Брейн-ринг «Наша безпека »
Виховний захід провели педагоги-організатори Тодорова Т.М. та Довалюк Н.С.
Мета: Стимулювати пізнавальну діяльність учнів, вміння діяти в надзвичайних ситуаціях, приймати відповідальні рішення на основі набутих знань та власного досвіду.Розвивати мислення, мовлення, спостережливість, пам`ять, формувати комунікативну та життєву компетентності учнів.Виховувати відповідальне ставлення до власної безпеки, бажання самостійно працювати, уміння працювати в групі.
Обладнання: кросворд, відеоролики.
Хід заходу
Ведуча:Леонардо да Вінчі написав: «Пам’ятай! Життя є дар,
І той, хто його не цінує,
Цього дарунку не заслуговує».
І, дійсно, найцінніше, що є у людини – це її життя. Воно дається їй тільки раз і кожній своє: довге чи коротке, неповторне і звичне, радісне і сумне, солодке, як мед і гірке, як полин, воно триває лише від народження до смерті, і його не можна прожити двічі. Отож, життя своє потрібно любити, цінувати і боронити від усього лихого. І в цьому вам допоможуть знання правил безпеки життєдіяльності.
Ведуча: Ви вже знаєте, що безпека — це коли нічого не загрожує життю і здоров’ю, а небезпека — ситуація, коли щось або хтось може тобі зашкодити.
Щоб убезпечитися, треба вміти розпізнавати небезпеки, знати причини їх виникнення та способи захисту. Упевненість у собі, сміливість, обачність допоможуть уникати небезпечних ситуацій.
Ведуча: Починаючи з того моменту, як дитина робить перші кроки, вона зазнає впливу небезпечних факторів. Небезпеки підстерігають дитину практично на кожному кроці – удома небезпека йде від електричних, газових приладів, пустощів із сірниками, на вулиці – необережність на дорозі, використання піротехнічних, вибухонебезпечних предметів і та ін. може призвести до біди.
Ведуча:Пам’ятай! Твоє здоров’я і життя залежать не тільки від знання правил безпечної поведінки, а найголовніше — від їх виконання в будь-яких ситуаціях.
Ми сьогодні з вами поговоримо про найбільш поширені небезпечні ситуації в нашій місцевості і про те, як знайти вихід із надзвичайної ситуації, якщо вона виникла, та як надати першу домедичну допомогу потерпілим.
Скажіть, діти, які найчастіше виникають небезпеки у житті людини?
Що таке пожежа? Які причини її виникнення?
Пожежі - це неконтрольований процес горіння, який несе за собою загибель
людей і знищення матеріальних цінностей.
Причинами виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем, порушення
правил пожежної безпеки, таке явище природи, як блискавка, самозагорання сухої
рослинності і торфу. Відомо, що 90% пожеж виникають по вині людини і тільки 7-
8 - від блискавок.
Найчастішими причинами пожеж є:
1. Необережність при використанні відкритого вогню в побуті:
викидання непогашених сірників на легкозаймисті предмети після
підпалювання газової плити, печі і т. д.; застосування гасу, бензину і подібного
для розпалювання печей, плит, необережного використання для освітлення
свічок, запальничок в місцях де є легкозаймисті матеріали, залишення вогнищ в
пожежонебезпечних місцях з порушенням правил пожежної безпеки,
висипання не залитих водою вугілля, попелу, викидання непогашених
недокурків на стерню, солому та інші матеріали чи речі що можуть спалахнути.
2. Дитячі пустощі з вогнем. Пустощі дітей із сірниками, запальничками,
електронагрівальними і освітлювальними приладами, підпалювання
тополиного пуху, ігри з петардами, хлопавками, бенгальськими вогнями.
3. Порушення правил експлуатації електрообладнання, несправність
електромережі та електроприладів.
4. Несправність та неправильна експлуатація пічного опалювання.
Ведуча: А для закріплення цих знань ми проведемо брейн-ринг «Наша безпека».Дляпочатку ми дізнаємось назви наших команд. А для цього складіть з букв назву команди.
Рятівники
Помічники
1. Конкурс «Розминка»
На цій станції діти відповідають на запитання, які стосуються правил безпеки життєдіяльності.
За кожну правильну відповідь нараховується - 1 бал.
1. Що використовують для гасіння пожежі? (Вогнегасник).
2. Чи можна водою гасити вогонь, який виник від спалаху телевізора? (Ні)
3. Де повинні знаходитись всі пожежонебезпечні речовини? (У недоступних для дітей місцях).
4. Скільки букв у слові "пожежа"? (6 букв)
5. Якщо виникла пожежа у домі, за яким номером слід викликати пожежних? (101)
6. Що треба робити, коли пожежа невелика? (Гасити самому)
7. Як вибратися із дому, коли багато диму? (Повзком)
8. Чи можна залишати без догляду увімкнені електроприлади? (Ні)
9. Скільки складів у слові "Вогонь"? (2)
10. Чи можна користуватися відкритим вогнем, відвідуючи горища чи підвали? (Ні)
11. Для чого слід закривати рот і ніс вологою тканиною, коли вибігаєш з палаючого будинку? (Щоб не обпалити обличчя)
12. Чи можна лити у вогонь легкозаймисті рідини? (Ні)
13. Дим від пожежі підіймається вгору чи опускається вниз? (Вгору)
15. Чи можна вмикати в розетку зразу кілька електроприладів? (Ні)
16. Якщо сильно пахне газ в квартирі, за яким номером викликати допомогу? (04)
2. Конкурс «Розпутай клубок та прочитай фразу» (на швидкість). Хто швидше виконає тому 5 балів.
(Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом занепав)
(Здоров`я- це стан фізичного, духовного, соціального благополуччя, а не відсутність хвороб чи фізичних вад)
3. Конкурс «Відгадай кроссворд». По черзі буду задаватипитання командам. Хто правильно відповість 1 бал.
1. Пристрій, за допомогою якого пожежники гасять вогонь (вогнегасник).
2. Прилад, який працює від електромережі (електричний).
3. Пристрій, за допомогою якого пожежники можуть дістатися місця пожежі в багатоповерховому будинку (драбина).
4. Заклад, де можна придбати медичні препарати (аптека).
5. Перелом кінцівок, без пошкодження поверхні шкіри (закритий).
6. Травма, яку людина може отримати від вогню чи окропу (опік).
7. Надзвичайна ситуація, коли спостерігається неконтрольований процес горіння (пожежа).
8. Людина, яка здійснює кваліфіковану медичну допомогу (лікар).
9. Пошкодження , яке людина може отримати під час падіння (травма).
4. Конкурс «Чорна скринька»
По черзі витягуєте з скриньки завдання і зачитуєте його. За правильну відповідь 5 балів.
1. Визначити, що сталося з потерпілим, коли у нього такі симптоми: відчуття жару, сльозотеча, біль у животі, нудота, блювання, розлад шлунка, різка слабкість, головний біль? (Отруєння)
2. Визначити, що сталося з потерпілим, коли у нього такі симптоми: сонливість, нездужання, головний біль, дихання утруднюється, хворий непритомніє, пульс підвищується.
5. Конкурс «Склади пам’ятку»
Необхідно скласти пам’ятку поводження, команді «Рятівники» на воді та біля водоймищ, а команді «Помічники» під час пожежі.
6. Конкурс «Перша допомога». Зачитую певну ситуацію, а ви повинні запропонувати першу допомогу.
1. Людина впала на вулиці і дістала травму в ділянці передпліччя з ушкодженням м‘яких тканин і судин. Із рани пульсуючим струменем виділяється кров яскраво-червоного кольору. Ваші дії.
( перетягти жгутом, поясом вище рани і визвати швидку допомогу)
2. Машина випадково збила необережного перехожого. Потерпілий скаржиться на біль у правій нозі. Сам підвестись не може. В ділянці вище коліна спостерігається припухли вість, відмічається хрусткіт кісток та їх рухливість, яка перша допомога?
(Накласти шину, доску, рівну річ, підв’язати ногу з двух сторін, викликати швидку допомогу)
3. «Допомога людині при ураженні електричним струмом».
7. Конкурс «Відгадайте слово».
Треба вгадати слово із завдань, вибираючи необхідні виділені букви з розгаданих слів
1. Письмове поздоровлення на свято (Листівка) – 4 буква - Т
2. Біда, яка виникає через необачне поводження з сірниками (Пожежа) – 4- Е
3. Місце, де ходять люди і їздять машини(Вулиця) – 3 - Л
4. Напис, за яким можна знайти людину в місті чи селі? (Адреса) - 4 - Е
5. Кабіна, що піднімає людей у багатоповерховому будинку (Ліфт) – 3 - Ф
6. Він складається із цифр і є на будинках та на дверях квартир (Номер) – 2 - О
7. Гучний звук, за допомогою якого можна привернути увагу, позвонивши до квартири (Дзвінок) – 5-Н
8. Гра«Так чи ні». Якщо правильна відповідь відповідає «так», якщо неправильна – «ні». За правильну відповідь 1 бал. (Один учасник з команди).
1. Чи можна перебігати дорогу перед машинами, що рухаються? (ні)
2. Переходити дорогу потрібно на червоне світло світлофора?(ні)
3. Не можна гратися на дорозі в ігри? (Так)
4. Не можна виходити на дорогу із – за машин, що стоять? (так)
5. Не можна ходити тротуарами чи пішохідними доріжками? (ні)
6. Переходь дорогу лише у дозволених місцях.(Так)
7. Не можна переходити дорогу на зелене світло світлофора(ні)
8. На пішохідних дорожках тримайся правої сторони (так)
9. Конкурс «Складіть алгоритм дій у надзвичайній ситуації». За найбільш повну відповідь 5 балів.
Перевірте себе, переглянувши відповідний відеоролик.
А- «Витік газу».
Б-
Педагог-організатор:
Отож запам’ятайте, діти,
Що мить безцінно дорога.
Що нам дано не просто жити –
Не просто так горить зоря.
Кожна утрачена хвилина –
Ой, як важлива у житті
На жаль, не позбираєш днини,
Отак змарновані в путі.
Людське життя – це найсокровенніший дар Божий. Воно дорожче за всі цінності земні і небесні. Тож любімо, цінуймо, бережімо його.
Мета: поглибити знання учнів про причини та обставини виникнення
пожеж; нагадати правила пожежної безпеки для учнів у навчальних закладах та
побуті; розвивати навички користування первинними засобами пожежогасіння;
виховувати обачність, обережність, відповідальність.
Обладнання: плакати, первинні засоби пожежегасіння; засоби для
надання першої допомоги.
Вступне слово вчителя.
... В сухім стеблі сховавши, джерело вогню Я переніс таємно, й людям сталося
Воно на всі мистецтва їх навчителем...
(Есхіл " Прометей закутий" монолог Прометея)
За давньою легендою Прометей подарував людям вогонь, який повинен був
зігрівати їх в холодні пори року, використовуватись для приготування їжі,
освітлення. Він хотів полегшити їм життя, але бог дізнавшись, прогнівився. З цього
часу вогонь не лише приносив користь людям, алей став їх великим горем. Він
руйнував їх житло, спалював ліси винищуючи на своєму шляху все живе,
залишаючи людей без їжі. Інколи навіть забираючи життя їх самих.
Повідомлення теми та мети .
Що таке пожежа? Які причини її виникнення?
Пожежі - це неконтрольований процес горіння, який несе за собою загибель
людей і знищення матеріальних цінностей.
Причинами виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем, порушення
правил пожежної безпеки, таке явище природи, як блискавка, самозагорання сухої
рослинності і торфу. Відомо, що 90% пожеж виникають по вині людини і тільки 7-
8 - від блискавок.
Основними типами пожеж, як стихійних лих, що захвачують, як правило,
великі території в декілька сотень, тисяч і навіть мільйонів гектарів, є ландшафтні
пожежі - лісові (низовинні, верхові, підземні) і степові.
Так, наприклад, лісові пожежі в Західному Сибірі в 1913 році за літо знищили
близько 15 млн. га. Влітку 1921 року при довготривалій посусі і ураганних вітрах
пожежами було знищено більше 200 тисяч га цінної марійської сосни. Влітку
1972 року в Підмосков'ї торф'яні і лісові пожежі, що розвинулися внаслідок
довготривалої посухи, охопили значні площі лісів, знищивши при цьому деякі
3
поклади торфу.
Основна частина.
Найчастішими причинами пожеж є:
1. Необережність при використанні відкритого вогню в побуті:
викидання непогашених сірників на легкозаймисті предмети після
підпалювання газової плити, печі і т. д.; застосування гасу, бензину і подібного
для розпалювання печей, плит, необережного використання для освітлення
свічок, запальничок в місцях де є легкозаймисті матеріали, залишення вогнищ в
пожежонебезпечних місцях з порушенням правил пожежної безпеки,
висипання не залитих водою вугілля, попелу, викидання непогашених
недокурків на стерню, солому та інші матеріали чи речі що можуть спалахнути.
2. Дитячі пустощі з вогнем. Пустощі дітей із сірниками, запальничками,
електронагрівальними і освітлювальними приладами, підпалювання
тополиного пуху, ігри з петардами, хлопавками, бенгальськими вогнями.
3. Порушення правил експлуатації електрообладнання, несправність
4
електромережі та електроприладів. Різні несправності електромережі та
електроприладів. Різні несправності, які були допущені під час виробництва
цих приладів або які виникли під час експлуатації електропобутових приладів,
електрообладнання, радіоприймачів, телевізорів. Залишення без нагляду
включеними тривалий час електролічильників, електропрасок і т. п.;
підвішування світильників, рефлекторів різних конструкцій біля
легкозаймистих предметів; руйнування колб електроламп та які виникли під
час експлуатації електропобутових приладів, електрообладнання,
радіоприймачів, телевізорів. Залишення без нагляду включеними тривалий час
електролічильників, електропрасок і т. п.; підвішування світильників,
рефлекторів різних конструкцій біля легкозаймистих предметів; руйнування
колб електроламп та випадання ниток розжарювання на целюлозні матеріали (
вата, папір, дерев'яна стружка і т. п.); доторкання колб електроламп до
паперових абажурів або до інших легкозаймистих матеріалів, коротке
замикання в електромережі, спалахування наповнювачів конденсаторів в
радіоприймачах та телевізорах, ін.
4. Несправність та неправильна експлуатація пічного опалювання.
Відсутність передтопочних систем та потрібної геометричності топ ливника,
тріщини в конструкціях печей. Перегрів печей та димоходів при тривалому
опаленні, закладання дров, довших за толівник, обладнання печі дровами та
іншими предметами для їх просушування; використання бензину для
розпалювання, без нагляду їжі, яка готується на плиті та ін.
5. Іскріння в різних машинах: тракторах, автомобілях. Особливо це
небезпечно в період збору урожаю та при сухій погоді в лісах.
6. Недотримання правил пожежної безпеки при користуванні гасовими
приладами, особливо якщо їх заправляли бензином. Розміщення гасом та
бензинових приладів поблизу легкозаймистих предметів, а також залишення їх
без нагляду.
5
Найпоширенішою причиною виникнення пожеж є необережне поводження
з вогнем. Так протягом останніх років помічено збільшення кількості пожеж що
сталися з цієї причини. Наприклад у 2000 році виникло 29,7 тис. пожеж та
загорань або 51,2% від загальної кількості.
Що року під час пожеж гинуть люди. Тому ми повинні суворо дотримуватись
правил проти пожежної безпеки і вміти швидко реагувати в нестандартних
ситуаціях.
На території підприємств навчальних закладів на видних місцях належить
установити таблички із зазначенням порядку виклику пожежної охорони,
позначити розміщення первинних засобів пожежегасіння, пожежних гідрантів,
резервуарів та водойм, інші знаки пожежної безпеки, схеми руху людей та
транспорту.
Правила пожежної безпеки для учнів у навчальних закладах
На території та в приміщеннях навчальних закладів забороняється:
- палити та застосовувати відкритий вогонь;
- використовувати побутові електронагрівальні прилади
(кип'ятильники, електроплитки, електропраски, обігрівачі з
відкритими нагрівальними елементами), крім спеціально обладнаних
приміщень для приготування їжі, майстерень та ін.;
- захаращувати доступи до електрообладнання, пожежних щитів
вогнегасників;
- захаращувати шляхи евакуації обладнанням, різними матеріалами та
готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативної
відстані;
- забивати, заварювати замикати навісні замки, болтові з'єднання, інші
запори, що важко відчиняються з середини, та зовнішні евакуаційні
двері будівель;
- захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами
переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні сходи;
- залишати без нагляду працюючі електроприлади;
- розводити багаття на території школи.
* * *
У кабінетах хімії, фізики суворо дотримуватися правил пожежної безпеки
при роботі з хімреактивами, електроприладами.
Необхідно суворо дотримуватися правил пожежної безпеки під час
проведення позаурочних заходів (дискотек, новорічних ялинок,
демонстрування фільмів тощо).
Правила пожежної безпеки для учнів в побуті
1. Рефлектори, електричні каміни, електроплитки не можна ставити
поряд з
диваном, ліжком, шторами.
2. Не залишайте без нагляду увімкненими в електромережу
обігрівальні
6
прилади, телевізори, радіоприймачі і таке інше.
3. Не вмикайте одночасно в одну розетку велику кількість електроприладів
– це може привести до перевантаження і спалахування ізоляції проводів.
4. Не включайте в електромережу несправні або саморобні
електроприлади.
5. Не намагайтесь відремонтувати програвач, магнітофон,
радіоприймач,
електроплитки, якщо вони включені в електромережу.
6. Не доручайте малим дітям слідкувати за ввімкненими
нагрівальними
приладами, не дозволяйте молодшим вмикати їх в мережу.
7. Працюючи з електронагрівальними приладами - паяльником, приладом
для випалювання, праскою - встановлюйте їх на незаймистій підставці.
8. Йдучи з дому, вимикайте електроприлади.
9. Не грайтесь з сірниками самі та не дозволяйте бавитися ними
своїм молодшим братам і сестрам.
10. Не захаращуйте різними речами евакуаційні люки та драбини на балконах та
лоджіях.
11. Не обгортайте електроприлади та світильники папером, тканиною, іншими
матеріалами.
12.Не підпалюйте в ліфті сірники, бенгальські вогні.
13.Не грайтеся в ліфті з петардами, хлопавками і т.п.
14.Не кидайте до шахти сміттєпроводу непогашені сірники, легкозаймисті
матеріали.
15.Не проводьте хімічні досліди в дома, без нагляду дорослих, особливо з
хімреактивами, що призводять до вибуху, самозаймання, зокрема з
фосфором, бертолетовою сіллю, калієм натрієм, магнієм та ін.
16.Пам'ятайте, що продукцією побутової хімією не можна користуватися поряд
з відкритим вогнем: лаками фарбами, розчинами, а також препаратами в
аерозольній упаковці (предметами туалету, засобами боротьби з комахами та ін.)
17.Не можна нагрівати банки з мастикою, лаками та подібними речовинами на
вогні.
18. Аерозолі в балончиках перебувають під тиском, тому їх не можна
розбивати та нагрівати.
19. Небезпечно прати в бензині одяг, промивати в ньому деталі та
інструменти. Від розряду статичної електрики може виникнути спалах.
20.При користуванні газовою плитою:
- не можна залишати плиту без нагляду;
- не сушити білизну, волосся над палаючою плитою;
- йдучи з дому не забудьте відключити газ;
- якщо ви виявили запах газу, не користуйтесь сірниками, не вмикайте
світло, електроприлади, негайно викличте газову службу по телефону -04.
21.При користуванні пічним опаленням:
- не залишайте розпалені печі без нагляду;
- не сушіть одяг біля відкритих дверцят;
7
- не використовуйте бензин, гас та інші подібні рідини для
розпалювання;
- не висипайте попіл, не погашене вугілля біля приміщень;
- не розмішуйте меблі, одяг в безпосередній близькості до печі, плити;
- не складайте дрова та одяг на печі;
- не використовуйте дрова, довжина яких перевищує розміри топ
ливника, не топіть піч з відкритими дверцятами: вуглина, яка випаде,
може стати причиною пожежі;
- не розміщуйте дрова, вугілля, інше паливо безпосередньо перед
топковим отвором.
22. Перебуваючи в лісі, полі, в парку пам'ятайте, що не можна:
- залишати непогашені вогнища;
- розводити вогнища поблизу хлібних масивів;
- розводити вогнища поблизу торф'яних полів.
Самозахист людей при пожежах
У випадку пожежі дуже важливо зберігати спокій та утримувати інших від
паніки. При цьому:
- викликати пожежну допомогу;
- врятувати людей, які знаходяться в палаючому приміщенні;
- оцінити обстановку;
а) якщо приміщення має незначні задимлення і є змога загасити пожежу, то
при цьому дії повинні бути швидкими і рішучими, але потрібно пам'ятати чим у
яких випадках потрібно гасити пожежу;
б) при сильному задимленні самозахист зводиться до одного - негайної
евакуації. В складних умовах переходу із задимленої зони в безпечне
місце необхідно знати, що краще дихати через добре змочену водою
носову хусточку, шарф, рушник і т.п.; дим завжди збирається під стелю,
а біля підлоги його менше, тому необхідно низько пригнутися або
повзти по підлозі;
в) у всіх випадках сильного задимлення приміщення потрібно
пробиратися до вікна, і відкривши його, дати знати пожежникам про
перебування людей у приміщенні.
Найголовніше під час гасіння пожежі вчасно зреагувати. Говорять, що в
першу хвилину пожежі для її гасіння потрібно кружку води, через дві секунди відро,
а через три секунди діжку. Також потрібно правильно вибрати засоби гасіння. Слід
пам'ятати, що водою не можна гасити пожежу де можливе ураження
електрострумом; перед гасінням прилади треба відімкнути від електромережі (
відключити ел. щит, викрутити пробки) І тільки потім гасити палаючий прилад.
Масло, жири, фарбу водою гасити не можна, бо це призводить до
розбризкування, розтікання, що сприяє розповсюдженню вогню, а їх необхідно
накрити ковдрою ( не синтетичною), подібними речами, намоченими у воді, або
засинати піском для перекриття доступу кисню до палаючого предмета. Досить
часто доводиться гасити пожежі вогнегасниками, які розрізняють за принципом дії
та способами використання.
8
Водяні вогнегасники використовуються для гасіння твердих речовин.
Струмінь води необхідно подавати в осереддя пожежі, маніпулюючи насадкою для
гасіння зайнятої полум'ям поверхні. Збивши полум'я, можна наблизитися і
продовжити маніпулювати насадкою, подаючи воду невеликими порціями і
покриваючи максимально можливу площу, гасити окремі вогнища пожежі.
Пінні вогнегасники використовуються для гасіння твердих та рідких
речовин. Під час гасіння твердих речовин піну необхідно подавати так, щоб
утворювався шар і покривав охоплені полум'ям поверхні. Під час гасіння рідких
речовин піну слід подавати акуратно на охоплену полум'ям рідину, не
розбризкуючи її. Під час гасіння рідини в ємності у перший момент піну подають
на задній внутрішній борт, а далі - у різних напрямках, намагаючись покрити піною
всю площу. При гасінні розливу струмінь подають на поверхню горіння та довкруж,
утворюючи перешкоду для полум'я.
Порошкові вогнегасники використовують для гасіння твердих (крім
вогнегасника з порошком ГІСБ-3), рідких та газоподібних речовин. При гасінні
твердих речовин вогнегасник порошок необхідно подавати до осереддя пожежі,
переміщуючи струмінь з боку в бік, щоб збити полум'я. Збивши полум'я, треба
наблизитися і покрити всю поверхню речовини, що горить, шаром порошку з
вогнегасника. Під час гасіння рідких речовин струмінь порошку спочатку подають
на найближчій край, переміщуючи насадок з боку в бік для покриття пожежі по всій
ширині. Подачу порошку слід робити безперервно при повністю відкритому
клапані, переміщуючись в перед і не залишаючи позаду та обабіч не погашені
ділянки, намагаючись постійно підтримувати в зоні горіння порошкову хмару. Під
час гасіння газоподібних речовин струмінь вогнегасного порошку спочатку
необхідно спрямувати у струмінь газу майже паралельно до газового потоку. При
загоранні електроустаткування слід спочатку знеструмити його, а при гасінні -
струмінь вогнегасного порошку спрямувати безпосередньо у джерело полум'я.
Вуглекислотні вогнегасники застосовуються для гасіння рідких речовин і
електроустаткування. Під час гасіння рідких речовин розтруб має бути
спрямований в осереддя вогнища пожежі найближчого до оператора. Під час
гасіння необхідно водити розтрубом з боку в бік, просуваючись в перед. При
гасінні електроустаткування тактика така ж сама, як і при користуванні
порошковим вогнегасником.
Хладонові вогнегасники використовуються для гасіння рідких речовин та
електроустаткування. Користуються ними як і вуглекислотними
вогнегасниками.
Надання першої долікарської допомоги при пожежах
На пожежах у потерпілих можуть бути опіки та отруєння чадним газом.
При наданні першої долікарської допомоги треба керуватися такими
принципами: правильність і доцільність, швидкість, продуктивність та
рішучість дій.
Ознаки отруєння: шкіра яскраво-рожева, запаморочення, шум в вухах,
загальна слабкість нудота, блювання слабкий пульс, непритомність (при легкому
отруєнні);
нерухомість, судоми, порушення зору, дихання, роботи серця, втрата
9
свідомості протягом годин і навіть діб (при тяжкому отруєнні).
Підведення підсумків:
1. Яка тема нашої години спілкування?
2. Чи важливо знати правила техніки безпеки?
3. Які технічні засоби можна використовувати для гасіння пожеж?
4. Як можна попередити пожежі?
5. Що корисного ви почули сьогодні?
6. Чи потрібно вміти надавати першу допомогу?
7. Який висновок ви зробили?