ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД №33 «БАРВІНОК» С.НОВОУКРАЇНКА
КОМУНАЛЬНОЇ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ ЗАГАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
НОВОУКРАЇНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МАР’ЇНСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Бесіди та інструкції з безпеки життєдіяльності дітей у ЗДО
Підготувала
вихователь середньої групи
Феденко М.В.
З дітьми дошкільного віку необхідно проводити бесіди з безпеки життєдіяльності, пояснювати правила безпеки життєдіяльності дітей у ЗДО, особливо під час занять в групі, у спортивній залі дитячого садку, на майданчику, а також під час екскурсій та прогулянок на свіжому повітрі.
Важливим є проведення інструктажів з БДЖ за інструкціями з охорони праці та безпеки життєдіяльності при виконанні дітьми ЗДО робіт з ножицями, голкою, клеєм, при малюванні олівцем або фарбами, при прийманні їжі, зі спортивним інвентарем на заняттях фізичною культурою, а також з музичними інструметами у музикальній залі дитячого садку.
Правила руху і поведінки пішоходів на дорозі
Пішоходи також, як і водії автомашин, є учасниками дорожнього руху, які повинні дотримуватися правила пішоходів на дорозі.
Діти завжди повинні знати і дотримуватися правил поведінки пішохода на дорозі, бути уважними і зосередженими.
1. Пішоходи повинні завжди йти по тротуарах або спеціальних пішохідних доріжках, при відсутності тротуарів або пішохідних доріжок слід йти по узбіччю дороги проти руху автомобілів. Пішоходи, які везуть або несуть великі предмети, а також люди, які пересуваються в інвалідних візках без двигуна, можуть рухатися по краю проїжджої частини, якщо їх рух по тротуарах або узбіччі створює перешкоди для інших пішоходів.
При відсутності тротуарів, пішохідних доріжок або узбіч пішоходи згідно з правилами руху пішохода на дорозі, можуть рухатися по доріжці для велосипедистів або йти в один ряд по краю проїжджої частини. При русі по краю проїжджої частини пішоходи повинні йти назустріч руху автомобілів. Люди, які ведуть мотоцикл, мопед, скутер, велосипед, повинні слідувати по ходу руху транспортних засобів.
Пішоходам, які рухаються по узбіччю дороги або краю проїжджої частини в темний час доби або в умовах недостатньої видимості рекомендується мати при собі предмети чи одяг зі світлоповертаючими елементами і стежити за тим, щоб ці предмети були помітні водіями автомашин.
2. Групи дошкільнят дозволяється водити тільки по тротуарах і пішохідних доріжках, а при їх відсутності - по узбіччях, але лише у світлий час доби (вдень) з обов'язковим супроводом дорослих.
3. При необхідності перейти проїжджу частину пішоходи, згідно з правилами руху пішоходів на дорозі, повинні переходити її тільки по пішохідних переходах (зебрі), у тому числі по підземних і надземних переходах.
При відсутності пішохідних переходів будь-яких видів пішоходи повинні переходити через дорогу на перехрестях по лінії тротуарів або узбіч. При відсутності в зоні видимості переходу чи перехрестя дозволяється переходити дорогу під прямим кутом до краю проїзної частини на ділянках дороги без розділової смуги й огороджень.
При цьому ділянка переходу проїжджої частини повинна добре проглядатися в обидві сторони.
4. Якщо рух регулюється регулювальником, переходити дорогу слід, керуючись його сигналами. У місцях автодороги, де встановлено пішохідний світлофор, пішоходи повинні керуватися його сигналами, при його відсутності – стежити за сигналами транспортного світлофора.
5. На нерегульованих пішохідних переходах пішоходи можуть вийти на проїжджу частину після того, як переконаються у відсутності рухомих автомобілів або переконаються в тому, що їх швидкість дозволить їм безпечно перейти проїжджу частину. При перетині проїжджої частини без пішохідного переходу пішоходи не повинні виходити з-за стоячого транспортного засобу або іншої перешкоди, що обмежує оглядовість, не переконавшись у відсутності автомашин. Які наближаються.
6. Вийшовши на саму проїзну частину, згідно правил поведінки пішоходів на дорозі, не можна затримуватися чи зупинятися, піднімати річ, яка впала, якщо це не пов'язано із забезпеченням безпеки руху.
Якщо пішоходи не встигли закінчити перехід автодороги, повинні зупинитися на лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків. Продовжити перехід можна в разі, коли ви переконалися в абсолютній безпеці вашого подальшого руху і з урахуванням сигналу світлофора або регулювальника.
7. При наближенні транспортних засобів з включеним синім проблисковим маячком і спеціальним звуковим сигналом пішоходи зобов'язані утриматися від переходу проїжджої частини і дати дорогу таким транспортним засобам.
8. Очікувати транспортний засіб (маршрутку, автобус, тролейбус або таксі) дозволяється тільки на піднятих над проїжджою частиною посадочних майданчиках, при їх відсутності-на пішохідному тротуарі або на узбіччі. У місцях зупинок маршрутних транспортних засобів, не обладнаних посадочними майданчиками, на проїжджу частину дороги для посадки в транспортний засіб дозволяється виходити тільки після його повної зупинки. Після висадки з транспортного засобу необхідно, не затримуючись, звільнити проїжджу частину дороги.
Правила пожежної безпеки будинку для дітей
Дані правила пожежної безпеки будинку розроблені для дітей при їх перебуванні вдома в житловому будинку або квартирі з метою запобігання виникнення пожежонебезпечних ситуацій. Дані правила пожежної безпеки в будинку (квартирі) для дітей визначають правила поведінки дітей та їх дії при пожежі вдома на кухні, в спальні (житловій кімнаті), в вітальні.
Причини виникнення пожежі в будинку або квартирі
Правила пожежної безпеки на кухні
Кухня є найбільш пожежонебезпечним місцем в будинку, тому що тут готується їжа і працюють електроприлади високої потужності. Дотримуватися правил пожежної безпеки на кухні вкрай важливо.
Основні правила пожежної безпеки на кухні:
1. Ставлячи сковороду або каструлю на вогонь, стежте за нею і за тим, щоб протяг не загасив вогонь.
2. Не забудьте погасити палаючий сірник.
3. Не вмикайте одночасно кілька потужних електричних приладів (мікрохвильова піч, холодильник, електрочайник, тостер, соковижималка і т. д.). Слідкуйте за їх роботою.
4. Слідкуйте за справністю проводів і електричних приладів.
5. Ні в якому разі не використовуйте плиту для сушіння білизни.
Правила пожежної безпеки в кімнаті (спальні)
У житловій кімнаті дотримуються таких правил пожежної безпеки:
1. Куріння - основна причина пожежі в кімнаті. Якщо ви бачите, що в кімнаті курять – зробіть зауваження, пояснивши, що це небезпечно.
2. Не використовуйте одночасно кілька потужних електричних приладів. Не перевантажуйте розетки і подовжувачі.
3. При пожежі ні в якому разі не ховайтеся від вогню в місцях, де вас складно виявити (під ліжком або в шафі), постарайтеся встати біля вікна і чекати приходу пожежників.
Правила пожежної безпеки у вітальні
Вітальня використовується для різних цілей. Наприклад, в ній можна прийняти гостей, а іноді навіть погладити білизну.
У вітальні потрібно дотримуватися тих самих правил пожежної безпеки:
1. Запалена сигарета – це дуже серйозне джерело пожежі. Однак запобігти загоряння не складно. Досить просто стежити за тим, щоб ніхто не курив в приміщенні.
2.Будьте уважні при використанні електричних приладів!
3. Будинок не місце для петард, святкових салютів і бенгальських вогнів на новорічній ялинці.
Всі діти повинні знати і дотримуватися правил пожежної безпеки.
Інструкція
«Правила безпеки на річках і водоймах»
1. При купанні в річці або відкритій водоймі:
2. При купанні в басейні:
3. При виході на лід:
4. В період паводку:
4.1. З настанням весни під впливом сонячних променів лід швидко тане. Ще більш руйнівні дії на нього чинить посилення навесні протягу води в річках, яке підточує його знизу. З кожним днем він стає все більш пористим, пухким і слабким. Цілком зрозуміло, що пересування по такому льоду пов'язане з великою небезпекою.
4.2. Потрібно знати, що весняний лід різко відрізняється від осіннього і зимового. Якщо восени та взимку лід під вагою людини починає тріщати, попереджаючи про небезпеку, то весняний лід не тріщить, а провалюється, перетворюючись в крижану кашку.
Товщина льоду повинна бути для самотніх пішоходів не менше 5см , для груп людей - не менше 7см.
5. Дітям дошкільного віку переходити водойми навесні суворо забороняється!
Пам'ятайте, що весняний лід – капкан для тих, хто вступив на нього!
Пам'ятайте! Ігри на льоду в цей час, плавання на човнах, плотах під час льодоходу і повені небезпечні для життя!
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців
при проведенні екскурсій, цільових прогулянок
з виходом за територію
1. Вимоги безпеки перед початком екскурсії
1.1. Дана інструкція розроблена з метою забезпечення безпечної поведінки дітей при проведенні екскурсій, цільових прогулянок з виходом за територію дошкільного навчального закладу.
Уважно вислухайте вихователя.
1.2. Йдучи колонами, дотримуйтесь правил поведінки в строю.
1.3. Діти в колоні повинні бути побудовані парами.
1.4. Направляючий і замикаючий колони повинен мати при собі сигнальні орієнтири.
2. Вимоги безпеки під час слідування
2.1. Йти необхідно колоною по двоє, тримаючись за руки.
2.2. Першій і останній дитині потрібно йти з сигнальними орієнтирами.
2.3. Колона не повинна розтягуватися, також не можна обганяти пару, яка йде попереду.
2.4. Під час руху в колоні не відволікайтеся, не розмовляйте голосно, не розмахуйте руками.
2.5. Між парами, що йдуть в колоні, повинна дотримуватися певна дистанція. Виходити з колони заборонено.
2.6. Колона повинна пересуватися по безпечній ділянці дороги, тротуару, дотримуючись Правил дорожнього руху. Не можна розмовляти зі сторонніми особами, з усіх питань слід звертатися до супроводжуючого.
2.7. Якщо тротуару немає, йдіть по узбіччю дороги назустріч руху транспорта.
2.8. Під час руху не піднімайте з землі і не штовхайте предмети, що лежать на шляху, а обходьте їх.
2.9. Не підходьте близько до проїжджої частини.
2.10. Переходити перехрестя можна тільки по пішохідному переходу на зелений сигнал світлофора.
2.11. У разі переходу проїжджої частини дороги без пішохідного переходу і світлофора подивіться наліво, а за тим направо – переконайтеся, чи немає машини.
2.12. Перекрийте рух сигнальними орієнтирами.
2.13. Переходьте дорогу тільки переконавшись, що транспорту немає.
3. Вимоги безпеки під час проведення екскурсії
3.1. При вході в громадську будівлю не галасуйте, не розмовляйте.
3.2. Збудованою раніше колоною пройдіть в гардероб, для того щоб роздягнутися.
3.3. Не йдіть від супроводжуючого.
3.4. Під час екскурсії займіть таке положення, щоб залишатися в полі зору вихователя.
3.5. Не перебивайте дорослого під час бесіди.
3.6. Якщо у вас виникли питання, задайте їх після завершення бесіди.
3.7. Під час екскурсій і цільових прогулянок не можна:
3.8. Дотримуйтесь черги за своїм одягом в гардеробі, не штовхайтеся.
3.9. По завершенню екскурсії або цільової прогулянки побудуйтесь колоною по двоє, тримаючись за руки.
4. Вимоги безпеки при поверненні з екскурсії
4.1. Уважно вислухайте вихователя.
4.2. Дотримуйтесь правила поведінки в строю.
4.3. Візьміть сигнальні орієнтири для направляючого і замикаючого колону.
4.4. Побудуйтесь в колону по двоє.
4.5. Ідіть колоною по двоє, тримаючись за руки.
4.6. Використовуйте правила даної інструкції під час проходження (п. 2).
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців
у надзвичайних ситуаціях
1. Дана інструкція розроблена для ознайомлення вихованців з правилами безпечної поведінки в надзвичайних ситуаціях.
2. При надзвичайній ситуації негайно підійди до вихователя або іншого знайомого дорослого.
3. Якщо виникла надзвичайна ситуація або вам загрожує небезпека, не ховайтеся під ліжка, столи, шафи, не тікайте в інші приміщення та ін. Це завадить дорослим швидко вас знайти та врятувати.
4. При землетрусі або вибуху потрібно вибігти на відкрите місце з приміщення за дорослим. При відсутності дорослого - вийти самостійно, визначаючи безпечний маршрут.
5. Не тікати за межі ділянки дитячого садка.
6. Не йти з незнайомими людьми.
7. Якщо ви помітили на території дитячого садка незнайому людину або сторонні предмети, терміново скажіть про це комусь із дорослих.
8. При спрацьовуванні пожежної сигналізації – не біжіть до виходу. Організовано залишайте приміщення по евакуаційних виходах слідом за вихователем.
9. Якщо при виникненні надзвичайної ситуації немає можливості покинути приміщення, дотримуйтесь спокою, повідомте комусь із дорослих про біду, стукайте по трубі або стіни, щоб рятувальники могли почути, де ви знаходитесь. При задимленні – дихайте через намочені водою ганчірки.
10. Кричіть тільки тоді, коли почули голоси рятувальників і думаєте, що вони можуть вас почути. Пам'ятайте, що, коли ви кричите, ви можете наковтатися диму і навіть задихнутися.
11. Дихайте глибоко і рівно; огляньте і обережно обмацайте себе, чи немає у вас саден і переломів.
12. Якщо у вас є рідина, пийте якомога більше.
13. Не стрибайте з вікон.
14. Якщо ви опинилися заручником терористів, не робіть різких рухів і не намагайтеся самостійно врятуватися. Пам'ятайте, зловмисники фізично сильніше і ваша поведінка може їх тільки озлобити.
16. При травмі відразу повідомте дорослому. Чим швидше вам нададуть допомогу, тим менше ймовірність серйозних наслідків.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців
при проведенні прогулянок на ділянці
1. Дана інструкція розроблена з метою забезпечення правил безпечної поведінки вихованців під час проведення прогулянок на ділянці.
2. Згадайте про правила поведінки на ділянці перед виходом на прогулянку.
3. Виходити на ділянку треба спокійно і в супроводі вихователя.
4. Під час прогулянки не чіпайте виявлені незнайомі предми. Повідомте про них вихователю.
5. Піднімайтеся на гірку тільки по сходах, на ній не влаштовуйте ігор.
6. Заходити за веранду без дозволу вихователя не можна.
7. Грайте з друзями дружно, не сваріться, не бийтеся.
8. Не беріть в руки палиці, камені та інші небезпечні предмети, не кидайтеся ними. Будьте обережні.
9. В літній період:
10. В зимовий період:
11. При проведенні рухливих ігор на майданчику:
12. При катанні на гойдалках:
13. Не розмовляйте з незнайомими людьми.
14. Не приймайте від незнайомих дорослих і дітей частувань, будь-які предмети.
15. Остерігайтеся тварин, що забігають на ділянку, не чіпайте і не
дражніть їх. Повідомте про них вихователю.
16. Йти з прогулянки можна тільки з дозволу вихователя і організовано групою.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців
при проведенні прогулянок в ожеледь
1. Дана інструкція розроблена з метою ознайомлення вихованців з правилами безпечної поведінки при проведенні прогулянок під час ожеледиці.
2. Виходячи на прогулянку, йдіть спокійно, не поспішаючи, слідом за вихователем.
3. Обережно спускайтеся по сходинках і тримайтеся за поручні.
4. Під час ожеледиці йдіть тільки тими доріжками, які посипані піском.
5. Не штовхайтеся, не бігайте і дотримуйтесь дистанції.
6. Під час прогулянки в ожеледицю грайте в спокійні ігри і тільки в тих місцях ділянки, які визначив вихователь, так як вони безпечні.
7. Не ходіть під карнизами будинків, так як на них можуть утворюватися бурульки, які можуть впасти на вас, вдарити або поранити.
8. Не можна заходити за веранду і самостійно йти з ділянки.
9. Не ковзайте підошвою взуття по ожеледиці і не розгортайте сніг.
10. Не заводьте розмову з незнайомими вам людьми.
11. Не грайте на гірці, сходах і на іншому обладнанні ділянки.
12. Виконуйте правила поведінки на ділянці.
13. Повертатися в групу з прогулянки слід разом з вихователем за безпечним маршрутом.
14. При отриманні травми не рухайтеся, покличте вихователя.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців
при знаходженні вибухонебезпечних предметів і речовин
1. Дана інструкція розроблена для забезпечення безпечної поведінки вихованців при знаходженні вибухонебезпечних предметів та речовин.
2. Помітивши залишений в транспорті, під'їзді будинку і т. п. пакет (сумку, коробку і т. п.), ні в якому разі не чіпайте його: можливо в ньому знаходиться вибуховий пристрій.
3. Негайно покиньте це місце і повідомте про свою знахідку дорослим.
4. Якщо ви помітили пакет, сумку, коробку в міському транспорті, повідомте про це водієві.
5. Якщо ви стали свідком терористичного акту, не втрачайте самовладання, не панікуйте.
6. Постарайтеся запам'ятати людей, що тікали з місця події, можливо, це і є злочинці. Передайте свої відомості співробітникам спецслужб, які прибули на місце події або вихователю.
7. Виявивши підозрілий предмет, схожий на снаряд, міну, гранату, не наближайтеся до нього, відійдіть на безпечну відстань. Повідомте про знахідку в міліцію за телефоном 02 (102), найближчим людям.
8. Заборонено:
9. При виникненні будь-якої надзвичайної ситуації негайно повідомити про це вихователю, або кому-небудь з дорослих.
Інструкція
за правил безпечної поведінки вихованців на льоду
1. Дана інструкція розроблена з метою забезпечення безпечної поведінки вихованців на льоду.
2. Виходити на лід без дозволу і нагляду дорослих дуже небезпечно для вашого здоров’я і життя.
3. Лід, що має зеленуватий відтінок, товщиною 7 см-безпечний, він витримує одну людину.
4. Лід, що утворився біля стоку вод (з фабрик, заводів), не є міцним і надійним.
5. Якщо поблизу водойми росте очерет, то лід тут пухкий.
6. Пухкий і ненадійний лід утворюється також поблизу кущів і під заметами.
7. Майданчики під снігом слід обійти.
8. Ненадійний тонкий лід - в місцях, де б'ють ключі, швидка течія або там, де струмки впадають у річку.
9. Дітям заборонено виходити на тонкий і небезпечний лід водойм в осінньо-зимовий і весняний період.
10. Не можна стукати по люду ногами, щоб перевірити його міцність.
11. Заборонено ставати на крижини і намагатися кататися на них в будь-яких водоймах (ямах, канавах, ярах, озерах, річках та ін.).
12. Якщо є необхідність перейти водойму, найбезпечніше дотримуватися второваних стежок або йти по вже прокладенії лижні.
13. Перед тим, як спуститися на лід, дуже уважно озирніться і намітьте майбутній маршрут.
14. При переході водойми групою необхідно дотримуватися один від одного дистанції (5-6 м).
