Буклет "Еволюція людини"

Про матеріал
Буклет містить теоретичний матеріал, інтерактивні вправи, тестові завдання, qrкоди-відеороліки.
Перегляд файлу

ТЕСТИ

Виберіть одну правильну відповідь. 1. Наука,що вивчає вимерлі організми,які колись жили на нашій планеті:

А) біохімія Б)біогеографія 

В)антропологія Г) палеонтологія

2.       Теорія,прихильники якої вважають,що життя на Землі існувало вічно, називається теорією: А) абіогенезу  Б) стаціонарного стану       

В) креаціонізму  г) панспермії.

3.       Загальна кількість особин на певній території, які належать до однієї популяції:

А)структура популяції                           

Б) ареал популяції

В) щільність популяції                           

В) чисельність популяції

4.Природний добір, за класичним дарвінізмом, є наслідком:

А) модифікаційної мінливості                      

Б)дивергенції

В)боротьби за існування                                

Г)конвергенції

5.Назвіть найдавнішого представника роду Людина:

А) людина прямоходяча  Б)людина розумна В)  людина вміла  г) людина андертальська 6.Випадкова зміна частот зутрічальностей алелей у популяції-це:

А) міграція         Б) ізоляція                  В) дрейф генів      Г)хвилі популяції.           7.Утворення кількох видів птахів, які живуть на різних островах одного архіпелагу, з одного предкового є прикладом видоутворення:  А)алопатричного Б) симпатричного   В) шляхом схрещування  Г) шляхом поліплоїдізації

8.Неандертальці жили на території:

А)  Південної Америки Б) Австралії 

В) Європи        Г)Азії

9. Назвіть фактори еволюції за Ж.Б.Ламарком:

А) природний добір                             

Б)прагнення організму до вдосконалення

В) боротьба за існування                     

Г) визначена мінливість                                                                                


Теоретичний матеріал

Походження людини. Етапи антропогенезу. В еволюції людини можна виділити декілька основних етапів.            

І етап - найдавніші люди, або архантропи. Є багато різноманітних знахідок скелетів найдавніших людей. Зокрема, в Африці знайдено рештки олдувайського пітекантропа, в Азії - яванського пітекантропа і синантропа, в Європі - гейдельберзької людини. Жили вони в різний час: найбільш давні - понад 1 мільйон років тому, "молодші" - 400000 років тому. Всі ці знахідки об'єднані в одну групу за трьома ознаками: об'єм головного мозку в межах 1000 см3 і лише у синантропів дещо більший - 1100 см3; відсутність членороздільної мови, про що свідчить відсутність валка на підборідді; наявність примітивних кам'яних знарядь - скребків, накінечників, сокир. 

Тільки найбільш прогресивні з них - синантропи - користувалися вогнем, на що вказують багатометрові шари попелу, знайдені в місцях стоянок. Впродовж тривалого часу архаїчні Ното sapiens були сучасниками Homoerectus, які вимерли чверть мільйона років тому .

 

II                 етап - давні люди, або палеоантропи. Широко розповсюджені на території Європи, Азії і Африки. На цих континентах з'явилися місцеві різновиди Н. sapiens. Найбільш ранні з них датуються більше 200000 років тому, останні зникли близько 40000 років тому. Давні люди мали зріст 150-160 см, об'єм головного мозку - близько 1300-1600 см3 (приблизно об'єм мозку сучасної людини). Проте череп давніх людей характеризувався масивним розвитком зубів, надбрівних дуг, значно розвиненою нижньою щелепою, виступаючою потиличною ділянкою. 

III             етап еволюції людини - перші сучасні люди, або неоантропи. Архаїчні Н. sapiens з Африки. Їх, більшість антропологів вважає предками нашого виду Н. sapiens. Спочатку (близько 100 тисяч років тому) вони мешкали тільки в Африці і Середній Азії, а потім розселилися на інші території. 

 

Один з вагомих доказів африканського походження сучасної за анатомією людини отримано під час порівняльного виявлення мітохондріальної ДНК (мтДНК) представників різних рас. Доведено, що всі виявлені типи мтДНК людини походять від однієї предкової молекули, а звідси - і однієї праматері, яка жила до розділення людства на основні раси. Об'єм головного мозку в них був таким же, як і в наших сучасників - 1500- 1800 см3, зріст - 170-180 см. Знахідки неоантропів були зроблені в різних місцях земної кулі. домі з них - ті, які зроблені у Франції поблизу містечка Кро-Маньйон (кроманьйонці). Цей етап характеризується трьома основними особливостями: припиненням біологічної і початком соціальної еволюції; формуванням основних рас; високим рівнем розвитку культури, який характеризується обробкою не лише кам'яних знарядь праці, а й прикрас, кам'яних фігур, малюнків. Все це свідчить про появу на цій стадії абстрактного мислення.

pdf
Додано
16 березня 2020
Переглядів
1082
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку