Тема. Безсполучникове речення. Виконання вправ
( на основі вивчених творів Т. Шевченка)
Мета уроку: формування компетентностей.
Предметні: на основі творів Т. Шевченка повторити та закріпити вивчене про безсполучникове складне речення і розділові знаки;
Ключові компетентності:
комунікативні: сприяти розвитку вміння учнів виразно читати й аналізувати поетичні твори; вчити логічно й послідовно відповідати на запитання;
інформаційні: вміння знаходити інформацію для підготовки виступів та для вирішення завдань уроку;
соціальні: уміння співпрацювати в парах, взаєморозуміння один з одним, підтримка;
громадянські: сприяти формуванню в учнів активної громадянської позиції;
уміння навчатися впродовж життя: здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок;
загальнокультурні: усвідомлювати важливість культурної спадщини
Т. Г. Шевченка для прийдешніх поколінь
Тип уроку. Урок формування й удосконалення знань, умінь і навичок.
Обладнання та матеріали: класна дошка, портрет Кобзаря, картки із завданнями
Перебіг уроку.
І. Сьогодні чудовий весняний день. Ми всі чекаємо чогось нового, адже весна – це пора оновлення, змін. А чого очікуєте ви від весни загалом і від уроку зокрема. Запишіть і озвучте.
Залиште їх у своїх зошитах. Сподіваюся, що все що ви запланували обов’язково здійсниться. Під кінець уроку поділитесь своїми враженнями.
І. Актуалізація опорних знань.
Записати речення, розставити розділові знаки, зобразити схему, дати характеристику речення.
Мільйони людей приходять, приїздять, припливають Дніпром, щоб побачити величезний пам’ятник Кобзареві, встановлений на Чернечій горі.
[ … ], (щоб…)
2.Словниковий (розподільний) диктант. Подовження та подвоєння у словах.
Терпиміст(т)ю, шагрен(н)ю, електрон(н)ий, ас(с)иметрія, воєн(н)ий, радіст(т)ю, чавун(н)ий, ал(л)ітерація, еталонний , ніч(ч)ю, сум(м)а, кип’ятін(н)я, окаян(н)ий….
Ключ. Тарас Шевченко.
Перевірка
Учитель про Т. Шевченка. Маловідомі факти.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Отже, сьогодні пригадуємо вивчене про БСР на основі творів Шевченка. (Записуєте тему уроку).
ІІІ. Виконання тренувальних вправ.
1.Повторімо все, що знаємо про БСР. Гра «Так» - «Ні»
«Світе тихий! Краю милий! Моя Україно!»
(«І досі сниться під горою…»)
«Щоб наша правда не пропала, щоб наше слово не вмирало,,»
«…Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим»
Учитель. Скажіть, які теми хвилювали поета найбільше? Ми вже вивчили найбільш відомі його твори, що думаєте?
Отож, працюючи із БСР, торкнулися цих тем.
3.Трішки відпочиньте за допомогою ШІ. Оберіть якусь фразу із речення і змоделюйте картинку. Це і буде вашим домашнім завданням: творча робота на обрану тему з використанням безсполучникових речень
4. Дослідження-трансформація
Складні речення перебудуйте на безсполучникові.
|
А. [ ], [ ] (одночасність).
|
|
Б. [ ]: [причина].
|
|
В. [ ]– [наслідок].
|
|
Г. [ ]; [ ] далекі за змістом. |
|
|
|
Ключ : 1В, 2А, 3Г, 4Б
|
Випадок уживання тире |
Приклад |
|
1 між підметом і присудком |
А На Україну подивлюсь – і серце любо відпочине. |
|
2 між частинами безсполучникового речення |
Б Учись змолоду – пригодиться на старість. |
|
3 при однорідних членах речення |
В Науці належить розум, а поезії – споконвіку душа. |
|
4 між частинами складносурядного речення |
Г Поезія – це діло совісне, не грайся нею безпричинно. |
|
|
Д Не плачте, мамо, не треба, і ви не журіться, тату, друзі ідуть зі сходу, сурма не грає – б’є! |
Учитель: весь урок ми працюємо із творами Кобзаря. Крім того, на літературі зараз ми теж знайомимося із його творчістю. Чи є нам чого повчитися у нього? Обґрунтуйте свою думку.
Він знав і вірив: правда переможе.
Чи справдилися ваші очікування від уроку? Чи було вам цікаво, чи, можливо, є якісь поради. Оберіть своє слово.
Поставити розділові знаки, визначити смислові відношення між частинами БСР
Поставити розділові знаки, визначити смислові відношення між частинами БСР
Поставити розділові знаки, визначити смислові відношення між частинами БСР
Складні речення перебудуйте на безсполучникові і встановіть відповідність
|
А. [ ], [ ] (одночасність).
|
|
Б. [ ]: [причина].
|
|
В.[ ]– [наслідок].
|
|
Г. [ ]; [ ] далекі за змістом. |
|
Випадок уживання тире |
Приклад |
|
1 між підметом і присудком |
А На Україну подивлюсь – і серце любо відпочине. |
|
2 між частинами безсполучникового речення |
Б Учись змолоду – пригодиться на старість. |
|
3 при однорідних членах речення |
В Науці належить розум, а поезії – споконвіку душа. |
|
4 між частинами складносурядного речення |
Г Поезія – це діло совісне, не грайся нею безпричинно. |
|
|
Д Не плачте, мамо, не треба, і ви не журіться, тату, друзі ідуть зі сходу, сурма не грає – б’є! |
2.Словниковий (розподільний) диктант. Подовження та подвоєння.
Терпиміст(т)ю, шагрен(н)ю, електрон(н)ий, ас(с)иметрія, воєн(н)ий, радіст(т)ю, чавун(н)ий, ал(л)ітерація, еталонний , ніч(ч)ю, сум(м)а, кип’ятін(н)я, окаян(н)ий…
Записати речення, розставити розділові знаки, зобразити схему, дати характеристику речення.
Мільйони людей приходять приїздять припливають Дніпром щоб побачити величезний пам’ятник Кобзареві встановлений на Чернечій горі.