Бібліотечний урок "Казки І.Я. Франка"

Про матеріал
Бібліотечний урок «Казки І. Я. Франка» Хід уроку І. Організація учнів до уроку ІІ. Актуалізація опорних знань. 1.Бесіда 2. Розповідь бібліотекаря про дитячі роки письменника. 3. Бесіда за змістом казки. ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу. 1. Творче завдання. 2. Гра «Кореспондент» 3. Читання казки «Лисиця і рак» А) Відгадування загадок. Б) Читання казки в особах. ІV. Підсумок уроку.
Перегляд файлу

Бібліотечний  урок «Казки І. Я. Франка»

Мета.      Закріпити  знання учнів  про життєвий  і творчий  шлях письменника.   Розвивати  в  них зв’язне мовлення, пам’ять,   мислення, увагу.

Обладнання. Портрет  І.Я .Франка,  виставка його творів, ілюстрації до казок.

Хід уроку

І. Організація  учнів до  уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Бесіда

-Що ви знаєте про  Івана Франка?

-Які ще факти з біографії письменника ви знаєте?

2. Розповідь  бібліотекаря про  дитячі роки письменника.

image 

«27 серпня цього року Іванові Франку  виповнилося  165 років.

Народився  він  в селі Нагуєвичі на  Дрогобиччині  в сім’ї  коваля. Батько його був справжнім майстром своєї справи, розумною і шанованою людиною.

Мама Марія, ласкава і співуча, знала  безліч пісень – і сумних, і жартівливих, дуже часто співала.  Пізніше  поет так писав про це:

«Малим  ще хлопчиною

В мамині пісні заслухувавсь я:

Пісні ті стали  красою єдиною 

Бідного мого, тяжкого  життя»

Іванко  був добрим і привітним, мав багато друзів, з якими ходив до лісу по гриби, бігав на річку купатися і ловити рибу. Хлопчик охоче допомагав батькам по господарству.

На  шостому році Івася віддали до школи   в сусіднє село  Ясеницю  Сільну.  Здібний, обдарований хлопчик швидко навчився рахувати, читати й писати українською, польською, німецькою мовою.

Згодом навчався в школі в Дрогобичі, пізніше – у гімназії в цьому ж місті. Юнак за підсумками навчального року став найкращим учнем.  Мав  унікальну пам’ять. Наприклад, знав напам’ять  усього «Кобзаря»  Тараса Шевченка. Навчаючись в шостому класі гімназії,  пише  вірші і читає  їх своїм товаришам.

Коли  Іван був в сьомому класі,  його     перші  поезії  були надруковані у львівському журналі «Друг»  під  псевдонімом Джеджалик.

Для дітей  письменник  створив збірку казок про тварин під назвою  «Коли ще звірі говорили».  До неї увійшла казка «Фарбований  лис»,  з  якою ви знайомилися на попередньому уроці.

3. Бесіда за змістом  казки.

-  Яким постає Лис Микита на початку твору?(хитрим, гордим, хвальковитим)

-  Куди збирався піти Лис у базарний день? Для чого?

-  Чи вдалося  Лисові Микиті  виконати свої горді нахваляння?

-Як йому вдалося врятуватися?

-Чи впізнали звірі Лиса Микиту?         image 

-Чому  він не розповів правди лісовим мешканцям?

-  Знайдіть і зачитайте в книзі, яким царем був Лис Микита.

-  Як звірі дізналися , хто насправді Гостромисл?

-  Чому  звірі так розгнівалися на  Лиса Микиту?

-  Чого навчає нас ця казка?

4.Фізкультхвилинка.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.     Творче   завдання.

-  Напишіть  на    листочку пораду Лисові Микиті, як  йому змінитися на краще.  Через 3 хвилини я підійду до кожного  зі скринькою і ви вкинете кожен свій  листочок.

2.     Гра «Кореспондент»

-  Уявіть, що ви – журналісти. Кожен з вас підготував цікаву інформацію про Івана Франка. Усі разом ми створимо газету до 165річчя письменника.  Для цього ви  емоційно зачитуєте цікавий факт з життя письменника і приклеюєте свій листочок на основу газети.

-Народився  27 серпня 1856року у селі  Нагуєвичі на Дрогобиччині. Хлопчик зростав розумним і допитливим.  Усе навкруги  його цікавило:  чи  розмовляють звірі між собою, про що шепоче листя дерев, куди вночі зникає сонце.

-  Батько поета  був відомим на всю округу ковалем, справжнім майстром своєї справи, розумною і шанованою людиною.

-  Мама Марія, ласкава і співуча, знала  безліч  пісень. Працюючи, вона дуже часто співала. То й маленький  син з часом  почав  їй  підспівувати…

Творча спадщина письменника надзвичайно багата і різноманітна. Вона становить понад  100 томів. Це -  вірші, поеми, казки, оповідання, повісті, наукові статті.

-  На поезії  Івана Франка створено  200 музичних  композицій.

Відомий  композитор  Анатолій  Кос-Анатольський   на вірш поета «Ой,ти, дівчино, з горіха  зерня» створив романс, який і досі входить до репертуару найславетніших співаків світу.

 

image 

3.Читання казки «Лисиця і рак» А) Відгадування загадок. 

-Хто є головними героями наступної казки, ви дізнаєтесь, коли  відгадаєте загадки.

У темному лісі проживає

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться

Відгадайте, це…        (Лисиця)

На дні річному проживаю

Я небезпечні клешні маю,

Довгі вуса, чорні очі,

А вперед іти не хочу.            (Рак)

Назвіть головних героїв казки. Б) Читання казки в особах.

Діти  одягають  костюми  Лисички і рака  ,а автор – плащ. Стараються  виразно і емоційно прочитати текст.

-Якою є лисичка ?

 -Як  Рак провчив  хитрунку?

- Чого навчає нас ця казка?

ІV. Підсумок уроку. 

Казки І.Я. Франка цікаві не лише тим що в них є вигадка, фантастика неправда, а тим, що «під лушпиною тої неправди, вони криють звичайно велику правду». У вчинках Лиса, Ведмедя, Вовка, Лисиці, Рака вгадуються людські вади. 

pdf
Додано
28 листопада 2021
Переглядів
307
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку