Конспект уроку української мови, 9 клас.
Тема. Безсполучникове складне речення.
Мета: формувати предметні компетентності - знання про безсполучникове речення, смислові відношення між його частинами, уміння знаходити безсполучникові речення в тексті, орфографічні навички; ключові - увага, асоціативна уява, пам'ять;
комунікативні - словниковий запас учнів, уміння використовувати безсполучникові речення у власному висловлюванні, правильно будувати безсполучникові складні речення з різними смисловими відношеннями між їх частинами; загальнокультурні - емоційно-ціннісне ставлення до рідного слова.
Обладнання: підручник, презентація, схеми, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок-дослідження.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Створення емоційного настрою учнів
Сьогодні звичайний день, та він одночасно й унікальний, адже більше ніколи не повториться. Лише враження залишаться - веселі чи сумні. Я сподіваюся, що враження від сьогоднішнього уроку будуть лише приємні. А допоможуть створити позитивний настрій квіти. Про що можуть розказати вони?
Мова квітів
Що каже свіжих квітів жмутик? Про що їх мова не проста?
Нарцис – одвертість, айстра – успіх, лілея біла – чистота.
Конвалія – любов таємна, мак – юний цвіт, що не згаса.
Ми любим квіти дарувати,
Й коли настане слушний час –
Все те, що хочемо сказати,
Букетик висловить за нас.
ІІІ. Оголошення теми уроку
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1.«Бліцопитування».
-Як називається речення, у якому є дві й більше граматичних основи?
-На які два види вони поділяються за способом об’єднання частин?
-Як називається складне речення, частини якого рівноправні за змістом і зв’язані сурядними сполучниками?
-Як називається складне речення, частини якого нерівноправні за змістом і з’єднані підрядними сполучниками та сполучними словами?
-Складне речення, частини якого з’єднані без сполучників.
V. Робота в групах
1. «S» ( науки ).
2. «T» ( технології ).
3. «E» ( технічна творчість, інженерія ).
1. Какао полюбляли, його оспівували в піснях і легендах. 2. Одна з них розповідає: колись серед народу жив чарівник. 3. Він посадив велику кількість какао-дерев. 4. З їх чудових плодів люди почали готувати напій, він додавав їм сили та мудрості. 5. Чоловік став дуже гордитися – боги покарали його за це. 6. Вони позбавили його розуму: чарівник зруйнував свій сад. 7. Уціліло лише одне дерево – з того часу воно дарує людям радість.
4. «A» ( мистецтво ). Українська пісня – бездонна душа нашого народу.
(Додаток Д).
Виконати пісню «Червона рута», вказати складне речення.
5. «M» ( математика ).
Інтерактивна вправа «Скласти код» (Додаток Д).
Математичний диктант «Порахуй знаки» (Додаток Д).
Кома – 3; крапка з комою – 1; двокрапка – 2; тире – 3.
VІ. Домашнє завдання