Тема: Д.Павличко. Весна. Т.Коломієць. Квітень
Мета: Ознайомити учнів з творами Д.Павличка «Весна», Т. Коломієць «Квітень» та з українськими традиціями зустрічі весни, закріплювати знання поетичних творів про весну видатних майстрів української поезії ; розвивати художню пам'ять, інтонаційне читання, вміння розуміти настрій та емоції поета; виховувати любов до рідної природи та вміння бачити в ній прекрасне в різні пори року
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день, в добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп'ята
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА. Робота над розвитком артикуляції
1. Вправи на вимову звуків
— Відтворіть свист вітру: сссссс.
— Передайте голосом шум моря: шшшшш.
— Продемонструйте дзижчання комах: дззззззз.
— Продемонструйте свист вітру, шум моря і дзижчання комах послідовно і швидко.
2.Чистомовка
Нами- нами- нами - ось іде весна ланами,
Сами-сами-сами – перелогами, лісами.
Млі- млі-млі – дене ступить - з-під землі
Лі –лі –лі –лізуть паростки малі.
3.Скоромовки
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть
Це прекрасна, чарівна
В гості йде до нас весна!
4.Вправи на тренування зорової пам’яті — За 30 секунд знайдіть і підкресліть слова на тему «Весна».
ряст цукор соловейко бруньки
червень зелень краса травичка
конвалія зерно розмова квітень
травень насіння зустріч підсніжник
ластівка гроза сонце шпак
цвітіння горобець вбрання весна
— Поясніть, чому саме ці слова підкреслили?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
( Лунає музика Вівальді « Весна»)
Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
Земля поталу воду пꞌє.
Скресає і щезає крига,
Бурульки падають з дахів,
І вітерець прозорокрилий
Додому підганя птахів.
А в лісі на галявині теплій
Поміж ялинок запашних
Уперше спалахнув метелик –
Тендітний вогничок весни.
( Дні стали довшими, а ночі коротшими, часто співають синички, цвірінькають горобці, сонце частіше зꞌявляється на небі і посилає на землю теплі промінці.)
1. Методика "Гронування"
« Асоціативний кущ»
Весна. Яка вона?
Діти, давайте складемо павутинку до слова - весна.
ТЕПЛО ЗЕЛЕНЬ
РАДІСТЬ
КАНІКУЛИ
ПТАХИ
КВІТИ
СОНЦЕ
Молодці! Ви справились із цим завданням.
2.Проведення конкурсу «Комплімент весні».
Пропоную подумати і по черзі сказати свій комплімент весні, використовуючи слова-прикметники.(гарна, чарівна, весела, чудова, прекрасна, заворожуюча, квітуча, духмяна, барвиста).
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— У багатьох письменників, поетів, художників, композиторів весна викликає величезне натхнення до творчості.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з віршами Дмитра Павличка «Весна» і Тамари Коломієць «Квітень».
1). Бібліографічна довідка.
Народився 28 вересня 1929 року в с. Стопчатів, Івано-Франківської областьі, Україна в селянській родині.
Початкову освіту здобув у польськомовній школі в Яблунові, продовжив навчання в Коломийській гімназії, а далі — в Яблунівській середній школі.
У 1953 р. закінчив філологічний факультет Львівського університету.
Завідував відділом поезії редакції журналу «Жовтень» (нині — «Дзвін»). Протягом 1971-1978 pp. Д. Павличко редагував журнал «Всесвіт».
Перша збірка поезій «Любов і ненависть» з'явилася у 1953 р. Пізніше побачили світ поетичні книги «Моя земля», «Чорна нитка»,«Правда кличе», «Пальмова віть». У 1968 р. вийшла збірка «Гранослов», згодом «Сонети подільської осені», та інші.
2.) Виразне читання вірша «Весна». (підготовленим учнем, Молоток).
Яку картину природи ви уявили, слухаючи цей вірш?
3.) Словникова робота.
Шибка – скло в рамі вікна, дверей.
Чоло – лоб.
Якою побачив Павличко весну?
Прочитайте, що розтануло на шибці з приходом весни?
Що поклало на чоло Д.Павличка сонечко? У якому значення вжиті ці слова?
Що видалося автору з появою сонечка?
1) Опрацювання вірша Тамари Коломієць «Квітень»
1. Біографічна довідка
— Тамара Опанасівна Коломієць народилася в місті Корсунь-Шевченківський на Черкащині. Мати багато працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла «у пелені бабусі Ганни», яка була в міру релігійною, керувалася здоровим глуздом і прислухалася до народної мудрості. Ці риси характеру вона передала внучці. Неписьменна баба Ганна знала напам’ять майже весь «Кобзар» і часто його цитувала.
Мама дівчинки працювала лікарем. Дідуся і татка, на жаль, уже в ранньому дитинстві у дівчинки не було: дідуся забрала громадянська, а татка — Друга світова війна. Але був ще маленький братик, якому доводилося власноруч майструвати вітрячки, літачки та кораблики.
Тамара Опанасівна належить до покоління, дитинство якого було перерване війною. Ще до війни дівчинка вміла читати. А потім усі підручники замінив «Кобзар» та бабусині козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки, яких вона знала безліч.
2. Виразне читання вірша вчителем.
Квітень
Щедрим сонцем обігріта
Між гаїв лягає путь.
Йдуть удвох весна і квітень
І співаночки ведуть.
І такі в пісень слова —
Все довкола ожива.
І така в співців хода —
Квітне далеч молода.
Як торкне весна гілки —
Цвітом вибухнуть бруньки;
Квітень ступить між дубками —
Ряст вкривається квітками.
Як махне весна рукою —
Злинуть птахи над рікою.
Квітень вклониться землі —
Полетять на цвіт джмелі.
День дзвенить, мов на цимбали
Хтось веселий витина…
— Добре ж ми попрацювали! —
Усміхається весна.
— Який настрій цього вірша? (Добрий, ласкавий, ніжний)
Цимба́ли — струнний ударний музичний інструмент, який представлє собою трапециєвидну деку с натянутими струнами.
Ряст-багаторічна лікарська рослина.
4. Читання стовпчиків слів на одному диханні.
сонцем обігріта
весна і квітень
співаночки ведуть
вибухнуть бруньки
Ряст вкривається
вклониться землі
цвіт джмелі.
цимбали витина
6. Виразне читання вірша учнями «ланцюжком».
7. Дискусія «Моя точка зору» (Читання вголос і відповіді на запитання)
Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Чому Тамара Коломієць обрала героєм свого вірша саме квітень?
-Які весняні перетворення відбулися в природі завдяки весні і квітню?
-Уяви, що поряд із весною та квітнем був фотограф. Які світлини він би зробив?
8. Гра «Знайди рими»
Слова-
Хода –
Гілки -
Рукою –
9. Робота за ілюстрацією
— Знайдіть рядки вірша, що проілюстрував художник.
Як будемо читати цей вірш?
6. Фізкультхвилинка
Повіяв теплий вітерець, (руки в сторони, змахи до грудей)
Прийшла весна, зимі кінець (сплеск руками)
До сонця руки підійму (руки вгору, змахи)
І помашу отак йому.
Весні вклонюсь, весні вклонюсь (нахили тулуба)
І до травички доторкнусь (присідання)
А потім встану, посміхнусь
І до роботи повернусь.
V. Рефлексія.
Складання сенкану до слова весна
Гра «Як зберегти природу»
• Якщо ти любиш весняну природу - підніми руки.
• Якщо тобі подобаються квіти – посміхнися.
• Якщо ти не збираєш великих букетів квітів –плесни в долоні над головою.
• Якщо ти не нищиш пташиних гнізд – постав руки в боки.
• Якщо ти переконаний, що кожній людині треба піклуватися про природу простягни руки своїм сусідам, візьми їх за руки.
Якими враженнями від уроку ви поділитеся вдома?
Завдяки чому вдалося виконати всі завдання?
Що, на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?
Чи виправдалися ваші очікування? ( Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я…» ).
Хочу сказати, що мої очікування теж виправдалися. Я вдячна вам за продуктивну працю. Ми багато встигли зробити на уроці завдяки вашій старанності.
VІ. Оцінювання.
Я пропоную вам оцінити себе. Візьміть личка, які лежать у вас на партах, та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці.
( Якщо личко з посмішкою – працював ефективно, творчо, активно;
Якщо личко серйозне – старався );
Якщо личко зле – працював нижче своїх можливостей ).
Прошу оцінювати себе об’єктивно, чесно.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