Бібліотечний урок “Тобі рости й не в’януть зроду,
Квітувать в поемах і віршах, Бо в тобі великого народу - Ніжна і замріяна душа”.
Бібліотекар: Кожному народові дорога його мова. Народна мудрість говорить “Рідна мова дорога людині, як саме життя”. Без мови не може існувати народ, його культура. Мова є одним із найважливіших скарбів, які людина створила за свою історію. Українська – одна з найбагатіших і наймелодійніших мов світу.
1-й учень: Ну що б, здавалося, слова… Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється, ожива, Як їх почує! ...
2-й учень: Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня линеш, рідне слово Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
3-й учень: Українська мова Давня й молода, Світить рідне слово, Як жива вода.
4-й учень: Звідки воно взялось, Діло не просте … В душу засівалось, Із душі росте.
Бібліотекар: Що ж таке мова? У народі кажуть: слово до слова – зложиться мова. Мова – це багатюща людська скарбниця, у яку народ складає багатий досвід свого життя, свої мрії, сподівання.
5-й учень: Як гул століть, як шум вітрів, Як бурі подих – рідна мова. Вишневих ніжність пелестюків Сурма народу світанкова.
Учень виконує пісню на бандурі.
Бібліотекар: Любов до рідної мови починається ще з раннього дитинства. Мати, заколисуючи дитину, співає її колискові пісні, в яких відчувається краса рідного слова, яскравість і милозвучність мови.
6-й учень: Колискова пісня, колискова
То найперша материна мова
Пахне вона м’ятою і цвітом
Чебрецевим і суничним літом.
Учні виконують колискову “Котику сіренькій”
Бібліотекар: До перлин української мови належать прислів’я та приказки. Віками їх складав народ, вони навчали людей мудрості. У них виражено повчальним життєвий досвід і мудрість народу. Які ви знаєте прислів’я?
Гостре словечко коле сердечко.
Не кидай слова на вітер.
Як овечка: не мовить ні словечка.
Яка головонька, така й розмовонька.
Праця годує, а лінь марнує.
Не все що знаєш треба говорити.
На язиці медок, а на серці льодок.
Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш.
Треба знати, де що сказати.
Вмій пожартувати, знай, коли перестати.
Бібліотекар: В українській мові дуже багато загадок, їх люблять відгадувати не тільки діти, а й дорослі. Перевіримо, чи кмітливі ви?
У вінку зеленолистім, у червоному намисті задивляється у воду на свою хорошу вроду. (калина) На сонечко я схожий І сонечко люблю. До нього повертаю Голівоньку свою. Стою стрункий, високий В зелених шатах я. І золотом уквітчана Голівонька моя. На кожному городі Ви бачите мене, І всі із мене їли Насіннячко смачне. (соняшник)
|
Хто ця пані золотава, Багата на вроду? До пташок завжди ласкава, Любить дуже воду. Весни котиків приносять Сизих їй багато. Саму люди в церкву просять У велике свято. (верба) Він вечірньої години Заховався в кущ калини Та на дудочку одна Грає пісню чарівну. (соловейко) Відлітають за моря У краї далекі На будинках гнізда в’ють Звуть же їх … (лелеки) |
Бібліотекар: Завершується наша зустріч. Сподіваюсь, що ваших сердець торкнулись слова про багатство, красу та мелодійність української мови – нашої гордості, мови, якою ми розмовляємо, думаємо, без
якої не мислимо свого існування, як держава і народ. Сподіваюсь, що ви відчули, що мову потрібно не лише любити, а й берегти.
Вивчайте, любіть свою мову
Як світлу Вітчизну любіть,
Як стягів красу малинову
Як рідного неба блакить
Ми з нею відомі усюди Усе в ній, що треба нам, є А хто свою мову забуде, Той серце забуде своє.