні краплини розлитої ртуті, що закотились під плінтуси, лінолеум, меблі, в щілини підлоги. Якщо ртуть розсипана дрібними кульками — випаровування йде швидше, тому й небезпека більша. Отрута накопичується практично в усьому: в шпалерах, штукатурці, фарбі, цеглі... І відбувається це дуже швидко.

Увага!

Випадково розлиту ртуть треба якомога швидше і ретельніше зібрати. Всі місця, в яких могли б затриматись її краплини, необхідно обробити спеціальним розчином заліза. Тому одному тут не впоратись: необхідно викликати спеціалізовану бригаду рятувальної служби. Телефонуй за номером 02.

Запам'ятай!

Якщо ти помітив розлиту ртуть, терміново клич дорослих. Викидати ртуть та уражені нею предмети у сміттєзбірники, засипати їх землею чи піском категорично забороняється.

Довідкове бюро Всезнайка.

Де працює ртуть?

З давніх-давен ртуть використовується в виробництві фарб, промислової соди, електроприладів.
Завдяки тому, що її з'єднання отруйні, ртутними фарбами покривають днища морських кораблів, щоб вони не обростали черепашками.
При нагріванні ртуть розширюється і ця її властивість використовується в термометрах для вимірювання температури. Є вона й у барометрах, лампах тощо.
В давнину завдяки ртутному покриттю на склі одержували дзеркало. Але таке дзеркало було шкідливим для здоров'я і тому пізніше ртуть замінили сріблом.

Сімейна сторінка

Вузлики на пам'ять і дорослим, і малим.
Поради лікаря Будьздоровченка

Ознаки гострого отруєння солями ртуті:
— розлад кишечника;
— блювання;
— набряк та запалення ясен;
— послаблення серцевої діяльності;
— рідкий і слабкий пульс;
— можлива втрата свідомості,
В приміщеннях, де ртуть знаходиться в контакті з повітрям дуже довго, відбувається постійне отруєння. Ознаки постійного отруєння ртуттю:
— дратівливість;
— зниження працездатності;
— тремтіння в руках;
— присмак металу в роті;
— сильне слиновиділення;
— крихкість ясен.
Перша допомога потерпілому.
— звернутись до лікаря;
— викликати у хворого блювання;
— дати молока, яєчних білків або яєчної води: на 1 л води 2—3 яєчних білки.

Ліки в твоєму домі

В кожному домі є ліки. Вони приносять полегшення хворій людині. Але в руках дитини це небезпечна отрута.
Ліки, що допомагають при хворобах серця, знижують артеріальний тиск, снодійні чи заспокійливі, містять в собі речовини, які можуть заподіяти отруєння і смерть.
Є ліки, до складу яких входить зміїна отрута! А в краплях із бромом небезпечні навіть випари!


Сімейна сторінка
Вузлики на пам'ять і дорослим, і малим.
Поради лікаря Будьздоровченка

Ознаки отруєння бромом:
— запаморочення;
— кашель;
— задуха;
— подразнення слизових оболонок рота, носа, очей.

Допомога при отруєнні ліками:
— викликати лікаря;
— дуже точно пояснити йому: скільки, коли і яких ліків випито;
— якщо речовина потрапила в очі, промити великою кількістю води, якщо на руки — водою і содою.

Куди зникла пляма?

Не можна обійтись в домашньому господарстві без розчинників. Ти, мабуть, бачив, як мама видаляє з одягу плями спеціальною рідиною?
Усі лаки, деякі клеї, бензин, гас, спирт, ефір, ацетон теж містять в собі розчинники. Вони різні, але всі, в більшій чи меншій мірі, призводять до отруєння.
Зникають плями і від миючих засобів. Це ті речовини, які роблять речі чистими. Виготовляються вони на хімічних заводах. В їх склад входять спирти, кислоти, відбілювачі, розчинники тощо.
Миючі засоби ретельно відбирають бруд, але для твого організму можуть бути отруйними.
Найнебезпечніші — засоби для чищення санітарного та кухонного обладнання. Вони містять в собі речовини, які можуть спричинити шкоду твоєму тілу при найменшому дотику.
Під їх дією шкіра людини дуже набрякає і робиться слизькою. Якщо це триває довго, утворюється дуже болючий глибокий опік.
Особливу загрозу ці речовини несуть очам. На заводах, де виготовляються засоби для чищення, робітники працюють в захисному одязі та окулярах.

 

doc
Додано
13 березня 2018
Переглядів
3009
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку