Розбір слів за будовою. Добір спільнокореневих слів в різних формах їх значень

Про матеріал
Закріплення навчального матеріалу під час інтегрованого уроку-мандрівки, інтерактивно, цікаво, захопливо, навчально.
Перегляд файлу

http://lol54.ru/uploads/posts/2008-09/thumbs/1222344309_10.jpg 

 

 

 

 

Відкритий урок

з української мови

на тему:

Розбір слів за будовою. Добір спільнокореневих слів в різних

формах їх значень

 

 

 

                                                                       Підготував:

вчитель початкових класів

Купченко Оксана Василівна

 

 

Київ 2020 рік

Тема: Розбір  слів за будовою. Добір спільнокореневих слів в різних формах їх значень.

 

Мета уроку:

  • повторити й узагальнити вивчені знання  про розбір слів за будовою;
  • удосконалювати навички позначення частин слова;
  •  розвивати вміння виділяти в слові закінчення, основу, префікс, корінь, закінчення;
  • поглибити знання про спільнокореневі слова та визначення їх кореня;
  • закріпити вміння послідовного усного розбору слів;
  • удосконалювати аналітичні вміння учнів;
  • розвивати увагу, логічне мислення, знаходження рішень в нестандартній ситуації;
  • виховувати працелюбність, бажання допомогти один одному; прагнення співпраці з іншими учнями, вміння висловлювати власну думку, поважати думки інших.

 

Обладнання: назви станцій маршруту;  роздатковий матеріал;  наочний матеріал до уроку;  ноутбук, проектор, мультимедійна дошка.

 

Тип уроку: комбінований

 

Тривалість уроку: 40 хвилин

 

 

 

 

Хід уроку:

І. Організація класу( слайд 1)

  • Привітання гостей.

Добрий день шановні наші гості! Ми дуже раді Вас вітати на нашому уроці !

  • вітання дітей;

ІІ. Повторення та узагальнення знань

 

  1. Повідомлення теми й мети уроку.

        Сьогодні ми здійснимо подорож до добре  знайомої нам країни. Завітаємо в різні дуже цікаві місця. 

  • А мандрувати  ми  будемо на веселому автобусі. (слайд 2)

А до якої саме  країни  ми здійснимо подорож допоможе вам дати відповідь  наступна загадка:

Загадка    (слайд 3)

Ніде не купиш,

На вага не зважиш,

Сам здобудеш,

 У комору складаєш.

                                                  Країна знань (слайд 4)

Отже, ми  будемо мандрувати в країну знань. А саме сьогодні ми зупинімося в серці цієї країні, а саме в місті «Слово». (слайд 5)

  1. Станція « Домашня» (слайд 6)

Але перш ніж начнемо нашу подорож давайте пригадаємо  що ми уже знаємо про це місто!

  • Що таке слова? (Слова це найменша лексична одиниця).
  • Пригадай з яких частин складається слово? ( префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа).
  • З  чого ми починаємо розбір слів?( з закінчення)
  • Що таке закінчення?( Зміна частина слова) (слайд 7)
  • Як визначити закінчення? ( змінити слово).
  • Що  таке  основа слова ? ( основа – це частина слова без закінчення)
  • З яких частин складається основа слова?( префіксу, кореня, суфіксу).
  • Що таке префікс? ( це частина яка стоїть перед коренем (слайд 8)
  • Що таке корінь ?( корінь – це спільна частина основи) (слайд 9)
  • Що таке суфікс? (   суфікс – це частина яка стоїть між коренем та закінченням, яких може бути декілька). (слайд 10)
  • Як ми позначаємо і всі важливі частинки? (слайд 11)

Наша подорож триває, і наш веселий автобус робить наступну  зупинку на станції…

 

  1. Станція « Каліграфічна» (слайд 12)

Діти, ви вже вмієте  каліграфічно писати? То давайте це продемонструємо в наших скарбничках.

     -    Запис  в зошити числа і класної роботи (слайд 13)

МММ Ммм  ммм люб имо рід ідн  олу  шко (слайд 14)

Ми любимо рідну школу.

  • Визначте основу цього  речення (  назва основи речення учнем).

Наступна станція на якій зупинився наш чарівний автобус називається…

 

  1. Станція « Цікавинки» (слайд 15)

Зроби необхідні обчислення і прочитай утворені слова.

Ліс +  ок =           (слайд 16)

Ліс + ов + а =

Про + ліс + ки =

  • Запишіть ці слова.
  • Яка спільна частинка в цих словах? ( корінь).
  • Яка їх можна назвати? (спільнокореневими).
  • Познач в них корінь.

 Лісок, лісова, проліски.

  • Прочитайте слова в яких є закінчення. (лісова, проліски).
  • Яке слово має префікс? ( проліски).
  • Які слова мають  суфікс? ( лісок, лісова, проліски). Запис і розбір в зошити.

Проблемне запитання

  • Без якої частинки не може існувати слово? ( слово не може існувати без кореня).

Давайте пригадаємо послідовність письмового розбору слова.

 

Порядок письмового   розбору  слова за будовою.  (слайд  17 )

  1. Зміни  слово за запитанням та визнач закінчення.
  2. Познач основу слова.
  3. Добери  спільнокореневі слова та визнач корінь.
  1. Назви префікс ( якщо є) і познач його.
  2. Назви суфікс ( якщо є) і познач його.

Наші слова можуть бути не лише цікавими, а й казковими,і  ми зараз  в цьому  переконаємося  на станції …

  1. Станція « Казкова» (слайд 18   )
  • колективна робота
  • розбір  слів  за будовою;

            Бабуся, дідусь, каченята.       Котик,  півник, лиска. (слайд   19 )

  • Діти, а з яких казок ці герої? ( «Кривенька качечка», (слайд  20  ) «Котик та півник»). (слайд 21   )
  • З яких частин складаються і слова? ( з кореня, суфікса; з кореня, суфікса закінчення).

Заповнена  таблиці героями  казок. (слайд 22   )

Слова мають  чарівну силу  давати  цікаві знання…а зараз ми  і будемо разом з вами користуватися вже набутими вами знаннями на станції….

  1. Станція « Всезнайок» (слайд 23 )
  • Прочитай і спиши вставляючи з довідки потрібні за змістом слова.

      Як  чудово на прогулянці в зимовому….( лісі).

      Тихо-тихо. Здається, що всі сплять під білосніжною…( ковдрою). У морозному …( повітрі) звуки  розносяться дуже швидко. Ось  ворона…   ( каркнула),ось сорока …(застрекотіла),   ось ще одна зимова пташка подала …(голос).  А це ….(синичка) цвірінькає. (слайд  24  )

Слова для довідки:  лісі, ковдрою, повітрі, каркнула, застрекотіла, голос, синичка.

  • Назви птахів розберіть за будовою. (Ворона, сорока, синичка.) (слайд 25   )

Ми  вже зрозуміли що в цьому місті слова бувають різні…навіть …. Спортивні і в цьому ми переконаємося на …

  1. Станція « Спортивна» (слайд 26   )
  • Хвилинка релаксації для дітей
  1. зарядка для очей «Осінь»  (відео файл). (слайд 27   )

Діти, чи може людина існувати без  дружби?

Тому і слова в своєму чарівному місті  живуть дружно даючи нам найбільший скарб - знання.

8.Станція « Дружна» (слайд 28   )

Оскільки ви дуже дружній клас,  виконайте наступне завдання на час . Але будьте уважні, читайте дуже уважно  завдання .

  1. Завдання по карткам

Робота в парах.

Картка 1. (слайд 29   )

У поданих словах позначте закінчення і основу:

Ліс, лісовий, лісочок, лісовик.

 

Картка 2. (слайд 30)  

 У поданих словах позначте корені:

Холодних, похолодало, холод.

 

http://library-polonne.at.ua/_si/0/29775000.gifКартка 3. (слайд 31   )

Позначте у поданих словах корінь і префікс:                                         

Промовляти, змова, промова, підмова.

 

Картка 4. (слайд  32  )

Позначте у словах закінчення і корінь:

Квіти, квітучий, у квітках.

http://school-world.com.ua/lib/wp-content/uploads/2011/12/36.jpg

Картка 5. (слайд  33  )

Позначте закінчення і суфікс:                                  

Голосистий, голосно.

  1. Перевірка  слів.

 

9.Станція « Підсумкова» (слайд   34 )

Тестування ( додаток 12)

 

Корінь  - це

Спільна частина всіх слів

 

Зміна частина слова

 

Спільна частина споріднених слів

 

 

Суфікс – це

Зміна частина слова

 

Частина основи, що стоїть після кореня перед закінченням.

 

Частина слова що стоїть перед коренем.

 

 

Префікс - це

Незміна частина слова

 

Спільна частина деяких слів

 

Частина слова, що стоїть перед коренем.

 

 

Закінчення - це

Спільна частина слів

 

Зміна частина слова

 

Частина основи

 

 

10.Станція «Домашнє завдання» (слайд   35 )

Розібрати за будовою слова: вечірній, смерека, занесу, вилізу, холодний, зачиню, візок, льодяник, приклеїв, вусатий

Дякую за увагу (слайд 36 ) 


  

  

 

 

http://knygy.com.ua/pictures/l/9789666740208.jpg

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Серокурова Любов
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
1 грудня 2021
Переглядів
26467
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку