Одного разу до людини
Прийшли знайомитись тварини.
Найнершим кінь почав просити:
"Іго-го! Я буду в полі все робити."
"Му-му!" - корова буде всіх кормити.
"Гав-гав" - собака хатку боронити.
"Бе-бе!" - а вівця шерсть вам віддавати -
У теплий одяг одягати.
"Ко-ко !" - нести яєчка курка обіцяла,
"А хто ж будити буде зранку нас? " - спитала.
"Куку-ріку! - озвався півень - буду я!
Найперша пісенька моя!"
І з того часу ці тварини
Допомагають жити людині.
В стайні коник заіржав –
Мабуть, сіна забажав.
І корівка тут як тут:
А мені травиці жмут.
Півник голосно кричить:
Кукурудзи принесіть!
Свинка каже: - хрю – хрю – хрю,
Я картопельку люблю.
М'яса ласого шматок
З'їв би радо пес Дружок.
А качата на ставку
Ловлять ряску в холодку .
Журлива Олена
Свійські тварини не можуть вижити у природі без допомоги людей. Люди постійно піклуються про них: годують, чистять, стежать за їх здоров’ям. Влітку заготовляють корми, до настання холодів утеплюють житло.
Та всі свійські тварини походять від диких. Їх колись давно приручили люди.
Для розведення свійських тварин головною умовою є можливість забезпечити їх кормом. Свійські тварини живляться рослинною їжею. Отже, там, де вирощують культурні рослини, розводять свійських тварин. За ними необхідно ретельно доглядати. Тому їх утримують у спеціально пристосованих приміщеннях – хлівах та на фермах. На молочних фермах за допомогою спеціальних механізмів доять корів, роздають тваринам корм і напувають їх. Улітку корів, коней, овець випасають на луках. Щоб було чим годувати тварин узимку, господарі та фермери заздалегідь заготовляють корми.
Корова — тварина надзвичайно цінна для людей. Недарма її називають годувальницею. Користь від корови: молоко, молочні продукти багаті на кальцій, без якого не можливо уявити наш організм, ріст і міцність наших кісток; м’ясо використовують в їжі, а шкіру — для пошиття взуття,сумок, гаманців.
Від корови люди отримують багато цінного добрива, яке робить грунт родючим.
Корови влітку споживають траву, а взимку – сіно та солому. Їх ретельно доглядають, утримують у хлівах, на фермах.
Вівці — дуже невибагливі тварини, їх розводять там, де для корів не вистачає кормів, де на пасовищах мало трави. У степах, на гірських полонинах випасають великі отари овець, за якими доглядають чабани за допомогою спеціально навчених собак.
Від овець отримують багато різних продуктів. З них стрижуть тонку і м'яку вовну , з якої прядуть нитки. З ниток виробляють тканини, в'яжуть різні речі. Шкірки вівці надзвичайно гарні, з них шиють цигейкові і каракулеві шуби, дублянки, шапки. Вівця дає людям також продукти харчування: молоко,м'ясо,жир.
Утримують їх отарами. Живляться вони травою, сіном, корнеплодами.
Кролі. Від кролів люди отримують смачне і корисне м'ясо та хутро, з якого шиють шапки і шуби. Годують кролів травою, сіном, зерном, морквою, картоплею та буряками. Утримують кролів у клітках
Свиня. Свиня дуже швидко росте і дає смачне м'ясо. Це дуже вигідна тварина, тому що вона всеїдна. Шкіра свині — цінна сировина для виготовлення взуття, одягу.
Утримують свиней у хлівах та на свинофермах.
Свійські птахи Людина вирощує свійських птахів, насамперед з метою одержання м’яса, яєць, пір’я і пуху. Найбільше значення в господарстві людини мають кури, качки, гуси, індики. Перше місце серед домашніх птахів займають кури. Вони мають ніжне смачне м’ясо, несуть багато яєць, їх можна утримувати на обмеженій території. .
Кінь– добрий помічник людини з давніх часів. Він вільно орієнтується в будь-який час і за всякої погоди, має розвинений слух. Тому кажуть, що кінь «дорогу ногами бачить». Раніше кінь був дикою твариною, а потім людина приручила його, щоб використовувати собі на допомогу. Зазвичай люди використовують коней, щоб перевозити різні вантажі. Спеціально виведені породи коней використовують на спортивних змаганнях, в армії,чи просто їздять на них верхи заради задоволення. Але найбільшої популярності набули перегони та скачки. Коні- це дуже сильні, витривалі, сміливі та вправні тварини. Утримують коней у стайнях та конюшнях.