Презентацію до двух об єднанних уроків ".Грунтовий покрив земної кулі.Вплив людини на біосферу." можно використовувати як для проведення оф-лайн,так і для он-лайн уроків
Біосфера. Грунтовий покрив земної кулі. Вплив людини на біосферу.
Номер слайду 2
Мета уроку:сформувати знання про біосферу;називати суттєві ознаки поняття «біосфера»;мати первинні уявлення про ґрунт та умови його утворення;визнавати важливість наукових географічних знань про зв’язки між оболонками Землі;знати, про вплив людини на компоненти біосфери.
Номер слайду 3
План уроку:1. Що таке біосфера;2. Структура та складові біосфери;3. Як пов’язані між собою складові біосфери;4. Грунт та чинники його утворення;5. Властивості грунту;6. Карта грунтів Світу та України;7. Вплив людини на біосферу.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Теорії походження життя на Землі: Божественна;Космічна;Еволюційна. QR-код для перегляду фільму від. National Geographic “Винекнення життя на Землі”
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Але, існування і рослин, і тварин, і людини залежить від грунту. Завдяки наявності у ґрунті поживних речовин, повітря і вологи ростуть і розвиваються рослини, які являються їжею для тварини і людини. Усі процеси, що відбуваються на сучасній Землі, пов’язані з життям і безпосередньо впливають на ґрунт і його властивості, рослини, тварини і людину.
Номер слайду 14
Ґрунт - це верхній пухкий родючий шар земної кори, де ростуть рослини, мешкають тварини та інші організми.
Номер слайду 15
Ґрунтознавство — наука, що вивчає ґрунти, їхнє походження, розвиток, склад, властивості, закономірності поширення, формування, родючість, їхнє раціональне використання. Фундатором ґрунтознавства є видатний учений, професор Василь Васильович Докучаєв. Карта чорноземів (В. В. Докучаєв)
Номер слайду 16
Чинники ґрунтоутворення
Номер слайду 17
. Основною властивостью грунту – є родючість. Тобто, здатність ґрунту забезпечувати рослини елементами мінерального живлення та водою. А родючість залежить від гумусу (перегною), який утворюється внаслідок процесу розкладу й окислення решток рослин і тварин під впливом мікроорганізмів
Номер слайду 18
Ґрунтоутворення - довготривалий процес. Товщина ґрунту на різних ділянках земної поверхні неоднакова — від кількох сантиметрів до 10 метрів. Утворюються ґрунти дуже повільно: за сто років шар ґрунту може збільшитися на 0,5-2 см. Тундрово-глеєвий грунт (потужність до 10 см)Чорноземи глибокі (потужність до 120 см)
Номер слайду 19
Ґрунти світу – змінюються з широтою – від екватора к полюсам
Номер слайду 20
Грунти дуже різноманітні,тому що утворюються за різних умов. Грунти змінюються від екватора до полюсів
Номер слайду 21
Ґрунти України
Номер слайду 22
Номер слайду 23
Гея – богиня землі у давніх греків. Мати – сира Земля – богиня Землі давніх слов’ян
Номер слайду 24
Вплив людини на біосферу і ґрунти. Невпинне зростання кількості населення на земній кулі супроводжується активним руйнуванням середовища життя багатьох рослин і тварин. Надзвичайно швидко природне середовище зникає внаслідок стрімкого росту міст, розвитку промисловості та сільського господарства і масового вирубування лісів. Вирубування лісів в Карпатах
Номер слайду 25
Вирубування лісу та інтенсивне випасання худоби в окремих регіонах Землі спричинили спустелення земель на значних площах. У результаті цього загинули не тільки мільйони тварин, а й тисячі людей. Наслідки вирубування лісів в Індонезії17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами
Номер слайду 26
Був зруйнований ґрунтовий покрив. Відомо, що родючість ґрунтів залежить не тільки від природних чинників, а й від господарської діяльності людини. Так, вносячи добрива, вона може підвищити родючість ґрунтів або, навпаки, звести її нанівець. Завдяки осушенню чи надмірному зрошенню розвивається вітрова й водна ерозія ґрунтів. Пилова буря - вітрова ерозія ґрунту. Вимоїни і яри- водна ерозія ґрунту
Номер слайду 27
Великої шкоди живим організмам завдає забруднення суходолу, морів і океанів шкідливими відходами.
Номер слайду 28
Щоб зменшити руйнування середовища життя рослин і тварин, потрібно створювати нові заповідники, а також природні парки в містах і селах. Варто здійснювати суворий міжнародний контроль за станом навколишнього середовища, заборонити полювання на деяких диких тварин і торгівлю ними. Асканія Нова – найстаріший степовий біосферний заповідник України і світу (Херсонська область). Тут охороняється єдина в Європі ділянка цілинного степу (якого ніколи не торкалася господарська діяльність людини).
Номер слайду 29
Для захисту ґрунтового покриву від руйнування слід збільшити лісонасадження, застосовувати нові методи зрошення і осушення земель. Ці заходи можуть істотно зменшити й наступ пустель. Внесення органічних, а не хімічних добрив сприяє збереженню вологи в ґрунті, перешкоджає його висиханню і вивітрюванню. Захистити лісові насадження від вирубування можна, зменшивши обсяги використання деревини на дрова. Для зменшення кількості сміття і сміттєзвалищ в багатьох країнах проводиться вторинна переробка сировини.
Номер слайду 30
Навчитися з повагою ставитися до живої природи дуже важливо. І не тільки тому, що вона задовольняє наші потреби в їжі, одязі, а й тому, що в неї є право існувати і розвиватися за своїми законами.