15. Якщо ви провалилися, необхідно широко розкинути руки по крайках льоду, утримуватися від занурення з головою.
16. Не панікуйте, намагайтеся без різких рухів вибиратися на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягуючи на поверхню ноги.
17. Вибравшись з пролому, потрібно відкотитися і повзти в сторону, зворотну напрямку руху.
18. Діставшись до берега, йдіть швидко додому, переодягайтеся в сухий одяг, випийте гарячий чай, розкажіть дорослим про те, що трапилося, зверніться до лікаря.
Інструкція
за правилами безпечної поведінки вихованців в ДНЗ
(вступний/повторний інструктаж)
1. Пам'ятайте про те, що головне правило безпеки в дитячому саду – не наражати на небезпеку себе та оточуючих.
2. Не приносьте в дитячий сад небезпечні предмети - гострі і скляні предмети, таблетки, жувальні гумки, сірники, щоб не поранити себе та оточуючих.
3. У приміщенні, де знаходиться велика кількість осіб, поводьтеся спокійно, не бігайте, не гойдайтеся на стільцях, не влазьте на підвіконня і столи.
4. Акуратно використовуйте меблі, іграшки та інші речі в дитячому саду.
5. Гра в надмірно рухливі ігри з товаришами може привести до травм і ударів.
6. Пам'ятайте – потрібно жити дружно! Не бийтеся, не сваріться з однолітками!
7. Потрібно бути обережним при ходьбі по вологій підлозі - ви можете впасти. Найкраще почекати, поки підлога висохне і не наражати себе на небезпеку. Попередьте інших дітей про те, що втому місці слизько, потрібно бути більш уважним і не бігати навколо.
8. Відкриваючи і закриваючи двері, пам'ятайте про те, що поруч може хтось стояти. Не відкривайте двері різким рухом без необхідності.
9. Остерігайтеся електричних розеток. Не вставляйте в отвори розетки сторонні предмети, не чіпайте руками, особливо мокрими. Не торкайтеся до розетки з оголеними проводами - в даному випадку негайно розкажіть вихователю про те, що розетка несправна.
10. Вам потрібно постійно перебувати поруч з вихователем. Без його дозволу заборонено виходити з приміщення або тікати з майданчика. Намагайтеся перебувати в полі зору вихователя або його помічника.
11. Будьте обережні з шафками в роздягальні, обережно відкривайте дверцята, не висните на них, не стрибайте з лавок, не бігайте і не штовхайте інших дітей.
12. Під час перебування у ванній кімнаті не забувайте закривати кран, користуйтеся тільки своїм рушником; не бризкайтесь водою, не влаштовуйте ігор. Якщо підлога в умивальній кімнаті мокра, намагайтеся йти акуратно і не біжіть, щоб не посковзнутися.
13. Під час перебування в туалетній кімнаті зливайте воду, входите в туалет тільки для дівчаток – якщо ти дівчинка, і тільки для хлопчиків – якщо ти хлопчик, користуйтеся відповідним знаком. Не заходьте в туалетну кабінку, якщо там хтось є.
14. У спальню входите тихо, не бігайте. Звертайте увагу на гострі кути меблів – ліжка, тумб.
15. Під час їжі не балуйтесь столовими приладами - виделками і ложками, не розмовляйте, не розкидайтеся їжею. Їжте неквапливо, повільно прожовуючи їжу, не розмовляйте і не смійтеся під час їжі.
16. Не кладіть в рот дрібні предмети-гудзики, деталі мозаїки, олівці та інші предмети.
17. Переносячи стільці з одного місця в інше, не піднімайте їх над головою.
18. Рухаючись по сходах вгору або вниз, тримайтеся за перила. Не штовхайте один одного і не бігайте по сходах.
19. Виходити у двір дитячого садка потрібно спокійно, разом з вихователем.
Інструкція
з охорони праці для вихованців
при проведенні спортивних змагань
1. Спортивні змагання проводяться під суворим керівництвом інструктора з фізичної культури (судді).
2. Перед початком змагань надіньте спортивний одяг та взуття. Переконайтеся в тому, що одяг не заважає пересуванню, взуття зручне, підошва не ковзає і шнурки зав'язані .
3. Також перед початком переконайтеся втому, що ви себе добре відчуваєте, не болить голова, не нудить. У разі поганого самопочуття зверніться до інструктора з фізкультури або вихователя.
4. Змагання починаються і закінчуються за рішенням судді та його сигналом.
5. Не порушуйте правила проведення змагань, строго виконуйте всі команди (сигнали), що подаються суддею.
6. Не відволікайте інших учасників змагань, уникайте зіткнень з ними.
7. Грайте чесно. Не виконуйте навмисно (або випадково) поштовхів і ударів по руках і ногах учасника.
8. Перед виконанням вправ по метанню переконайтеся в тому, що в області метання немає сторонніх людей.
9. При падіннях необхідно згрупуватися, щоб уникнути отримання травми.
10. Під час змагання в бігу не починайте виконувати вправи, поки попередній гравець не закінчив вправу, дотримуйтесь безпечної відстані.
11. Спортивний інвентар використовуйте тільки за призначенням і з дозволу інструктора з фізкультури.
12. У разі отримання травми або поганого самопочуття необхідно повідомити про це інструктору або вихователю.
13. Не штовхайте і не відволікайте дітей, які знаходяться на спортивному знарядді і виконують вправи.
Інструкція
з правил безпечної поведінки
вихованців у спальній кімнаті
1. Перед денним сном необхідно відвідати туалет, вмитися і прополоскати рот.
2. Не можна тримати в роті, в руках або кишенях піжами цукерки, кісточки від компоту, дрібні іграшки, деталі від іграшок тощо.
3. Будьте обережні, відкриваючи і закриваючи двері в спальню. Не підставляйте пальці, не хлопайте дверима, не тримайте двері, не відкривайте і не закривайте різко двері, поруч може хтось бути і ви можете вдарити людину.
4. Не ходіть і не бігайте по мокрій підлозі після прибирання, щоб не посковзнутися і не впасти.
5. Спальня – це не місце для ігор, тому входьте у кімнату тихо, не бігайте і не кричіть.
6. Пересуватися в спальні потрібно акуратно, звертайте увагу на гострі кути ліжка, тумби і можливі предмети на підлозі.
7. Успальню не дозволено брати сторонні речі, предмети, їжу (залишки їжі, шпильки, колечка, іграшки та ін.)
8. Під час переодягання не можна бігати між ліжками, розмахувати одягом, покривалами, ковдрою, кидатися подушками.
9. Одягатися і роздягатися необхідно спокійно, без поспіху, суєти, щоб не травмувати тих, хто сидить поруч.
10. Одяг повинен бути аккуратно складений на стільчику біля ліжка. Стільці не можна переміщати в інше місце, дозволено ставити стільці тільки на певні місця біля ліжка, де вони не будуть заважати пересуванню.
11. Знімайте окуляри перед денним сном, кладіть їх на спеціальний столик (стільчик).
12. Засинайте спокійно, не заважаючи іншим дітям.
13. Якщо прокинулися раніше за інших, не галасуйте, не кричіть.
14. У разі навіть незначного поранення, садна, забиття в спальні негайно зверніться до вихователя.
Інструкція
з правил безпечної поведінки
вихованців при поводженні з дверима
1. Дана інструкція розроблена з метою забезпечення безпечної поведінки вихованців при поводженні з дверима.
2. Не можна штовхати двері. При необхідності відкрити двері це слід робити дуже обережно.
3. Відкривши двері, переконайтеся, що за ними нікого немає, і тільки після цього відкривайте їх повністю.
4. Не відкривайте двері поштовхами.
5. Закривайте двері повільно і уважно.
6. Подивіться, чи немає поруч дітей, чи не загрожує небезпека притиснути кому-небудь руку (пальці).
7. Не засовуйте пальці в дверні отвори.
8. Не підходьте близько до дверей, які відкриваються на вас, так як при їх відкритті вас можуть ненавмисно вдарити.
9. Якщо вприміщенні є протяг, не залишайте двері відкритими, так як вони можуть закритися.
10. Не смикайте дверну ручку.
11. Не можна висіти на дверній ручці, вона може обірватися, і ви впадете.
12. Якщо в двері є врізаний замок, не засовуйте в нього сторонні предмети.
13. Не беріться за дверну ручку мокрими, брудними або жирними руками.
14. Не засовуйте сторонні предмети в дверний косяк.
Інструкція
з правил безпечної поведінки
вихованців при одяганні в роздягальні
1. Дана інструкція розроблена з метою дотримання дітьми правил безпеки під час перебування в роздягальні.
2. Збори на прогулянку можна починати тільки з дозволу вихователя.
3. Під час одягання будьте уважні, щоб не зачепитися за одяг або меблі і не спіткнутися.
4. Самостійно одягайте в наступній послідовності:
4. Одягатися потрібно спокійно, не розкидати одяг, діставати його з шафки в міру потреби.
5. Під час одягання не штовхати один одного, не смикати за шарф.
6. Не можна забиратися і закриватися в шафці.
7. У кишенях одягу не повинно бути ніяких сторонніх предметів.
8. У разі навіть незначного поранення, садна, забиття негайно звертайтеся до вихователя.
9. Не можна висіти на дверцятах шафки, залазити в неї. Шафа може впасти, поранити або придавити вас.
10. В дитячий сад не можна приносити і ховати в шафки скло, цвяхи, кнопки, голки, брошки та інші предмети, які можуть поранити вас і інших дітей. Запам'ятайте, що шафка в роздягальні призначена тільки для вашого одягу і взуття.
11. Виходити на прогулянку потрібно тільки в супроводі вихователя.
12. Під час ходьби по сходах обов'язково тримайтеся за перила.
13. Якщо в коридорі миють підлогу, будьте обережні! Мокра підлога дуже слизька. На мокрій підлозі можна посковзнутися і боляче вдаритися. Ні в якому разі не бігайте по мокрій підлозі, пройдіть обережно, дотримуючись за стіну.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців в побуті
1. Дана інструкція розроблена з метою забезпечення безпечної поведінки вихованців в побуті.
2. Не можна підійматися на підвіконня і грати на ньому, це небезпечно. Можеш впасти вниз з вікна на вулицю або поранитися розбитим склом.
3. Не нахиляйтеся через балконну огорожу, через це можно випасти.
4. Не грайте з дверима, можна прищемити пальці.
5. Якщо ти один вдома, не відкривай двері незнайомим людям. Подивися в дверне вічко і переконайся, що там знайомі тобі люди, або родичі.
7. Працюючи з голкою, не бери її в рот. Нитку треба відмотувати довжиною до ліктя.
8. Працюй з ножицями обережно, тримаючи їх кінці вниз, щоб не поранитися і не поранити іншу дитину.
9. Не бери дрібні предмети в рот, їх можна ненавмисно проковтнути. Не засовуйте в ніс нічого дрібного, предмет може застрягти в носі.
10. Не чіпай ліки і таблетки в будинку, якщо вони навіть схожі на вітаміни.
11. Виходячи на прогулянку без супроводу дорослих, не відходь далеко від дому. Не йди без дозволу батьків зі знайомими і дітьми. Ні в якому разі не йди з незнайомими людьми.
12. Не можна сідати в проїжджаючу машину, навіть якщо тебе запрошують, пропонують купити солодощі, іграшку, відвезти до мами або рідних, не приймай нічого від сторонніх людей.
13. Не піднімай і не принось в будинок незнайомі згортки, сумки, це може виявитися небезпечним для твого життя предметом.
14. Не дражни собак, вони можуть вкусити.
15. Не кидай пісок в пісочниці, можеш потрапити в очі собі і товаришам.
16. Не залазь високо на дерево, гілка може зламатися, і ти впадеш вниз. Не лізь в чагарник, бережи очі і тіло від гілок.
17. Під час ігор на драбинках тримайся за поперечини правильно: чотири пальці попереду один ззаду.
18. Грай з товаришами дружно, не бийся, забої дуже небезпечні.
19. Не їж нічого незнайомого на вулиці (трава, гриби, ягоди), вони можуть бути отруйними, отруїшся.
20. Не піднімай їстівне на вулиці, воно може виявитися зіпсованим, відбудеться отруєння, небезпечне для твого життя.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців
у медичному кабінеті
1. Перед відвідуванням медичного кабінету вам необхідно сходити в туалет і вимити руки з милом.
2. В медичний кабінет і з нього необхідно йти в супроводі вихователя групи або медсестри.
3. Звертайтеся в медичний кабінет в разі необхідності, не просіть вихователя відвести вас до медсестри без причини.
4. Не заходьте в медичний кабінет у верхньому одязі, шапці і без змінного взуття.
5. Уважно слухайте медичного працівника про причини відвідування медичного кабінету.
6. Суворо виконуйте всі вимоги медичної сестри, пам'ятаючи, що лікарі дбають про наше здоров'я.
7. В кабінеті не чіпайте руками предмети, медичні інструменти та лікарські препарати, нічого не кладіть в рот і не ховайте в кишеню без призначення лікаря.
8. Не чіпайте електричні прилади, дроти, вилки і розетки в медичному кабінеті.
9. Під час обстежень, щеплень та інших медичних маніпуляцій не панікуйте, не кричіть і не хапайте за руки дорослих. Слід пам'ятати, що все це робиться на благо. Крики можуть налякати інших дітей і ускладнити медичну процедуру.
10. До початку і після закінчення медичних процедур розкажіть медсестрі про своє самопочуття чесно. Не приховуйте симптоми (головний біль, відчуття в кінцівках, нудоту та інше).
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців під час прийому їжі
1. Дана інструкція з правил безпечної поведінки дітей під час прийому їжі в ДНЗ розроблена з метою дотримання вихованцями дитячого садку основних правил безпеки життєдіяльності при прийманні їжі, поводженні з виделкою, ложкою, тірілкою та іншими столовими приборами за столом. Інструктаж проводиться у формі бесіди вихователя з дітьми.
2. За стіл необхідно сідати спокійно, не обганяючи інших дітей.
3. Сидіти за столом необхідно правильно:
4. Не варто розмовляти під час прийому їжі.
5. Ретельно пережовуйте їжу, не беріть і не ковтайте великі шматки. Пийте маленькими ковтками.
6. Не варто дути на їжу, для того щоб остудити її. Акуратно помішуйте її ложкою, поки не охолоне.
7. Не варто їсти руками. Етикетом передбачено використання столових предметів: ложка, вилка, ніж, чайна ложка, щоб не обпектися.
8. Не розмахуйте руками, в яких знаходяться столові прилади, ви можете травмувати себе або оточуючих.
9. Тримати вилку в руках потрібно таким чином, щоб гострі кінці вилки були повернені до тарілки, для того щоб не вколоти себе або сусіда.
10. Не піднімайте вилку вище носа, щоб не вколотися.
11. Наколюйте їжу на вилку потроху і не поспішайте під час прийому їжі, не засовуйте вилку глибоко до рота, щоб не поранити горло і не вдавитися.
12. Не можна колупати виделкою в зубах, носі і вухах ні у себе, ні і у сусіда.
13. Під час їжі не ставте тарілку з першою або другою стравами близько до краю столу, тому що тарілка може впасти на коліна і обпалити.
14. Не пийте з тарілки, користуйтеся столовими приборами.
15. Не рухайте тарілку з їжею, щоб не розплескати їжу і не обпекти себе або сусіда.
16. Тримайте чашку з напоєм за ручку і пийте маленькими ковтками, щоб не вдавитися.
17. Не можна розмахувати чашкою, кидати її, тому що вона може розбитися і поранити тебе або іншу дитину.
18. Не чіпайте осколки розбитого посуду, щоб не поранитися об краї, їх приберуть дорослі.
19. Виходьте з-за столу пережувавши їжу.
20. Виходячи з-за столу, переконайтеся, що ви не зачепите стіл і посуд, який стоїть на ньому
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців під час спуску і підйомі по сходових прольотах
1. Дана інструкція з правил безпеки при спуску дітей по сходах в ДНЗ розроблена з метою забезпечення безпечної поведінки вихованців при виконанні спуску і підйому по сходових прольотах дитячого садка. Бесіда проводиться вихователем у перший день перебування дітей в групі.
2. Перед виходом на сходовий майданчик перевірте, чи акуратно ви одяглися: зав'язані шнурки, шарфи, застебнуті гудзики.
3. Не можна виходити на сходовий майданчик без супроводу дорослого.
4. Не варто спускатися по сходах з великими предметами у руках. Необхідний для прогулянки інвентар виносить помічник вихователя.
5. Спускатися і підніматися по сходах необхідно тримаючись за перила.
6. При спуску і підйомі по сходах не варто йти парами і тримати один одного за руки.
7. Спускатися по сходах слід обережно, не можна переступати сходинки, потрібно впевнено ставити ногу на всю ступню, не наступайте на край сходинок.
8. Не можна бігти по сходах, не обганяйте один одного, не смикайте за руки і одяг.
9. Не повертайтеся в групу без дозволу і супроводу дорослого.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців зі сторонніми людьми (при ситуації насильницької поведінки дорослих)
1. Дана інструкція з правил поведінки дітей зі сторонніми людьми розроблена з метою попередження вихованців ДНЗ про ситуації насильницької поведінки незнайомих дорослих людей, збереження життя і здоров'я дітей дитячого садку. Бесіду з дітьми проводить педагог-психолог або вихователь дошкільного навчального закладу.
2. Не можна приймати від незнайомих людей частування.
3. Не розмовляйте з чужими людьми, не називайте свою адресу і не кажіть нічого про свою родину.
4. Не варто нікуди слідувати за незнайомими людьми.
5. Якщо вам потрібна допомога, не соромтеся голосно просити про неї.
6. Якщо тебе намагаються вкрасти, голосно кричи "мене насильно відвозять сторонні особи", проявляй сміливість і винахідливість, які дозволять тобі врятуватися.
7. Якщо незнайомець хапає тебе за руки і тягне за собою, дай про це знати оточуючим, крикнувши: «на допомогу, допоможіть, я цю людину не знаю».
8. Якщо незнайомець намагається насильно взяти тебе на руки – кричи і прийми таку позу, щоб тебе було важко підняти, наприклад, сядь на землю, підніми руки до верху, намагайся ухилитися, бігти в бік, де багато людей.
9. Не сідайте до незнайомих людей в машину, якщо вони наполягають, відповідайте: «Спасибі, я поспішаю», «Вибачте, але мене чекає мама», «Не приставайте до мене», «Я не хочу з вами розмовляти».
10. Якщо ти помітив, що за тобою весь час йде чужа людина, просить зупинитися, спробуй швидше підійти до людей ближче, зайди до магазину або в громадське місце, де бувають люди, поясни оточуючим ситуацію.
11. Про будь-який випадок, коли сторонні люди тебе звали або обіцяли що-небудь, обов'язково розкажи своїм батькам або близьким рідним.
12. Не можна входити в ліфт з незнайомою людиною. Якщо в ліфті на вас напали, підніміть шум, кричіть, стукайте по стінках ліфта, захищайтеся.
13. Не можна відкривати двері незнайомим людям, особливо коли ти один вдома.
14. Якщо незнайомець, що стукає в двері, запитує "Ти один вдома?", відповідай завжди: "не один, бабуся відпочиває (мама у ванній, тато зайнятий)".
15. Як би тебе не переконували і не вмовляли відкрити двері – не роби цього. Якщо незнайомець наполегливий, подзвони сусідам і скажи, що хтось хоче увійти в твою квартиру.
16. Якщо зловмисники намагаються зламати двері, викликай поліцію за телефоном "102". Потім подзвони мамі або татові нароботу і сусідам.
17. Якщо у тебе немає телефону, голосно кричи "поліція, виїжджайте негайно. Ламають двері» і називай свою адресу. Таким чином ви введете зловмисника в оману і він злякається.
18. Якщо немає можливості викликати поліцію або додзвонитися до батьків чи сусідів, клич на допомогу з балкона або з вікна: «Допоможіть, ламають двері, а я один вдома».
19. Ти повинен знати свою адресу на пам'ять, а також запам'ятати або записати номери телефонів мами, тата, бабусі, дідуся, сусідів і близьких людей.
20. Ніколи не йди без дозволу рідних, якщо тебе запрошують незнайомі люди. Не йди навіть якщо з незнайомими людьми можуть бути твої друзі.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців з тваринами і комахами
1. Правила безпечної поведінки з тваринами
1.1. Дана інструкція з правил безпечної поведінки дітей з тваринами і комахами розроблена для ДНЗ з метою попередження вихованців про небезпеку, яка може статися під час контакту з тваринами і комахами, вивчення відповідних правил безпеки при контакті з ними. Бесіду проводить вихователь дитячого садку.
1.2. Не підходьте на вулиці до безпритульних кішок і собак, не гладьте і не беріть їх на руки. Вони можуть бути хворими, а деякі тварини кусаються без попередження.
1.3. Не можна дражнити тварин, бити їх або кидати в них камені або палиці.
1.4. Не намагайтеся відібрати у тварин корм!
1.5. Не годуйте тварин з рук!
1.6. Не чіпайте дитинчат тварин, це може викликати агресію у дорослої тварини.
1.7. Не тікайте від собаки і не робіть різких рухів. Прийміть спокійне нерухоме положення.
1.8. Не можна цілувати тварин, навіть домашніх кішок і собак, тому що вони часто риються в землі і в них на морді багато мікробів, які при поцілунку передадуться вам.
1.9. Не можна заглядати і засовувати руку в нору.
1.10. Ніколи не чіпайте гніздо птахів, тим більше не ламайте його.
1.11. Якщо вас вкусила собака, негайно скажіть про це дорослим і зверніться до медичного робітника.
1.12. Після гри з тваринами обов'язково потрібно ретельно вимити руки з милом.
2. Правила безпечної поведінки з комахами
2.1. Не розмахуйте руками, якщо поруч з вами літає бджола або оса, не намагайтеся її зловити або вбити. Бджоли і оси дуже боляче жалять. Спокійно перейдіть на інше місце.
2.2. Не чіпайте мурашники і не наступайте на них. Мурахи боляче кусаються, захищаючи своє житло.
2.3. Якщо вас вкусила оса або бджола, негайно повідомте про це вихователям або зверніться в медпункт.
2.4. Не чешіть місце укусу, від цього може утворитися рана.
2.5. Не ловіть метеликів, коників та інших комах, не відривайте їм лапки і крильця.
2.6. Якщо ви виявили на своєму тілі кліща, не намагайтеся його прибрати, так як його жало залишиться під шкірою. Негайно зверніться до вихователя або в медпункт дошкольного навчального закладу.
2.7. Повертаючись з прогулянки, ретельно огляньте своє тіло і одяг, або попросіть про це вихователя, щоб переконатися у відсутності на них кліщів та інших комах.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців в ігровій кімнаті
Дана інструкція з правил безпечної поведінки дітей в ігровій кімнаті ДНЗ розроблена з метою дотримання вихованцями правил безпеки при перебуванні, грі, заняттях в ігровій кімнаті дитячого садку, попередження травмувань, збереження здоров'я. Бесіду проводить з дітьми вихователь у перший день перебування дітей в групі.
1. Заняття та ігри в ігровій кімнаті дитячого садку проводяться тільки в присутності дорослих – вихователя і його помічника.
2. Уникайте сварок і конфліктів з дітьми, не кидайтеся іграшками, кубиками, не штовхайте один одного, всі проблеми вирішуйте мирно.
3. Не приносьте в дитячий садок і не використовуйте такі небезпечні предмети, як скло, колючі або ріжучі предмети, сірники, запальнички та інші небезпечні предмети. Гра з такими предметами небезпечна для вас і дітай навколо.
4. При виявленні заборонених предметів в ігровій кімнаті ДНЗ - повідомте про них вихователю або його помічнику, щоб вони їх прибрали.
5. Не приносьте в групу ліки і цукерки.
6. Після використання настільних ігор необхідно прибирати їх в коробки і віднести на місце. Не можна брати з собою деталі від цих ігор та інші дрібні предмети, грати з ними окремо або використовувати не за призначенням.
7. Будьте обережні з меблями - під час ігор не вставайте на стільці і столи, не повзайте під столами.
8. Під час проведення рухливих ігор в ігровій кімнаті дитячого садка не виходьте за межі тієї території, яку визначив вихователь.
9. Під час рухомої гри будьте обережні, не штовхайтеся, не кричіть і не заважайте грати товаришам.
10. Предмети для гри можуть бути також небезпечні для вас. Ножиці, гребінці, волани зі стрілками, м'ячі та ін. використовуйте тільки за призначенням.
11. Виконувати роботу у живому куточку можна тільки з дозволу і під суворим контролем вихователя.
12. Заборонено включати або вимикати самостійно будь-які електричні прилади - телевізор або музичне обладнання та ін.
13. Не можна торкатися до тильної сторони приладів, кабелю, вилки. Обладнання в ігровій кімнаті включати дозволено тільки вихователю або його помічнику.
14. Заборонено грати з розетками, засовувати в них предмети або чіпати руками.
Інструкція
«Ознайомлення з правилами дорожнього руху»
(старша група)
Дана інструкція з правил дорожнього руху розроблена для ознайомлення дітей ДНЗ старшого дошкільного віку з правилами поведінки на проїжджій частині вулиці та узбіччі, діями вихованців дитячого садку у разі переходу через проїжджу частину дороги, виходу з автотранспортного засобу, перебування на велосипеді, самокаті або санках.
1. Виходячи на вулицю, пам'ятайте – ви учасник дорожньо-транспортного руху, дорога небезпечна як для пішоходів, так і для водіїв.
2. При виході на вулицю подивіться спочатку наліво, потім направо. Не відходьте далеко від дорослих.
3. Переходьте дорогу тільки в супроводі дорослих.
4. Будьте обережними на вулиці, не поспішайте. Пішохід повинен переходити дорогу в спеціальних місцях по пішохідних переходах.
5. Будьте уважними на тротуарі, не заважайте проходу інших пішоходів і дотримуйтеся правого боку тротуару.
6. Пам'ятайте про те, що узбіччя знаходиться близько до дороги, ходити близько
до краю небезпечно.
7. На вузькому тротуарі пропускайте пішохода, який йде назустріч.
8. Наближаючись до воріт, будьте уважні – з воріт може виїхати транспорт.
9. Нерухомий автомобіль також може бути небезпечним. Водій або пасажири можуть різко відкрити двері і не помітити вас. Щоб уникнути удару, обережно обходьте машини.
10. Лінії розмітки на дорозі («зебра») і знаки дорожнього переходу вказують на місця безпечного переходу дороги. Запам'ятайте знак дорожнього переходу!
11. Переходячи широку дорогу, ви можете помітити «острівець» - зону безпеки. У разі, якщо пішохід не встигає перейти дорогу, він може почекати наступної зупинки машин по світлофору і неспішно дійти до тротуару.
12. Рухатись поруч з дорогою потрібно по спеціальних пішохідних доріжках.
13. Чекати транспорт потрібно на тротуарі біля знака зупинки. Не вибігайте на дорогу.
14. При вході і виході з транспорту не поспішайте, не штовхайтеся. Тримайте за руку дорослого.
15. Переходити вулицю можна тільки на зелене світло світлофора.
16. Червоний і жовтий сигнали світлофора означають, що йти заборонено.
17. Знайте основні дорожні знаки.
18. Кататися на ковзанах, санках і лижах біля доріг і на самих дорогах небезпечно.
19. Катайтеся на велосипедах, самокатах тільки у відведених для цього місцях: дворах, парках і на майданчиках. Виїзд на самокатах і велосипедах на вулицю або дорогу заборонений.
20. Дорога – не місце для ігор. Грати потрібно тільки на спортивних майданчиках і стадіонах. Якщо м'яч або інша іграшка потрапила на дорогу – попросіть дорослих про допомогу, не намагайтеся дістати предмет самостійно.
21. Не заважайте пішоходам і руху транспорту. Водієві важко зупинити машину. Ігри біля дороги небезпечні.
22. Пам'ятайте про правила дорожнього руху і будьте відповідальними пішоходами.
Інструкція
«Ознайомлення з правилами дорожнього руху»
(молодша група)
Дана інструкція з правил дорожнього руху розроблена для ознайомлення дітей ДНЗ молодшої групи з правилами поведінки на проїжджій частині дороги, вулиці і поруч з нею, діями вихованців дитячого садку під час переходу через дорогу, виходу з автобуса або тролейбуса, перебування на велосипеді або самокаті.
1. Не грайте на дорозі і поруч з нею.
2. Виходьте на вулицю тільки разом з дорослими, не виривайтеся та не тікайте від батьків, особливо на дорозі і в місцях, де їздять машини.
3. Не підходьте близько до дороги без дорослих – це небезпечно.
4. Під час переходу через дорогу візьміть дорослого за руку, переходити через дорогу потрібно тільки по «зебрі».
5. Не вибігайте з автобуса, тролейбуса або іншого транспорту, виходьте акуратно за руку з дорослими.
6. Грати в рухливі ігри, кататися на велосипеді, самокаті, роликах можна тільки у дворі, далеко від машин, або в інших спеціальних місцях під наглядом дорослих.
7. Якщо ви в супроводі дорослих катаєтеся на велосипеді або самокаті за межами майданчика в місті, будьте дуже уважні, не ховайтеся і не їдьте далеко від батьків, або дорослих супроводжуючих. Наближаючись до дороги – зупиніться, встаньте з велосипеда або самоката і чекайте дорослих, щоб разом, пішки, за руку перейти дорогу.
8. Не можна кататися на велосипеді, самокаті, на роликах або санках біля доріг і на самих дорогах.
9. Грати можна тільки на дитячих або спортивних майданчиках. Якщо м'яч або інші іграшки потрапили на дорогу, де проїжджають машини, потрібно обов'язково покликати дорослого і попросити його дістати м'яч. Ніколи не можна намагатися зробити це самому.
Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців з рослинами і грибами
1. Правила безпечного поводження дітей з рослинами
1.1. Дана інструкція з правил безпечної поведінки дітей ДНЗ з рослинами і грибами розроблена з метою дотримання вихованцями правил безпеки при знаходженні на територіїї та поза територіїєю дитячого садка невідомих рослин та грибів, збереження здоров'я дітей. Бесіда проводиться вихователем групи.
1.2. Не можна вживати в їжу незнайомі вам раніше рослини та ягоди, багато з них отруйні і можуть вам нашкодити.
1.3. Якщо ви сумніваєтеся їстівна ця рослина чи ні, не чіпайте її, запитайте у дорослих. За винятком кульбаби, всі рослини, що виділяють сік молочного кольору, отруйні.
1.4. Не можна вживати в їжу незнайомі ягоди.
1.5. Навіть їстівні рослини, овочі, фрукти і ягоди не можна вживати в їжу, не помивши їх.
1.6. Не чіпайте квіти, чагарники та інші рослини, якщо вони вам незнайомі. Небезпечним може бути навіть дотик до отруйних рослин. Вони можуть викликати опік шкіри і рани, які важко загоюються.
1.7. Слід пам'ятати, що стебла, листя, квіти багатьох рослин отруйні, а деякі отруйні ягоди можуть навіть спровокувати смерть людини.
1.8. Обов'язково вимийте руки з милом після повернення з прогулянки, з парку або лісу.
1.9. Існують також і лікарські рослини, вживати які можна тільки за показанням лікаря. Такі рослини можна збирати з дорослими на дачі або в лісі.
2. Правила безпечного поводження дітей з грибами
2.1. Ніколи не кладіть в рот сирі гриби. Перед вживанням в їжу їх завжди варять і смажать.
2.2. Не їжте гриби, зібрані на дачі або в місті. Вони можуть виявитися отруйними.
2.3. Їстівні гриби ростуть тільки в лісі і збирати їх можна тільки з дозволу дорослих.
2.4. Якщо ви знайшли гриби під час прогулянки:
2.5. Повернувшись з прогулянки, вимийте руки з милом і переодягніться.