Бінарний урок "Хімія "Чорного квадрата" Казимира Малевича"

Про матеріал
Бінарний інтегрований урок (Мистецтво + Хімія) — урок-дослідження, урок-пошук.
Перегляд файлу

Бінарний урок «Мистецтво + Хімія»:

Хімія “Чорного квадрата” Казимира Малевича» — це міжпредметний проєкт, що поєднує естетику мистецтва і наукове бачення матеріального світу.

 

Тема уроку:

«Хімія “Чорного квадрата” Казимира Малевича: коли мистецтво і наука говорять однією мовою»

 

 Тип уроку:

Бінарний інтегрований урок (Мистецтво + Хімія) — урок-дослідження, урок-пошук.

Мета уроку:

 

Освітня:

  •          формувати цілісну картину світу через  зв’язок між мистецтвом і хімією на прикладі картини Казимира Малевича «Чорний квадрат»;

 

  •          ознайомити учнів із хімічним складом фарб, пігментів і процесами старіння живопису;

 

  •          сформувати розуміння, що хімічні явища впливають на збереження творів мистецтва.

 

Розвивальна:

  •          розвивати міжпредметне мислення, спостережливість, вміння аналізувати;

 

  •          розвивати естетичне сприйняття, дослідницький інтерес до наукових процесів у мистецтві.

 

 

Виховна:

  •          виховувати інтерес до науково-творчого пізнання світу;

 

  •          формувати повагу до культурної спадщини та наукових відкриттів.

 

Очікувані результати:

 

Після уроку учні зможуть:

  •          пояснити, як хімічні процеси впливають на вигляд картин;
  •          назвати основні пігменти, з яких створювалися фарби на початку ХХ ст.;
  •          визначати роль хімії у збереженні творів мистецтва;
  •          висловити власне розуміння ідеї Малевича з точки зору як митця, так і вченого

 

 

 Міжпредметні зв’язки:

Мистецтво — сприйняття картини, аналіз художнього задуму, символіки «Чорного квадрата».

Хімія — склад фарб, процеси окиснення, утворення тріщин, вплив середовища на полотна.

 

Обладнання та матеріали:

  •          зображення картини Казимира Малевича «Чорний квадрат» (кілька версій різних років);
  •          відеофрагмент або презентація про Казимира Малевича та історію створення картини;
  •          зразки пігментів: сажа, оксид заліза, цинкові та свинцеві білила;
  •          лабораторне обладнання для демонстрації окиснення;
  •          інтерактивна дошка, аркуші для роботи в групах.

 

Організаційний момент

1 слайд «Мистецтво»

 

Учитель мистецтва:

«Вітаю! Як ви вже зрозуміли сьогодні у нас незвичайний урок, до нас завітили гості. Сьогодні на уроці ми дізнаємося, яка картина українського художника є однією з найвідоміших у світі, поговоримо про її автора і розкриємо її секрет! Також на уроці вас очікує сюрприз і багато хороших оцінок, які ви сьогодні будете ставити самі собі за допомогою ось таких карток самооцінювання (підпишіть їх). І так,  урок у нас  незвичайний, тому і  пропоную його почати не так, як завжди. А саме, я не буду оголошувати тему нашого уроку, ви її дізнаєтесь, коли складете  слова із наданих букв, слів всього три і кожна перша буква одного із слів виділена жирним шрифтом.

2 слайд  1ЗАВДАННЯ   (х о і і н о в д  м к  а р о а т р а я г о ч )

Молодці! Тема нашого уроку «Хімія “Чорного квадрата” Казимира Малевича: коли мистецтво і наука говорять однією мовою»

 

3 слайд «ХІМІЯ ЧОРНОГО КВАДРАТА»

Так, саме про картину з назвою  «Чорний квадрат» ми будемо з вами сьогодні говорити. І одразу виникає друге питання. А чи знаєте ви хто написав цю картину?

4 слайд Правильно,  Казимир Малевич. Існує дві картини, які знає весь світ, це «ДЖАКОНДА» Леонарда да Вінчі і «Чорний квадрат» Казимира Малевича

 

5 слайд «ДЖАКОНДА» Леонарда да Вінчі і «Чорний квадрат» Казимира Малевича. Казимир Малевич художник-авангардист.

 

 На минулому уроці ми з вами познайомилися з дуже радикальним напрямом в мистецтві АВАНГАРДИЗМ.

  •          Де зародився авангардизм? (Франція, зокрема Париж)
  •          В якому столітті? (початок 20 століття)
  •          Назвіть дві авангардні течії? (кубізм, фовізм, сюрреалізм)

6 слайд  А зараз  цих трьох худжників засновиків АВАНГАРДИЗМА

В своїх картках самооцінювання вам потрібно об’єднайти стрілочками портрети із прізвищами

7слайд

8 слайд (Казимир Малевич)

Так Малевич художник-авангардист. Але найперше шо нам всім треба знати – Малевич – український художник!!!

 

  Наголошувати на цьому мега важливо, тому що русня присвоїла своїй фальштвій культурі ім’я цього генія. Досі відбуваються  суперечки на цю тему, хоча сам Малевич  завжди ідентифікував себе, як українець!

 

Казимир Малевич добре знав українську і часто нею писав. Він взагалі багато працював, як теоретик, філософ, залишив після себе численні публікації, виступи. Лекції, книжки, мемуари та глибокі пояснення до своїх картин.

 

9 слайд (батьки Казимира)

 Його мати буда українкою, батько – поляком. Казимир був найстаршим серед 14 дітей.

 

 Народився хлопець в Києві. До 17 років жив в різних містах і селах, де були цукрові підприємства, а отже татова робота. Потім сім’я переїхала в росію.

 

10 слайд (Художня школа і Микола Пимоненко)

  Перед виїздом Казимир встиг рік повчитися в київський художній школі у Миколи Пимоненка. Батькові це не подобалось, він хотів аби син продовжив його справу.

 

11 слайд (маленький Казимир)

 А мати навпаки підтримувала Казимира і навіть потайки від чоловіка  подарувала йому перші фарби. Малевич так і не отримав художньої академічної освіти, хоча кілька разів намагався вступити в московське училище.

 

12 слайд (розмальовані стіни та печі)

 В дитинстві на його вибір стати художником  вплинула, зокрема українська народна творчість. Він бачив, як жінки в селах малюють квіти, коників, півників на печах і на стінах, його це зачаровувало.

 

13 слайд (картина дівчинки з картоплею)

 А якось батько взяв малого Казимира до Києва  і там вони потрапили на одну картину, де дівчинка  сиділа на лавці і чистила картоплю. Малевича дуже вразило, що ось так можна зупинити мить.

 

 

 

 

14 слайд (Казимир малює)

 Свою першу картину олійними фарбами «Місячна нічь» Казимир разом з другом занесли в канцелярський магазин в Канатопі. Її швидко купили за 5 карбованців. Де вона зараз не відомо

 

15слайд (текст пісні «Гуде вітер..» і схема вишиванки)

 Казимир знав дуже багато українських пісень і дуже гарно співав. Його улюбленими були «Гуде вітер вельми в полі»  та гімн України

 

 Чоловік добре вишивав і навіть сам придумував схеми

 

16 слайд (фото жд вокзала)

 Коли родина переїхала в росію, Казимир влаштувався на роботу креслярем на залізниці і продовжував малювати картини

 

17 слайд (фото із дружиною)

 Потім одружився. Дружину звали Казимира . Народили двоє дітей. Пробував заробляти тільки картинами, хотів стати справжнім художником, не вдавалось. Сім’я бідувала. Якось Малевич навіть втратив свідомість через голод. Йшов з сім’ї то він , то вона. Розлучились.

 

18 слай (фото 3 дружини)

В другому шлюбі народилася донька, але дружина передчасно померла.

Втретє одружився на жінці молодшій на 23 роки, і прожив  нею до кінця життя.

 

 19 слайд (художники авангардисти)

 Коли Казимир почав тісніше спілкуватися з популярними на той час художниками-авангардистами його шлях кардинально змінився. Художник перейшов в абстракціонізм. А згодом придумав власний стиль – супрематизм, що став новим напрямком в авангардному мистецтві.

 Супрематизм - це безпредметність, абстрактний геометризм з потужним кольором.

 

20 слайд (перші 44 секунди із відео) https://www.youtube.com/watch?v=juKzI4FxtCo)

 

21 слайд (картини Малевича)

 Багатофігурні супрематичні композиції Малевича складаються з різнокольорових площин різних форм. Художник вважав, що мистецтво не повинно копіювати природу, з цим може впоратися фото.

 

Взагалі в своїх картинах Малевич досліджував яким має бути мистецтво майбутнього, як найкраще показати суть всіх речей, і що чекає людство в точці після нескінченності. (Дуже помиляються люди коли кажуть, що будь яка дитина теж таке може зробити)

 

 22 слайд( Ідея супрематизму — «чисте відчуття, форма, колір».

Значення «Чорного квадрата» — символ нового мистецтва, “ікону сучасності”.«Чорний квадрат — це голий вираз безпредметності.»)

Картина «Чорний квадрат» спочатку була декорацією на задньому фоні до опери.

У тому спектаклі чорний квадрат  був замість сонця і означав перемогу активної людської творчості над пасивною формою природи.

 

23 слайд (Триптих квадрат, коло, хрест)

І лише пізніше став  окремою картиною, але частиною триптиху, де були ще «Чорне коло» і «Чорний хрест»

 

24 слайд ( художній інститут в  Києві)

 

В 48 років Малевич повернувся в Україну.  В той час він вже був визнаним художником з великим доробком, з багатьма виставками, зокрема за кордоном.

 

Почав викладати в Київському художньому інституті і нарешті міг би жити , як завжди хотів , але зовсім скоро в Україні почалися репресії проти інтелегенції.

 

25 слайд (заповіт Малевича)

Художник знову приїхав в росію, але не жити а забрати всі свої твори і перебратися до Європи. Його бажання здійснилося частково. Весь архів робіт він встиг переправити до Німеччини  прикріпивши до скарбу записку – заповіт. Твори досі знаходяться в Берліні. Але сам виїхати не зміг.

Малевича арештували , звинувативши в шпигунстві. Його мистецтво оголосили поза законом.

 

26 слайд  (картина «Де серп і молот, там смерть і голод»)

Малевич - єдиний український художник, який намалював картину на тему голодомору. На картині «Де серп і молот, там смерть і голод» зображені 3 людські фігури у яких замість облич серп, молот, хрест і труна

 

27 слайд (стакан Малевича)

Саме з легкої руки Малевича, який під час другого арешту звернув увагу на крихкість склянок і після звільнення передав свої креслення скульптору, склянки стали гранованими і відповідно міцнішими.

 

28 слайд (фото могили)

Казимир Малевич помер у травні 1935 в ленінграді. Навіть його смерть є унікальною для історії мистецтва, адже він сам написав сценарій свого похорону й розробив макет для своєї труни Відповідно до заповіту, похорон відбувся у стилі супрематизму — похоронна процесія рухалася по невському проспекту на відкритому автомобілі, на кузові якого був встановлений саркофаг у формі куба й оздоблений репродукціями робіт художника.

 

 29 слайд (квадрат)

«Чорний квадрат» це картина, яка змінила історію мистецтва.  Але чи знаєте ви, що «Квадрат» насправді зовсім не квадратний. Та й не чорний. Жодна зі сторін картини не паралельна до жодної іншої, а чорного кольору Малевич не використовував взагалі. Той колір , який ми бачимо – це суміш різних кольорових фарб.

І ось саме зараз, коли ми заговорили про суміш фарб давайте згадаємо тему нашого уроку. Так «ХІМІЯ ЧОРНОГО КВАДРАТА»

 

 

 30 слайд (ХІМІЯ)

 А тепер я пропоную вам дібрати слова які асоціюються у вас зі словом хімія

 31 слайд (урок, реакції, формули, пробірки  …….)

 Добре. А хто із наших гостей у вас асоціюється із хімією?

 

          32 слайд (фото Ірини Володимирівни)

Правильно. Це  і є саме той сюрприз, про який я говорила на початку уроку.

Далі урок буде проводити Ірина Володимирівна

 

Учитель хімії: Цікаво, що під час створення своєї картини Малевич не використовував готові фарби, а створював їх власноруч, щоб уникнути підробки. І виявляється, що «Чорний квадрат» зовсім не такий чорний, як здається, і хімічні реакції змінюють мистецтво зсередини.»

 

33 слайд (Показ репродукцій картини в різні роки (1915, 1929, 1932)).

Давайте переглянемо репродукції картини у різні роки Учні помічають, що картина «старіє», з’являються тріщини, колір тьмяніє.

 

Обговорення:

Чому фарба втратила насиченість?

Чи є наукова причина?

 Для того, щоб це з’ясувати, давайте проаналізуємо склад пігментів, які використовував Малевич:

  •          чорний пігмент —  палена кістка - сажа (вуглець), чорна охра – суміш оксидів ферум (ІІ) оксид, манган (ІУ) оксид,
  •          «зелена земля» - глинистий пігмент – алюміній оксид та силіцій оксид,

білий пігмент – свинцеві білила – плюмбум(ІІ) гідроксид та  мелена крейда – кальцій карбонат. (учень біля дошки записує формули зазначених речовин.)

 

Таке поєднання цих пігментів поверхня картини досить неоднорідна.

Вчитель: чому ж картина старіє? Давайте звернемося до таблиці розчинності. Під дією температури нерозчинні сполуки – солі та основи можуть розкладатися. Які речовини можуть спричиняти старіння картини?

СаСО3 = СаО+СО2  (кальцій оксид – біла речовина)

Zn(OH)2 = ZnO+H2O (цинк оксид- жовтувато – біла речовина)

Демонстрація  (СаСО3 та Zn(OH)2)

А ще відбувається  реакція окиснення свинцевих білил на повітрі, яка  проходить дуже повільно, білила  реагують з сірководнем, який часто міститься в забрудненій атмосфері, при цьому утворюється сульфід свинцю (II) чорного кольору, що зумовлює поступове тьмяніння творів мистецтва. Свинцеві білила досить токсичні, їх використання заборонено в більшості розвинених країн світу, в тому числі й в Україні.

 

 

 

34 слайд  (формуа )

[Pb(OH)]2CO3+2H2S=2PbS+CO2↑+3H2O{\displaystyle \mathrm {[Pb(OH)]_{2}CO_{3}+2H_{2}S=2PbS+CO_{2}\uparrow +3H_{2}O} }А поява тріщин (кракелюру) це результат різної швидкості висихання шарів фарби, оскільки фарба - грубодисперсна суміш.

 

Висновок: Зміна кольору «Чорного квадрата» — наслідок хімічних реакцій між пігментами.  Тож ми  можемо сказати, що навіть «абсолютна чорність» має хімічну нестійкість.

Практична частина

Український художник Микола Мащенко був ініціатором акції « В кожну хату – по квадрату», закликаючи створити репліку картини Малевича.

Перед вами набір пігментів, які наближено нагадують пігменти, які використовував Малевич для своєї роботи. Створіть кожен  власний рецепт фарби та свій «Чорний квадрат». ( 5 хвилин)

 

35 слайд    Учитель мистецтва:

«Малевич створив нову мову мистецтва — мову форми та кольору.»

Учні формулюють головну ідею:

«Наука і мистецтво допомагають нам по-різному бачити одне й те саме явище.»

 

 36 слайд  Учитель хімії:

У 2015 р. науковці Ермітажу під час реставрації «Чорного квадрата» виявили під шарами фарби іншу картину — фігуративне зображення.

Рентгенівське дослідження картини показало, що саме склад пігментів, які застосував Малевич, і є причиною руйнування полотна. «А хімія показала, що навіть у цій “вічній” формі відбуваються реакції — життя триває навіть у фарбі.»

Таємничий зміст картини – світ, що нас оточує, тільки на перший погляд виглядає плоским та чорно - білим. Якщо людина зуміє відрізнити біле від чорного, правду від брехні – їй відкриється велика філософська  формула, життя його кардинально зміниться.

 

 

 

 

37 слайд        Рефлексія    Запитання:

  •          Що нового я дізнався про мистецтво з точки зору хімії?
  •          Чи можна сказати, що мистецтво і наука — це дві сторони одного процесу пізнання?
  •          Як би я створив свій “Чорний квадрат”, знаючи тепер про хімічні процеси?

Наш урок добігає кінця і саме час звернутися до карток самооцінювання…….

 

38 слайд   Домашнє завдання

Підготувати міні-презентацію: «Яка хімія ховається у моїй улюбленій картині?»

 

А завершимо ми наш урок словами:

39 слайд  «Мистецтво — це енергія думки. Хімія — це енергія речовини.

Коли вони зустрічаються — народжується нове бачення світу.»

 

40слайд   Дякую за увагу

docx
Додано
5 січня
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку